PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
  Pentax SMC FA 50mm f/1.4 VS Sigma A 30mm f/1.4 DC HSM Pentax
Mam dylemat bo zależy mi na dobrych zdjęciach we wnętrzach a głównie na fotografii dzieci głównie noworodka z ładnym bokeh i stanąłem na rozdrożu po mieście pentaxem 50mm 1.4 a Sigma 30mm 1.4. Wg mnie z tego co czytałem jedynie opinie w necie 50mm daje lepsze zdjęcia ale jest zbyt wąski jeśli mialbym juz załapać całą osobe przy moim 60m2 mieszkaniu. Za to 30mm 1.4 z tego co czytałem ma słabsze wyniki i ponoc jest to mało popularna ogniskowa, a ponoc do portretów itp lepsza jest dłuższa ogniskowa dając lepsze kształty, ale jest za to szersza na małe mieszkanie. Czy mozecie wyrazić swoją opinię czy jest zauważalna różnica jakości tych 2 obiektywów, wiadomo ze lepiej byłoby mieć obydwa ale fundusz narazie nie pozwala. Mam body pentax k-50 z obiektywami 18-55 i 50-200 plus lampa YN 585EX
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bierz "30". Różnicy w jakości i tak nie zobaczysz, a różnica w ogniskowych znaczna. 30mm na APS to bardzo dobry, uniwersalny zakres kąta widzenia. Sam portretuję przy zbliżonym kącie widzenia znacznie częściej, niż przy krótkim tele.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Masz jeszcze dość taniego i całkiem przyzwoitego optycznie Da 35mm2.4 . Opcjonalnie można dokupić używkę SMC A 50mm f 1.7 i już jest całkiem fajny zestaw na początek .
 
PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
No niby ten 2.4 kusi ale trochę ciemny i pastikowy A przy tym 1.4 to już niezła zabawa z głębią tak myślę. Poluje na uzywkę moze ma ktoś na zbyciu ? Bo w internetach na aukcji jest tylko jedna 30 1.4 za 1349zl jak myślicie dobra cena ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PrzemoW napisał/a:
ten 2.4 kusi ale trochę ciemny i pastikowy

Sigmę i tak będziesz domykał, żeby trafić z ostrością. Do tego dochodzi większa losowość AF Sigmy.
PrzemoW napisał/a:
30mm 1.4 z tego co czytałem ma słabsze wyniki

Piszesz o nowej wersji Art czy poprzedniej? W nowej wersji obraz jest bardzo w porządku, ale nie sprawdzałem morfologii i moczu.
 
PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
Cytat
Sigmę i tak będziesz domykał, żeby trafić z ostrością. Do tego dochodzi większa losowość AF Sigmy.

No niby tak ale chyba od 2.0 juz daje radę? A zależy mi na fotach bez lampy a 35 2.4 od pełnej dziury ma dobry obraz ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
PrzemoW napisał/a:
35 2.4 od pełnej dziury ma dobry obraz ?

Tak
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PrzemoW napisał/a:
No niby tak ale chyba od 2.0 juz daje radę?

Chodzi mi o płytkość głębi ostrości przy maksymalnym otworze przysłony. Jakość obrazu na 1,4 jest w porządku, od 1,8 jest bardzo w porządku.
 
PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
Cytat
Chodzi mi o płytkość głębi ostrości przy maksymalnym otworze przysłony. Jakość obrazu na 1,4 jest w porządku, od 1,8 jest bardzo w porządku.

A przy portretach maluchów to chyba ta mała głębia wskazana i ładny obrazek daje ;-) ?

Chyba powinienem inaczej zatytuowac i spytać czy jest duża różnica między tym 35mm 2.4 a tym 30mm 1.4 ? Ktos miał obydwa? Bo już wiem ze szerszy niz 50mm postanowiono tylko ktory :-> bo to 1.8 a 2.4 to już chyba duza różnica w zdjęciach bez lampy we wnętrzach

Cytat
Piszesz o nowej wersji Art czy poprzedniej?
jak w tytule bez ART
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PrzemoW napisał/a:
A przy portretach maluchów to chyba ta mała głębia wskazana i ładny obrazek daje ;-) ?

Piszesz, zdaje się, o efekcie małej głębi ostrości, a ja piszę o samej ostrości, którą przy tak jasnym szkle trudno złapać na tym, co się chce. Może moje doświadczenia są niereprezentatywne, ale dzieci które fotografowałem ruszały się.
PrzemoW napisał/a:
jak w tytule bez ART

Jeśli piszesz o starszej wersji, to Pentax 35/2,4 jest dla niej alternatywą. Art jest lepsza optycznie (miałem obie).
 
PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
Cytat
Jeśli piszesz o starszej wersji, to Pentax 35/2,4 jest dla niej alternatywą. Art jest lepsza optycznie (miałem obie).

Czyli rozumiem że nie warto 2-krotnie przepłacać za starszą wersję i to jeszcze używkę, jeśli mogę mieć za ok 500zl nową 35mm 2.4 ? Nie zauważę zbytniej różnicy w optyce?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PrzemoW, nowa Sigma 30/1,4 Art kosztuje niecałe 2 tysiące złotych. Więc podana przez ciebie cena używanej, poprzedniej wersji tego obiektywu nie jest atrakcyjna. Różnicę w optyce zauważysz bo 35 mm to nie 30, a F2,4, to nie 1,4. Musisz sam zdecydować co ci bardziej odpowiada i czy wydanie większej sumy będzie adekwatne do potrzeb. Ja koniec końców zdecydowałem się na Sigmę, bo potrzebowałem bardzo jasnego obiektywu.
 
PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
Cytat
Więc podana przez ciebie cena używanej, poprzedniej wersji tego obiektywu nie jest atrakcyjna.

A jaka jest atrakcyjna :-) ?

[ Dodano: 2018-12-17, 11:27 ]
Cytat
Musisz sam zdecydować co ci bardziej odpowiada i czy wydanie większej sumy będzie adekwatne do potrzeb

Zależy mi na zrobieniu dobrej fotki z ręki w trudniejszych warunkach oświetleniowych jakie bywają we wnętrzach budynków bez lampy i przy tym jakieś ładne bokeh. Pytanie czy 35mm 2.4 sprosta tym wymaganiom ?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PrzemoW napisał/a:
A jaka jest atrakcyjna :-) ?

Swoją starą Sigmę sprzedawałem za ok. 1000 zł. Nowa kosztowała w okolicach 1700 zł.
Moim zdaniem - jeśli planujesz fotografować dziecko w ruchu, to wybór Pentaksa będzie ok, ze względu na szybki i celny AF. Jeśli chcesz uwieczniać kadry bardziej statyczne, to Sigma będzie lepszym wyborem.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
PrzemoW, a nie rozważałeś Sigmy 18-35?
Do wnętrz rewelacja.
 
PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
rychu napisał/a:
PrzemoW, a nie rozważałeś Sigmy 18-35?
Do wnętrz rewelacja.

Byłby idealny ale cena tez jest rewelacja ponad 2000zl za używany:-P
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rychu napisał/a:
Do wnętrz rewelacja.

Masz i polecasz? Bo poza testami nie zauważyłem ochów i achów. A to, że pojawiają się często na rynku wtórnym bynajmniej nie świadczy o wspaniałości tego szkła.
 
PrzemoW  Dołączył: 01 Lut 2017
Facet mi pisze że ten obiektywn na aukcji to niby 30mm 1.4 ART, powiedzcie mi tylkp jak rozróżnić czy to Art czy nie Art? Bo rozumiem że wersja Art jest nowsza i lepsza

[ Dodano: 2018-12-17, 20:58 ]
Facet mi pisze że ten obiektywn na aukcji to niby 30mm 1.4 ART, powiedzcie mi tylkp jak rozróżnić czy to Art czy nie Art? Bo rozumiem że wersja Art jest nowsza i lepsza. Tak wiec jeśli to ART to 1300 zl to dobra cena czy dalej nie :-D ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz na stronie, np. Sigmy, jak który z tych obiektywów wygląda.
Stara Sigma

Sigma Art
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
PrzemoW napisał/a:
Facet mi pisze że ten obiektywn na aukcji to niby 30mm 1.4 ART

Jeśli to ten z Allegro, to tak - to nowa wersja tego obiektywu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach