MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Cotti,pewnie wyczytasz to w instrukcji,ale gdyby Ci umkneło: wbudowana lampa w przeciwieństwie do Z 1p kryje tylko pole obiektywu 35 mm.Rodzaje pomiaru światła ma schowane w PF( Z1p ma je na tylnej ściance).
Dodano chwile póżniej
Jeśli idzie o ilośc klatek,to mój Z1p zwykle wyciaga 38,czasem 39.Nawet gdy sam zwija film.
Różnice m-dzi Z1 a Z1p znam tylko z opisu,więc nie moge podpowiedzieć w której PF sa ukryte pomiary światła.
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Lepiej chuchac na zimne, ja bym nie zaufal aparatowi by mi zjadl 2 klatki przypadkiem :P
Wole nie ryzykowac czy mu sie po 36 nie zwinie czasem heh.
 

grzeskowal  Dołączył: 24 Kwi 2006
Przy automatycznym zwijaniu zarówno z1 jak i z1p zwija po dojściu do oporu , czyli gdy już nie moze pociagnąć dalej filmu. Często jeszcze na ostatniej klatce , takiej "niepełnej", naświetli.
Nie ma to zwiazku z ilością klatek w danej kasetce. Bo jakby poradził sobie np. z niegdysiejsza promocja agfy 24+3 klatki.
Zwijanie ręczne mozna zawsze wyzwolić.
o zostawianiu lub nie końcówki ....filmu już pisaliście.

Cotti ?? sprawny jest ten twój z1 czy nie , bo sie pogubiłem...

Grzesiek
ps.
Z1 nie ma trybu panoramy, czy ktoś z szanownego gremium używał do czegoś (nie mówie o kontrolnym) tej funkcji (maskowanie dolnej i górnej części kadru?) ;-)
Nie wiem czy to legenda, czy fakt ale z1 i z1p ma dodatkowy styk DX mówiący o tym , ze załadowano slajd i ma to powodować korekcję naswietlania.
Jakby na to nie patrzeć ... to są wyjatkowe korpusy tej wyjątkowej marki. :evil:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak, Z-1 ma dodatkowy styk który informuje elektronikę, że załadowano slajd i ta wówczas dostosowuje algorytmy automatyki do mniejszej tolerancji naświetlania. Cotti mam całkiem dobre ksero instrukcji po naszemu i jeżeli chcesz to mogę je "zduplikować" i podesłać Tobie.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
grzeskowal napisał/a:
Z1 nie ma trybu panoramy, czy ktoś z szanownego gremium używał do czegoś (nie mówie o kontrolnym) tej funkcji (maskowanie dolnej i górnej części kadru?)


Ja używałam przy slajdach :-)

grzeskowal napisał/a:
Nie wiem czy to legenda, czy fakt ale z1 i z1p ma dodatkowy styk DX mówiący o tym , ze załadowano slajd i ma to powodować korekcję naswietlania.


Prawdę mówiąc słyszałam o tym, że Z1-p ma tendecję do lekkiego prześwietlania [ok. +0,5 EV]. Na negatywie nie ma to większego znaczenia. Natomiast jak robiłam slajdy na 'nominalnych' ISO [konkretnie była to Sensia 100 na iso 100], to rzeczywiście były mało kontrastowe, "wyprane" z kolorów. Więc następnym razem naświetlałam ja na ISO 160 - wyszły "miodnie". Ale nie jestem pewna, czy to nie wina laboratorium, bo wywoływane były gdzie indziej...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
grzeskowal napisał/a:
sprawny jest ten twój z1 czy nie , bo się pogubiłem...

sprawny sprawny, no, moze troche glosny silnik przewijania ma, ale to chyba moze byc normalne, biorac pod uwage, ze ma pewnie ze 20 lat...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
moze troche glosny silnik przewijania ma
standard
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
[quote="mygosia. Więc następnym razem naświetlałam ja na ISO 160 - wyszły "miodnie". Ale nie jestem pewna, czy to nie wina laboratorium, bo wywoływane były gdzie indziej...[/quote]
Mygosiu,Z1p ma pomiar skalibrowany na cienie,zatem przy slajdzie dobrze jest podbic czułośc,tak,jak to zrobiłas i ewentualnie stosowac korekty wg własnego uznania.W labie dobrze Ci wywołali.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
czy ktoś może pokazać, jak wygląda panorama z z1-p? ciekawam jest :)

tak, jak l_uka pisał, aparat jest sprawny, świetnie leży w dłoni (bo ma taki niesamowity boczny pasek, oryginalny), tylko muszę mu kupić torbę :)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
cotti napisał/a:
czy ktoś może pokazać, jak wygląda panorama z z1-p? ciekawam jest :)


pewnie tak samo jak panorama z MZ5n. Obcina gore i dol zdjecia. Ot co.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
w instrukcji jest napisane, że jest to droższe wołanie... prawdali to?
i, że należy uprzedzać obsługę labu o panoramach.

czy można zrobić jedną klatkę panoramy na całym filmie, czy już cały film to mają być panoramy?
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
mozna jedna klatke, to zalezy od ciebie.

A co do labu, to nie mam pojecia, ale moze byc drozej.

[ Dodano: 2007-05-31, 10:12 ]
cotti napisał/a:
że należy uprzedzać obsługę labu o panoramach.


no jak wywolaja negatyw i na niego popatrza, to nie sposob nie zauwazyc, ze jest to panorama, gdyz gora i dol klatki jest nie naswietlony.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
MarWoj napisał/a:
Z1p ma pomiar skalibrowany na cienie,zatem przy slajdzie dobrze jest podbic czułośc,tak,jak to zrobiłas


ufff... To dobrze :-) Wiecie - NIGDY bym nie przypuszczała, że 0,5 EV może robić tak kolosalną różnicę ;-)


cotti napisał/a:
czy ktoś może pokazać, jak wygląda panorama z z1-p? ciekawam jest :)


Mogę zrobić zdjęcie jakiegoś slajdu z ramką ;-)

cotti napisał/a:
w instrukcji jest napisane, że jest to droższe wołanie... prawdali to?


To chyba zależy od rodzaju panoramy. W Z1-p nie ma problemu, bo w trybie szumnie nazywanym "panoramą" po prostu na klatkę z góry i z doły nasuwają się takie metalowe blaszki i zasłaniają część kadru. Czyli tak mniej więcej to wygląda jak film 16:9 na telewizorze 3:4.
Funkcja przytatna tylko w slajdach, bo na odbitkach z negatywu można sobie po prostu odciąć paseczek z góry i doły i mamy "panoramę".

Natomiast prawdziwa panorama [czyli bodajże tak jak w Horizoncie??? poprawcie mnie jak się mylę] polega właśnie na naświetleniu kilku [2-3???] klatek koło siebie. Tzn jest do jedna klatka naświetlana "szeroko". Wtedy koszty robienia odbitek są większe. No i do slajdów się średnio nadają.

Pewnie ktoś to lepiej wytłumaczy ;-)

Ps. Ma ktoś Horizonta?
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Takie wytłumaczenie, jakiego udzieliła mi Mygosia, satysfakcjonuje mnie najzupełniej - już nie potrzebuję oglądać, jak wygląda panoramka, chyba, że na kolejnym PPD :mrgreen:
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Ma ktoś Horizonta?


ja nie mam, ale tam naswietlenie nastepuje przez obrot obiektywu. A w Pentaxe przez te sztorki. No i dzieki temu w Horizoncie nie ma dystorsji zauwazalnej. Naswietla on 2 klatki pod rzad.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Kiedyś na giełdzie we Wrocławiu widziałam to cudo. Kosztował 500pln. Strasznie mi się spodobała idea.

Kurcze - powiedzcie mi jakby ktoś widział w miarę przyzwoitej cenie. :-D
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
mygosia, wiem, ze jest wersja eksportowa tego aparatu z lepszym obiektywem. Poszukam. Jak znajde to wrzuce link.
Tylko on nie jest taki maly i nie za lekki.

[ Dodano: 2007-05-31, 11:17 ]
http://www.fotodelo.ru/ma.../HORIZON_S3_PRO

test tego aparatu
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Noo pięknyyyy...

Widzę, że na allegro jest ten normalny. Na razie 152.... hmmm... :->
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
piekny, ale ten kosztuje ponad 300$
 

grzeskowal  Dołączył: 24 Kwi 2006
Asklop ... jak jest z dostępnością Horizontów , jeśli już to 300 zielonych było do zjedzenia??


Grzesiek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach