pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Tania lampa
Witam!
Odczuwam straszny brak/słabość lampy w k-m ce.
Chyba wszystkie wątki tutaj mają taki sam scenariusz:
-chcę kupić Tumaxa
-Tumaxy to ZUO weź 36AF-4
-to za 100 więcej masz 360FGZ
-to za 360FGZ masz 48AF-1
-będzie Ci mało mocy - bierz 530 DG
-z tą mocą tylko 58 af-1 :evilsmile:

A ja pstrykam "kotlety" i imprezy rodzinne, widoki itd... poszukałem trochę i mam prośbę o rozszerzenie mojego porównania o Wasze opinie na temat:
A Tumax 880AFZ Pentax (LP 30 dla 50mm, +pTTL i manual +wspomaganie AF -brak automatyki, 209,- u Czesia)

B Tumax DA880Z (LP 30 dla 50mm +2 automatyki i manual, -brak wspomagania 145,- u Czesia)

C Metz 36 C-2 (LP 30 dla 35mm :!: +3 automatyki i manual, -brak wspomagania, 258,- u Czesia)

D inna (jaka) z własną automatyką :?: może coś mocniejsze ale nie droższe?

Nadmienię że skłaniam się ku tym z automatyką ponieważ mam teź x-700 a tam pTTL nie działa :-P a manuala mam dość.
Dodam również że jestem biednym studentem a mam w planach jeszcze: długi kit ~400, coś jasnego (A50@1,7 lub m42+pierścień) ~200, polar+uv ~250, głowica do manfrotto ~200, torba na to wszystko ~ 200...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
D - Ponieważ ma nie być droższa to musisz poszukać na allegro coś z automatyką własną (minimum dwa programy), podziałem mocy w manualu, kręconą główką i napięciem na stopce poniżej 10V. Ja mam np., spełniającą wszystkie powyższe warunki, Revue C-35S kupioną za 80 zł.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
nie rozumiem po co ten post w tym temacie...
teraz w kazdym temacie bedziesz pisal o tym jak zostales potraktowany?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
dzięki plwk

Cytat
nie rozumiem po co ten post w tym temacie...

w kosmos z nim :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zgodnie z wolą ...
 

Yakoub  Dołączył: 14 Lut 2009
Pozwolę się podłączyć do tematu - gdzieś czytałem o używaniu z Pentaxem starych lamp Nikona: sb-25, sb-26, sb-28, sb-80. Pomijając heretyckość nikonowskiej lampy na Pentaxie, to ceny są dość przystępne - poniżej 400zł można spokojnie wylicytować solidną lampkę z LP 36 (35mm, ISO 100). Lampy posiadają własną automatykę, ale o ile wiem body nie przekazuje do nich informacji o przesłonie, ISO i ogniskowej? No i wspomaganie AF nie będzie działać, akurat na tym mi nie zależy.
A jak przy użyciu takiej lampy w makro z dyfuzorem home made kierującym światło przed obiektyw? Czujnik będzie dość daleko i przesłonięty przez dyfuzor/obiektyw więc pewnie ino 100% manual - motyw może zdążyć zwiać.
A synchronizacja na drugą kurtynę, da radę to jakoś odpalić? Bo z fotocelą MIF pewnie da się tak ustawić, żeby na przedbłysk pTTL nie reagowała, tylko na błysk właściwy. Z tym, że fotocela to jakieś dodatkowe 70żł do ceny.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Yakoub napisał/a:
gdzieś czytałem o używaniu z Pentaxem starych lamp Nikona

Może na tym forum, bo nieraz o tym pisano ;-)

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Yakoub napisał/a:
Poza tym wiadomo, taka sama przesłona, ISO i ogniskowa w lampie i aparacie, powinno dobrze naświetlać, mam rację?

tak jest, będzie działać
sprawdzone osobiście nie raz, nie dwa, w różnych konfiguracjach sprzętu
Pentax, Nikon, Olympus oraz lampy systemowe tych aparatów z automatyką własną

wszelkie kombinacje naświetlały bez problemów
 

Yakoub  Dołączył: 14 Lut 2009
No, to jeszcze tylko skądś wykombinować parę stówek i kupić lampę ;)

Hm, poszukałem trochę a propo synchronizacji na drugą kurtynę - sb-28 nie ma takiej opcji w swoim menu, więc tą opcję musimy ustawić w aparacie. Nie wiem, czy to będzie działać z Tampaxem, ale przypuszczalnie nie.
Natomiast sb-26 posiada takie ustawienie w lampie - więc tu są większe szanse na działanie. Poza tym ma wbudowaną fotocelę, więc wyzwalanie wbudowaną będzie prostsze - o ile da się w niej ustawić, żeby pomijała przedbłysk pTTL.

Ma ktoś doświadczenie z tymi lampami na Pentaxie i synchronizacji na drugą kurtynę?
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Ja oczywiście dorzucę swoją mantrę :-P : całe stado metzów z automatyką własną, z dedykacją pentaxa odczytujące automatycznie ustawienia w puszce (ISO, przysłona...), bez tej dedykacji z tymi parametrami ustawianymi ręcznie.
 

dudi  Dołączył: 26 Mar 2009
Yakoub, na druga lamelke nikon z pentaxem nie blysnie. Mam sb25 i bardzo sobie chwale. Super dzialajacy automat, manual i masz jeszcze stroboskop. Co do fotoceli to moze byc problem ale mozesz kupic kabel albo jakis zestawik radiowy.
 

Yakoub  Dołączył: 14 Lut 2009
Hm, nawet w sb-26 nie będzie drugiej kurtyny? Trzeba się zastanowić więc, jak często bym jej używał - pewnie rzadko, ale lepiej mieć niż nie mieć. Zestaw radiowy jest IMO za drogi i niepotrzebnie mnoży rzeczy których można zapomnieć lub mogą się zepsuć/baterie im się skończyć/zgubić itd. itp. Taniej niż Nikona z serii sb można mieć Metz 36 AF-4 z dedykacją do P, fakt, że sporo słabszą, ale współpracującą w pełni. Przy Nikonie z zestawem radiowym już zbliżamy się do takiej ceny, że lepiej zapolować na używaną 360FGZ, albo dozbierać kawałek i kupić Metza 48 AF-1 lub Sigmę EF-530. Wolałbym już zaczekać z lampą miesiąc i mieć nową, dedykowaną, automatyczną lampę na gwarancji z pTTL. Zwłaszcza, że lato idzie i światła będzie coraz więcej (po zmroku raczej statyw), a do przysłowiowych fotek przy piwku wystarczy wbudowana. Co prawda tracę błysk stroboskopowy, ale do niedawna nie wiedziałem nawet, że coś takiego istnieje, więc nie będzie mi tego brakować :D Przyznaję, że można tym osiągnąć fajne efekty - ale na dobrą sprawę jeszcze wszystkich funkcji k20d nie ogarniam, a co dopiero jakieś zabawy z lampami, nie daj boże kilkoma. Apage! ;)

A z fotocelami nie ma żadnego kłopotu - wiem, że w Fuji s6500 był przedbłysk a ludzie na szynie kątowej mocowali lampy (aparat nie miał sanek) - z fotoceli wyprowadzało się czujnik na kabelku i w czarnym pudełeczku po filmie montowało na lampę wbudowaną - wygląda badziewnie, ale działa. Wnioskuję więc, że fotocelę MIF da się ustawić tak, żeby nie reagowała na przedbłysk, tylko na błysk główny - teoretycznie druga lamelka też powinna działać, przynajmniej tak sądzę, pewnie to by zależało od opóźnienia które generuje fotocela.

Przypuszczalnie pójdę po rozum do głowy, kupię byle co, byle miało odchylany palnik w górę, a jak nie będzie starczać to zacznę zbierać na coś porządnego.
 

dudi  Dołączył: 26 Mar 2009
Yakoub, tez myslalem nad tym Metzem 36 ale szybko odpuscilem. Z tego co wiem on dziala tylko w PTTLu, wiec jesli zalozysz manualne szklo to beda problemy. On nawet nie ma manuala.
Moze rzeczywiscie lepiej dozbierac do 360 fgz albo Metza 48. Na forum znajdziesz mase porownan co oferuje pentax, a co metz. Bierz pod uwage takze funkcje doswietlania czyli HSS w nowych lampach.
Nie kupuj "byle czego", szkoda wyrzucac kasy. Przeszukaj forum tu jest naprawde duzo opinii i testów.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K-7 umożliwia włączenie błysku na drugą lamelkę z poziomu body.
 

Yakoub  Dołączył: 14 Lut 2009
Mówiąc byle co, mam na myśli jakąś Mirande, Fotomatica czy inna Carene za max 50zł - byle działało. Wydatek do przeżycia chociażby w celach naukowych, a jakby co to strata niewielka :) No i akurat w moim przypadku, najwcześniej późnym latem będę dysponował jakąś konkretniejszą gotówką na jakiekolwiek zakupy, chociaż lampa jest akurat na ostatnim miejscu. Dlatego taki a nie inny wybór.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
a jest jakaś lampka która ma własną automatykę i pobiera dane (iso, przesłona) z puszki?
ten SB-25 dobry jest? jest tego trochę na allegro... dudi: co masz na myśli pisząc że sobie chwalisz? ta lampa ma to o czym pisze plwk w 2 poście?
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
pyciar napisał/a:
a jest jakaś lampka która ma własną automatykę i pobiera dane (iso, przesłona) z puszki?

Starsze modele metza z dedykowaną stopką do pentaksa. 32MZ, 36MZ, 40MZ, 44MZ, 50MZ 54MZ itd. Oprócz automatyki mogą mieć wspomaganie AF-u, błysk na pierwszą i drugą kurtynę, błyski stroboskopowe, a jedna ma nawet pełen p-ttl. Niektóre mają tez automatyczny zoom (lampa pobiera ogniskową z body).
 

Yakoub  Dołączył: 14 Lut 2009
O starych lampach Nikona i nie tylko można przeczytać tutaj:
http://fujiklub.pl/viewtopic.php?t=4235
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
dzięki Yakoub, dlaczego my nie mamy takiego przewodnika po lampach? ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo nikt nie napisał, a nawet jakby ktoś napisał to i tak nikomu nie chciałoby się szukać i przeczytać tylko zadałby pytanie "A jaką lampę do mego pentaksa?".

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach