mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Penteusz napisał/a:
(...)
A poza wszystkim prawdą jest i to, że format jpg powinien służyć przede wszystkim (do tego głównie go "powołano") do publikacji/przeglądania w Internecie (...)


ten ostatni "jpeg" to wywołane i przygotowane do prezentacji zdjęcie.
Na dysku mam źródłowe rawy (DNG), czasami zostają wywołane tiffy/jpegi (pełen rozmiar) a wynikowe jpegi zostają w osobnych katalogach do przeglądania.

Znowu robię coś źle? :-P
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
ZbyszekB, zmień fotolaboranta :lol:

Ale masz rację - to częsty problem fotolabów, a właściwie "fotolaborantów".
Też spotkałem się z sytuacja, gdy facet nie bardzo kumał o co mi chodzi i gwałtownie szukał czegoś w swoim komputerze.
A jeszcze gorzej jest, gdy pójdziesz do takiego fotolabu z kliszą i zechcesz, żeby skanowali ją w tifie...... Masakra. :roll:
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Penteusz napisał/a:
ZbyszekB, zmień fotolaboranta :lol:
Nic bardziej mylnego. :-P Mój fotolaborant wie co to TIF i kiedyś jak jeszcze zdarzyło mi się fotografować na kliszach to skanował mi je do TIFa. Tyle że jeśli chodzi o odbitki na papierze to problem jest inny. Plik TIF w porównaniu do JPGa nawet takiego z niedużą kompresją waży znacznie więcej i jego "ładowanie" do naświetlarki trwa znacznie dłużej. A jak jest dobry JPG bez przesadzonej kompresji to różnicy nie zobaczysz. ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
mh2012 napisał/a:
wynikowe jpegi zostają w osobnych katalogach do przeglądania.

Znowu robię coś źle? :-P


Jeżeli do przeglądania i w osobnym katalogu, a oryginalne pliki zachowane i "gotowe" do ewentualnych dalszych prac, to niczego złego w tym nie ma.
Ale do prezentacji.....to już (powtarzam: moim zdaniem, a co uczynisz, to Twoja rzecz) jest trochę nie tak.
Podam taki przykład, choć liczby wzięte w tej chwili "z czapy": jeśli źródłowy plik ma 30 megabajtów (RAW, TIF), a zapisany w jotpegu ma 3 megabajty, to gdzie się podziała reszta tych megabajtów?
A pliki na oko wydają się identyczne. Ale gdzie to jest? :-P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To zapisz sobie tego samego TIFa z kompresją np. LWZ.
I poczytaj o sposobach i algorytmach kompresji.
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
ZbyszekB napisał/a:
Plik TIF w porównaniu do JPGa nawet takiego z niedużą kompresją waży znacznie więcej i jego "ładowanie" do naświetlarki trwa znacznie dłużej. A jak jest dobry JPG bez przesadzonej kompresji to różnicy nie zobaczysz. ;-)


Aaaa... chodzi o czas "ładowania" :shock:
Ten fotolaborant to albo leń, albo ma bezdyskusyjne wytyczne.
Ale skoro wiesz co robisz, a nie tylko robisz co wiesz, to już absolutnie Twoja sprawa i nic mi do tego. Nie będę Cię namawiał do zmiany nawyków :-P

[ Dodano: 2014-09-15, 23:12 ]
Michu napisał/a:
To zapisz sobie tego samego TIFa z kompresją np. LWZ.


Ale po co?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Penteusz napisał/a:
Ale po co?
żebyś wiedział o czym piszesz

boszsz, a ja LZW robiłem długopisem na kartce na studiach :-D

Penteusz napisał/a:
źródłowy plik ma 30 megabajtów (RAW, TIF), a zapisany w jotpegu ma 3 megabajty
jak zapiszesz z masakrującą kompresją - to pewnie tak (i stąd straty w jakości)
zdjęcia w normalnej jakości nie mają 10 krotnej różnicy wagi pomiędzy raw a jpg
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
opiszon napisał/a:
żebyś wiedział o czym piszesz


Bardzo subtelnie i uprzejmie zdefiniowałeś moje potrzeby.

opiszon napisał/a:
zdjęcia w normalnej jakości nie mają 10 krotnej różnicy wagi pomiędzy raw a jpg


Przykład nie był rzeczywisty, a "z czapy" dla wyraźniejszego zobrazowania. Napisałem przecież.

[ Dodano: 2014-09-15, 23:28 ]
opiszon napisał/a:
boszsz, a ja LZW robiłem długopisem na kartce na studiach :-D


Chcesz mi zaimponować :-P
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Penteusz napisał/a:
Przykład nie był rzeczywisty, a "z czapy" dla wyraźniejszego zobrazowania.
taki argument jak reszta argumentacji
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
No jasne...Jedno zdanie, a właściwie równoważnik zdania przesądził o wszystkim.
Dobrej nocy. Mam jeszcze inne zajęcia.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
jeżeli nie wiesz, w jaki sposób działa kompresja i ze swojej ignorancji robisz zaletę to nie mamy o czym rozmawiać
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Niechlujstwo językowe, arogancja i napastliwy ton to nie są rzeczy, których oczekuję od swego dyskutanta. Rzeczywiście, nie powinniśmy tego przeciągać.
Mówiłem już dobranoc? Mówiłem.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Penteusz napisał/a:
ZbyszekB napisał/a:
Plik TIF w porównaniu do JPGa nawet takiego z niedużą kompresją waży znacznie więcej i jego "ładowanie" do naświetlarki trwa znacznie dłużej. A jak jest dobry JPG bez przesadzonej kompresji to różnicy nie zobaczysz. ;-)


Aaaa... chodzi o czas "ładowania" :shock:
Ten fotolaborant to albo leń, albo ma bezdyskusyjne wytyczne.


Pracowałeś kiedyś w labie?
Wiesz, że maszyna i tak naświetla 8bitowe pliki?
Wiesz, że czy to będzie z bezstratnego tiffa, czy JPG'a z kompresją 10 czy nawet 8 (w skali photoshopowej) to na odbitce nawet 30x45 nie będzie różnicy widać?
Wiesz, że nawet jeżeli jakimś cudem dostrzeżesz różnicę na monitorze, to na papierze i tak zginie?

To powiedz mi, po co wydłużać czas pracy kiedy nie przynosi to efektu?

Do labu oddawanie czego innego niż JPGów nie ma sensu.
Sens ma za to zapytanie jaki dokładnie ma być wymiar zdjęcia i poproszenie o puszczenie bez jakiegokolwiek skalowania, na "100%". Tylko zrobić te 1,5mm zapasu z każdej strony "na wszelki wypadek" gdyby się okazało, ze ktoś nie dba o mechaniczną regulację maszyny.
W innym przypadku RACZEJ nikt się nie będzie z tym bawił, tylko zostanie przeskalowane już na maszynie, z automatu - co niekoniecznie jest najlepszą opcją...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Michu napisał/a:
To zapisz sobie tego samego TIFa z kompresją np. LWZ.
I poczytaj o sposobach i algorytmach kompresji.

W świetle tej części dyskusji bardzo fajnym formatem jest PNG, ale nie wiem ile "profesjonalnych" programów to obsługuje.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Penteusz napisał/a:
Czynimy tak dla oszczędzenia miejsca na dysku i szybszego przeglądania plików. Czy rzeczywiście jest to dziś potrzebne?
Takie rozumowanie było racjonalne kilka lat temu. Dzisiejsze pojemności dysków twardych, czy też innych nośników pozwalają na bardziej rozrzutne działania już nie na gigabajtach, lecz na terabajtach i nie jesteśmy ściśnięci koniecznością oszczędzania tej przestrzeni. Dodając do tego szybkie procesory i zapasy pamięci, racjonalność przechodzenia na lżejsze, ale i stratne formaty jest dziś pod dużym znakiem zapytania.
Jak ktoś ma 8-mio procesorową stację graficzną z dyskami SSD podpiętymi lokalnie to można się z Tobą zgodzić. W innych przypadkach nie można.

Na moim starszym lapku nawet jpg prosto z K10D potrzebują zauważalny czas na załadowanie. O RAWach tam lepiej nie wspominać.
Na nowej stacjonarce z dyskiem SSD rzeczywiście problemu nie ma, ale.. SSD nadal są drogie by mieć je w terabajtach. Od tego są dyski sieciowe i mam takowy, na którym leżą między innymi zdjęcia - dostępne na każdym urządzeniu domowym.. ale większość z nich podpięta jest po WiFi, gdzie praktycznie nie da się płynnie puścić pokazu slajdów jak goście przychodzą, a cały czas piszę o jpg.
Jak obrabiam rawy to zgrywam cały katalog na ssd, obrabiam i z powrotem wrzucam, by się nie denerwować.

Także zdecydowanie nie mogę się z Tobą zgodzić.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marooned napisał/a:
Jak obrabiam rawy to zgrywam cały katalog na ssd, obrabiam i z powrotem wrzucam, by się nie denerwować.

Robię dokładnie tak samo.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Marooned napisał/a:
Jak obrabiam rawy to zgrywam cały katalog na ssd, obrabiam i z powrotem wrzucam, by się nie denerwować.

Próbowałeś może Smart Previews? Obrabiałbyś lokalnie mniejsze pliki, a oryginałami na NASie łączyłbyś się tylko na czas eksportu. Ponoć to działa.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Nie korzystam z Lightrooma tylko z wołarki Adobe dostępnej z PSem.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ups, przyjąłem błędne założenie… Może Bridge/Camera RAW też doczeka się tej funkcji, wszak to program pokrewny z Lightroomem.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
ZbyszekB napisał/a:
Ale zdjęcia przechowuję w formacie RAW + katalog LR.

... który katalog?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach