cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
pancurski pomyśl jakże "kiepskie" były matryce w olympusach skoro zaimplementowano im mapowanie długo przed dodaniem tej funkcji w pentaksach ;-)
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
cypis
niewiem czy mam się cieszyć ze matryce pentaksowe są takie same jak olympusowe
:mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pancurski napisał/a:
Co oczywiście martwi, bo świadczy o kiepskich matrycach.

Każda, dokładnie każda matryca generuje hoty. Co więcej, wraz z czasem ich przybywa. I tak po prostu jest. To jest stan technologii na dziś, w tym sensie trudno mówić o "kiepskich" matrycach w Pentaksie, skoro są tak samo dobre (lub niedobre), jak gdzie indziej (swoją drogą matryce z kasetki i kadyszki są stosowane w wielu innych aparatach, Pentax ich nie produkuje).

Pentax dał ciała z brakiem mapowania - to fakt. Ale się w końcu zreflektował :) Poza tym PPL usuwał hoty "od zawsze", tylko trochę "kapryśnie" - czasem coś uznawał za hota, czasem nie. Kolejny powód, żeby focić w RAW-ach :-)
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
beeF
ależ ja o tym wiem :-D
Zastanowiłem się tylko głośno, czy te stosowane w pentaksach i olympusach generują ich więcej niż w N i C i dlatego producent daje w puszcze możliwość samodzielnego ich mapowania.
Czy chodzi tylko o to by serwisy P i O miały mniej pracy :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pancurski, by być już w 100% dokładnym, to netowe doniesiania sugerują, że matryca w k20 faktycznie daje nieco więcej hotów niż konkurencja. Więc może to był impuls do wprowadzenia tej funkcji, a k200 załapało się "przy okazji". Gdybanie gdybaniem, dobrze, że jest :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
nie wiem gdzie, ale słyszałem gdzieś, że Canon po prostu mapuje hoty przed wypuszczeniem puszek do sklepów (co nie znaczy, że w C hoty mimo wszystko się nie zdarzają) - być może dziecięco naiwny Pentax tego nie robi, wystawiając się na ciosy malkontentów... A może Samsungowa matryca rzeczywiście jest taka sobie (choć sample z K20D moim zdaniem świadczą o tym, że jest całkiem okej)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
cypis napisał/a:
po prostu mapuje hoty przed wypuszczeniem puszek do sklepów

Wydaje się to tak sensowne, że wręcz oczywiste. Jesli Pentax nie wpadł na ten pomysł, to ja nie rozumiem :-)
cypis napisał/a:
A może Samsungowa matryca rzeczywiście jest taka sobie (choć sample z K20D moim zdaniem świadczą o tym, że jest całkiem okej)

Właśnie - zdjęcia są ok, szumy malutkie, jak na tę liczbę pikseli itd. Brokatowym nie pasuje, ale kogo to obchodzi :-)
 
luk  Dołączył: 10 Lut 2008
nie chce sie powtarzać bo wydaje mi się że już gdzieś to pisałem - w instrukcji i gwarancji nic nie pisze o hotach na matrycy tylko na wyświetlaczu i to jest podstawą do reklamacji - nawet jeden mały hot wystarczy. Przetestowałem sporo aparatów i wszystkiem miały hoty - k100, 200, 10, olympus 510, nikon 80, sony 350, canon 400...
Wszystkiem miały hoty, ale żaden nie radził sobie z tym tak jak k200- po włączonej redukcji dosłownie czarna matryca, bez najmniejszych zakłóceń. w canonie też jest niezle -są hoty ale tam nie na redukcji (tylko przy czasach powyżej sek.) - ale bez redukcji wypadł najlepiej (mam hota ale nie świeci kolorowo), za oto olympus - masakra, mapowanie też nic nie daje, nikon 80 też do d... nawet po redukcji.

kupiłem canona , bo 200 mi sie popsuła po kilku dniach i miałem dość, ale jak ktoś sie jeszcze do pentaxa nie zraził i boi się hotów - brać 200 - rewelacja (pod względem hotów - co do szumów to canon bije wszystkie na łeb :))
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
luk napisał/a:
nie chce sie powtarzać bo wydaje mi się że już gdzieś to pisałem - w instrukcji i gwarancji nic nie pisze o hotach na matrycy tylko na wyświetlaczu i to jest podstawą do reklamacji - nawet jeden mały hot wystarczy.


może i w instrukcji nie "pisze", ale zapewniam cię, że hoty świecące na niskich ISO (o martwych pikselach nie wspominając) są podstawą do naprawy (mapowania) gwarancyjnej szczególnie w korpusach, które nie mają mapowania na pokładzie
 
luk  Dołączył: 10 Lut 2008
No toż właśnie "napisałem". Czytaj ze zrozumieniem zamiast szukać błędów
 
Maxi 7  Dołączył: 07 Mar 2007
Panowie , czy istnieje mozliwość mapowania pixeli tzw. domowym sposobem? :oops: w serwisie ich chyba nie malują pędzelkami :lol:
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Owszem, ale potrzeba dużo precyzji.
Potrzebujesz jakiejś mapy, może być stara i zakurzona, skala nieważna.
Gdy już zlokalizujesz hot piksele, trzymając aparat w lewej a mapę w prawej ( jeśli jesteś leworęczny to trzymasz odwrotnie) zdecydowanym ruchem robisz pac mapą w piksela.
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
bEEf napisał/a:
Poza tym PPL usuwał hoty "od zawsze", tylko trochę "kapryśnie" - czasem coś uznawał za hota, czasem nie. Kolejny powód, żeby focić w RAW-ach :-)


Fakt. A to że piksel raz jest hotem, a raz nie, zależy od temperatury matrycy. W lecie wyskoczy cała masa hotów, w zimie niewiele.
W astronomii chłodzi się matryce kamer CCD do -70C "Peltierem" (a nawet do -140C ciekłym azotem) a mimo to nadal występują hot piksele, a nawet całe złe kolumny - tych ostatnich całe szczęście nie uświadczy w naszych dslr-ach.
 
MarcinG  Dołączył: 03 Lip 2007
Niedługo kończy mi się gwarancja na aparat więc pomyślałem, że najwyższy czas go nieco dokładniej sprawdzić w celu wychwycenia wad (oby ich było jak najmniej). Przeczytałem ten temat od początku i ściągnąłem sobie program DeadPixelTest. Jaka jest Wasza opinia na temat progów wykrywania martwych i gorących pikseli ustawiona domyślnie w programie (hot na 60, dead na 250)? Zmienić to czy zostawić jak jest? Zrobiłem już trochę zdjęć dekielka w DNG, jeszcze tylko trzeba je wywołać.
 
Adam_SX  Dołączył: 03 Lut 2008
Witam serdecznie... Niedlugo kupuję k20d z usa. Czy tam mogą występowac hotpiksele ?? Co to będzie widać na zdjęciach ?? Na co zwrócić uwagę jak kupię aparacik ?? Niechciałbym żeby za sprzęt za parę kafli mieć jakies g****. !!

Proszę o rady ;)
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Adam_SX napisał/a:
Czy tam mogą występowac hotpiksele ??

Poczekaj chwilę, muszę poszukać mojej szklanej kuli.
Znalazłem, ale - niestety - nie potrafi nic powiedzieć w przypadku nowoczesnej techniki :-/

Adam_SX napisał/a:
Niechciałbym żeby za sprzęt za parę kafli mieć jakies g****. !!

No to kup Nikona...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie... Niedlugo kupuję k20d z usa.

2008-02-03:
Adam_SX napisał/a:
Jako że się dość interesuje fotografią, i korzystając z okazji wizyty w USA chcę kupic lustrzankę cyfrową...

2008-04-29:
Adam_SX napisał/a:
W środku czerwca jade do stanów. Chciałbym tak kupić sobie k10d..

2008-05-09:
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie...Zamierzam kupić kita pentaxa k10d a na adoramie już nie ma...

2008-05-12:
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie....kupuję pentaxa k10d

2008-05-14:
Adam_SX napisał/a:
Ja kupuję Pentaxa k10d z usa i jestem zadowolony

2008-05-18:
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie...juz sam nie wiem...Na początku miał być Pentax k10d z USA, teraz myslę nad k20d...

Adam_SX napisał/a:
Witam czy jak kupie pentaxa k10d z tej stronki to wszystko bedzie ok

Adam_SX napisał/a:
Ja też biorę k10d.

Adam_SX napisał/a:
Ale oddany sprzęt sprzedawany jest jako nowy ?? Pisze szybko bo za ok 2 godziny musze dać znać czy k10d czy k20d..

Adam_SX napisał/a:
Aparat kupie na pewno w USA...Moim wyborem od dawna był K10d, niedawno jeszcze był w kilku sklepach teraz już tylko na amazonie 2 sztuki...

2008-05-19:
Adam_SX napisał/a:
Chyba wybiorę k20d...

2008-05-20:
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie....Zamierzam kupić k20d z kitem w USA

2008-05-22:
Adam_SX napisał/a:
Zamierzam kupić penaxa k20d z kitem i do ego ten obiektyw Pentax FA 50mm F1.4 . Co o nim powiecie ? Sprzęt będzie brany z USA

2008-05-22:
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie...
Zamierzam kupić Pentaxa 50/1,4 z USA z ok. 200$...

2008-05-25:
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie !!
Dlaczego pentaksiarzy wśród fotografów jest tak mało ?
Co daje pentax czego nie daje Canon, Nikon lub Sony ??
Jak Pentax wypada przy tych producentach ?

2008-05-25:
Adam_SX napisał/a:
No i k20d z kitem został zamówiony...

2008-05-27:
Adam_SX napisał/a:
Witam serdecznie... Niedlugo kupuję k20d z usa. Czy tam mogą występowac hotpiksele ??


Daj spokój... Albo poczekaj na ten aparat z USA, który zamówiłeś dwa dni temu.
(po ewentualnych działaniach kolorowych, ten post spokojnie można usunąć... ;-) )
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
MarcinG napisał/a:
Przeczytałem ten temat od początku i ściągnąłem sobie program DeadPixelTest.
.....
Zrobiłem już trochę zdjęć dekielka w DNG, jeszcze tylko trzeba je wywołać.

O ile się nie myle, to powinieneś robić jpg a nie rawy.

Adam_SX napisał/a:

Niedlugo kupuję k20d z usa. Czy tam mogą występowac hotpiksele ?? Co to będzie widać na zdjęciach ??

Więc tak: w USA występuje o wiele mniej hot pikseli niż w krajach UE.
Niewiem czym to jest spowodowane ale chyba jest o tym jakaś poprawka w konstytucji.
Nie jestem pewny, kolega mi coś mówił, ale niewiem czy można mu ufać :mrgreen:

Co do hotów to chyba nie czytałeś nic na ten temat.
A tego tematu napewno.
Nie ma matrycy bez hot pikseli. Występują one wraz ze wzrostem czasu naświetlania i czułości matrycy.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Samp napisał/a:
ten post spokojnie można usunąć

Przyda się jako materiał dowodowy ;-)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
pancurski napisał/a:
w USA występuje o wiele mniej hot pikseli niż w krajach UE


zgadza się w 100%, kupiłem ok. rok temu w stanach kasetkę (wiem, inny model - ale amerykancki) i jak do tej pory nie zauważyłem żadnego. 8-) ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach