Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ostrością bym się nie przejmował - zasada jest stara z ostrego obiektywu można uzyskać obraz nieostry ale nie na odwrót. Jak jest zbyt ostro to zawsze można założyć filtr zmiękczający czy filtry typu softspot.

Obiektywów o ogniskowej 100-135 jest masa, pokrótce.
Tamron z AF 90mm F2,8 wspomniany wcześniej,
Tamron Adaptall 90mm F2,8 - starsze szkło makro z odwzorowaniem 1:2 i 1:1 z dedykowanym pierścieniem,
Panagor 90mm F2,8 - też starsze szkło makro ale warte rozważenia,
SMC Pentax serii F/FA 100mm F2,8 makro - tu jednak oscylujemy w kwotach ponad 1000zł
Sigma 105mm F2,8 makro - cena podobnie,
Kiron/Vivitar Series I 105mm F2,8 makro - tu z ceną jeszcze gorzej,
Porst 135mm F1,8 - szkło ciężkie i masywne, obrazek dobry ale wyjątkowo trudne do opanowania.
Cała gama 135mm F2,8 producentów różnych, Tokina, Porst, Revuenon, Vivitar itd - ceny różne od 100 do 500 zł i w 99% to szkła w pełni manualne
Vivitar 135mm F2,8 produkcji Kominy i Kirona - warto rozważyć jednak to szkła w pełni manualne,
Vivitar 135mm F2,8 inny model produkcji Kominy ciekawa konstrukcja bo to obiektyw makro ze skalą 1:2 niestety i rzadki i drogi.
SMC Pentax serii K 135mm F2,5 - warte każdej złotówki, jedna najlepszych 135 na rynku i cudowna konstrukcja mechaniczna,
SMC Pentax-A 135mm F2,8 - cena podobna co 135mm F2,5 ale obrazek minimalnie mniej ostry i szkło w pełni otwarte trochę abberuje ale bez przesady,
SMC Pentax-F/FA 135mm F2,8 - tu mamy i styki i AF, szkło warte swoich pieniędzy, naprawdę doskonała ostrość, ładne rozmycie i kolejna zaleta to wyjątkowo niewielkie rozmiary plus ostrość już do 70 cm. Niestety ceny powyżej 1000 zł i po pojawieniu się K-1 całkiem znikneło z rynku a i tak było ich wyjątkowo mało.

Osobiście w zależności od funduszy:
- do 200-300 zł - bez większych różnic, pochodzą z okresu gdy ludzkość nie updła tak nisko by zrobić złą 135mm,
- do 500zł - brałbym Pentaxa-A 135mm F2,8, chyba, że nie przeszkadza mi pełny manual to serię K 135mm F2,5
- do 800zł - Tamron Adaptall 90mm F2,8 przy dozie szczęscia trafi się mocowanie ze stykami albo z czasem się wymieni,
- jeśli mógłbym sobie pozwolić na wydatek w okolicy +1000 zł to lepiej szkło makro Kiron, Sigma, Tamron czy Pentax bo oprócz makro mamy i krótkie tele i portretówkę,
- a jak stać na wydatek większy to i makro i 135mm F2,8 serii F/FA

Każda opcja w sumie powyżej 500 zł jest opcją dobrą bo potencjalna odsprzedaż będzie bez żadnych start a nawet wraz z upływem czasu nawet z zyskiem.

 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Dzięki za kolejne, treściwe posty, warte zapamiętania i wklejania dla każdego poszukującego 135tki.
Widzę, że w temacie 135mm (pewnie nie tylko w tym) czeka mnie jeszcze długa droga poszukiwań, testowania a co za tym idzie częstej wymiany szkieł. Może to i trochę kosztowna droga, choć może nie aż tak bardzo jak pisze Grzechotnik ale chyba najlepsza i jedyna do zdobycia doświadczenia.
Zawsze chciałem się przekonać o legendzie Zeissa i tak to zakupiłem CZJ135/3.5MC i wspomnianego wcześniej przeze mnie manualnego Tamrona 135/2.8. Ten pierwszy myślę będzie fajny na wycieczki, bo mały a ten drugi na Park i inne tematy, no ale zobaczymy czy się polubimy, bo cały czas się zastanawiam, co mogło być kiedyś przyczyną, jakichś dziwnych i nienaturalnych kolorów na Pentaxie A135/3.5, którego kiedyś miałem do K5IIs. Finalnie zostało kilka fotek w B&W.
W kwestii przyszłości moich tele, to jednak najbardziej chyba widzę Pentaxy 100/2.8 macro WR lub FA135/2.8.
P.S. Jak sobie pomyślę, to już mi się trochę tego szkła przewinęło ...ale nie gromadzę - sprzedaję. Jednak K5IIs będzie u mnie do jego naturalnej śmierci lub nagłego unicestwienia ;-)
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Jeszcze jest Tamron adaptal (rzadki) 105mm 2,5.
Cóż, mój trfi do Grzechotnik do smarowania bo przesłona leniwa.
Ma swoje lata.
F/FA 135/2,8 to najlepszy wybór tylko gdzie go kupić w dobrym stanie?
Poluję od lat, a jeden piękny egzemplarz, który miałem dwa dni odesłałem sprzedawcy na ebay.
Niewielkie ryski na pierwszej soczewce i do dziś żałuję.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
fanmario napisał/a:
Jeszcze jest Tamron adaptal (rzadki) 105mm 2,5..

Nawet jest taki na ebayu, do nikona. jakz tymi adaptalami, można je wymienić na Pentaxowe?
http://www.ebay.co.uk/itm...TIAAOSw44BYE67P
Będę miał w czwartek podobnego Tamrona, tylko że 135/2.8 - zobaczymy co to będzie.
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Można wymieniać, na tym polegał sukces ówczesny Tamrona.
Najlepiej kupić mount adaptal2 PK ze stykami a przesłonę ustawisz z body .
Niestety ceny tej przejściówki pod PK są najwyższe i wiem dlaczego :)
Za swoją przejściówkę A2 ze stykami dałem niecałe 100€ i warto było tyle zapłacić za oryginał w idealnym stanie.
Jak kupowałem bylem wściekły, że tyle płacę ale do przejściówki przypięty był zoom Tamron A 80-210/3,8, który do dziś mam w szafce ze szkłami.
Bez styków trafisz max 15€.
Cena 105/2,5 na eB była więcej niż akceptowalna, ale już po aukcji :(
Za swoje szkło płaciłem nieco więcej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach