cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
kilka pytań o z1
Zanabyłam niedawno z1 (nie z1P).
I, dostałam instrukcję, ale w trakcie konwersji do OO wywaliło mi obrazki, a zachodzi podejrzenie, że część interesujących informacji była tam... (Tref, dziękuję za pomoc, ściągam to, co mi podesłałeś, choć mam niejasne przeczucie, że to po japońsku???)
Dlatego zapytuję Was...

1. Czy instrukcja do z1 różni się od tej do z1P?

2. Mam podpiętego faja... Body umożliwia tylko pomiar centralny światła albo centralnoważony. Przy powerzoomie jest tak samo. Przy szkle manualnym też....
Z1p ma jeszcze pomiar segmentowy... z1 też? Jeśli tak - po czym to poznać? ;-)

3. Zrobiłam pierwszą roleczkę, na początek - 24 klatki. I, chyba było ustawione pozostawianie końcówki, ale film się nie zwinął. Szukałam jakiegoś dingsa, ale nie ma czego wcisnąć... próbowałam jakoś to włączyć... jak zwinąć film?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Dziękuję, ale to mniej więcej wiem...
chodzi mi o prostą operację zwinięcia filmu... na początek :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A możesz rozwinąć tę myśl? Jak film i się nie zwinął?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Jak film i się nie zwinął?

dobrze ze sie nie urwal :P
jest pewnie ustawiona PF, zeby sie nie zwijal - tylko jak wejsc do trybu zmian PF... :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
na tym lewym koleczku masz znaczek PF przekrecasz golko na ten znaczek i naciskasz guzik ktory jest w srodku tego kolka a przednim pokretlem zmieniasz funkcje PF a tylnym jejj wartosc(albo odwrotnie) - jakbym mial korpus w reku to bym, sobie przypomnial natychmiast... :roll:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
l_uka, bylo nie gmerac w opcjach to by bylo ok :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
W linku, który podałem (na OSW) były wymienione tryby dla Z1 (w przypisach).
Ponawiam więc pytanie o szczegółowy opis problemu.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
milo napisał/a:
bylo nie gmerac

tak bylo ustawione :P

Fafniak napisał/a:
na tym lewym koleczku masz znaczek PF przekrecasz golko na ten znaczek i naciskasz guzik ktory jest w srodku tego kolka a przednim pokretlem zmieniasz funkcje PF a tylnym jejj wartosc(albo odwrotnie)

cholera, no to wiem, ale rozumiem ze PF maja numerki - numerow nie ma.

Musze przejrzec te instrukcje od z1p moze cos mi sie rozjasni.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
tak, ten aparat jest swietny, tylko ma jeden defekt, o czym zapomnial powiedziec sprzedawca - nie zwija filmow :P i nie da sie tego zrobic 8-) 8-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
cotti napisał/a:
ten aparat jest swietny, tylko ma jeden defekt

instrukcja prawde Ci powie :mrgreen: ;-) :-P
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
no dobra, tylko miałam dziwną instrukcję... :(
to nie było aż tak intuicyjne, jak by się zdawać mogło

dziękuję wszystkim za pomoc :-B :-B :-B
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
W Z-1p (nie mam Z-1) za zwijanie filmów odpowiada Pentax Funktion (PF) nr 12.
Ustawienie wartości na 0(zero) - automat,
ustawienie na 1 - manualnie.
O ile pamiętam, instrukcja w domu, na zwijanie ma jeszcze wpływ funkcja 11.
0 - kompletne zwinięcie do kasety,
1 - pozostawienie końcówki na zewnątrz.
Może będzie podobnie?
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
dickkett, zapewne tak jest, tylko nie wiedziałam, jak wywołać owe funkcje personalne, l_uka już mi to zrobił :-) :-B :-B dla Niego :)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
cotti napisał/a:
jak wywołać owe funkcje personalne

Właśnie wpadłem na to, że to może być problem i edytowałem swój post (po wciśnięciu, pokręcić).
Cofnąłem się, żeby coś zacytować a tu .... już po problemie. :-)
No to już nie uzupełniam.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Ale recznie wymusic tez sie daje i to bardzo prosto - doszlas juz do tego Cotti? Ja nie ustawilem automatu bo slyszalem, ze jak szpulka czasami zbyt duzy da opor (np. samodzielnie nawijana) moze stwierdzic, ze to juz koniec filmu i zwinac...

Pzdr
Spinner
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Jak recznie w z1p to wyglada to tak, ze ustawia sie taki znaczek przewijania na lewym kolku wciska guzik w srodku kolka i prawym pokretlem dwa razy w lewo kreci. I w zaleznosci od funkcji zwija calosc lub zostawia ogonek. Ja wole recznie zwijac bo zawsze z kliszy 36 mam 38 zdjec. Natomiast wkurza mnie ze ten aprat tak daleko od poczatku zaczyna i traci 2 klatki. W zenicie potrafilem 40 wycisnac. :)

Pozdrawiam
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
wszyscy sa madrzy, tylko nikt nie doczytal, ze chdzi o Z1 a nie Z1P :-P
No ale wyszlo na to, ze dziala to podobnie, tylko chyba ze 3 razy trzeba przekrecic kolko w lewo.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
tak? nie wiedziałam, że będzie równo po 36 zwijać, zaraz to zmienię... zresztą, na filmie 24 (tym, którego nie umiałam wyjąć), zrobiłam chyba 27 klatek :)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie będzie wcześniej zwijał. Rozpoczyna zwijanie dopiero wówczas gdy nie może dalej pociągnąć filmu. Zwykle na filmie robię 38 lub 39 klatek. Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach