bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
kojut napisał/a:
Fajne zdjęcia
Dziękuję, niestety słabo z czasem i motywacją :-(
kojut napisał/a:
Spośród wszystkich współczesnych producentów lustrzanek 66% z nich oferuje w miarę tani standard. To chyba dobrze?
To wręcz świetnie... teraz. K10D kupiłem chyba w 2007 roku. Wtedy nie było tak różowo.
kojut napisał/a:
To fakt. Ale takie Fuji się z tego zaklętego kręgu na szczęście wyłamało.
Fuji ze swoim X jest dla mnie wzorem jak powinno się projektować i wprowadzać nowy system od podstaw. Dziwię się, że inne firmy z taką tradycją fotograficzną nie były w stanie czegoś takiego zrobić. Ogniskowe ich obiektywów są super, dopasowane do APS-C i dostepne prawie od początku istnienia systemu. Bardzo im kibicuję, bo może jak będą jeszcze popularniejsi, rynek używek się powiększy :evilsmile: .
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
bbartlomiej napisał/a:
Bardzo im kibicuję, bo może jak będą jeszcze popularniejsi, rynek używek się powiększy


Skąd my znamy ten cytat.... hm.... 8-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
kojut, bbartlomiej, oddajecie hołd marketingowi i legendzie Fuji.
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Stałki Pentax DA: 14, 15, 21, 35, 40, 50, 55, 70, 200, 300, 560 - chyba wszystkie, bo z pamięci piszę. Zoomów nie pomnę, ale też by się zebrało kilka. Mało? Wybrakowany system APS? No wiem, ciemne i drogie. Zupełnie przeciwnie do Fuja, co? :-P ;-)
I nie odbierajcie tego jako umniejszanie Fuji. Cenię tę markę i lubię "retro", ale nie przesadzajmy. Pentax przez lata budował swój przekaz na podziale APS/MF aż w końcu wypuścił FuFu i okazało się, że wszyscy na niego czekali. Fuji teraz śpiewa tę samą pieśń - APS dla amatorów/entuzjastów i MF dla zawziętych, bogatych i zawodowców...
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Ryszard, Fuji 14, 16, 18, 23 (w dwóch wersjach), 27, 35 (w dwóch wersjach), 50, 56 (w dwóch wersjach i f1.2!), 60 macro, 90. Podobnbia liczba jak do Pentaxa. Z tą różnicą, że Fuji zrobili to w 5 lat, a Pentaxowi zajęło 14. Uwielbiam Pentaxa i jego obiektywy, ale sam przyznasz, że w tej kwestii jest coś "nie halo". Jak kilka dni temu rozmawialiśmy, że jednak by się coś tam przydało...
A Fuji, w tym tempie, za chwilę przegoni Pentaxa.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard, marketingowi? Nie wiem po czym wnosisz? Dyskutowaliśmy tu dość rzeczowo o obiektywach, nie o retro wyglądzie aparatów. O ile na FF i owszem (bo są stare konstrukcje), to na APS-C uważam, że mało kto (albo wręcz nikt) ma tak fajną ofertę, jak Fuji. Jeśli ramy czasowe podane przez kojuta są prawidłowe, to tym śmieszniej wypadają firmy z tradycjami typu Pentax, Canon i Nikon. Canon też dla EF-S nie ma zupełnie nic do zaoferowania oprócz kilku ciemnych zoomów i jednego naleśnika. Na szczęście jest też linia EF, z której kilka ogniskowych jest ciekawa na APS-C. W Nikonie identyczna sytuacja: na DX przeważają ciemne zoomy w milionie wersji i 35/1.8. Juz nawet Sony ma więcej jasnych stałek na bagnet A przygotowanych pod APS-C.
Mały OT się zrobił...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
bbartlomiej, nadal jest rzeczowo i o obiektywach. Napisałem o retro, bo za to m.in. lubię Fuji i chciałem tę sympatię wyrazić. Gdyby jeszcze XT nie były takie podobne do Zenitów... no ale cóż ;-) Napisałem o marketingu, bo tak mi wyszło z Waszej dyskusji - że jest świetne Fuji a potem dłuuuugo nic i w ogonie się wleką firmy z tradycjami. Fuji też ma tradycję. I to również zobowiązuje. Dlaczego nie wpadli na to przerabiając stare Nikony na cyfrę? Każdy ma jakąś historię i chciałbym patrzeć na to bardziej całościowo.
Fuji, Olympus i Pentax mają, moim zdaniem, rozwiązania opracowane według jakiegoś spójnego pomysłu. Co do Sony A trochę nie mogę się zdecydować, Sony E chyba nieco lepiej. Canon i Nikon ewidentnie odpuścili (i nawet nie udają, że jest inaczej). Ale nie widzę jakiejś wielkiej wyższości Fuji. To nadal jest chyba niszowy system? Tu by trzeba zapytać księgowych - wszak to biznes, więc sukces powinien się objawiać rosnącym ciężarem sakiewki i zwyżkowaniem akcji. Nie znam niestety takich danych.
Wolę się spierać "na żywo" bo czuję się jak prawnik piszący umowę... uff... :-/

[ Dodano: 2017-02-02, 21:46 ]
kojut, zgadza się, chciałbym zamienić DA 18-55 (używanego wyłącznie na szerokim końcu) na plastikową stałkę do pary z DA 35/2.4. Nie napinam się jednak, bo to jest regionalny problem walutowo-gospodarczy. Nie czuję, żebym dla Ricoh Co. był atrakcyjnym klientem albo człowiekiem wpływowym jak Optyczne.pl ;-)
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Ryszard napisał/a:
Tu by trzeba zapytać księgowych

Księgowi mówią, że dział foto Fujifilm utrzymuje instax, X przynosi straty; szerzej mówią, że dopiero w 2016 roku fuji przegoniło pentaxa na rynku bezlusterkowców :-)
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
fuen, nie ma się co dziwić. Przykładowo szkiełka. Pięknie wykonane, full metal jacket, z silniczkiem, w dodatku jasne, a jednak tańsze od DA Ltd. Mimo, że w zbiorze cech wspólnych jest jedynie metalowa obudowa, reszta wskazuje na XFy. No muszą dopłacać do interesu! :mrgreen:
Swoją drogą piękny system. Niestety ceny korpusów które, by mnie interesowały są kosmiczne. Nie mogąc się doczekać na sensowną ofertę na X-pro2, (czy X-T2 - nawet ten evf bym zdzierżył, w dobrej cenie, oczywiście) zmieniłem system. Z ciężkim sercem, z bólem itd.. :-/
bbartlomiej, rynek jest całkiem dynamiczny. Można kupić i sprzedać wszystko co oferuje system. Ja ogłosiłem się tylko na forum Fuji i w tej chwili tylko body mi zostało. Nie jest źle.

Tak, nie jest źle, że zostało. Może zataję ten fakt przed małżonką i będę miział cudne X-pro pod kołderką. :oops:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
X-Pro2 przypominało by mi Besse R2a, która niepotrzebnie sprzedałem i żałuję już trzeci rok...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
denvi napisał/a:
Pięknie wykonane, full metal jacket, z silniczkiem, w dodatku jasne, a jednak tańsze od DA Ltd.
Popatrzyłem sobie na Ceneo (ceny "nasze") i bhphotovideo (ceny jak sądzę "aktualne" w sensie polityki producenta/dystrybutora i mniej zależne od kursów, zapasów magazynowych itd.). Dla mnie to jest ta sama półka cenowa, przy czym DA Limitedy trzymają w miarę równy poziom, zaś Fujinony startują trochę niżej, potem zaś lecą wysoko aż na pułap FA Limited (no ale porównujmy APS do APS).

Czy warto zamieniać jeden kosztowny i niszowy system na inny, równie kosztowny i niszowy, żeby zyskać 1EV jasności szkieł - oddając za to mechaniczny pierścień ostrości z QSF'em oraz znakomity wizjer optyczny? Dla mnie to tylko kwestia preferencji i osobistego "smaku". Dla efektu finalnego czyli zdjęć, jest to bez różnicy. I mam nadzieję, że jako forumici z dłuższym stażem i niejednym aparatem w swojej historii, nie będziecie mnie przekonywać, że 56/1.2 jest obiektywnie lepsze od 55/1.4 i niezbędnie potrzebne do zrobienia dobrego portretu. :-)

p.s. Nic tak nie wkurza, jak automatyczne wylogowanie z forum podczas pisania posta AAGGGRRRRR :evil:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Ryszard napisał/a:
Dla mnie to tylko kwestia preferencji i osobistego "smaku". Dla efektu finalnego czyli zdjęć, jest to bez różnicy. I mam nadzieję, że jako forumici z dłuższym stażem i niejednym aparatem w swojej historii, nie będziecie mnie przekonywać, że 56/1.2 jest obiektywnie lepsze od 55/1.4 i niezbędnie potrzebne do zrobienia dobrego portretu.
Z tym chyba wszyscy rozsądniejsi się zgadzają. W ogóle w ostatnich latach dyskusje o sprzęcie stały się nudne, bo poziom aparatów jest tak wysoki, że wystarczy wziąć cokolwiek współczestnego i jakość powala. Tym samym nowe puszki z wysokim ISO niwelują trochę beznadziejnie ciemne zoomy...
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Ryszard szkoda, że producentom i księgowym 1 EV robi różnicę, w przeciwieństwie do Ciebie. ;-)
Nie ma sensu sie licytować, co i komu bardziej pasuje. Kwestie osobnicze. :-)
BTW, o ile dobrze pamiętam pracę pierścienia ostrości z DA Ltd, to miodności raczej tam nie było. :-P
W fujku w trybie MF możesz użyć guzika af-l i podjechac sobie na silniczku, a potem doostrzyć wedle uznania. Całkiem fajne rozwiazanie, które zmniejsza kąt obrotu przy ręcznym ostrzeniu. :-B dla Fuji.

[ Dodano: 2017-02-03, 09:01 ]
Inną kwestią jest, że ni huhu nie potrafię ostrzyć manualnie na evf. Trzeba użyć lupki. A to już jest bez sensu. No chyba, że modelka jak martwa natura i krajobraz nieruchomy.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
A tak BTW i nie-OT, to ile trzeba dzisiaj dać za 5d w dobrym stanie? Są jeszcze takie w ogóle?
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Za swój 2 lata temu z przebiegiem ~10k klatek w super stanie dałem jakieś 1700-1800zł o ile mnie pamięć nie myli. Dziś widzę, że podobne przebiegi są za 1800-2200zł na allegro. Ale warto polować na okazję. Trafiają się tańsze.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Można kupić i to całkiem w dobrej cenie.
Ogólnie 5D to całkiem przyjemny aparat, z dobrej jakości obrazkiem. ISO 1600 całkiem użyteczne.
To taki "kloc", który dobrze leży w łapach, a mam spore :)

Pozwolę sobie podpiąć zdjęcie zrobione przy ISO 1600. Warunki oświetleniowe były takie sobie.

 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Mam 5D. Sprzęt po wymianie migawki, zrobiłem na nim od tej pory kilkaset fotek.
Leży w szafie, bo przydarzyła się jakaś usterka komory lustra, której nie mam czasu naprawić. W serwisie krzyczą za to około 760 zł.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Marcinicus napisał/a:
Mam 5D. Sprzęt po wymianie migawki, zrobiłem na nim od tej pory kilkaset fotek.
Leży w szafie, bo przydarzyła się jakaś usterka komory lustra, której nie mam czasu naprawić. W serwisie krzyczą za to około 760 zł.
Przegapiłeś, bo do niedawna było to naprawiane w ramach gwarancji jako wada fabryczna. Ja sam nie wiem, czy miałem to naprawiane i czy mój jest na do narażony. Jeszcze działa.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Na allergio dziś poszedł za 888 złotych. Z 50/1.8.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
bbartlomiej
Cytat
Przegapiłeś, bo do niedawna było to naprawiane w ramach gwarancji jako wada fabryczna.


Na pewno? Mój aparat zepsuł się w sierpniu ub. roku. Czyli stosunkowo niedawno. Migawka wymieniana jakoś wiosną. Nie wiem, czy przegapiłem, zwłaszcza, że kupiłem go z USA.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Marcinicus, czyli spóżniłeś się prawie o rok: http://www.optyczne.pl/83...e%C5%9Bnia.html
Pod tą naprawą chyba kryła się właśnie wymiana mirror boksa.
fuen, masz link do aukcji? To zadziwiająco świetna oferta. Tak zajechany/uszkodzony czy przypadkiem nie dolicytowano wyżej? Ciekawe...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach