SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No ja używając szerokiego kąta (pożyczonego) z reguły przymykam dość mocno, dlatego właśnie zgłupiałem już. Tym bardziej, że to zawsze te 4mm dodatkowe na długim końcu. Żeby on jeszcze tańszy był niż ta sigma to byłby argument może nawet decydujący. Echh..
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007


W piątek na chwilę wpadłem do Gliwic, parę surowych fot, oczywiście Tamron 10-24

Link do rara coś ok 300MB

Się tam zastanawiacie, kupić używkę, pofocić, się nie spodoba - sprzedać, ileż to można stracić, jak się da to 50zł. Czasem nawet mi się udawało zarobić na odsprzedaży.
 
Robson  Dołączył: 21 Maj 2013
Nie porównywałem zdjęć z Sigmy nigdy ale jak dla mnie wygląda całkiem fajnie. Na 10/3.5 w kościele też nie ma tragedii. Żyleta to to nie jest ale chyba ciężko żeby na takich parametrach była.
Przyjemne szkła te Tamrony, 17-50 to był oczywisty zakup, a widzę że zostając w jednym brandzie 10-24 też może się w torbie znajdzie:D
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
dybon dzięki za kolejne sample! :-B
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
Nawet trudno ustalić "rynkową" cenę, bo ogłoszeń o sprzedazy SMC DA 12-24mm/f=4,0 w Polsce mniej niż na lekarstwo.
Można ściągać używany z Japonii (wysyp japońskiego sprzętu ostatnio i na aukcjach i na amazonie), tyle że trzeba przez zakupem umówić sprzedawcę na wpisanie "gift" i wartość do 45 euro, bo jak trafi na cło i vat (razem ok. 30% do ceny :-( ) to już mało się opłaca, a i tak nie ma pewności, że nie trafi do oclenia :evil:

olejx napisał/a:
Kot72 DA 12-24 - trochę za drogie.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Od 1569 z ręki, sesja przypadkowa w cale nie z myślą o samplach, ale oglądajcie.
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Mam takie pytanie ogólne o szeroki kąt - czy krótka ogniskowa z automatu definiuje obiektyw jako fisheye i z dużą dystorsję? Pytam, bo widzę obiektywy 10mm oznaczone jako fisheye, a nie jest to cecha na jakiej mi zależy, gdybym brał zooma. Tak samo czytając recenzje niektórych stałek, narzekają na dużą beczkę (np Sammy 14), czy w porównaniu do najtańszej Sigmy/Tamrona ta wada jest większa w Samyangu?
Myślę nad czymś do krajobrazów i wnętrz.
 
predoo  Dołączył: 26 Sie 2006
malero napisał/a:
Mam takie pytanie ogólne o szeroki kąt - czy krótka ogniskowa z automatu definiuje obiektyw jako fisheye i z dużą dystorsję?
Nie.
Obiektywy szerokokątne mają korygowaną dystorsję beczkowatą - czyli powinny odwzorowywać linie prosto, oczywiście nie zawsze się to udaje i dystorsja zawsze w jakimś stopniu występuje, zwłaszcza na najkrótszych ogniskowych. Np dla sigmy 10-20/f3.5 dystorsja jest dobrze widoczna przy 10mm, natomiast dla ogniskowej już 20mm jest prawie niewidoczna. Natomiast obiektywy typu "rybie oko" nie mają skorygowanej dystorsji.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Obiektywy rektilinearne i fisheye, to obiektywy konstruowane tak by dawać różne odwzorowania. Nieprawdą jest, że fisheye, to to samo co rektilinearny z nieskorygowaną dystorsją. Do tego fisheye też mogą dawać różne odwzorowania w zależności od konstrukcji, a do tego występują w wersjach kołowych i diagonalnych i dla różnych rozmiarów klatek, więc ich ogniskowa, bez dodatkowych informacji niewiele mówi.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
I jak olejx? Decyzja została podjęta? Mnie kusi Sigma 10-20 3.5, ale hamuje cena. Coraz częściej spoglądam na Tamrona 10-24. Mam niezaprzeczalny argument, cena. Foty tutaj wrzucone mnie się podobają.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Polluks Decyzja została podjęta o nie kupowaniu w ogóle szerokiego kąta w obecnej chwili.
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
No to mi pomogłeś... ;)
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Polluks- Jeżeli to coś pomoże to jak miałbym kupować to byłaby to nowa sigma 10-20. :mrgreen:
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Znalazłem testy na photozone:
1. http://www.photozone.de/n...a_1020_35_nikon
2. http://www.photozone.de/n...-report--review
3. http://www.photozone.de/n...1024_3545_nikon

Wychodzi na to, że "stara" Sigma radzi sobie bardzo dobrze. A stosunek jakości do ceny jest najlepszy.
Tamron przegrywa największa dystorsją.
Jednak przy 10mm najlepiej wypada stara Sigma, chociaż nowa mimo większej procentowej dystorsji objawia się ona najbardziej w poziomych liniach,piony wyglądają dobrze.
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
Używam starej Sigmy 10-20, mając z nią prawie 5 lat doświadczeń wybrałbym jednak nowy model.
Dwie rzeczy mnie wkurzają w tym starym modelu:
1) Najlepsza ostrość w kadrze jest dopiero przy f11 (może to tylko mój egzemplarz tak ma, ale znajomy używający jej na Nikonie potwierdził mi, że u niego tak samo)
2) Bliżej rogów i krawędzi jest mydło, nawet przy f11. Do ostrości w centrum kadru przyczepić się nie mogę ani trochę, jest rewelacyjna, o tyle jej spadek w rogach widać czasem nawet przy zmniejszeniu zdjęcia do formatu "internetowego".

No i w sumie praca pod światło, ale to chyba w ogóle bolączka szerokich kątów - a że fotografuję głównie w miasto w nocy to zawsze gdy w kadr wejdzie mi jakaś latarnia muszę pracowicie stemplować flary.
Inna sprawa, że mimo tych wad robię tym obiektywem 2/3 zdjęć - jest niezastąpiony do architektury :)
 

baddog  Dołączył: 17 Sty 2013
Dołączam się do dyskusji :)
olejx nic nie wie, tak jak większość jeśli chodzi o wydanie większej gotówki ;)
Na dzień dzisiejszy żałuję, że S 10-20 (nowa) była na licytacji i przegrałem!
Osobiście uważam, że świetnym szkłem szerokim jest S 8-16. Kolega ma i rewelacyjnie się spisuje. Pożyczył zrobiłem kilka fot i byłem zauroczony. Aktualnie teraz poluję na ww. Sigmę, ale ew. nowa S10-20 też będzie ekstra. Starsza ok, ale jeśli będzie do 1100 zł.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Zależy jakie kto ma plany co do tego szerokiego kąta. S 8-16 ma fajny zakres ale wydaje mi się, że nie można z nią stosować filtrów (bez adapterskich kombinacji) i to może być poważnym minusem.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Kup sobie Samyang 14 / F 2.8 od razu będziesz miał krycie FF jak kiedyś go wypuszczą :-)

Samyang 10 też chyba jest ok i jest nieco bardziej kompaktowy ;-) chociaż nie kryje FF :-(
 
Polluks  Dołączył: 09 Kwi 2014
Nowe Sigmy pojawiły się za 2 tys. PLN.
Wybór teraz jest już chyba oczywisty...
 

matzll  Dołączył: 28 Lis 2014
Dokładnie, nowa cena dużo zmienia.
Mam go od zaledwie kilku dni, ale jestemż zadowolony. Myślałem, że AF przy takich ogniskowych to tylko zbędny dodatek, ale po kilku wypadach z tym obiektywem zmieniłem zdanie. Jest to jednak komfort - kadruję i wiem że będzie trafione. Na dodatek kultura pracy i szybkość HSM jest niesamowita.
Ma też jednak kilka problemów:
Przede wszystkim na 10 mm jest zwyczajnie słabo. Nie pomaga nawet przymykanie. Zresztą mam wrażenie, że środek, czyli jedyne miejsce, gdzie przy 10mm jest dobrze, z przymykaniem się pogarsza. Polepszają się boki, ale tylko nieznacznie. Trochę mnie to rozczarowało, ponieważ po to się kupuje tak szeroki kąt, żeby robić fotki właśnie najszerzej jak się da. W tym wypadku Samyang 10mm wypada dużo lepiej, przynajmniej przywołując z pamięci.

Praca pod światło jest bardzo nierówna. O ile w porannym słońcu, gdy promienie padają prawie poziomo, Sigma wypada fatalnie, tak przy w miarę wysoko zawieszonej "lampie", w okolicach południa, jest już bardzo dobrze. Nie jest to "flare killer", ale czytając recenzje spodziewałem się totalnej katastrofy w tym temacie.

Aberracja jest widoczna jednak i to praktycznie w całym zakresie.
I jeszcze jedna dziwna kwestia - na 10 mm nie polecam korzystać z tulipana, łapie się on w kadr...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach