mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Nie przesadzajmy. Zdjęć z Sigmy jest też całe mnóstwo. To nie jest jakiś niszowy obiektyw. Na pewno można dokonać rzetelnej oceny. Ja akurat miałem możliwość porównania konkretnych dwóch obiektywów podpiętych do mojego korpusu i wygrał Tamron.
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
Test Tamrona
http://www.optyczne.pl/30...l_%28IF%29.html

Test Sigmy
http://www.optyczne.pl/19..._DC_OS_HSM.html

ja się jeszcze zastanowie co wziąć bo tamron mam za polowe ceny sigmy , sigma ma ostrzejszy obraz z mniejszą winietą (nie wiem jak w rzeczywistosci to wyglada czy przeszkadza na tamronie) ma stabilizacje, a tamron jest tanszy, mniejszy lzejszy jest lepiej zabezpieczony od odblaskow i obraz z niego wydaje mi sie taki bardziej plastyczny co dziwne.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
zmarcin napisał/a:
sigma ma ostrzejszy obraz z mniejszą winietą (nie wiem jak w rzeczywistosci to wyglada czy przeszkadza na tamronie) ma stabilizacje

Wersja na Pentaksa nie posiada stabilizacji (bo i po co, skoro masz ją w korpusie ? ). Ja tam różnicę w cenie dołożyłbym np. do porządnego filtra polaryzacyjnego i jeszcze by coś zostało. Winietowania na moim egzemplarzu Tamrona nie zauważyłem, a na ostrość nie narzekam. Kierowanie się wyłącznie testami nie jest dobrym pomysłem, bo to są tylko niuanse. Sigma na pewno ma cichszy AF, ale w mojej opinii to jej jedyna przewaga.
zmarcin napisał/a:
obraz z niego wydaje mi sie taki bardziej plastyczny co dziwne.

Dlaczego dziwne ?
zmarcin napisał/a:
co wziąć bo tamron mam za polowe ceny sigmy

No to ja myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać.
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
Tak i taką podjąłem dzisiaj decyzję że biorę tego Tamrona :) Zawsze moge w przyszlosci wymienić a tutaj mam i tak dobry obiektyw na początek. Teraz szukam jakiejś okazji , np. Pentax K5IIs za oceanem na wyprzedaży kosztuje 2000zł :D Filtry polaryzacyjne będe szukał niebawem, fajnie też jakby ktoś coś polecił :)
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
Nie dostrzegam róznicy miedzy bookehem w obudwu obiektywach bo nie mam nigdzie porownania. Miałem na mysli połowkowy , polaryzacyjny napisalem z rozpedu czytając post wyzej bo wlasnie wychodzilem :)
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
espresso napisał/a:

Cytat
Sigma na pewno ma cichszy AF, ale w mojej opinii to jej jedyna przewaga.
Nie jedyna. AF w Sigmie jest sprawniejszy

Nie wiem czy sprawniejszy. Nie widziałem różnicy pomiędzy dwoma konkretnymi egzemplarzami tych obiektywów. Nie będę się oczywiście o to kłócił, bo to nic nie znaczy. Ale AF w Tamronie mi odpowiada.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Mam tamrona i niestety nie jestem zadowolony z pracy sytemu af. Porównując go do innych obiektywów które mam/miałem to zdecydowanie za często występują błędy w ustawianiu ostrości. I co gorsze to nie jest stała wada typu ff czy bf ale zjawisko losowe. Zastanawiam się nad wysyłką zestawu obiektyw+body do serwisu tamrona. Wysyłał ktoś z was to szkiełko do kalibracji? Pomogło?
Ps.
Optycznie obiektyw jest rewelacyjny - tylko ten ... af :evil:
 

zmarcin  Dołączył: 06 Lis 2014
Kupiony, paczuszka w drodze :) Jedno pytanie. Czy gdybym kupił dla zabawy konwerter makro Raynox DCR-250 to mógłbym go użyć w zestawieniu z tym Tamronem czy musi on spełniać wtedy jakieś parametry?
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
zmarcin, Raynox DCR-250 ma soczewkę ø49 mm a Tamron ma ø67. Winieta wychodzi okropna. Sprawdziłem. Raynox sprawdzi się z kitowym obiektywem o ø52 i każdym innym o tej średnicy przedniej soczewki. Przy ø55 będzie lekko winietować ale to można przeżyć lub wyszopować. Raynoxa warto mieć do zabaw i nauki. Swojego zabieram zawsze na wycieczki. Lekki i do jakiegoś "makro" jest pod ręką.
;-)


kerad napisał/a:
Zastanawiam się nad wysyłką zestawu obiektyw+body do serwisu tamrona. Wysyłał ktoś z was to szkiełko do kalibracji? Pomogło?

Zdecydowanie pomogło :mrgreen:
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Zbynio - coś kręcisz... Ja używam Raynoxa z Tamronem 70-300 (średnica 62 mm) i jakoś winiety nie mam. Pamiętaj, że przy makro trzeba też sporo przymykać. Większym problemem będą tu ogniskowe - przy 17-50 nie będzie wiele pola do popisu.


 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
mdfan napisał/a:
Zbynio - coś kręcisz...
Dlaczego zarzucasz mi, że coś kręcę? Robiłeś kiedykolwiek tym Tamronem + Raynox zdjęcia? :-P

 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
No to się nie zrozumieliśmy ;-) Ale faktem jest, że przy średnicy filtra 55 mm winiety nie ma, skoro nie ma jej przy 62 mm. Z tym Tamronem nie sprawdzałem, bo uważam iż i tak to nie ma sensu.
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
mdfan napisał/a:
No to się nie zrozumieliśmy......Z tym Tamronem nie sprawdzałem...
Ależ doskonale zrozumiałem aluzję. Nie masz pojęcia o konkretach więc się nie komentuj.
Tamron 17-50 + Raynox 250
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Napisałeś:
Cytat
Sprawdziłem. Raynox sprawdzi się z kitowym obiektywem o ø52 i każdym innym o tej średnicy przedniej soczewki. Przy ø55 będzie lekko winietować ale to można przeżyć lub wyszopować

Nie zgodzę się z tym, bo u mnie na ø62 winiety nie ma. I o to mi chodziło.

Co do Tamrona - przed chwilą sprawdzałem i masz rację. Winieta jak cholera. Raynox nie ma tu sensu. Zresztą nigdzie nie pisałem, że winiety tu nie będzie, tylko, że nie sprawdzałem. Ale teraz sprawdziłem i po sprawie :-B
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
 
espresso napisał/a:
Mam oba.
A nie lepiej mieć jeden porządny? 8-)

zmarcin napisał/a:
Filtry polaryzacyjne będe szukał niebawem, fajnie też jakby ktoś coś polecił
Sprawdź sam:
Marumi 70% Off or More
Hoya 70% Off or More
B&W 70% Off or More

-----

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
mdfan napisał/a:
Nie zgodzę się z tym, bo u mnie na ø62 winiety nie ma.
mdfan napisał/a:
używam Raynoxa z Tamronem 70-300

A pytanie i odpowiedź dotyczy 17-50. Zauważyłeś różnicę w ogniskowych ? Nie tylko średnica ma wpływ na winietę.
 
mikolaj  Dołączył: 26 Kwi 2014
Chwilę już używam Tamrona 17-50 i generalnie jestem zadowolony. Jedyne wady jakie mogę wymienić to głośny AF (dla mnie to nie jest duża wada) i niestety lekki front focus. Za jakiś czas zamierzam wysłać obiektyw do kalibracji i wtedy będzie już bez wad. :-)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
mikolaj napisał/a:
Jedyne wady jakie mogę wymienić to głośny AF (dla mnie to nie jest duża wada) i niestety lekki front focus. Za jakiś czas zamierzam wysłać obiektyw do kalibracji i wtedy będzie już bez wad. :-)


To teraz zakładają tłumiki na AF? :shock: :mrgreen:
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Rozważam wymianę kita na coś bardziej ostrego i jaśniejszego (17-50). Na ile procent zyskam na jakości obrazka w przypadku Tamrona lub ewentualnie Sigmy?
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
na 100% zyskasz na jakości obrazka :-)
Czym bliżej 18mm tym kit lepszy... w swoim zakresie pracy.
Mając DA50/1.8 nic lepszego nie wydusisz na 50mm ( te zoomy to ostrością 80% ale na plastyce kuleją ) w stosunku do DA 50/1.8.

Dla mnie kit na 18-22mm + DA35/2.4 i DA50/1.8 i masz w tym zakresie spokój w szklarni.
Dla mnie osobiście to 135mm brak w plecaku, stałki oczywiście .... najlepiej to A*135/1.8 :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach