sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
  Problem z ostrzeniem Tamron 70-200 f 2,8
Witam kolegów,nie pomogła szukajka, dlatego zaczynam nowy temat.
Niedawno kupiłem od kolegi z forum tamrona 70-200,sprawdziłem pobieżnie (czasu niewiele), teraz mam czasu trochę więcej i zacząłem robić zdjęcia tym obiektywem,zdjęcia na 2,8 nie są ostre,(mam K-30)pewnie wymaga mikroregulacji, i tu moje zdziwienie, regulacja nie pomaga, obojętnie czy ustawiam na + czy na - ,nie ma to wpływu na autofocus,raz front focus raz back focus (inne moje obiektywy ustawiłem w korpusie bez problemu) i nie wiem co o tym myśleć- obiektyw walnięty czy co, on tak ma.Proszę kolegów o pomoc w rozwiązaniu tego dylematu.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przykład poprosimy, najlepiej wycinki 100%.
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
Chciałem dodać zdjęcia ale nie wiem jak.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
spróbuję raz jeszcze
to są zdjęcia zrobione bez zmiany ustawień w puszce ,1 2 3
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Test robiłeś ze statywu?
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
Ze statywu światło dzienne, 200mm,odległość ok 1 m.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jak wygląda współpraca z innymi jasnymi szkłami?
W tym przypadku jeżeli miałeś autofocus ustawiony na tryb AF-S, to jedyne co mogę stwierdzić, na podstawie tych przykładów, to fakt chimerycznego zachowania układu AF. Jeżeli dzieje się tak również z innymi szkłami - puszka do serwisu. Pewność i powtarzalność autofocusa w Pentaksie niestety mamy dopiero od układu Safox X (K-5II).
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
Dzięki Michu,opisany przykład występuje jedynie z tamronem 70-200,inne szkła fa50 f1,4 bez korekcji bez problemu, tamron 28-75 f2,8 lekka korekcja bez problemu.Autofocus AF-S.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skoro inne jasne szkła trafiają bez problemu, to wina może leżeć po stronie układu aparat-szkło. O ile to możliwe spróbuj przetestować ów obiektyw z inną puszką. Umów się z innym użytkownikiem z Mysłowic z forum i sprawdź.
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
Poszukiwany użytkownik Pentaxa z okolic Katowic, Mysłowic w celu przetestowania szkła Tamron 70-200.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
sumisat napisał/a:
Niedawno kupiłem od kolegi z forum

Próbowałeś sprawdzić jak działa z puszką kolegi?
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
plwk napisał/a:
sumisat napisał/a:
Niedawno kupiłem od kolegi z forum

Próbowałeś sprawdzić jak działa z puszką kolegi?

Nie ponieważ kolega mieszka dość daleko (Przemyśl).

[ Dodano: 2014-08-30, 22:33 ]
Poszukiwany użytkownik pentaxa z okolic Katowic w celu przetestowania obiektywu Tamron 70-200, dzięki pozdrawiam Janek.
 
pipex  Dołączył: 21 Paź 2010
Wymienione szkiełko kolega zakupił ode mnie. Przez ok. 3 lata towarzyszyło mi wszędzie. Najpierw z k-5 potem z k-5II. W obu przypadkach wymagało drobnej korekty w ustawieniach, ale nie zauważyłem, żeby trafiało "losowo". Oczywiście zdarzało się czasem co jest normą raczej dla systemów AF, że pobłądzą, ale raczej nie złapało ostrości niż nie trafiło w punkt. Ponieważ fotografowałem mnóstwo koncertów, spektakli, występów itp w trudnych warunkach oświetleniowych często używałem przysłon 2.8-3.5 i sprawiało się bez zarzutów. Ponadto przez dłuższy czas używałem tego szkła w studiu do bliskich portretów z oświetleniem żarowym również bez problemów. Często też było wykorzystywane do macro w tym do owadów i efekty były wyśmienite, co potwierdzić może ZbyszekB gdyż często jeździliśmy razem. W następnym poście zamieszcze kilka przykładów.
Problem z ostrzeniem typu BF lub FF albo BF i FF jednocześnie na skrajnych ogniskowych wskazywałby na winę po stronie szkła. Tymczasem z zamieszczonych przykładów wynika zupełnie coś innego. Obiektyw nie ma własnego napędu i ostrzy tam, gdzie "pokręci" go śrubokręt z puszki.
Wygląda mi to raczej na problem ze współpracą puszka-szkło - starsza wersja obiektywu i nowe puszki k-30 i k-3. Można spróbować podpiąć pod jakąś k-5 albo k-5II i porównać wyniki. Być może trzeba wysłać sprzęt do serwisu w celu kalibracji zestawu ew. wgrania nowego softu do obiektywu.
Panowie z Foto-techniki powinni pomóc:

http://www.foto-technika.pl/kontakt.html

Kiedyś przekręcił mi się tamron 17-50 (pierścień obracał się dookoła i coś zgrzytało w środku). Wysłałem w poniedziałek a we środe dostałem szkło spowrotem naprawione, wyregulowane i wyczyszczone w stanie fabrycznym :-)

Zaraz zamieszcze sample...

[ Dodano: 2014-09-01, 19:30 ]
Sample do pobrania (różne ogniskowe, przysłony z zakresu 2.8 -4.0, EXIF do podglądnięcia).

kapelatajoj.pl/sample01.jpg
kapelatajoj.pl/sample02.jpg
kapelatajoj.pl/sample03.jpg
kapelatajoj.pl/sample04.jpg
kapelatajoj.pl/sample05.jpg
kapelatajoj.pl/sample06.jpg
kapelatajoj.pl/sample07.jpg
kapelatajoj.pl/sample08.jpg
kapelatajoj.pl/sample09.jpg
kapelatajoj.pl/sample10.jpg
kapelatajoj.pl/sample11.jpg

Można pobrać i przeanalizować

[ Dodano: 2014-09-01, 19:33 ]
PS.
Polecam sampla nr.3 - zdjęcie z koncertu Dżemu, ISO 800, f 2.8, 90mm, wyostrzone na pasek od gitary (czerwony emblemat) - jak na pełny otwór i trudne warunki trafione w punkt :)
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
O ile to możliwe spróbuj przetestować ów obiektyw z inną puszką. Umów się z innym użytkownikiem z Mysłowic z forum i sprawdź.[/quote]


Spotkałem się z kolegą Zbyszkiem,kolega ma K-3 ,takie same testy (statyw,pilot) i efekty takie same jak z moim K-30.AF błądzi tak samo raz BF następne FF,ani razu nie trafił w punkt.
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
Odgrzebuję, bo temat zaczęty i nie skończony, a problem jak najbardziej na czasie.
Kolego sumisat napisz jak się historia skończyła
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
Witam,obiektyw trafił do serwisu razem z body i zrobiono z nim porządek,a teraz myślę go sprzedać, bo nie używam. Pozdrawiam.
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
sumisat napisał/a:
Witam,obiektyw trafił do serwisu razem z body i zrobiono z nim porządek.

Naprawili działanie AF w trybie LV? Chodzi oczywiście o AF - detekcja kontrastu, a nie detekcja fazowa.
 
sumisat  Dołączył: 13 Mar 2011
Regulacja układów optycznych.Kalibracja systemu AF.Tak mi opisano wykonane czynności.
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
sumisat, wysyłałeś do Gdańska? Teraz korekcja w puszce na "0" i jest ok?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach