Benek  Dołączył: 18.09.2008
Mnie jednak zniechęciły gabaryty C5D. Fajny sprzęt, miałem przez jakiś czas, ale razem z EF50/1.4 zajmował w torbie tyle miejsca co E-M5 z czterema obiektywami. Pchnąłem bez żalu. :-)

fanmario  Dołączył: 22.10.2007
W dobrym stanie widziałem setki aparatów.
To nadal dobry sprzęt dla kogoś kto wie po co go używa.
Z gripem będziesz się musiał pogodzić /mod edit - proszę powstrzymać się od takich wtrąceń/

Ekajana  Dołączył: 30.11.2006
Dość tanio można też czasem wyrwać Sony A850

bbartlomiej  Dołączył: 10.09.2007
Wciąż używam 5D mk1, mam go już prawie dwa lata. Kupiony z bardzo niskim przebiegiem w super stanie i głównie dlatego, że 50/1.8 i 85/1.8 są tanie. 17-40/4 też ma świetną cenę jak na taki obiektyw. Drugi powód to powrót do normalnego przeliczania ogniskowych. Pięćdziesiątka, to pięćdziesiątka a nie 75mm... ISO może już nie współczesne ale 1600 lekko odszumione w LR dalej jest używalne. Autofocus to inna sprawa, przypomina mi pierwszego K10D - poza punktem środkowym inne właściwie nie działają. No i lepiej, żeby obiekt się nie ruszał - wcale. Stare dobre czasy :-D No i ten nieszczęsny ekran. Nie nadaje się do niczego, poza sprawdzeniem czy właściwie zrobiono zdjęcie. OK, można jeszcze zerknąć na histogram.
Do tej pory nie zawsze brałem 5D ze sobą ze względu na rozmiar i wagę, więc zakupiłem Olympusa OM-D E-M10 mk1 + Sigmę 19/2.8 (w miejsce Nikona D90 + 18-105 dziewczyny). Niska waga to coś cudownego, jednak tak małe rozmiary i EVF mnie nie przekonują. Fajny do snapshotów, ale może niekoniecznie do dłuższego robienia zdjęć. EVF wciąż do mnie nie trafia - pierwszy raz miałem z tym styczność przy NX10 i po tylu latach ten w E-M10 mk1 nie wydaje się drastycznie lepszy. Zdecydowanie wolę wizjery optyczne.

Teraz biję się z myślami czy sprzedać całego Canona i iśc w te m4/3 ze względu na mobilność, czy może jak prawdziwy dajhard zacisnąć zęby i robić swoje ;-)

kojut  Dołączył: 13.04.2011
bbartlomiej napisał/a:
. Pięćdziesiątka, to pięćdziesiątka a nie 75mm...

bbartlomiej, pięćdziesiątka to pięćdziesiątka i jak nie zmienisz formuły optycznej, to obiektywu o ogniskowej 75mm z niego nie zrobisz, nawet jakbyś się bardzo, ale to bardzo starał :-P

kojut, wiem o czym piszesz. To skrót myślowy i zakładałem, że to zrozumiałe co mam na myśli. Zakładając 50mm, chcę mieć taki kąt widzenia jak ma 50mm na formacie 135. Nie kąt widzenia 75mm. Stanąć dalej też mogę, ale zmienia się perspektywa - co wtedy?

Polecanie wszędzie 50mm na APS-C jako standardu dla mnie od zawsze było nielogiczne. Skoro kąt widzenia jest już portretowy (dla mnie). Jaki to standard ja się pytam?

denvi  Dołączył: 09.11.2008
kojut, daj pokój. Wiadomo o co kaman. Ekwiwalent jedynego słusznego formatu. :evilsmile:
bbartlomiej, nie idź tą drogą.
Mówi to "syn zmarnowany", przez bezlusterkowce oczywiście. Skoro cenisz wizjer optyczny, to i tak kiedyś wrócisz. :-D

Póki co, E-M10 i Sigma 19/2.8 zostały kupione za budżet ze sprzedaży Nikona D90 + 18-105, więc mam oba systemy. Technicznie rzecz biorąc micro 4/3 nie jest nawet "mój" ;-)
Poużywam, potestuję. Zobaczymy. NX10 był fajny ale nie było mi go żal. Jeszcze dostrzegam zdecydowaną przewagę wizjera optycznego nad EVF. Jeszcze...

bbartlomiej, wiem, wiem... Ale czytają to forum także niedoświadczeni użytkownicy i takie skróty myślowe mogą wprowadzać w błąd.
bbartlomiej napisał/a:
Zakładając 50mm, chcę mieć taki kąt widzenia jak ma 50mm na formacie 135.

[szydera mode: on]
Oj biedaku, miałbyś przechlapane jakbyś kiedyś spróbował porobić zdjecia średnim, lub co gorsza wielkim formatem (gdzie, w niektórych przypadkach, kąt widzenia zależy również od użytej przyslony).
[szydera mode: off] :-P
bbartlomiej napisał/a:
Polecanie wszędzie 50mm na APS-C jako standardu dla mnie od zawsze było nielogiczne. Skoro kąt widzenia jest już portretowy (dla mnie). Jaki to standard ja się pytam?

No to ja się jeszcze z takimi poleceniami nie spotkałem. Owszem poleca się, ale jako pierwszą jasną stałkę za niewielkie pieniądze. Jako standard na aps-c od zawsze polecane są obiektywy 28-35mm.
denvi, no jakby nie bylo. :evilsmile:

kojut napisał/a:
[szydera mode: on]
Oj biedaku, miałbyś przechlapane jakbyś kiedyś spróbował porobić zdjecia średnim, lub co gorsza wielkim formatem (gdzie, w niektórych przypadkach, kąt widzenia zależy również od użytej przyslony).
[szydera mode: off] :-P
A weź zerknij w moją stopkę albo na flickra ;-) Dziekuję, z powodzeniem robię :-P

Różnica jaką widzę w średnim: ok - jest ekwiwalent, ale dostosowana do niego jest oferta obiektywów. Jako standard na 6x6 jest 80mm, jako portret 150mm. Natomiast w APS-C często 50mm jest dostepne, ale fajne jasne 35mm jako standard jest już dużo droższe (Canon na przykład). Pentax dopiero ostatnio się podciągnął ze swoim 35/2.4, Sigma 30mm często ratowała tyłek. Systemowym wyjątkiem zawsze był Nikon ze świetnym i super tanim 30/1.8.

APS-C dla mnie zawsze było dziwne, bo odnosiłem (może niesłuszne) wrażenie, że producenci idąc na łatwiznę oferowali głównie te same ogniskowe co na 135 - jedynie odświeżone. Czasem po latach uzupełniali oferte o prawdziwe ekwiwalenty tych samych kątów widzenia.
kojut napisał/a:

No to ja się jeszcze z takimi poleceniami nie spotkałem. Owszem poleca się, ale jako pierwszą jasną stałkę za niewielkie pieniądze. Jako standard na aps-c od zawsze polecane są obiektywy 28-35mm.
Nie mam niestety na to żadnych dowodów. Tak widziałem po latach czytania for, oglądania filmów na YouTube. Zawsze o 50tce mówiono "standard lens", może też nieprecyzyjnie, never mind.

I tak wszystko to jest przecież nieważne. Każdemu co lubi - mi się wygodnie nie przelicza kątów widzenia i w spokoju używam tego 12-to letniego klocka. Wiem, że każde nowe APS-C dałoby mi lepszą jakość obrazka, ale to dla mnie nie jest takie wazne :) Chciałem tylko dodac, że 5D wciąz jest używalny i sprawia wiele frajdy. Jak 5D mk3 albo 6D stanieje za parę lat do 2k zł, pewnie zmienię :evilsmile: Chociaż wtedy, to już może będzie mnie stać na A7.

fuen  Dołączył: 13.11.2012
Mam 5D, mam Fuja X, mam pentaksa aps-c. Wszystkie są fajne, wszystkie lubię, żadnego się nie pozbędę.
5D bardzo lubię do szkieł m42 - w tym wizjerze, pomimo braku rastra czy klina - ostrzy się świetnie, potwierdzanie z dendalionem działa o wiele lepiej, niż w K-30. Ciężki, nie noszę ;-)
K-30 średnio lubię i średnio używam, najmniej lubię fuja, w związku z czym najczęściej go używam :-)

bbartlomiej napisał/a:
A weź zerknij w moją stopkę

Widziałem, widziałem ;-)
bbartlomiej napisał/a:
albo na flickra ;-)

Fajne zdjęcia
bbartlomiej napisał/a:
Jako standard na 6x6 jest 80mm, jako portret 150mm.

A w aps-c (30) 35 i 50 (55). :-P
bbartlomiej napisał/a:
Natomiast w APS-C często 50mm jest dostepne, ale fajne jasne 35mm jako standard jest już dużo droższe (Canon na przykład).

Spośród wszystkich współczesnych producentów lustrzanek 66% z nich oferuje w miarę tani standard. To chyba dobrze?
bbartlomiej napisał/a:
APS-C dla mnie zawsze było dziwne, bo odnosiłem (może niesłuszne) wrażenie, że producenci idąc na łatwiznę oferowali głównie te same ogniskowe co na 135 - jedynie odświeżone.

To fakt. Ale takie Fuji się z tego zaklętego kręgu na szczęście wyłamało.

kojut napisał/a:
Fajne zdjęcia
Dziękuję, niestety słabo z czasem i motywacją :-(
kojut napisał/a:
Spośród wszystkich współczesnych producentów lustrzanek 66% z nich oferuje w miarę tani standard. To chyba dobrze?
To wręcz świetnie... teraz. K10D kupiłem chyba w 2007 roku. Wtedy nie było tak różowo.
kojut napisał/a:
To fakt. Ale takie Fuji się z tego zaklętego kręgu na szczęście wyłamało.
Fuji ze swoim X jest dla mnie wzorem jak powinno się projektować i wprowadzać nowy system od podstaw. Dziwię się, że inne firmy z taką tradycją fotograficzną nie były w stanie czegoś takiego zrobić. Ogniskowe ich obiektywów są super, dopasowane do APS-C i dostepne prawie od początku istnienia systemu. Bardzo im kibicuję, bo może jak będą jeszcze popularniejsi, rynek używek się powiększy :evilsmile: .

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
bbartlomiej napisał/a:
Bardzo im kibicuję, bo może jak będą jeszcze popularniejsi, rynek używek się powiększy

Skąd my znamy ten cytat.... hm.... 8-)

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
kojut, bbartlomiej, oddajecie hołd marketingowi i legendzie Fuji.
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Stałki Pentax DA: 14, 15, 21, 35, 40, 50, 55, 70, 200, 300, 560 - chyba wszystkie, bo z pamięci piszę. Zoomów nie pomnę, ale też by się zebrało kilka. Mało? Wybrakowany system APS? No wiem, ciemne i drogie. Zupełnie przeciwnie do Fuja, co? :-P ;-)
I nie odbierajcie tego jako umniejszanie Fuji. Cenię tę markę i lubię "retro", ale nie przesadzajmy. Pentax przez lata budował swój przekaz na podziale APS/MF aż w końcu wypuścił FuFu i okazało się, że wszyscy na niego czekali. Fuji teraz śpiewa tę samą pieśń - APS dla amatorów/entuzjastów i MF dla zawziętych, bogatych i zawodowców...

Ryszard, Fuji 14, 16, 18, 23 (w dwóch wersjach), 27, 35 (w dwóch wersjach), 50, 56 (w dwóch wersjach i f1.2!), 60 macro, 90. Podobnbia liczba jak do Pentaxa. Z tą różnicą, że Fuji zrobili to w 5 lat, a Pentaxowi zajęło 14. Uwielbiam Pentaxa i jego obiektywy, ale sam przyznasz, że w tej kwestii jest coś "nie halo". Jak kilka dni temu rozmawialiśmy, że jednak by się coś tam przydało...
A Fuji, w tym tempie, za chwilę przegoni Pentaxa.

Ryszard, marketingowi? Nie wiem po czym wnosisz? Dyskutowaliśmy tu dość rzeczowo o obiektywach, nie o retro wyglądzie aparatów. O ile na FF i owszem (bo są stare konstrukcje), to na APS-C uważam, że mało kto (albo wręcz nikt) ma tak fajną ofertę, jak Fuji. Jeśli ramy czasowe podane przez kojuta są prawidłowe, to tym śmieszniej wypadają firmy z tradycjami typu Pentax, Canon i Nikon. Canon też dla EF-S nie ma zupełnie nic do zaoferowania oprócz kilku ciemnych zoomów i jednego naleśnika. Na szczęście jest też linia EF, z której kilka ogniskowych jest ciekawa na APS-C. W Nikonie identyczna sytuacja: na DX przeważają ciemne zoomy w milionie wersji i 35/1.8. Juz nawet Sony ma więcej jasnych stałek na bagnet A przygotowanych pod APS-C.
Mały OT się zrobił...

Ryszard  Dołączył: 04.10.2006
bbartlomiej, nadal jest rzeczowo i o obiektywach. Napisałem o retro, bo za to m.in. lubię Fuji i chciałem tę sympatię wyrazić. Gdyby jeszcze XT nie były takie podobne do Zenitów... no ale cóż ;-) Napisałem o marketingu, bo tak mi wyszło z Waszej dyskusji - że jest świetne Fuji a potem dłuuuugo nic i w ogonie się wleką firmy z tradycjami. Fuji też ma tradycję. I to również zobowiązuje. Dlaczego nie wpadli na to przerabiając stare Nikony na cyfrę? Każdy ma jakąś historię i chciałbym patrzeć na to bardziej całościowo.
Fuji, Olympus i Pentax mają, moim zdaniem, rozwiązania opracowane według jakiegoś spójnego pomysłu. Co do Sony A trochę nie mogę się zdecydować, Sony E chyba nieco lepiej. Canon i Nikon ewidentnie odpuścili (i nawet nie udają, że jest inaczej). Ale nie widzę jakiejś wielkiej wyższości Fuji. To nadal jest chyba niszowy system? Tu by trzeba zapytać księgowych - wszak to biznes, więc sukces powinien się objawiać rosnącym ciężarem sakiewki i zwyżkowaniem akcji. Nie znam niestety takich danych.
Wolę się spierać "na żywo" bo czuję się jak prawnik piszący umowę... uff... :-/

[ Dodano: 2017-02-02, 21:46 ]
kojut, zgadza się, chciałbym zamienić DA 18-55 (używanego wyłącznie na szerokim końcu) na plastikową stałkę do pary z DA 35/2.4. Nie napinam się jednak, bo to jest regionalny problem walutowo-gospodarczy. Nie czuję, żebym dla Ricoh Co. był atrakcyjnym klientem albo człowiekiem wpływowym jak Optyczne.pl ;-)

fuen  Dołączył: 13.11.2012
Ryszard napisał/a:
Tu by trzeba zapytać księgowych

Księgowi mówią, że dział foto Fujifilm utrzymuje instax, X przynosi straty; szerzej mówią, że dopiero w 2016 roku fuji przegoniło pentaxa na rynku bezlusterkowców :-)

denvi  Dołączył: 09.11.2008
fuen, nie ma się co dziwić. Przykładowo szkiełka. Pięknie wykonane, full metal jacket, z silniczkiem, w dodatku jasne, a jednak tańsze od DA Ltd. Mimo, że w zbiorze cech wspólnych jest jedynie metalowa obudowa, reszta wskazuje na XFy. No muszą dopłacać do interesu! :mrgreen:
Swoją drogą piękny system. Niestety ceny korpusów które, by mnie interesowały są kosmiczne. Nie mogąc się doczekać na sensowną ofertę na X-pro2, (czy X-T2 - nawet ten evf bym zdzierżył, w dobrej cenie, oczywiście) zmieniłem system. Z ciężkim sercem, z bólem itd.. :-/
bbartlomiej, rynek jest całkiem dynamiczny. Można kupić i sprzedać wszystko co oferuje system. Ja ogłosiłem się tylko na forum Fuji i w tej chwili tylko body mi zostało. Nie jest źle.

Tak, nie jest źle, że zostało. Może zataję ten fakt przed małżonką i będę miział cudne X-pro pod kołderką. :oops:

Skocz do: