noel  Dołączył: 15 Wrz 2006
MAMIYA RB 67 pro SD
Od jakiegoś czasu myślę nad średnim lub dużym formatem. Natrafiłem na aukcję Mamyi jak w temacie. Będę wdzięczny za opinie użytkowników.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zalezy co chcesz robic tym sprzetem. Generalnie , to dobry sprzet, co prawda, lepsza jest RZ.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Kto mądry powie mi czym różnią się od siebie RB i RZ?

 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
jedna jest w pełni mechaniczna (RB), druga ma elektronike (RZ)

Do RZ wchodzą szkła od RB i RZ,
do RB tylko RB

W RB trzeba osobno przewijać film osobno naciągać migawkę i lustro.

to tyle co wiem. Miałem w rękach RB, jest WIELKA!!! ( w sensie rozmiaru)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A do obu są kręcące się dupki?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
w RB się kręci, a jak w RZ to nie wiem - trzeba odpinać przy każdej zmianie pion/poziom?
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Ciekawe czy jest ktoś na forum kto używa/używał cyfrowych dupek do takiej Mamiyi?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A co w tych aparatach się psuje i czy jest je gdzie naprawić w Polsce?

Tyle o ile wiem, to plusami tego systemu są, przynajmniej z mojej perspektywy:

Formaty (szczególnie 6x7, ale także bardziej wydajny 645, czy miły dla oka 6x6).
Wymienne i obrotowe dupki (lubię fotografować z kominkiem, a w Pentaksie mogę tylko poziome tak robić, choć głównie chodzi tu o portret).
Dostępne szkła shift (widziałem 75 i 50mm, czy się nie mylę?).
Chyba dobre szkła.

A jakie są wady?
Oprócz rozmiaru i ciężaru oraz wolnostrzelności? Szkła też chyba droższe od tych do Pentaksa. Coś jeszcze?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Miałem w rękach RB i rozmawiałem z użytkownikiem.
Narzekał, że jest upierdliwa.

Jaki przykład podał funkcje "podniesienia lustra"

Użycie tej funkcji powoduje, że spust migawki przestaje wyzwalać migawkę, tylko podnosi lustro. Żeby wyzwolić migawkę, trzeba użyć dodatkowo wężyka spustowego.

Jeśli się zapomni o włączonym podniesieniu lustra, to można cały film zrobić podnosząc i opuszczając lustro, bez wyzwolenia ani razu migawki.

Osobiście uważam, że taki aparat mega odciąga uwagę od samego zdjęcia.
Pod tym względem pentax 67 wydaje się dużo lepszy.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
gilby napisał/a:
Osobiście uważam, że taki aparat mega odciąga uwagę od samego zdjęcia.
Pod tym względem pentax 67 wydaje się dużo lepszy.
To o czym opowiadasz jest ciekawe, aczkolwiek pewnie da się do tego przyzwyczaić, tak jak da się przyzwyczaić do celebry przy robieniu zdjęć wielkim formatem.

Fotografując Pentaksem zdarzyło mi się nie przymykać przysłony w shifcie (co skutkuje zdjęciem prześwietlonym o 4EV), robić zdjęcia na ślepo po przypadkowym podniesieniu lustra, nie zmieniać czasu ekspozycji po zmierzeniu jej zewnętrznym światłomierzem. Życie z manualnymi aparatami.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
no jeśli ktoś zaakceptuje wady tego aparatu i nie straszne są mu pewne oryginalne rozwiązania, to aparat wydaje się ciekawy. Cena zachęca, format także.

Widziałem odbitkę około 30x40 ze standardowego szkła i była piękna.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Trochę teoretycznie dywaguję, bo nie zamieniłbym Pentaksa ma Mamiyę. Co najwyżej dokupił Mamiyę. Bo jednak lubię szybkostrzelność, możliwość fotografowania z ręki przy oku i lustrzankowy fealing Pentaksa. A gdy już dorwę 67II to już w ogóle.

Gdybym chciał skompletować podobny zestaw RB, który mam w Pentaksie: czyli np. 50 + 75 shift + 90 + 150/180 + 2 dupki to bym nieźle po kieszeni dostał. A może porównywalnie jak w Pentaksie?

Nie nosi mnie tak bardzo jak karmazyniello, więc luz :-)
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
ja skłaniam się już całkowicie ku cyfrówce :(
wiele by o tym gadać, trochę żal, ale co zrobić.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Obiło mi się gdzieś o uszy, że duuuży problem jest z naprawami, zwłaszcza RZ nikt nie chce robić z powodu elektroniki. Ponoć jest to powodem dość dużego wysypu tego sprzętu na wszelkich forach, giełdach itp.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
ja skłaniam się już całkowicie ku cyfrówce :(
Ja z kolei kombinuję jak wywinąć się ze 135. Mam aparaty, zapasy filmów w zamrażarce, ale frajdy z tego brak.

Docelowo chcę zostać przy cyfrze małoobrazkowej (gdy Pentaks taką wypuści) i właśnie 6x7.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Sami nie wiecie co chcecie. W d.... się poprzewracało. :evilsmile: Pomyśl lepiej jurgen, czy wcześniej nie przestaną szerokich filmów robić, niż 135. Wtedy będziesz płakał żeby od kolekcjonera kupić byle Smienę za tysiące euro, albo jedynie Holga Ci zostanie wcale nie tańsza.

jorge.martinez napisał/a:
ale frajdy z tego brak.
Zrób sobie zakaz fotografowania analogiem w małym obrazku na 6 miesięcy i go przestrzegaj. Przejdzie jak ręką odjął. :mrgreen:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dada napisał/a:
Wtedy będziesz płakał żeby od kolekcjonera kupić byle Smienę za tysiące euro, albo jedynie Holga Ci zostanie wcale nie tańsza.
Nigdy dobrowolnie nie oddam nikomu MX-a. Choćbym miał do niego zakładać worek od śmieci przycięty do odpowiednich rozmiarów, gdy nawet Chińczycy przestaną wylewać emulsję na żelatynę czy plastik.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No widzisz, teraz zaczynasz sensowniej gadać. :mrgreen:
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Na wadze są z jednej strony:

P67 II + shift 75mm za 6000 zł + jakieś 1500 zł na rok na filmy

a z drugiej:

Nikon D800 + Nikkor tilt/shift 45mm za 17 000 zł

Hmmm może i warto się zastanowić nad tym drugim... :-D
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
alekw napisał/a:
jakieś 1500 zł na rok na filmy
Pi razy drzwi daje to 80-100 filmów po 10 klatek, razem 1000 zdjęć. Cyfra nawet się nie dotrze przy tej ilości, chyba że będziesz robił nie 1000, a 20000 zdjęć. W takiej sytuacji analog jest bezsensowny, bo się rozleci. Pytanie, czy jest sensowne robić takie ilości zdjęć ? Procent dobrych niekoniecznie pozostaje na tym samym poziomie. Doświadczenie wskazuje że zmienia się odwrotnie proporcjonalnie do ilości naciśnięć spustu migawki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach