micopat  Dołączył: 24 Lip 2009
Ricoh GR a blokada pomiaru ekspozycji
Od kilku dni mam aparat Ricoh GR. Wyśmienita maszynka w sam raz do kieszonki - polecam niezdecydowanym. Aparat ma mnóstwo funkcji możliwych także do spersonalizowania. Nie znalazłem jednak nigdzie informacji jak można zablokować pomiar ekspozycji (wzorem guziczka AEL "*" w Pentaxie i innych puszkach). Czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć? Z góry wielkie dzięki :-B
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Guzik z wajchą oznaczony AEL AFL - musisz wybrać w opcjach, żeby takową funkcję miał ;-)
Menu guziczków, grupa 4-ta. :-B
 
micopat  Dołączył: 24 Lip 2009
triger, wielkie dzięki - zaraz sprawdzę :-D Mam jeszcze pytanie: o co chodzi z przypieaniem iso do prędkości migawki? Jak z tego korzystasz i czy w ogóle? RIcoh ma sporo funkcji których nie widziałem w innych aparatach. Nazewnictwo też miejscami oryginalne :-)
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Po angielsku chyba jest łatwiej toto ogarnąć, polskie tłumaczenia jakoś tak mało intuicyjne są.
Jeśli chodzi o przypisanie iso do prędkości migawki - aparat w auto-iso stara się uzyskać odpowiednią ekspozycję poprzez zwiększanie iso w taki sposób, żeby nie przekroczyć długości ustawionego czasu. Np. ustawiamy minimalny czas na 1/125s, to aparat wybierze np. takie parametry: f2.8 - 1/125s - iso 1600. Gdyby miał ustawiony czas 1/60s, to wtedy przyjąłby takie: f2.8 - 1/60s - iso 800.

A tak ogólnie to polecam wgrać najnowszy firmware (4.00) i się pobawić ustawieniami, jest ich tyle, że każdy coś dla siebie znajdzie :-P
 
micopat  Dołączył: 24 Lip 2009
triger, Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Mam FW 4.00 i już zacząłem eksperymentować. Jednak najnowszy FW wgrałem od razu po zakupie i doładowaniu aku. Nie mam więc skali porównawczej jak (i co) było wcześniej. Praca AF mnie w zupełności zadowala (jest jeszcze lepiej niż było przed FW 4.00?) Najbardziej jednak zadowala mnie jakość fotografii :)

Chyba faktycznie przestawię sobie menu na angielski. W Pentaxie K-5 czy K-3 polskie nazewnictwo jest zupełnie zrozumiałe. W tym przypadku angielskie może okazać się zbawienne - przynajmniej do momentu poznania wszystkich funkcji.

Generalnie mnogość funkcji w tym aparacie jest imponująca - dla mnie sprzęcik idealny. Zwłaszcza ogniskowa.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
micopat za ile kupiłeś, tak niedyskretnie spytam?

Jak dla mnie brak wizjera optycznego jest tutaj dyskwalifikujące, a szkoda bo to genialny aparat.
 
micopat  Dołączył: 24 Lip 2009
x4rd, za Oceanem więc cena dużo bardziej atrakcyjna niż PL.
To mój pierwszy aparat bez wizjera i kompletnie mi to nie przeszkadza (pierwotnie myślałem o wizjerze - ale mnie oprócz obrazka interesuje maksymalnie mały rozmiar i niepozorność wyglądu). Teraz ludzie w ogóle nie zwracają na mnie uwagi a podchodzę z racji ogniskowej naprawdę bardzo blisko. Gdybym miał w nich celować wizjerem to już nie byłoby to. Zresztą dalej celuję w nich lustrzanką - ale nie zawsze się da. Wtedy do akcji wchodzi GR :-)
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Coś ala Sony RX100 m3 byłoby fajne (optyczny, kryjący ogniskową 21mm z ramkami dla 28mm... Ech się rozmarzyłem :P), ale jakoś nie mam spiny w tym aparacie. Ekran w jasne dni spokojnie daje radę (szczególnie jak się go podkręci w trybie manualnym na maksymalną jasność), idzie się przyzwyczaić do braku wizjera bez najmniejszych problemów - używam równolegle z dalmierzem analogowym, więc praktycznie przeciwieństwo pod tym względem ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
micopat napisał/a:
x4rd, za Oceanem więc cena dużo bardziej atrakcyjna niż PL.


Faktycznie, nawet w UK cena z używkę to około 1000 zł mniej niż za nowy egzemplarz w Polsce.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
x4rd napisał/a:
Jak dla mnie brak wizjera optycznego jest tutaj dyskwalifikujące, a szkoda bo to genialny aparat.


Jak to nie ma? Ma - tylko trzeba go sobie dokupić :evilsmile:
Jak nie oryginalny, to chociażby i taki:

http://allegro.pl/celowni...4360907160.html

triger napisał/a:
A tak ogólnie to polecam wgrać najnowszy firmware (4.00)


Czy poprawili coś w sprawie nędznego AF w warunkach innych niż idealne?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
A widzieliście ofertę na GR w Adoramie? ;D

W zestawie z wizjerem za niecałe 700 dolków...

http://www.adorama.com/IR...rce=rflaid65781

Aż się nad wielbłądem zastanawiam...
 

szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
Mniam, mniam...
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Gdzie ty tak widzisz wizjer w komplecie?

[ Dodano: 2014-07-01, 17:52 ]
Gdzie ty tam widzisz wizjer w komplecie?
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
No napisane a o: FREE 32GB Card & GV-1 Viewfinder - po prawej, koło ceny
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Dziwne, ale wyglada to tak, jakby mnie na komorce przekierowywalo w inne miejsce...
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Mertz napisał/a:
Dziwne, ale wyglada to tak, jakby mnie na komorce przekierowywalo w inne miejsce...
Może wrzuć aparat do koszyka...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
U mnie wyświetla tak jak u wojtekk.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Cube - do lba by mi nie przyszlo tak sprawdzac zawartosc oferty. Ale - wracajac do podmeritum - jak za 7 paczek taki zestaw to brac, jak ma kto okazje. Zestaw idealny!
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Mertz, w 4.00 AF śmiga dużo szybciej (jak włączysz tryb szybkiego AF'a), szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych - mam wrażenie, że wcześniej algorytm działania był mniej więcej taki:

maksymalne iso do ustawiania ostrości 1600*, brakuje światła => wydłużamy czas naświetlenia dla każdej klatki dla AF'a

teraz jest:

maksymalne iso do ustawiania ostrości 12800*, brakuje światła => to wydłużamy czas (widać na ekranie podczas ustawiania ostrości w bardzo słabym świetle, że się konkretny szum w cieniach pojawia).

* = wartości na oko, w pierwszym szumu na podglądzie brak, w drugim jest wyraźny)

Wada - w dobrym świetle jest minimalna przycinka na wyświetlaczu podczas działania AF'a, za to działa szybciej. W słabym świetle tego nie widać, nie mam bladego pojęcia dlaczego. Jak komuś przeszkadza => można wyłączyć. Mi nie przeszkadza, a z nędznego zrobił się akceptowalny :evilsmile:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Właśnie zanabyłem za dokładnie £400 miesięczną używeczkę na ebayu, z gwarancją na dwa lata. Mniam. Dojedzie, to się wypowiem. :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach