costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Wchodzę.

Przy okazji, ideą konkursu jest:
jorge.martinez napisał/a:
Fotografuj tym dużo, regularnie, regularnie wybieraj najlepsze zdjęcia, powiększaj, analizuj wyniki, fotografuj dalej.

Dlatego ja nie stawiałbym tak rygorystycznych i precyzyjnych wytycznych w regulaminie jak: wielkość klatki, cz-b/kolor, film/cyfra. Istotna jest niezmienność "sprzętowa", później regularność, aby w ostateczności dostrzec progres "warsztatowy". Oby!
Propozycja (mały obrazek, 36, cz-b) jest po prostu uniwersalna i ładnie wpisuje się w koncepcję. Ale ja nie odrzucałbym chętnych w innych formatach/formach. Może ewentualna stworzyć podkategorię: cz-b, C-41, E-6, smartfon z filtrem "polaroid", etc.

P. S. Mi osobiście akurat odpowiadają pierwotne założenia, i na chwilę obecną mogę je spełniać :)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Ta, i jeszcze moze zdjecia z NX-ów dopuścić ?. Zostańmy przy analu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dziękuję za kolejne komentarze.

Cytat
Ale ja nie odrzucałbym chętnych w innych formatach/formach. Może ewentualna stworzyć podkategorię: cz-b, C-41, E-6, smartfon z filtrem "polaroid", etc.
To miła pokusa, która się z gracją do nas wypina, ale odrzucam ją. Ale już mam pomysł na kolejną zabawę, ktora potrzebę różnych nośników wykorzysta :-)

To zabawa dla Die Hardów, a nie dla osób, które potrafią w googlu znaleźć adres najbliższego labu. Przecież i tak tylko tacy dotrwają do końca zabawy. Nie ma miejsca na kompromisy.

Ludzie przecież jeszcze ze 3 lata temu to forum kipiało pleśnią i wywoływaczem. A teraz co? Smartfony z filtrem?

[ Dodano: 2014-10-21, 00:02 ]
<manifest mode on>

To, jak ktoś fajnie to określił, bieg długodystansowy. Kto dobiegnie do końca, ma medal i chwałę. Są w tym biegu 3 rzeczy do przeskoczenia, które trzeba przeszkoczyć nie tylko w ramach zabawy:

1. Regularnie robię zdjęcia.
2. Wywołuję filmy.
3. Edytuję zdjęcia.
4. Robię odbitki najlepszych zdjęć.

Czwarta bariera jest w zabawie potraktowana po macoszemu. A reszta? Każdy się z tym boryka. Ja bardzo, stąd pomysł na zabawę.

I powtórzę: to nie ma być zabawa ogólnoforumowa, bo nie będzie. Żadna zabawa ogólnoforumowa nie jest powszechna. Więc po co robić sztuczne furtki, jak i tak one nie zwiększą ruchu?

</manifest mode off>

Zbieram nadal uwagi. Kształt nie jest przesądzony, ale pozwolę sobie wyjaśniać moje motywy i Was do nich przekonywać :-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
A, jeszcze mi przyszło do głowy... W założeniach takiego projektu pierwotnie chyba było też aby się OGRANICZYĆ do tego jednego aparatu, obiektywu, filmu. I wtedy się czegoś o swojej fotografii nauczy. A nie narzucić sobie takie coś dodatkowo, do codziennego pstrykania imienin cyfrą o-P

Michu napisał/a:
Przypominam tylko, że istnieją filmy czarno-białe pod C41. Mam tu na myśli głównie XP2 Ilforda...

Faktycznie. Furtka dla bezciemniowych o-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
jorge.martinez, po przeczytaniu Twojej propozycji miałem podobne wątpliwości jak costa - dlaczego tylko film?, dlaczego b&w? itd. Jednak patrząc na dotychczasowe akcje na tym forum ma to sens - zazwyczaj biorą w nich udział osoby którym klisza nie jest obca w przeciwieństwie do wojenek sprzętowych. Ostatni film wywołałem jakieś dwadzieścia lat temu i będzie to okazja by do tego wrócić. Wchodzę w to.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
jorge.martinez mam wszystko co potrzeba, tzn. koreksy, menzurki, odczynniki i powiększalnik. Tylko pomieszczenia na ciemnię już brak. A po modernizacji łazienki nawet tam, nie za bardzo mogę się z klamotami rozłożyć. Tak, ze z odbitkami może być ciężko. Myślę, że też w to wejdę. Może mnie to zmobilizuje do zużycia "lodówkowych" zapasów filmowych. Gdy sytuacja będzie już całkowicie jasna to podam typ aparatu. Film to najprawdopodobniej APX 100. Mam 10 rolek. Tak więc czekam na ostateczny kształt zabawy.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Ja ten konkurs rozumiem tak:
- Co miesiąc konkuruje się każdym zdjęciem z pozostałymi 35 na rolce.
- Zwycięskie zdjęcie konkuruje z pozostałymi (w tym przyszłymi) 11 zdjęciami.
- Konkurencją jest też kalendarz i życie osobiste :-) (trzeba pomyśleć przed urlopem od 1 do 15) żeby zdążyć do 12 wywołać, wybrać i wystawić zdjęcie.

Rozumiem że poza konkursową rolką filmu można robić danym aparatem więcej zdjęć, ale wybór tej jednej musi się odbyć z ustalonej wcześniej tej właśnie konkursowej rolki.
Zrobienie 3 rolek i wybieranie jednej klatki spośród 100 jest nieregulaminowe.

Co do usprawiedliwionej absencji ;-) to - oby nie - ale wyobrażam sobie, że coś można zepsuć przy wywoływaniu, a nawet zakładaniu filmu do aparatu, i żadnego zdjęcia nie ma. Ale chyba nie dzieje się to częściej niż raz na 12.

Czy zrobienie mniejszej ilości zdjęć niż 36 mieści się w ramach regulaminu? (albo film 24 klatki. cały czas ten sam. albo część 24, część 36)
Choć mniejsza ilość zdjęć nieco kłóci się z
Cytat
1. Regularnie robię zdjęcia.

więc wychodzi na to że 36 jest kluczowe...

Jako że wyzwania nie mają być zbyt proste, to może wystartuję. Ale czy dotrwam do końca?
Niestety jedyne co spełnia wymagania sprzętowe (a mam na stanie) to Zenit z Heliosem 58mm albo Vilia. 430 zdjęć Vilią ?! To jest wyzwanie! :-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
barmiska napisał/a:
Rozumiem że poza konkursową rolką filmu można robić danym aparatem więcej zdjęć, ale wybór tej jednej musi się odbyć z ustalonej wcześniej tej właśnie konkursowej rolki.
Zrobienie 3 rolek i wybieranie jednej klatki spośród 100 jest nieregulaminowe.


Chodzi przecież o to, żeby zmobilizować się do robienia zdjęć i nauczenia czegoś - czyli im więcej tym lepiej.

Dla mnie wątpliwe jest robienie równolegle innymi aparatami, innymi obiektywami, na innych kliszach.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
espresso napisał/a:
regularnie = codziennie :?:


Nie. Słońce też regularnie mocniej świeci. Co 11 lat :-)

Te 36 klatek da się (czasem może na siłę?) zrobić w miesiąc.
A jeśli nie, to właśnie o to chodzi, żeby było trudniej a nie łatwiej.
Tak mi się wydaje. :-D
Pzdr.

(ale 24 też nie byłyby złe)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
barmiska napisał/a:
Rozumiem że poza konkursową rolką filmu można robić danym aparatem więcej zdjęć, ale wybór tej jednej musi się odbyć z ustalonej wcześniej tej właśnie konkursowej rolki.
Zrobienie 3 rolek i wybieranie jednej klatki spośród 100 jest nieregulaminowe.
Nie. Można robić rolkę dziennie i wybrać z 30 rolek :-)
barmiska napisał/a:
wyobrażam sobie, że coś można zepsuć przy wywoływaniu, a nawet zakładaniu filmu do aparatu, i żadnego zdjęcia nie ma. Ale chyba nie dzieje się to częściej niż raz na 12.
Też myślę, że 1 raz wystarczy.
barmiska napisał/a:
Niestety jedyne co spełnia wymagania sprzętowe (a mam na stanie) to Zenit z Heliosem 58mm albo Vilia. 430 zdjęć Vilią
Nie masz obiektywu do MZ-50?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Tak się przysłuchiwuję (kurcze poprawną pisownię wyhacza mi jakiś ***) i coraz bardziej mi się podoba. Mój problem, to skanowanie klisz.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
rychu napisał/a:
Mój problem, to skanowanie klisz.
To rób powiększenia i a potem je sfotografuj cyfrą ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można również fotografować negatywy.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rychu napisał/a:
Mój problem, to skanowanie klisz.

Możemy zawiązać spółkę - Ty wołasz, ja skanuję.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
jorge.martinez napisał/a:
...Można robić rolkę dziennie i wybrać z 30 rolek :-)

Jasne :-)
jorge.martinez napisał/a:
Nie masz obiektywu do MZ-50?

No właśnie ze stałych to tylko Heliosa 58mm (m42) a na K to tylko 2 zoomy (28/35-80).
Może jednego zakleję taśmą "na stałe" na ten rok? ;-)
Albo wszystko na manualu Heliosem. I tak będzie lepiej niż w oryginalnym (dla niego) Zenicie.

Do "skanowania" ostatnio użyłem Ohnar Zoom Reverser'a (duplikator slajdów) z usuniętym środkiem. Czyli w zasadzie ramki do slajdów. I robiłem normalnie zdjęcia cyfrówką, choć trochę męczące to jest. Ale zbaczam z tematu... ;-)

Kiedy start konkursu?
2015-01-01?
pierwsze zdjęcia do 12 lutego?

Pzdr
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
Kiedy start konkursu?
2015-01-01?
pierwsze zdjęcia do 12 lutego?
Taki będzie plan.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Przyłączam się do zabawy :-]
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
jorge.martinez, ja w to wchodzę. To będzie moje postanowienie noworoczne aby ukończyć konkurs. Jeszcze muszę tylko się zastanowić, którym zestawem bo film to na pewno HP5+.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Czy zamiast wyrażenia " obiektyw stałoogniskowy" można by użyć w regulaminie (pomyśle) stwierdzenia: " obiektyw ze stałą ogniskową " lub "obiektyw z ustawioną na stale ogniskową" ?
28mm w Tamronie 28-75 mogłoby mi się przez ten rok przydać.
Choć nie wiem czy się odważę na takie przełamanie fotograficznego lenistwa.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Mogę zrobić zakupy grupowe klisz bezpośrednio z Fomy, jeśli ktoś chce materiały od nich.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach