asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
nawet gdyby smc-m 135/3,5 byla troszke gorsza od sonnara to i tak biorac pod uwage kulture pracy, porecznosc wybralbym Pentaxa
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
praca z preselekcją przysłony bywa uciążliwa. Według mnie nie warto kupować obiektywu na gwint M42


Słuchajcie, a na czym tak dokładnie polega "uciążliwość" pracy z obiektywami m42 podpiętymi do cyfry? Mógłby ktoś szerzej wypowiedzieć się w temacie? Jeżeli ktoś miał by ochotę chętnie poczytam też coś na temat współpracy zwykłych manualnych szkieł P/K z body cyfrowym. Przejściówkę na gwint mam już od dawna i liczyłem na to że kupię jakieś tanie szkło i bedę zadowolony...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie chciałbym się zachowywać jak moderator, ale było już sporo o tym na naszym forum.
W skrócie:
Najpierw musisz nauczyć się zakładać i zdejmować przejściówkę i dojść do wniosku, czy ta pieprzona blaszka jest Ci potrzebna, czy nie. Potem należy spanikować, gdy za cholerę przejściówka nie będzie chciała się wykręcić - obowiązkowy post na forum. Następnie musisz zadecydować, czy luzy powstałe między przejściówką a szkłem nie przeszkadzają Ci. Już prawie na koniec musisz tylko ustalić, w jakiej pozycji w sumie to szkło powinno się znajdować, skoro jednak wywaliłeś tę blaszkę, by na koniec tylko lekko zirytować się na niedoświetlanie w zależności od wartości przysłony.
Osobiście radzę przed założeniem przejściówki wykopać w kosmos blaszkę mocującą a na tubusie obiektywu wyfrezować maleńki (ok. 0,5mm) otworek pod bolec mocujący. Dzięki temu nie ma kłopotu z większością wad tego zespołu.
I w sumie już możesz cieszyćsię pracą ze szkłem M42 na przysłonie roboczej zarówno w trybie M jak i Av.
Oczywiście po uprzednim aktywowaniu tej funkcji w menu.
 
gatto_nero
[Usunięty]
Michu, można też przykleić blaszkę kropelką, lub kropelką lakieru.

zy, świetne porównanie. Lecę na allegro kupić ten obiektyw zanim będzie kosztował ~xxx PLN ... cholera wie ile.

Aukcja jedynego takiego egzemplarza.

Bijmy się !!! :>
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Dzięki za odpowiedź Michu. Moja przejściówka wygląda dokładnie jak na tej aukcji allegro:

http://www.allegro.pl/ite..._fakt_vat_.html

Nie znam się, ale nie widzę tam żadnej blaszki! :-/ Wkręcałem obiektyw Helios poprzez tę przejściówkę do mojego analogowego korpusu i raczej nie zauważyłem luzów, więc jeśli nawet były to tak niewielkie, że nie będą mi przeszkadzać.

Cytat
wyfrezować maleńki (ok. 0,5mm) otworek pod bolec mocujący


Taki jakie posiadają obiektywy na bagnet P/K?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jeśli nie masz blaszki - OKO - niewielka strata. Pozbyłeś się już na dzińbry jednego problemu. Jeśli zaś dodatkowo nie masz luzów - to już po prostu Żwirek i Muchomorek. Zauważyłeś jednak, że obiektwy się nie zatrzaskuje, tak jak te z bagnetem i można nim kręcić. By tego uniknąć należy nafrezować na krawędzi tubusa otworek - tak jak piszesz - na podobieństwo tego ze szkieł PK. Tylko że zanim zdecydujesz się na tę operację, dobrze i dokładnie zorientuj się, gdzie ów rowek znajdować się powinien.

 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
OK, dzięki za wyjaśnenia!
 
TeddyBear  Dołączył: 16 Maj 2007
To ja się jeszcze podepnę pod temat, bo mam mały problem z 2 obiektywami na M42, które kupiłem na allegro - Sonnar 135 3.5 i Tessar 50 2.8. Chodzi o to, że mam cały czas pełną dziurę. Przysłona domyka się tylko wtedy gdy bolec (do popychacza?) z tyłu obiektywu (czerwona ramka) jest wciśnięty lub gdy pociągnę z taki dzyndzel do podglądu głębii ostrości (zielona ramka). Co mam zrobić żeby pracować na roboczej przysłonie? Trzeba jakoś ten bolec zablokować? A może łatwiej będzie zablokować ten dzyndzel od głębii ostrości?


Cyknąłem pare fotek i zauważyłem, że gdy przymknę przysłonę (dzyndzlem) to aparat jakoś dziwnie mierzy światło, tzn:
- pełna dziura: wszystko ok, aparat dobiera czas 1/180
- zwiększenie przysłony o jedną wartość + podgląd głębi: aparat dobiera czas 1/10 = przepalone zdjęcie

Ktoś wie o co chodzi? Robię coś nie tak?
 
gatto_nero
[Usunięty]
Dzyndzel powiadasz, że masz :) Jeśli obiektyw nie ma dzyndzla do wyłączenia popychacza na stałe to chyba powinno się blokować bolca.
Odkręca się .upę obiektywu, uważaj żeby nie zgubić takiej małej kuleczki odpowiedzialnej za skokową zmianę przysłony. Bierzesz maleńki kawałek wkładu od długopisu i blokujesz bolec w obudowie. Zakręcasz i masz.
Co robisz źle? Po zakupie obiektywu na allegro trzeba było sprawdzić czy każda wartość przysłony "wchodzi" bez problemowo.
 

noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
A czy ten tes mógłby być zrobiony w odniesieniu do Taka 135/3.5 SMC? Bayonet to jednak nie klasa Taka SMC (M42) ;-)

TeddyBear, ja używając Pancolara i Pentacona poprosu wyjąłem ten bolec. Trzeba zdjąć plecki, problemu to nie stwarza a szkło chodzi jak złoto. Sprawdź jeszcze "na such" czy przysłona się domyka na każdej wartości.
 
TeddyBear  Dołączył: 16 Maj 2007
Narazie zablokowałem ten dzyndzel od podglądu głębi ostrości. Świetnie nadała się do tego część z zapalniczki (spust gazu). Przysłona działa dla każdej wartości. Jak to rozwiązanie nie zda egzaminu to będę odkęcał pupkę.
 

bochen  Dołączył: 21 Paź 2008
Bardzo fajny test - zastanawiałem się nad zmianą mojego SMC M- 135 na coś innego w podobnej klasie cenowej i chyba zrezygnowałem:) Mam natomiast pytanie do osób które bawią się nim dłużej niż ja- niedawno go kupiłem. Czy często zdarza się wam lekkie mydło na fotce? Ostrość jakby OK ale całość za mgłą no i oczywiście kontrast ucieka - dodam, że jak na razie pstrykałem nim zawsze w ostrym słońcu i głównie na śniegu. Odbite światło to powoduje czy coś nie tak z moim egzemplarzem? Dodam, że wygląda OK standardowo tylko trochę pyłków w środku.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Czesc,

W tescie zabrako mi porownania z dobrym szkielkiem pod M42 (Sonnar np). Testowalem swojego czasu Pentaxa M-135 oraz Sonnar'a (nowsza wersje). Wychodzilo mi, ze zdecydowanie Sonnar byl ostrzejszy. Pod swiatlo tez sobie lepiej radzil (moja M-ka potrafi strasznie aberowac).

Pozdrawiam
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
bochen, uzywalem tego egzemplarza dosyc dlugo, ale tylko na kliszy. Zadnego mydla, ostry od pelnej dziury.
Byc moze na matrycy zachowuje sie inaczej
 

bochen  Dołączył: 21 Paź 2008
asklop, spróbuje jak sprawdza sie na analogu - może rzeczywiście na cyfrze trochę kuleje, podskocze jutro po kolorowy film do ME Supera to przy okazji zobacze jak aparat w kolorze sie sprawdza :)
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Archeologia to nie moja specjalność, ale odkopię. Fajny teścik, tylko nie zgadza mi się obrazek 135 - ki "K", w stosunku do "M", z moich doświadczeń Kaśka jest ostrzejsza od Emki, nie jest to przepaść, ale jednak.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam ;-)
 

radiki  Dołączył: 29 Wrz 2011
No z moich doświadczeń wynika, że jednak jest przepaść między K a M. IMO 135 2.5 jest baardzo fajny.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Prorok napisał/a:
Archeologia
Były czasy! asklopa już zjedli na prikusku. Fajny herbatnik z niego był.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
radiki napisał/a:
No z moich doświadczeń wynika, że jednak jest przepaść między K a M. IMO 135 2.5 jest baardzo fajny.


Doprecyzuję. Chodziło mi o porównanie 135 3.5 K i M. Co do 135 2.5, to masz rację, zacny z niego słoik jest.


Pentagram napisał/a:
Prorok napisał/a:
Archeologia
Były czasy! asklopa już zjedli na prikusku. Fajny herbatnik z niego był.


Ja nie panimaju szto Ty gawarisz do mienia :mrgreen:
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Ośmielę się odświeżyć temat, gdyż od pewnego czasu dość często zapinam (a w zasadzie wkręcam) do Kadyszki Pentacon'a 135 f2,8 z sześciolistkową przysłoną i jest to bardzo przyjemne zajęcie. Mam go od wielu lat i jeszcze z Zenitem oddał mi nieocenione usługi, szczególnie na pierwszych piknikach lotniczych w Góraszce, a dzisiaj, dając po przeliczeniu 202mm, spisuje się wręcz doskonale. A dostałem go za darmo, od kolegi który "utopił" swego Zenita 12XP podczas spływu kajakowego i "przesiadł" się na Minoltę ...
Głębia może nie grubości kartki papieru, ale grubszej tektury, co pozwala na interesujące ujęcia. Bokeh można określić jednym słowem ... "plastyczny". Nie opanowałem jeszcze wklejania zdjęć na tym forum, a miałbym parę sampli ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach