M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Możesz na telewizjerze też działać, ja mam tak też zrobione. Tylko trochę niewygodnie.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
M.K napisał/a:
Witaj, nie wszystkie laptopy nadają się do kalibracji, niektóre nie pozwalają na podmianę profilu. Kilka kalibrowałem i dell odmawiał kategorycznie. Nie szło nic zrobić.
Jeszcze żaden laptop nie zjeżył mi się przy zewnętrznym LUT-Loaderze. Moja kobieta ma teraz Della, ja miałem ze dwa - co to był za model?
jarekwyd napisał/a:
ok po ustawieniu na szary i przejrzeniu tego zdjecia z linka z kolorami stwierdzam ze tamten szary ma minimale przebarwienie ale nie jestem w stanie okreslic jakie. a jesli chodzi o link cube007 to chyba korzystałem z tego w poprzednim monitorze. sprobujemy tylko to ekran led a nie lcd ma to jakies zaczenie?
Po pierwsze, nie masz ekranu LED, tylko LCD z podświetleniem LED, przedtem miałeś zapewne LCD z podświetleniem CCFL. Poza tym, to co robisz nie zapewni Ci żadnej sensownej pracy z kolorem. Musisz mieć profil opisujący zachowanie monitora po kalibracji, żeby oprogramowanie CMS mogło poprawnie działać, pomijając już, że samo ustawienie neutralnych szarości na wszystkich jej poziomach będzie niewykonalne bez kalibracji sprzętowej, a do tego nawet na oko powinieneś mieć obok jakiś ekran wzorcowy.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Absolutnie nie pamiętam modelu dell'a - model powiedzmy sprzed 5 lat z matrycą 14 cali w kwocie 2400 czyli raczej na tamte czasy dolna półka cenowa. Mało tego, że nie pozwalał się skalibrować to na dodatek nawet na oko były z nim problemy. Cięzki przypadek to był.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
A czym próbowałeś go kalibrować?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
color munki photo
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Nie znam oprogramowania Color Munki, ale loadery z oprogramowania Spydera Elite, basICColor, czy ColorEyes nie miały z tym nigdy problemów. Owszem, pamiętam np. że któreś Lenovo i Acer na teoretycznie dokładniejszym ustawieniu iterative niespecjalnie radziły sobie z liniowością szarości w cieniach i trzeba było pójść na kompromis z wiernością kolorów i gammy na rzecz sensowniejszych przejść tonalnych, ale profil ładował się zawsze i wszystko działało.

 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Co tu duzo mówić - nie poradził sobie i tyle. Najważniejsze, ze radzi sobie w 99 procentach jest szybki i wygodny, a zarazem dokładny. Uzyskuję szarość na wydrukach z maszyn 6 kolorowych bez widocznych dominat. Jeśli jest dominata to tak niewielka, że nawet zawodowcowi by nie przeszkadzała biorąc pod uwagę cenę urządzenia. To nie jest urządzenie do zarabiania na nim czy do wielkich korporacji, ale do domu lub małej firmy, która potrzebuje pewnej dokładności w przedziale 95-98 procent wierności kolorów. Dla ludzi nie majacych pojecia o kolorze to jest absolutny czad.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
M.K napisał/a:
Co tu duzo mówić - nie poradził sobie i tyle
Ale jakie były objawy? Wyrzucił błąd w trakcie kalibracji? Nie ładował profilu w startupie? Pytam, bo nigdy się z czymś takim nie spotkałem...
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Po prostu nie zmieniał nic. Nie ładował się w czasie ładowania systemu. Całkowicie go dell lekceważył.
 

Lenin  Dołączył: 08 Lut 2007
Nie doczytałem. Ale czy robiłeś to, zakładając, że masz MS Windows: pulpit->rozdzielczość-> "ustawienia zaawansowane", dalej zarządzanie kolorami x2, zakładka zaawansowane i tam "kalibruj ekran".

Odchodząc od tematu, to trzeba być mega geniuszem, aby te ustawienia tak głęboko zakopać.
Inaczej: panel sterowania, zarządzanie kolorami, zakładka zaawansowane-> kalibruj ekran.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ustawiłeś utworzony profil jako domyślny?
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
tylko podłączajac tv przez hdmi jest widoczna roznica. zdjecie po obrobianiu na tv jest ok zrzucam do na pendriva odtwarzam na tv i jest bardzo ok. moze powinienem w laptopie ustawic tv jako drugi ekran? wybaczcie moje problemy ale jestem kucharzem znam sie na gotowaniu a na sprawach technicznych to juz slabiutko.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jeśli masz telewizor w trybie tzw. "kinowym", to jest on zazwyczaj w okolicach zbliżonych do typowych warunków kalibracyjnych, czyli D65. Na pewno będzie znacznie bliżej właściwych kolorów niż mocno zaniebieszczony zazwyczaj ekran laptopa, ale nie sądzę, by na domyślnych ustawieniach w tym trybie był wystarczająco dobry do obróbki zdjęć. Poza tym wciąż nie informujesz oprogramowania o tym jak Twój telewizor/monitor wyświetla kolory, czyli nie masz jego profilu, więc CMS nie ma prawa działać prawidłowo.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
oprogramowania czyli PSa? ustawienia w tv nie sa domyslne, ps jest ustawiony na srgb monitor tez jak mam poinformowac cms jak mam to zrobic
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
jarekwyd, musisz mieć profil monitora/telewizora. Innego wyjścia nie ma jeśli to ma działać poprawnie.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
wchodze w zarzadzanie kolorami zakładka urzadzenia - ekran profil skojarzony z tym urzadzeniem profile ICC -sRGB
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
jarekwyd, masz mieć profil stworzony kalibratorem, w najgorszym razie sciągnięty z sieci (o ile nic byś nie grzebał w ustawieniach). Profil jest opisem tego, jak Twój monitor w rzeczywistości wyświetla poszczególne kolory w porównaniu ze wzorcem, czyli jest instrukcją dla CMS, jak zmodyfikować dany kolor, by był możliwie blisko tego, który ma być na zdjęciu (zgodnie z tym w jakiej przestrzeni ma zdefiniowane wartości RGB zdjęcia). Ustawiając sRGB informujesz CMS, że Twój monitor jest idealnie zgodny z tą przestrzenią, a takie w praktyce nie istnieją - zawsze masz mniejsze lub większe przesunięcia gamutu. Błędna informacja = nieprawidłowe działanie całego systemu zarządzania kolorem - im bardziej Twój monitor różni się od podanego sRGB, tym gorzej.
 
jarekwyd  Dołączył: 01 Wrz 2014
czyli warto zainwestowac 100 na kalibracje, czy tak stworzony profil bedzie gdzies zapisany i jakby sie cos komputrowi odminilo bede mogł go sam załadować
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Moim zdaniem warto kupić (bo kalibrację należy powtarzać), a przynajmniej wypożyczyć kalibrator, ale jeśli kompletnie się na tym nie znasz, to lepiej zlecić to komuś, kto się zna, zwłaszcza, że w takiej sytuacji zapewne wystarczy Ci jednorazowe oprofilowanie, bo ani nie sądzę, żeby Ci się chciało je powtarzać, ani nie przypuszczam, że będziesz wykonywał jakąś super istotną obróbkę na tym sprzęcie.
Oczywiście profil będzie zapisany w katalogu systemowym i możesz go sobie zarchiwizować, tak, by nie zaginął Ci np. przy reinstalacji systemu. Powinieneś też mieć oprogramowanie, które ładuje odpowiednie ustawienia do karty graficznej, czyli tzw. LUT Loader i powinno ono uruchamiać się wraz ze startem systemu.
 

philip100  Dołączył: 30 Paź 2010
jaad75 napisał/a:
(...) Powinieneś też mieć oprogramowanie, które ładuje odpowiednie ustawienia do karty graficznej, czyli tzw. LUT Loader i powinno ono uruchamiać się wraz ze startem systemu.


Wystarczy ustawić domyślny profil w panelu sterowania - "Zarządzanie kolorami" (przynajmniej w win7).
Win 7 ma jeszcze taką lekko irytującą przypadłość, że kalibracja nie wpływa na kolor kursora. Można to zmienić, modyfikując odpowiedni wpis w rejestrze systemowym:
[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse]

"MouseTrails"="-1"

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach