gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
K5 - czarno, a potem ... 3D...???
Witam.

Mojemu K-5 dzisiaj "odbiło"...
Przeglądałem dzisiaj fotki w puszcze aż tu nagle - ciemno widzę - aparat się wyłączył...

"specyfikacja"
- K-5 - wersja oprogramowania 1.14
- KIT
- GRIP - zamiennik
- bateria - zamiennik - pełna
- karta SONY
...

Po:
- odpiąłem Grip, i włączyłem aparat - pokazało baterię, że jest pusta... ???
- włączając podgląd zdjęć ekran mrugał, do tego jakieś paski widać (poprzeczne linie pixeli)...
- po zmianie baterii na oryginał - bateria pełna - zdjęcie na podglądzie wygląda jak w 3D - tzn np osoba na pierwszym planie ok, a tło całe "drga" (wiem, że cała fotka drga, ale taki to daje efekt).
- zrobiłem reset ustawień - nie pomogło
...
odczekałem 5 minut - na napisanie posta...

- włączam podgląd ... wszystko wróciło do normy...

O co może "kaman" ??? Pierwszy raz takie coś miałem...
 

And  Dołączył: 07 Mar 2014
Miałem jeden raz w K-5 sytuację taką:
- Aparat był od długiego czasu w pełnym słońcu (w letni opał na wodzie) i podczas fotografowania pojawił się komunikat o przegrzaniu (nie pamiętam dosłownie tekstu). Wyłączyłem aparat i po kilku minutach po włączeniu go, na ekranie podgląd zdjęć dawał obraz jak w zepsutym telewizorze. Dopiero po wyłączeniu i porządnym schłodzeniu wszystko wróciło do normy.
Może Twoje efekty wynikają też z przegrzania?
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
gamic1, mi też ostatnio coś podobnego zrobiło się w k-5. Przy oglądaniu zdjęć wyglądały one jakby wszystkie poziome rzędy pikseli drgały w pionie.
Po 2 krotnym wyłączeniu i włączeniu efekt zniknął.

Aparat zimny - od razu po włączeniu, karta sandisk, bateria oryginalna naładowana w ~20%, bez gripa, firmware 1.01.
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
And, - przegrzanie nie wchodzi w grę, bo aparat tydzień w domu leżał - ok 24-26 stopni.

Obstawiam:

1) albo grip zrobił zwarcie - ale używam go już jakiś czas i wcześniej nie fiksował...
2) albo bateria (zamiennik) coś nie teges - ładuję ją - zobaczymy czy w ogóle da się naładować...
 
mecenass  Dołączył: 20 Wrz 2010
Bankowo grip, miałem to samo w k200D 3 wizyty w serwisie bo grip był oryginalny, problemu nie rozwiązano.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
Miałm raz czy dwa podobne objawy - zawsze bateria. Zauważyłem, ze gdy mam batrię w body i w gripie, ustawienie na ssanie najpierw z jednej, potem z drugiej - gdy ta pirwsza prawie pusta, aparat 'zwleka' z przełączniem na drugą i ma za mało prądu. U mnie pomogło odpięcie gripa, wsadzenie naładowanej baterii do body, włączenie, ustawienie na ssanie najpierw z body i ponnowne podłączenie gripa po wyłaczeniu puszki. Po załadowaniu do gripa naładowanej baterii i przestawieniu na automatyczne zarządznie pradem było dobrze. Choć raz chyba byly podobne objawy na automatycznym zarządzaniu, ale obie baterie były bliskie padak. Mam grip oryginalny.
 
Ytr  Dołączył: 24 Wrz 2009
Ja miałem bez gripa.
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
...strasznie mnie to zdziwiło - aparat ma już chyba 4 lata, nigdy nic się nie działo a tu nagle taki zonk...
Obstawiam GRIP + tą baterię - i coś zgrzytnęło...

- wczoraj troszkę pobawiłem się wieczorem i KIT zaczął słabiutko ostrzyć wciskając spust do połowy... używając przycisku AF jest ok, ale spustem cieniutko...

Sprawdzę jeszcze dzisiaj inne obiektywy...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To co napisałeś wskazuje na defekt spustu a nie obiektywu.
 

gamic1  Dołączył: 29 Sie 2009
plwk, ... raczej coś z elektroniką w puszce ... a dzisiaj jak ręką odjął - wszystko działa jak działało...
Mam nadzieję, że to tylko taki jednorazowy "numerek".

A może kolejny upgrade pomoże ? - jeśli coś nowszego jest...
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
gamic1 napisał/a:
plwk, ... raczej coś z elektroniką w puszce ... a dzisiaj jak ręką odjął - wszystko działa jak działało...
Mam nadzieję, że to tylko taki jednorazowy "numerek".

A może kolejny upgrade pomoże ? - jeśli coś nowszego jest...


Jak elektronika (a nie bateria), to się 'samo' raczej nie naprawi - wcześniej czy później objawy wrócą, obawiam się...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
gamic1 napisał/a:
KIT zaczął słabiutko ostrzyć wciskając spust do połowy...
gamic1 napisał/a:
używając przycisku AF jest ok, ale spustem cieniutko...

To wskazuje na spust a nie elektronikę.
gamic1 napisał/a:
dzisiaj jak ręką odjął - wszystko działa jak działało...

Mógł być jakiś paproch na stykach, który wypadł.
 

ArekB  Dołączył: 29 Lip 2013
gamic1, wczesną zimą korzystałem z K-5 i zamiennika baterii - gripa nie mam. Pokazywał, że bateria słaba, ale myślę "a, zrobię jeszcze jedną fotę i zmienię na oryginał". Aparat się zawiesił podczas rejestrowania fotki. Po wymianie na naładowaną baterię (oryginał) K-5 się uruchomił , ale efekt podglądu był taki jak u Ciebie. Aparatu nie wyłączałem, wygasiłem podgląd. Po ok 10 minutach wróciło do normy. Od tego czasu już nigdy więcej się tak nie stało. Myślę, że zbyt małe lub zbyt duże napięcie (przy zamienniku baterii/gripa) może zawiesić aparat. Efekt drgania mija, gdy elektronika się "ustabilizuje" - może to czas potrzebny na powrót właściwych napięć i temperatur na poszczególne elementy...
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
moim zdaniem to virus gripa, grypy czy czegoś tam innego :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach