strazak22  Dołączył: 02 Kwi 2011
Voigtlander Bergheil 6,5x9 kilka pytań
Ostatnio w moje ręce wpadł wyżej wymieniony Voigtlander, chcę nim porobić zdjęcia lecz nasuwa mi się kilka pytań i mam nadzieję że pomożecie odpowiadając na nie :)
1. Z czego gdzieś wyczytałem w aparatach miechowych trzeba korygować ekspozycję po wydłużeniu miecha, jak obliczyć o ile działek EV trzeba zmienić ustawienia?
2. Znalazłem jedynie błony od Fomy, problem mam jak je wywołać a dokładniej gdy próbowałem jedną z szitek załadować w szpulę na którą zwykle nawijam filmy 120 zgina się ona (jednak te pół centymetra robi swoje) czy to że błona będzie wypukła wpłynie na końcowy efekt wywoływania?
Na razie takie dwa podstawowe pytania, pewnie nie długo znowu wpadnie mi do głowy. Z góry dziękuje za pomoc.
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Myślałeś o naświetlaniu błon rentnenowskich? Na popularnym portalu aukcyjnym są takie uczulone na niebieski i takie uczulone na zielony kolor. Są też jednostronne do mammografii.

Wywoływanie pod żarówką czerwoną na widoku, może być nawet w kuwecie. Efekty całkiem niezłe, szczególnie tych zielonych błon.

Najlepiej kupić jak największy arkusz (najtaniej wychodzi) i odcinać na gilotynie. Porównaj sobie cenę 1m^2 błony fomy i błony rtg. Różnica jest miażdżąca. Efekty w postaci odbitki bardzo zachęcające.

Wywoływanie najlepiej w rodinalu, są czasy na necie.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Co do korekty ekspozycji przy wyciągnięciu miecha - ma to znaczenie przy zbliżeniach.
Obiektyw oddala się od filmu, więc do filmu dociera mniej światła, więc trzeba dłużej naświetlać. O ile? To nie jest liniowe, nie da się tego prosto zapamiętać.
Jeśli używasz jednego szkła, może sobie nanieść to gdzieś na szynach aparatu, żeby sprawdzać tą korektę. Jeśli masz więcej szkieł - dla każdego będzie to inaczej.
Jeśli w google wrzucisz hasło "korekta ekspozycji na wyciąg miecha" to znajdziesz kilka opisów. Są też jakieś linijki do określania korekty, ale nie wiem jak działają.
Ja nigdy się tym specjalnie nie przejmowałem, bo nigdy nie robiłem dużych zbliżeń.

Co do błon - poszukaj kasety na film 120. Na 100% były do twojego aparatu. Stracisz kilka mm z wielkości klatki, ale unikniesz wszystkich problemów z błonami (dostępność, wywołanie itd)

pozdro
gilby
 

kesek  Dołączył: 06 Wrz 2006
Co do korekty miecha sam nie wiem jak to najwygodniej zrobić. Ja sobie wydrukowałem skalę korekty ekspozycji w postaci linijki przykładanej do aparatu. Nie wiem czy to najwygodniejsze rozwiązanie, u mnie się sprawdza. Wzory na korektę można znaleźć w necie. Można też zwykłą linijką zmierzyć wyciąg w milimetrach i sprawdzić korektę w tabeli. Tabelę trzeba sobie przygotować wcześniej np. w excelu i wydrukować.

Mogę Ci też podesłać tabelkę w xls z moimi wyliczeniami, można to dostosować pod siebie i wydrukować.

Przy wyciągu 2x ogniskowa (skala 1:1) otworzyć trzeba 2 działki więcej przysłony względem wyciągu 1x ogniskowa (nieskończoność). Przy wyciągu 3x ogniskowa trzeba otworzyć 3 działki więcej niż przy wyciągu 1x ogniskowa. Korekta zależy tylko od dwóch parametrów: ogniskowej i wyciągu miecha.
 
strazak22  Dołączył: 02 Kwi 2011
Dzięki za odpowiedź! Popróbuję z tymi błonami RTG a kasetę na 120 mam w komplecie tylko muszę ją trochę oczyścić.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach