dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Z tą przesłoną, to faktycznie zabawa "na około". Dobrze, gdybym mógł mieć normalny tryb manualny.

Posiadam obiektywy z serii M, zależy mi na tym, by "widział" na jaką wartość ustawiłem pierścień przesłon [tak jak w ME Super]. Napaliłem się na ten Star ist, proszę o potwierdzone info odnośnie tej przesłonki.

W 70% będę go używał z Heliosem 44M-2 [na wyjazdach, gdzie łatwo o zniszczenie sprzętu] oraz z SMC-M 50/1,7.

Pozostałe 30% to m. in. Sigma A 35/1,4 - i tu potrzebuję obsługę przesłony z poziomu body.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dntsln napisał/a:
zależy mi na tym, by "widział" na jaką wartość ustawiłem pierścień przesłon [tak jak w ME Super]
No to nie MZ-50 czy MZ-10, bo chyba mają wykastrowane bagnety.
dntsln napisał/a:
W 70% będę go używał z Heliosem 44M-2 [na wyjazdach, gdzie łatwo o zniszczenie sprzętu] oraz z SMC-M 50/1,7.
Po co Ci Helios skoro masz M50? :roll:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
dntsln napisał/a:
Posiadam obiektywy z serii M
Więc jeśli chcesz ich używać w podróżach, to niestety *ist odpada. Choć ja bym proponował jednak zainwestować w DA35 / DA 40 (czy co tam teraz jest zamiast tego) i cieszyć się z fajnego, małego, zgrabnego, funkcjonalnego sprzętu foto :-D

[ Dodano: 2014-09-20, 23:05 ]
jorge.martinez napisał/a:
No to nie MZ-50 czy MZ-10, bo chyba mają wykastrowane bagnety.

Ja przypomnę, że jest strona Bożydara ;-)
Wykastrowane bagnety mają MZ-30, MZ-60, MZ-50, starist i cyfrówki.
Z tym, że z MZ-50 i cyfrankami można problem pomiaru światła z bezstykowymi obiektywami obejść. Z cyfrankami za pomocą zielonego guzika. Z MZ-50 pracując na roboczej przysłonie nie do końca wkręconego obiektywu. Czyli trzeba go włożyć i przekręcić, ale zatrzymać zanim zrobi "klik" osiadając na przeznaczonym do tego miejscu.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
dntsln napisał/a:
Posiadam obiektywy z serii M, zależy mi na tym, by "widział" na jaką wartość ustawiłem pierścień przesłon

Czyli MZ-6 :-P Używałem go z naleśnikiem DA 40 ale ostatnimi czasy ma na bagnecie właśnie M 50/1,7 z którym bardzo przyjemnie mi się pracuje.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
A w MZ-5 wystarczy po prostu ustawić wartość na pierścieniu, więc po co się męczyć? ;-) Tam zabawa jest tylko z obiektywami, które nie mają pierścienia przysłon, ale jak pisałem wcześniej - łatwo jest kontrolować przysłonę czasem migawki :-)

[ Dodano: 2014-09-20, 23:16 ]
Innymi słowy chyba najlepiej w tym wypadku celować w MZ-5/6/7 :-)
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
jorge.martinez napisał/a:
Po co Ci Helios skoro masz M50?


Lubię np. szaleć na rowerze, wtedy staram się unikać wkładania do plecaka rzeczy cennych i delikatnych :D Podobnie jest z podróżowaniem, jeśli widzę, że pogoda jest fatalna, to biorę uszczelnianą cyfrę lub najtańszy zestaw analogowy. Wspomniane Heliosy mam dwa, M50 mam natomiast w stanie idealnym, więc szkoda go narażać.

Opcja z DA40 lub DA35 jest interesująca. Obydwa są niesamowicie lekkie i niezłe optycznie.

-> Teraz reasumując, jaki korpus pod Mkę i Heliosa a jaki pod DA?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
dntsln napisał/a:
-> Teraz reasumując, jaki korpus pod Mkę i Heliosa a jaki pod DA?


Pod Mkę i Heliosa: MX

Pod DA: *ist

Pod jedno i drugie: MZ-5/6/7

;-)

[ Dodano: 2014-09-20, 23:24 ]
Ewentualnie, jeśli piszesz, że chcesz coś czego nie będzie Ci żal, to czemu nie kupić korpusu jakiegoś innego producenta?

Do Mki i Heliosa znajdziesz w niskiej cenie różnego rodzaju Cosiny, Vivitary, czy Petri - często całkowicie manualne, wytrzymałe aparaty.
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Super, gdyby jeszcze udało się nam rozgraniczyć jaka jest różnica pomiędzy MZ-5/6/7 to będę Wam bardzo wdzięczny :)

[ Dodano: 2014-09-20, 23:28 ]
Fenol napisał/a:
Ewentualnie, jeśli piszesz, że chcesz coś czego nie będzie Ci żal, to czemu nie kupić korpusu jakiegoś innego producenta?


I to jest też rozwiązanie!

Pod AF mogę sobie kupić *ist lub MZ w ładnym stanie a na wyjazdy coś poździeranego, lecz sprawnego mechanicznie. Tylko w co celować, polecicie jakieś modele, żeby ogarniały długie czasy w trybie M?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
dntsln napisał/a:
I to jest też rozwiązanie!

Pod AF mogę sobie kupić *ist lub MZ w ładnym stanie a na wyjazdy coś poździeranego, lecz sprawnego mechanicznie. Tylko w co celować, polecicie jakieś modele, żeby ogarniały długie czasy w trybie M?


Zerknąłem na półkę i przykładowo:

Cosina CT-1/Perti MF-101a 1/1000s - 1s
Chinon CE-5 1/2000s - 2s
Chinon CG-5 1/1000s - 4s
Cosina CT-10EX/Vivitar V335 - 1/2000s - 1s
Ricoh XR-7 1/1000s - 16s (!)

[ Dodano: 2014-09-20, 23:39 ]
Warto jeszcze dodać, że Chinony i Ricoh mają tryb Auto, gdzie najdłuższe czasy będą dłuższe. Te tu podane są na manualnu, dostępne na pokrętle :-)
 

dntsln  Dołączył: 18 Sty 2010
Ten Ricoh XR-7 robi wrażenie, tylko trudno go dostać na aukcjach i pewnie będzie swoje kosztował.

Dziękuję Wam za pomoc. Poszperam w sieci, poczytam i odezwę się gdy pojawią się jakieś pytania :)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Co do różnic MZ-5/6/7:

MZ-5: ma pokrętło czasów jak w manualnych lustrzankach - zakres od 1/2000s do 2s (a w trybie auto do 30s).
Z obiektywami DA nie będzie się dało sterować przysłoną bezpośrednio, a jedynie zmieniając czas migawki (wybraną przez aparat przysłonę widać w wizjerze, więc działa to prosto i intuicyjnie). Aparat ma panoramę. Ma też chyba nieco większy wizjer jak MZ-6/7. Waga: 400g

MZ-6: czasy od 1/4000s do 30s. Sterowany już po nowemu, jak w DSLR - wg wskazań na wyświetlaczu. Z obiektywami DA współpracuje normalnie, jak cyfrowa lustrzanka. Nie ma pamoramy. Waga: 400g

MZ-7 czasy od 1/200s do 30s. Sterowanie jak w MZ-6. Ma panowamę ;-) Waga: 380g

Każdy z nich bezproblemowo współpracuje z obiektywami serii M.

[ Dodano: 2014-09-20, 23:49 ]
dntsln napisał/a:
Ten Ricoh XR-7 robi wrażenie, tylko trudno go dostać na aukcjach i pewnie będzie swoje kosztował.


Ostatnio był na alledrogo za 125zł i się nie sprzedał - możesz spróbować skontaktować się ze sprzedawcą i coś ponegocjować ;-)

[ Dodano: 2014-09-20, 23:53 ]
Możesz też z powodzeniem szukać Ricoh KR-10x - też ma tak fajny zakres czasów :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
pawgra napisał/a:
dntsln napisał/a:
byłoby super, gdyby korpus posiadał możliwość sterowania przesłoną

warunek niespełniony w przypadku MX'a
Prz E cież to zbędne...

Nie doczytałem, fakt - jeśli chce się używać szkieł bez pierścienia przysłon, to łatwiej z korpusem posiadającym takie sterowanie. Ale gdyby używać tylko manualnych, to wystarczy wziąć M28 i M50 - małe, lekkie, wygodne w użyciu.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Cytat
Co do różnic MZ-5/6/7:

Jeszcze jest MZ-3, który od MZ-5 różni się tym, że ma czasy do 1/4000 a nie do 1/2000.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach