Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
mały manualny analog w góry
Witam

Posiadam w swojej szufladzie sprawną i zadbaną Smienę 8M oraz uszkodzony Certo KN35, którego raczej nie mam zamiaru naprawiać ze względu na koszty. Poszukuję drugiego, podobnego konstrucyjnie małego i lekkiego, mechanicznego oraz w pełni manualnego aparatu na film. Zaznaczam że nie biorę pod uwagę lustrzanki, ze zwględu na wagę i rozmiary (mały plecak na długich wycieczkach górskich).
Czy jest coś godnego uwagi w cenie mn.w. do 500zł do znalezienia na ebayu lub allegro?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Olympus XA lub XA2, ewentualnie XA4, jak wolisz szersze spojrzenie.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
FED 5
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
bakulik napisał/a:
Olympus XA lub XA2, ewentualnie XA4, jak wolisz szersze spojrzenie.

Dzięki za odpowiedź. To na pewno świetny aparat na szybkie zdjęcia, ze względu na pełną automatykę.
Muszę jednak doprecyzować swoje pytanie - chodzi mi o w pełni manualny aparat z możliwością ręcznego ustawiania wartości przysłony, czasu i ostrości.
TM_Mich napisał/a:
FED 5

Dość ciężki, bo około 720g ze szkłem 55/2
Coś do 500g byłoby ok.

 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Patrzę na stojącą na półce na Smienę 8 (nie M), towarzyszkę młodości, teraz już tylko w charakterze eksponatu. Migawka działa, ale czy trzyma czasy? Poza nią nie ma tam nic co mogłoby się zepsuć. Chcesz?
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
greentrek napisał/a:
Patrzę na stojącą na półce na Smienę 8 (nie M), ...Chcesz?

Dzięki za ofertę ale chodzi mi jednak o jakiś inny aparat niż Smiena, może i nawet coś ciut lepszego. Myślałem o Yashice Minister III ale waży około 650g.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jakby mi zależało na kliszy, manualu i stosunkowo niskiej masie, to bym do ME-Supera dokupił 110-gramowego naleśnika 40/2.8.

[ Dodano: 2020-08-14, 19:19 ]
Ha! A MZ-M waży tylko 320 gramów!
Miałem dawno temu. Całkiem przyjemny aparat :-)
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Ryszard napisał/a:
Jakby mi zależało na kliszy, manualu i stosunkowo niskiej masie, to bym do ME-Supera dokupił 110-gramowego naleśnika 40/2.8.

Miałem MXa (jest w moim awatarze), fajny korpus. ME Super jest nawet od niego lżejszy o 35g i z naleśnikiem waga wychodzi 570g - dobry wynik, jednak mi chodzi o jeszcze bardziej prosty, kompaktowy aparat - lunetkowy i nawet chyba nie dalmierzowy.

Ryszard napisał/a:

Ha! A MZ-M waży tylko 320 gramów!


Fakt, jeszcze lepszy wynik w masie ale dla mnie za dużo plastiku, elektroniki i jeszcze silnik przewijania - nie o to mi chodzi.
Szukam prostego manualnego kompakta, jak najmniej ficzerów.
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Cytat
Szukam prostego manualnego kompakta, jak najmniej ficzerów.


 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
M.W napisał/a:
Cytat
Szukam prostego manualnego kompakta, jak najmniej ficzerów.

Obrazek
Obrazek

No, No! Podoba mi się ten Olympus 35RC. Małe wymiary, pełen manual, no waga tylko 410g! :-D
Jest trochę jego wersji: RC, LC, DC, ED, SP, RD, EC, ECR ale opcję pełnego manuala posiadają tylko modele: RC, SP i LC, jednak podczas kiedy SP i LC, to 600 i 660g, to RC waży tylko 410g.
Wielkie dzięki M.W za tę propozycję. :-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Rollei 35. Chyba najmniejsze i najmanualniejsze i w dodatku ze świetnym obiektywem (z Tessarem lub Sonnarem)
Tylko nie wiem czy się uda w budżecie kupić o-)

Ja jako ultralight zawsze używam połówkowego Agata 18k. Ale to taka zabawka. Raz, że połówkowy, dwa, że nie takie manualn - bo ma tylko komplety czas-przysłona a nie osobno sterowane a trzy, że szkło najwyżej przyzwoite. To już ta smiena 8m lepsza.

Dodatkowy problem, to że ceny na jakiekolwiek rozpoznawalne aparaty analogowe oszalały.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Generic napisał/a:
Rollei 35. Chyba najmniejsze i najmanualniejsze i w dodatku ze świetnym obiektywem (z Tessarem lub Sonnarem)
Tylko nie wiem czy się uda w budżecie kupić o-)

Rollei 35 - wspaniały, piękny, marzenie :lol: To chyba taki Mercedes w tej klasie aparatów. Fakt, że trochę kosztuje ale on zawsze kosztował.
Wersja z Tessarem fajna, bo lekka 330g ale poczytałem trochę w temacie i ciut cięższa wersja z Sonnarem (365g) bije ponoć Tessara na brzegach i rogach kadru, przez co Sonnarowy Rollei jest droższy i bardziej rozchwytywany. No cóż, może kiedyś jak będę bogaty :mrgreen:
Generic napisał/a:
... ceny na jakiekolwiek rozpoznawalne aparaty analogowe oszalały.

To prawda. Jakieś 10 lat temu miałem 3 korpusy mojej ukochanej lustrzanki - Olympus OM1. Każdy z nich kupiony z 50tką 1.8 za jakieś mn.w. 250 do 300zł i wszystkie były w niemal idealnym stanie. Teraz trzeba zapłacić przynajmniej 2 razy tyle albo i lepiej. No ale o czym mowa skoro Smieny 8M na ebayu stoją nawet od 70 do 150zł, to o czym tu mówić - schizofrenia jakaś albo pandemia :-/
 

Rrrodrigo  Dołączył: 07 Lis 2006
+1 dla opcji Olympus 35 RC. To mój zeszłoroczny Jeden Aparat , przepuściłem przez niego ze 30 rolek w ciągu ostatnich 2 lat. Mały, lekki, kieszonkowy, ma znakomity obiektyw. Inne "małe" dalmierzowce Olympusa, poza serią XA, są większe i cięższe. Z automatyczną ekspozycją uważaj, bo aparat wymaga rtęciowej PX625, niedostępnej od lat, a zamiennik, cynkowo-powietrzna bateria do aparatów słuchowych 675ZA zużywa się w ciągu 2-3 miesięcy od wyjęcia z opakowania - nawet jak nie robisz zdjęć. Ale tryb manualny i ustawianie ekspozycji na oko sprawdza się wystarczająco dobrze. Dodatkowa zaleta: mała odległość między szpulkami sprawia, że bez trudu robi się 40 zdjęć na typowej 36-klatkowej rolce. W budżecie spokojnie się zmieścisz, za swojego zapłaciłem ok. 60 E na kamerastore.com

Za parę dni wyruszam połazić (dokładnie wg Twoich parametrów mały plecak na długich wycieczkach górskich), biorę tylko Olympusa 35 RC.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Rrrodrigo napisał/a:
+1 dla opcji Olympus 35 RC.
...W budżecie spokojnie się zmieścisz, za swojego zapłaciłem ok. 60 E na kamerastore.com

Ciężko znaleźć 35RC w dobrym stanie w tej cenie. Miałem upatrzony model na ePayu za £39 zale aukcja poszybowała na £102 a jeszcze się nie skończyła. Niestety mój budżet jednak się nieco zmniejszył i chyba będę musiał poczekać z tym zakupem. Myślałem też o Rollei 35TE, bo wychodzi wiele taniej niż 35S ale też do tanich nie należą.

P. S. Świetne zdjęcia tak nawiasem, gratuluję :-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Jeśli szukamy ekstremalnych rozwiązań na 35 mm film (chociaż w nietypowych kasetach) to Tessina (szkoda, że oldtimer i to rzadki)
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Skuś się na tego XA (tylko XA - bez numerków). To naprawdę dobry aparat. Ostrość masz manualną, preselekcję przysłony, która trafia z naświetlaniem w punkt, możesz korygować czułością. Baterie dostępne u każdego zegarmistrza w małym miasteczku starczają na lata. Dobry, sześciosoczewkowy obiektyw. Nie znajdziesz niczego sensowniejszego za cenę do 500zł.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
JacekK napisał/a:
Jeśli szukamy ekstremalnych rozwiązań na 35 mm film (chociaż w nietypowych kasetach) to Tessina (szkoda, że oldtimer i to rzadki)

Sprzęt raczej dla wytrawnych kolekcjonerów ale wrażenie robi :-o
Keek napisał/a:
Skuś się na tego XA (tylko XA - bez numerków). To naprawdę dobry aparat. Ostrość masz manualną, preselekcję przysłony, która trafia z naświetlaniem w punkt, możesz korygować czułością. Baterie dostępne u każdego zegarmistrza w małym miasteczku starczają na lata. Dobry, sześciosoczewkowy obiektyw. Nie znajdziesz niczego sensowniejszego za cenę do 500zł.

To chyba najbardziej kompaktowa opcja na niedrogi aparat tego typu.
Dzięki ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach