jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
romeck napisał/a:
... który katalog?
Plik .lrcat, w którym przechowywane są parametry obróbki.
Robię dokładnie tak samo, a JPG-i eksportuję tylko z konkretnych zdjęć, do sieci, czy pod wydruk. A jeśli potrzebuję wyjść do PS-a, czy użyć jakiegoś plug-ina (używam Lightrooma jako hosta), to wychodzę do PSD. TIFF-ów nie używam od lat, ale obrabiam zawsze 16-bit. 8-bit i sRGB używam tylko na końcu, gdy eksportuję gotowego JPG-a (eksportuję też spod Lr zazwyczaj).
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Dzięki.
.Ircat bakapuję codziennie.
=

Zastanowiło mnie to nie-tiffowanie. Zatrzymałem się chyba w rowoju, bo pierwsze słyszę a takiej "drodze" w obróbce.
=

Jeden z ciekawszych wątków na forum od miesięcy! :)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Adobe Camera Raw moim zdaniem fajnie robi, bo do katalogu z obrabianym .pef dodaje .xmp po obróbce. Ja sobie do katalogu z fotkami dodaje podkatalog raw i do niego przerzucam pefy.
O np. takim .batem można to sobie za jednym zamachem zrobić ;-)
for /r /d %G in (*) do mkdir "%G\raw" & move "%G\*.pef" "%G\raw" & move "%G\*.xmp" "%G\raw"
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Lightroom robi tak samo, a w przypadku .dng informacje o obróbce zapisywane są bezpośrednio w pliku RAW (podejrzewam, że z Camera Raw jest analogicznie). Dodatkowo program zapisuje ustawienia w swoim pliku .lrcat.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
bakulik napisał/a:
Lightroom robi tak samo, a w przypadku .dng informacje o obróbce zapisywane są bezpośrednio w pliku RAW (podejrzewam, że z Camera Raw jest analogicznie). Dodatkowo program zapisuje ustawienia w swoim pliku .lrcat.

1. nie wiedziałem, cenna uwaga (info o obróbce zaszyta w RAW)
2. Develop w Lajtrómie to... Camera RAW.
ale:
"Oglądanie edycji z Lightrooma w Camera RAW
...zawsze zapisywać zmiany metadanych na zewnątrz, do przestrzeni XMP pliku, jeśli chcemy, żeby CAmera RAW był w stanie odczytać ustawienia Develop zastosowane w Lightroomie."
"Oglądanie edycji Camera RAW w Lightroomie
...również zapisać zastosowane korekcje do przestrzeni XMP. Żeby to zrobić , uruchom Bridgei wybierz Camera RAw Preferences w jego menu. Otworzy się okno opcją Save image settings in -> Sidecar "xmp" files
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
bakulik napisał/a:
Lightroom robi tak samo, a w przypadku .dng informacje o obróbce zapisywane są bezpośrednio w pliku RAW
Może tak robić - to opcja.
IMHO, zapisywanie sidecarów jest zbędne, jeśli hostem i tak jest Lr, a nie Ps. Zresztą jeśli ma się Ps-a i Lr-a z ACR-em w tej samej wersji (ja nie mam), to generalnie najwygodniej jest wyjść do Ps-a obiektem inteligentnym (Open as Smart Object in Photoshop), a nie zwykłą warstwą, mamy wtedy możliwość modyfikacji parametrów wołania RAW-a już z poziomu Photoshopa (w ACR właśnie), bez konieczności powrotu do Lr i eksportowania go ponownie.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
jaad75 napisał/a:
bakulik napisał/a:
Lightroom robi tak samo, a w przypadku .dng informacje o obróbce zapisywane są bezpośrednio w pliku RAW
Może tak robić - to opcja.
IMHO, zapisywanie sidecarów jest zbędne, jeśli hostem i tak jest Lr, a nie Ps. Zresztą jeśli ma się Ps-a i Lr-a z ACR-em w tej samej wersji (ja nie mam), to generalnie najwygodniej jest wyjść do Ps-a obiektem inteligentnym (Open as Smart Object in Photoshop), a nie zwykłą warstwą, mamy wtedy możliwość modyfikacji parametrów wołania RAW-a już z poziomu Photoshopa (w ACR właśnie), bez konieczności powrotu do Lr i eksportowania go ponownie.

<ogólnie>
Wycinam posty kolegi i wklejam do podręcznika użyszkodnika Lr.
:))))
</ogólnie>

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach