igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
Zdjecia do druku - jaki rozmiar LR
Witam. Chcialbym zapytac sie o optymalne ustawienia zdjec przeznaczonych do druku (typowe odbitki), przy eksporcie zdjec z Lr na nosnik pamieci. Chodzi mi o ilosc pixeli.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aby to policzyć musisz wiedzieć w jakiej rozdzielczości lab drukuje, interesujący Ciebie, format lub uzyskać od labu informację jaki rozmiar w pikselach ma mieć plik do druku.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
 

eMZet  Dołączył: 29 Lip 2009
Re: Zdjecia do druku - jaki rozmiar LR
Aby jeszcze bardziej skomplikować, proponuję zajrzeć na stronę wrocławskiego labu, publikującego PORADNIK
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
Dzieki za odp. Ostrosc przestawic w zaleznosci od papieru? Mat/polysk?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
eMZet napisał/a:
Aby jeszcze bardziej skomplikować, proponuję zajrzeć na stronę wrocławskiego labu, publikującego PORADNIK
Ale bzdury tam opisali. :shock: :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na szybko - jedno ze studiów podaje
Cytat
Agfa D-Lab3 naświetla pliki w stałej rozdzielczości 400dpi.

Nie bardzo to pasuje do informacji z PORADNIKa ;-)
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Re: Zdjecia do druku - jaki rozmiar LR
igorrro napisał/a:
Chcialbym zapytac sie o optymalne ustawienia zdjec przeznaczonych do druku (typowe odbitki), przy eksporcie zdjec z Lr na nosnik pamieci. Chodzi mi o ilosc pixeli.


Maksymalnie 400 dpi. Ile (tej gęstości) - w zasadzie nie ma znaczenia, może być 300, może 254, może być 150...

Zatem dla odbitki 15x21 cm (6x8,25 inch) maksymalnie to plik wielkości 2400 x 3600 piksli.

Ja oddaję 1800x2520. A kiedyś - 1524x2134.
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
ostrosc przestawic w zaleznosci od papieru na jakim bedzie drukowane? mat/polysk?

[ Dodano: 2014-09-24, 14:05 ]
Sharpen for: ...... i jeszcze jedno pytanie jak bede wklepywal wartosci pixeli to ustwic wg pix a nie np dlugiego boku????
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
A dlaczego w pixelach, skoro można w cm, czy calach? Ustalasz rozmiar i rozdzielczość, a Lr skaluje i wyostrza odpowiednio.
igorrro napisał/a:
ostrosc przestawic w zaleznosci od papieru na jakim bedzie drukowane? mat/polysk?
Oczywiście.
igorrro napisał/a:
jak bede wklepywal wartosci pixeli to ustwic wg pix a nie np dlugiego boku????
Przecież chodzi o zachowanie proporcji chyba? Wymuszasz jeden wymiar (ten który się mieści na papierze) drugi idzie proporcjonalnie.
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
jaad prosze o podanie Twoich danych jakie wklepujesz dla odbitki 15 na 21
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
igorrro, pytasz w konkretnym labie, ile dokładnie (w mm) ma u nich odbitka 15x21 na dłuższym boku i wklepujesz ten rozmiar. Różne maszyny mogą być załadowane różnymi rolkami papieru (np. 152mm, 203mm) i różnie ustawione, więc trzeba pytać konkretny lab. 21x15 to bliżej 4:3, więc przy kadrze 3:2 dostaniesz paski na dole i na górze, jeśli wpasujesz długą krawiędź w rozmiar papieru. W innym przypadku trzeba od razu kadrować dla danych proporcji papieru, ale znowu znając dokładne wymiary papieru w danym labie i wiedząc jak są ustawione maszyny.
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
dzieki za odp, myslalem ze wszedzie sa te same standardy
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
mogę mały oftop? :evilsmile: pracuję w małej agencji (non profit) i denerwuje mnie gdy fotografując jakieś wydarzenie dostaję instrukcję od prezesa że mam wysłać zdjęcia na maila w rozmiarze np 21x15 300dpi. Że niby jak mam to zrobić? Wydrukować i wcisnąć do napędu CD czy jak? Rozmiar pliku jako obrazu wyrażany jest w pikselach a nie w pikselach na cal (rozmiar pliku jako pliku wyrażamy w bajtach :-P ) a to czy ktoś go ogląda na monitorze (ok 100dpi chyba że ktoś ma mniej typowy 13") wydrukuje pocztówkę czy billboard już mnie nie obchodzi. Ten kto ma urządzenie do drukowania powinien podać jaki rozmiar pliku (a nie odbitki) jest potrzebny żeby uzyskać zadowalającą go jakość.

EOT. :-B
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pyciar: a dlaczego laik miałby znać wymiary w pikselach? Forma "21x15, 300dpi" jest jak najbardziej poprawna i informuje nas o rzeczywistych rozmiarach zdjęcia.
 
igorrro  Dołączył: 18 Lip 2011
Wydrukowalem jedna odbitke na probe, 21 na 15 cm, 300 dpi. Rezultat okropny widac biale punkty na twarzy. Gdzies tam pisali na innym forum iz do druku w LR powinno sie zmienic wartosc Radiana z 1 na 3???
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
igorrro napisał/a:
Rezultat okropny widac biale punkty na twarzy. Gdzies tam pisali na innym forum iz do druku w LR powinno sie zmienic wartosc Radiana z 1 na 3???

Widać te artefakty przy oglądaniu powiększonego zdjęcia w Lr?
Jeśli tak, prawdopodobnie trzeba zmienić sposób wyostrzania. Być może ustawiłeś dość dużą wartość "detail" i masz wyzerowany "masking".
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Wyłączyć ostrzenie! :)
I odszumianie.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Michu napisał/a:
Forma "21x15, 300dpi" jest jak najbardziej poprawna i informuje nas o rzeczywistych rozmiarach zdjęcia.
zdjęcia tak ale nie pliku a to plik miałem przesłać na mail.
Prezes nie jest laikiem: fotografuje kilka lat, ma 5D mk3 kilka L-ek itd. a to jego podawanie wymiarów w cm i dpi to taka maniera (której nie lubię i to nie zadowolenie wyraziłem w 1 poście ;-) ) - gdzieś doczytał i już wie co to oznacza więc próbuje zabłysnąć. Laik nie wie ile dpi ma jego drukarka. Najśmieszniejsze że te zdjęcia w 90% przypadków lecą na strony internetowe: galerie albo "fanpejdże" a jak juz są drukowane to rzadko większe niż 10-15cm na dłuższym boku.

PS.
Ciekawi mnie czy fotoreporterzy w gazetach też dostają wymagania wymiarów w tej formie?
PS2
Ciekawi mnie też w jakim dpi drukuje się gazety. (takie mniejsze - w stylu ELLE czy DFV)
PS3
nie - nie szukam zaczepki, a rzeczywiście mnie to zainteresowało :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pyciar, ale to też w powszechnym daje możliwość wysłania odpowiedniego pliku - sam najczęsciej otrzymuje prośby sformułowane w ten sposób. I prawdę powiedziawszy nawet się nad tym nie zastanawiam - to tylko nazewnictwo.
Co do rozdzielczości/liniatury druku: http://chochlikdrukarski.com.pl/2011/318/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach