Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Mały lekki (rodzinny) aparat
Cóż, gdzie szukać informacji jak nie na forum, się pytam?

Sprawa jest prosta. GX10 + 17-70 +50/1.4 (+ inne od „czasu do czasu” szkła) to ciężki zestaw do całodziennych wycieczek z cała rodziną. Tedy odpowiedź prosta - rozejrzyj się za czymś bez lustra.

Na PPD był rozmawiał i pił i nawet, wstyd, zdjęcia robił (na szczęście głównie kiepskie).

Ad remu, rady potrzebuję za jakim bezlustrem warto się rozglądać?

1. Wstępnie mowa była o Olku OM10, nie powiem niezły, choć jeżeli chodzi o wysokie iso chyba nie najlepszy.

2. Znalazłem również Panasonica GX7

3. Fuji odpada z przyczyn cenowych.

4. I przypadkiem natrafiłem na Sony A6000 i wpadłem w zachwyt. Kto co wie o bezlustrach Sonego z nowym bagnetem przyznać się. Jak na razie jako jedyną wadę znalazłem, brak szkieł. Jest co prawda bardzo przyjemne 35/1.8 nie powiem, ale co z jakimś standardowym zoomem (o kicie sonego wiele złego znalazłem) a po sprawdzeniu testów E PZ 4/18-105mm G OSS przeraziłem się dystorsji.

Tedy problem następujący z korpusów najbardziej podoba mi się A6000 ale co z obiektywami. Dużych potrzeb nie mam. Szerokokątny zoom jest w każdym z systemów (równie drogi) ale czegoś czym mógłbym zastąpić 17-70 nie widzę (przynajmniej u sonego) czy mam rację?

Przy okazji bawiłem się w złym świetle k5IIs i było super więc wiem co to sprawny AF i dobre wysokie ISO co skłania mnie do A6000 tylko co z tymi szkłami? Kto coś wie?
 

puch24  Dołączył: 03 Sie 2013
SAM-SUNG, SAM-SUNG, SAM-SUNG! ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Re: Mały lekki (rodzinny) aparat
Żaba napisał/a:
1. Wstępnie mowa była o Olku OM10, nie powiem niezły, choć jeżeli chodzi o wysokie iso chyba nie najlepszy.
A bo ja wiem... Co ma być punktem odniesienia?

Na dzisiaj celowałbym (z nówek) w NX300, OM-D EM-5, NEX-6.
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Re: Mały lekki (rodzinny) aparat
Najlepsze wysokie ISO ma teraz A6000. Pytanie czy jest faktycznie potrzebne bo dzis kazdy bezlusterkowiec, moze oprocz Nikona, da obrazek na wysokim ISO ktory po przeskalowaniu na ekran lub odbitke A4 da obrazek na ktorym szumu nie znajdziesz.

Problem z Sony jest taki, ze oprocz kilku stalek (w czesto dosc wysokiej cenie) ciezko o dobry obiektyw. Jest 16-70, ale sprawdz cene i potem recenzje. NIby Zeiss ale jednak brzegi to mydlo niezaleznie od przyslony.

Ja uzywam Samsunga i polecam. Obecnie NX300 jest w cenie ok 1450zl. Do tego dobre stalki kosztujace ok 500zl i masz zestaw. A jak celujesz nieco wyzej to mozna dokupic 16-50 F2-2.8 za 1900zl - czyli cos, czego zaden system nie zaoferuje.


EDIT: GX7 tez dobry zwlaszcza w cenie ok 2.5tys za body. Teraz pytanie ile chcesz wydac na obiektywy bo te w u4/3 sa ale drogie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak na szybko, po jednym dniu, EM-10 ma (jak dla mnie) w pełni używalne ISO 3200 - zresztą na dpreview to dobrze widać w porównywarce. Oczywiście, jeśli robimy w rawach.
Przy w miarę "statycznej" fotografii pomaga jeszcze rewelacyjna stabilizacja.

Żaba, jak chcesz jakieś konkretne sample, to daj znać.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
No tak, zapomniałem o stabilizacji w Olkach. Faktycznie to bardzo przydatna rzecz i w dużej mierze rekompensuje 'małość' matrycy. Inna rzecz, że szum w OM-D E-M5 jest bardzo przyjemny. Taki monochromatyczny żużel, bez barwnych ciapek i akwareli.
 
komisarz_ryba  Dołączył: 30 Wrz 2012
Benek napisał/a:
Inna rzecz, że szum w OM-D E-M5 jest bardzo przyjemny. Taki monochromatyczny żużel, bez barwnych ciapek i akwareli.


Czyli z odszumianiem sie nie zawalczy, bo kolorowy szym jest najprostszy do usuniecia. Widac Olek juz to robi na poziomie rawow.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Żaba, oba OMy są warte przemyślenia - w EM5 chyba jest stabilizacja 5osiowa, jak w EM1, zaskakująco skuteczna, tyle ze standardowy kit, mimo że uniwersalny, z makro i do wideo zacny, kieszonkowy nie jest... aaa i jeszcze lampion osobno jest... 10tka z 14-42 EZ to nie licząc GM1 Panasa, ale tu nie ma wizjera, iście kompakt Premium ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
M.Zuiko 12-40 to taka długa niekieszonkowa rurka. To prawda, w dodatku na końcu dość ciemna. Ale uszczelniona, w elektrycznym zoomem, opcja macro. Dość uniwersalne szkło, ja je polubiłem. Inna rzecz, że E-M5 nie trzeba kupować w zestawie z tym obiektywem.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: Mały lekki (rodzinny) aparat
Żaba napisał/a:
Sprawa jest prosta. GX10 + 17-70 +50/1.4 (+ inne od „czasu do czasu” szkła) to ciężki zestaw do całodziennych wycieczek z cała rodziną. Tedy odpowiedź prosta - rozejrzyj się za czymś bez lustra.
Do całodziennych wycieczek z rodziną brałbym... olka xz-2. Szklo jasne, stabilizacja bardzo dobra, co pozwala trzymać się niskiego ISO. Male, tanie, lekkie, z dobrym obrazkiem... Odpadają problemy z doborem szkieł ;-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
cube007 przesiadka na kompakt z matrycą mniejszą niż 4/3 odpada co jak co ale wielkość sensora ma znaczenie. Ponadto ja mam jasne szkła stabilizację i wiem że chcę mieć dobre wysokie iso i porządny AF.

Widzę że rekomendacje wyraźnie wskazują na Olka Om10, myślę, że jest nad czym się zastanawiać choć cały czas kusi mnie A6000. Wybiorę się do jakiegoś sklepu zmacać oba może to coś pomoże.

Swoją drogą nie ma na forum nikogo kto miałby doświadczenia z bezlusterkowcami Sony? Jak tam wygląda sprawa z używaniem innych szkieł niż Sony i z innym bagnetem wiem, że są przejściówki, ale czy przejściówki z bagnetu alfa przenoszą również AF?

Jarek Dabrowski dziwnym nie jest, że chcę. Po leśnej sesji z Rudą, interesuje mnie jak ten aparat pracuje w trudnych warunkach oświetleniowych wysokie ISO i jak radzi sobie AF przy przedszkolakach.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Żaba napisał/a:
rekomendacje wyraźnie wskazują na Olka Om10
Chyba tylko moja. Nie podpalaj się, przede wszystkim pomacaj w sklepie. Jak już będę miał jakieś przykładowe pstryki, to Ci podeślę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jarek Dabrowski, a nie masz czasem możliwości sprawdzić, jak to działa ze szkłami od dużego 4/3 przez przejściówkę ?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie mam. A na olkowym forum nie pisali?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie za bardzo. Ci fanatycy od razu odsyłają po E-M1 do tych szkieł. Szkoda, że wcześniej nie dotarła do Ciebie ta zabawka, bo miałem ze sobą i przejściówkę i 2 szkiełka z dużego 4/3.

 

puch24  Dołączył: 03 Sie 2013
Zajrzyj na forum miłośników "żółtej firmy" do działu Inne Systemy - tam jest gigantyczny wątek o NEXach.

Ściągnij też i przeczytaj instrukcje obsługi aparatów, które namierzasz - zapoznasz się wtedy z ich funkcjami i nie będzie niemiłych niespodzianek typu: "Ale on nie ma... xxx!"

Do NEXów są firmowe przejściówki pozwalające używać obiektywów Minolta/Sony AF, są adaptery z elektroniką pozwalające używać obiektywów Canon EOS/EF, i mnóstwo adapterów - co prawda nie przenoszących niczego, ale pozwalających podpiąć obiektywy niemal dowolnego systemu, nawet różnych "egzotycznych", mało popularnych, nieznanych i zapomnianych.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dada napisał/a:
Nie za bardzo. Ci fanatycy od razu odsyłają po E-M1 do tych szkieł. Szkoda, że wcześniej nie dotarła do Ciebie ta zabawka, bo miałem ze sobą i przejściówkę i 2 szkiełka z dużego 4/3.
No jest jakaś przejściówka 4/3>m4/3. Nazywa się to to MMF-1 (wersja z uszczelkami MMF-3). Wszystko działa, steruje przysłoną, ustawianiem ostrości. Tylko AF jest ponoć bardzo wolny w wypadku podłączonych szkieł 4/3.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No właśnie nie wszystko i nie ze wszystkimi szkłami. Mam przejściówkę i 4/3 takoż.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Oczywiście, że nie.
Cyt. "przekazując informacje o przysłonie i umożliwia funkcjonowanie AF..........ale w zasadzie bezbłednie z większością obiektywów 4/3."

Słowo-klucz - w zasadzie. Drugie hasło pomocnicze - z większością.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach