andre6610  Dołączył: 13 Lip 2014
[K-30] Problem z nowo zakupioną lustrzanką
Witam
Od niedawna jestem posiadaczem nowego Pentaxa K-30 + PENTAX smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL WR (OEM) + TAMRON 70-300 f/4-5.6 AF Di LD Makro i miałbym do Was kilka pytań.

Gdy używam trybu automatycznego AF, aparat łapie z łatwością ostrość. Zdjęcia i filmy na aparacie wyglądają świetnie(ostre), ale gdy wejdę na komputer i je przybliżę, od razu moim oczom ukazują się poruszenia, rozmycia, a także przy większym przybliżeniu efekt soczewki i przez to zdjęcia wychodzą lipnie. Nie wiem, czemu tak jest, to nie moja pierwsza lustrzanka, wszystkie parametry myślę, że ustawiam poprawnie. Nie wiem, czy w aparacie jest taka funkcja, żeby AF ostrzył nie tylko najmocniejsze punkty kadru, ale wszystkie. O tryb ręcznego ostrzenia wiem .Dodam, że to na pewno nie wina obiektywów, bo wątpię, żeby 2 nowe obiektywy były zepsute.

Kolejna sprawa. Czy tylko mi wychodzą tak sprasowane zdjęcia, podobne do panoramicznych? Na laptopie zdjęcia wyglądają ok, ale na monitorze komputera już nie, są po prostu płaskie.

Ostatnio zauważyłem, że na moim K-30 dzieją się jakieś cuda z trybem MANUAL. Na początku, gdy go kupiłem (około miesiąc temu), i chciałem wybrać z pokrętła tryb M, to zamiast niego wyskakiwał mi sąsiedni tryb TAv. Teraz jest już wszystko OK, ale niestety zauważyłem, że gdy chcę zmienić czas, wartość przesłony po wykonaniu wcześniej zdjęcia, aparat na przekręcanie pokrętł nie reaguje. Dopiero muszę go wyłączyć i ponownie włączyć i tak bez przerwy
.
I chyba ostatnia sprawa kilka dni po zakupie zauważyłem tłustą plamę w aparacie, która skutecznie psuje ujęcia. Jak myślicie, czy jest możliwość zreklamowania sprzętu?


Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzeniu na moje pytania. Aktualnie mam mętlik w głowie, nie wiem sam czy go zreklamować, czy nie. Na początku myślałem, że coś powciskałem i dla tego zdjęcia wychodzą beznadziejnie, ale po resecie ustawień jest to samo . Może po prostu aparat jest sprawny, ale ja nie mogą go rozgryźć bo w końcu jest naszpikowany różnymi funkcjami, których 6 lat w lustrzankach nie było. Oczywiści czytałem instrukcję, ale obawiam się, że mogłem coś ważnego pominąć :/.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :).


PS. Zwykłe zdjęcie:



Zdjęcie w przybliżeniu:

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
andre6610 napisał/a:
chciałem wybrać z pokrętła tryb M, to zamiast niego wyskakiwał mi sąsiedni tryb TAv

Tak się dzieje przy wybraniu AutoISO, trzeba ISO ustawić stałe i będzie M.
andre6610 napisał/a:
gdy wejdę na komputer i je przybliżę, od razu moim oczom ukazują się poruszenia, rozmycia

Musiałbyś wrzucić jakieś przykładowe zdjęcia z zachowanymi exifami.
andre6610 napisał/a:
kilka dni po zakupie zauważyłem tłustą plamę w aparacie, która skutecznie psuje ujęcia

Zapewne jakieś zabrudzenie matrycy, które bez problemu powinno dać się wyczyścić.
andre6610 napisał/a:
Czy tylko mi wychodzą tak sprasowane zdjęcia, podobne do panoramicznych? Na laptopie zdjęcia wyglądają ok, ale na monitorze komputera już nie, są po prostu płaskie.

Nie rozumiem o co chodzi.
 

Eljot  Dołączył: 04 Lip 2013
Na przedstawionym zdjęciu masz: czas 1/40, f/9 i iso 200. Zdjęcie jest najzwyczajniej poruszone, za krótki czas. Poczytaj o doborze parametrów ekspozycji.
Poczytaj też instrukcję, szczególnie rozdział o sposobie ustawiania ostrości ;-) .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
1/40 przy 18mm nie powinna dać takiego poruszenia. Zaczekałeś aż układ redukcji drgań zasygnalizuje zadziałanie?
 
atomek  Dołączył: 16 Maj 2013
Eljot napisał/a:
Na przedstawionym zdjęciu masz: czas 1/40, f/9 i iso 200. Zdjęcie jest najzwyczajniej poruszone, za krótki czas. Poczytaj o doborze parametrów ekspozycji.
Poczytaj też instrukcję, szczególnie rozdział o sposobie ustawiania ostrości ;-) .

:shock:

Powinno być: za długi czas !!! chyba...
 

Eljot  Dołączył: 04 Lip 2013
atomek napisał/a:
Eljot napisał/a:
Na przedstawionym zdjęciu masz: czas 1/40, f/9 i iso 200. Zdjęcie jest najzwyczajniej poruszone, za krótki czas. Poczytaj o doborze parametrów ekspozycji.
Poczytaj też instrukcję, szczególnie rozdział o sposobie ustawiania ostrości ;-) .

:shock:

Powinno być: za długi czas !!! chyba...

Jasne, pomyłka
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
andre6610 - sądząc po wycinku, zdjęcie jest zwyczajnie poruszone. Czas rzędu 1/40 sekundy dla ogniskowej 18mm winien byc bezpieczny, zatem moze byc tak, że - jak sugerowano powyżej - zrobiłeś zdjęcie ZANIM układ redukcji drgań zglosił gotowość. W sytuacji, gdy masz 'bezpieczne', krótkie czasy spróbuj wyłaczyć SR i zobaczyć, czy to minimalne poruszenie zniknie ze zdjęć.
Co do 'spłaszczania' zdjęć to też nie bardzo rozumiem, co masz na myśli - czy chodzi ci o zmianę proporcji, rozciągnięcie zdjęcia na monitorze? Jeśli dzieje się tak tylko na jednym komputrze, to przyczyna tkwi w oprogramowaniu, jakiego używasz do przegladania zdjęć lub w ustawieniach systemu (proporcje ekranu).
Co znaczy 'plama na aparacie'? Na obudowie? Na lustrze? Widoczna na zdjęciu? Na matrycy po uniesieniu lustra?
 
andre6610  Dołączył: 13 Lip 2014
piwk

Poniżej wrzucam zdjęcia z exif :) ;























A tutaj: przykład sprasowanego zdjęcia i zdjęcie wykonane przez mój poprzedni aparat przez Olympusa E-520 :) :







A jeśli chodzi o układ redukcji drgań to niestety obce mi jest te pojęcie, bo jestem tylko amatorem. Chodzi o stabilizację obrazu, czy o pikanie podczas naciśnięcie spustu migawki (AF)?

[ Dodano: 2014-07-16, 21:43 ]
Eljot to jedno z moich pierwszych zdjęć zaraz po zakupie, więc fociłem na automacie i takie coś wyszło. Niestety tryby scenerii i automat to po prostu dno. Pentax parametry bierze z kosmosu i dla tego zdjęcia wychodzą lipne, z nieodwzorowanymi koloremi, poruszone, nie ostre i bardzo mocno za szumione :(.. Mój 6 letni aparat był już lepszy, jeśli chodzi o automatykę. Rzadkość, żeby wykonane przez niego zdjęcia na automacie były nieostre, zawsze prawidłowo odwzorowywał nawet najmniejsze szczegóły :). Niestety na końcu się posypał i musiałem coś nowego kupić :).


Apas co to jest SR i gdzie mogę go znaleźć , sorry za moją nie wiedzę ale jestem tylko amatorem :/.
Jeśli chodzi o plamę, to napisałem plama w aparacie. Domyślam się, że znajduje się ona na matrycy :).

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
andre6610 napisał/a:
piwk

plwk ;-)
Trochę inaczej wstawia się zdjęcia z exifami ;-) . Troche uwag na szybko:
1. przypuszczam, że robisz w jpg a te w pentaksie nie są najwyższych lotów a w olympusach bardzo dobre
2. pierwsze ze zdjęć jest przy przysłonie 18 kiedy jest już mocna degradacja ostrości a ostrość jest na pierwszym planie, dla falującego na wietrze zboża czas może być za długi
3. dwa ostatnie widoczki były robione przy otwartej przysłonie gdy głębia ostrości jest nieduża
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
1. EXIF jest zaszyty w pliku. To co wstawiłeś nie ma exifu. A tabelka pokazuje niepełny.
2. Kto robi zdjęcia na przysłonie f=18 ???? Limit dyfrakcji jest gdzie koło 11. Więcej tylko pogarsza jakość zdjęcia.
3. Nic sprasowanego nie widzę. Przy takim kadrze i dłuższej ogniskowej zawsze perspektywa będzie spłaszczona.
4. Porównujesz zupełnie różne zdjęcia (z Olka)prawdopodobnie robione przy diametralnie różnym świetle.

Zamiast wstawiać zrzuty ekranu wstaw zdjęcia.
andre6610 napisał/a:
jeśli chodzi o układ redukcji drgań to niestety obce mi jest te pojęcie, bo jestem tylko amatorem. Chodzi o stabilizację obrazu, czy o pikanie podczas naciśnięcie spustu migawki (
Proponuję poczytać instrukcję obsługi na początek.
Na załączonych zdjęciach nic nie widzę wskazującego na niesprawność aparatu, lub obiektywu. Plamy na matrycy też raczej nie widać.
 
Antoni  Dołączył: 27 Maj 2014
andre6610, Twoje zdjęcia nie są sprasowane, porównaj proszę dostępne rozdzielczości zdjęć Olympusa (3648 x 2736) ze swoim Pentaxem (4928 x 3264). Olympusa mają widocznie więcej pikseli w pionie.

Taki długi czas posiadania aparatu, nawet z pod innego sztandaru i nie zauważyć, że zdjęcia mają inne proporcje, a i po "polskiemu" napisać nie szło... sprasowane, sprasowane... [?]. :-/ lektura instrukcji obowiązkowa! Kto kupuje lustrzankę dla automatu? :shock:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Antoni, Myślisz, że andre6610, miał na myśli różnice proporcji (3:2, a 4:3) pisząc o tym sprasowaniu ? :shock: Chyba nawet po pijaku bym na to nie wpadł, że to o to chodzi. :roll: :evilsmile:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Na początku proponuję pracę w trybie stałej przesłony AV dla większości ujęć F 5.6 i F 8.0 dla bardzo dobrych warunków świetlnych.

Oprócz tego AutoISO i włączone SR na stałe i to powinno dawać dobre efekty bez programów automatycznych.

W przypadku fotografowania ruchomych obiektów wybrać tryb sport i to wszystko..
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Dodałbym - poczytać trochę literatury.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Dada napisał/a:
andre6610, miał na myśli różnice proporcji (3:2, a 4:3) pisząc o tym sprasowaniu ?

Mnie się też wydaje, że o to chodziło... Olympusowe były bardziej "kwadratowe". ;-)

 
atomek  Dołączył: 16 Maj 2013
"Sprasowanie i płaskość zdjeć " już wyjaśnione.
Pozostaje jeszcze sprawa ostatnia-tłusta plama.
Na której części korpusu lub obiektywu?
I z czego ta plama - olej, smar, masło , pot ????
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
andre6610 - koledzy piszą ci masę prawdziwych i przydatnych informacji. Spróbuję uporzadkować.
1. Przeczyteaj instrukcję aparatu i postaraj sie zrozumieć zawarte w niej pojęcia. jeśli czegos nie rozumiesz - zapytaj.
2. Z twoich wpisów i zamieszczponych zdjęć wynika, że nie bardzo wiesz, co robić z lustrzanką. To nie zarzut ani naśmiewanie się, tylko stwierdzenie, gdzie jest twój punkt startu i od czego musisz zacząć.
3. Jedną z zalet lustrzanki jest to, że to ty jako fotograf przejmujesz większość kontroli nad procesem robienia zdjęcia. W tym celu musisz wiedzieć, co to jest ekspozycja, jaka jest zależność między ISO, przesłoną a czasem ekspozycji i jak zmiana kazdego z tych parametrów może wpłynąć na wygląd zdjęcia. Potem warto sie także pouczyć o innych aspektach, jak kompozycja - ale to juz mniej wiąże się ze sprzętem.
4. Zadawaj pytania precyzyjnie - ja na przykład nadal nie wiem, co to jest owa plama W aparacie, jak się objawia i czy ma w twej ocenie wpływ na zdjecia - na tym, co zamieściłeś nic 'plamiastego' nie widać.
 
andre6610  Dołączył: 13 Lip 2014
plwk sorrki za przekręcenie loginu :).

1. Tak, jestem już przyzwyczajony do jpg. To mnie zmartwiłeś pisząc, że "te w pentaksie nie są najwyższych lotów", gdybym wiedział to by go nie kupowałem :(. Rawów nie mam czasu obrabiać, więc pewnie pozostanę przy jpg.
2. Te zdjęcie zostało wykonane na automacie. Powodem użycia automatu było to, że nie chciałem zepsuć swojego pierwszego zdjęcia, ale niestety aparat swoimi ustawieniami zepsuł :/.

Dada
1. Wybacz nie umiałem inaczej wstawić.
2. Zdjęcie robiłem na automacie. To były moje początki zapoznawania się z nowo zakupionym aparatem.
3. Ok. Pewnie jestem za bardzo przewrażliwiony. Po 6 latach , trudno się przyzwyczaić do nowego :).
4. Wiadomo, że na takie samo światło trudno się załapać, ale robiłem na podobnym i kaszana

Aktualnie sporo osób, które zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w fotografii kupują lustrzanki i wątpię, żeby robiły od razu na M, tylko na początku na auto, a w moim przypadku aparat w automacie robi po prostu brzydkie, zaszumione i nie ostre zdjęcia. Jeśli chodzi o instrukcję to czytałem co z grubsza, więc całkiem możliwe, że coś ważnego pominąłem. Niestety gdy ma się czas tylko późnym wieczorem, to trudno o przeczytanie 350 stron od razu, bo po prostu człowiek zmęczony po całym dniu pracy.

Jeśli nie widziałeś plam, to na tych przykładach zobaczysz :)






Antoni to wiem o różnicy rozdzielczości, chciałem się tylko dowiedzieć, czy istnieje możliwość jej zmiany, bez odejmowania pixeli.
Nie oszukujmy się, czasami od wspaniałego ujęcia dzielą nas mini sekundy, a co wtedy gdy masz M ustawiony na parametrach nocnych? Ja wtedy wolę pstryknąć zdjęcie z automatu, np. scenerii krajobrazowej, niż się bawić w ustawianie i czekanie, aż ulotna chwila minie. A jeśli chodzi o te zdjęcie, które zrobiłem na automacie to jak wcześniej napisałem, było ono testowe, bo wtedy kupiłem ten aparat.

Markus dzięki za przydatne informacje :).

atomek zdjęcia z tą plamą wrzuciłem kilka linijek wyżej. Dodam, że była ona od zakupu, więc trudno mi wyjaśnić z czego ona jest. Wydaje mi się, że powodem jej powstania mogła być jakaś różnica temp i wilgoć.

[/b]

[ Dodano: 2014-07-16, 23:14 ]
Od razu dzięki za słowa krytyki i pomocne informacje, ale zrozumcie jak człowiek jest przyzwyczajony do robienia zdjęć w automacie (dzień), Manual noc to trudno się od razu przyzwyczaić by zacząć robić zdjęcia tylko na M. Póki co i te zdjęcia z ustawieniami manualnymi i te z automatu wychodzą w moim przypadku tak samo (nie ostro, z mocnym szumem).
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
andre6610 napisał/a:
zdjęcia z tą plamą wrzuciłem kilka linijek wyżej

Wygląda jak zwykły pyłek na matrycy... Gumowa gruszeczka potrzebna. ;-)
Jaka przysłona na tych zdjęciach? Zgaduję, że mocno przymknięta? Jeśli tak, to może tłumaczyć "zaszumienie" - aparat prawdopodobnie windował ISO na ustawione maksimum, aby skrócić czas otwarcia migawki...

Przy okazji - Av (czy np. Tv), to też "automat", tylko pozostający pod Twoją kontrolą.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Ta plama to na 99 % brud na matrycy.
Jest całkowicie normalne zjawisko.
Może nawet gruszki nie będzie trzeba używać wystarczy wybrać odpowiednią opcję w menu aparatu...i poczytać o czyszczeniu matrycy w instrukcji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach