jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
  Pomysł na konkurs: 1 aparat 1 obiektyw 12 miesięcy 12 zdjęć
Mam pomysł na zabawę/ konkurs.

Kontekst jest taki: trudno jest mi się zmobilizować do regularnego robienia zdjęć, jak i do wywolywania filmów, na edycji kończąc. O robieniu odbitek nie będę nawet wspominał. Myślę, że wśród forumowiczów nie brak takich, którzy mają ten sam problem.

Przypomniał mi się projekt "Leica Year" propagowany m.in. przez Mike'a Johnstona: http://theonlinephotograp...leica-year.html Weź jeden aparat, jeden obiektyw ze stałą ogniskową (28, 35, 50), jeden czarno-biały film. Fotografuj tym dużo, regularnie, regularnie wybieraj najlepsze zdjęcia, powiększaj, analizuj wyniki, fotografuj dalej. I tak przez cały rok.

I do takiej zabawy pozwalającej wrócić do nieco czystszej fotografii zapraszam wszystkich chętnych.

Proponuję następujące warunki. Łagodniejsze od tych z "Leica Year".

Sprzęt: 1 aparat analogowy (nie musi być Leica, ani Pentax), 1 obiektyw stałoogniskowy, 1 film czarno-biały małoobrazkowy 36-klatowy (zalecam ASA 400).
Harmonogram: Fotografujemy cały rok. Minimum 12 rolek rocznie. Czyli minimum rolka miesięcznie (to daje ok. zdjęcie dziennie, czyli nei jest to wygórowane oczekiwanie).
Po miesiącu fotografowania wybieramy jedno zdjęcie, skanujemy i publikujemy na forum w ciągu 12 dni od zakończenia miesiąca (zdjęcia przesyłane do mnie, ja publikuję). Do każdego zdjęcia załączamy podsumowanie miesiąca oraz procesu wyboru tego akurat zdjęcia, oraz kilka słów o samym zdjęciu.
Dyskutujemy o zdjęciach każdego z uczestników.
Po zakończeniu roku powinniśmy mieć zgromadzonych 12 zdjęć. Oczywiście każde z innego miesiąca.
Temat zdjęć: dowolny. Każde może być z innej parafii.
Głosowanie na najlepszy materiał za pomocą ankiety (ewentualnie powołujemy jakieś jury).
Nagroda: Zwycięzca prosi pozostałych uczestników o odbitkę jednego z 12 ich zdjęć.

Warunki dodatkowe: Uczestnictwo należy zadeklarować przed rozpoczęciem zabawy w następującej formie:

jorge martinez | Pentax MX | FA43 | Kodak TRI-X
Kto nie dostarczy zdjęcia z danego miesiąca, wypada z zabawy.

Co sądzicie? I kto chętny?

Jest jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia (po zabawa startuje 1 stycznia), więc zapraszam do dyskusji optymalizującej koncept.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Dzięki za uwagi.

Tego warunku nie ma:
espresso napisał/a:
jednego zdjęcia dziennie (trudne do weryfikacji).
Chodzi o rolkę miesięcznie. Można ją wypstrykać w 1 dzień.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
] to od stycznia mamy zacząć?
Kurde, skąd teraz wziąć 12 rolek Maco Up 400? :-/

Przy okazji:

jorge.martinez napisał/a:
Sprzęt: 1 aparat analogowy (nie musi być Leica, ani Pentax), 1 obiektyw stałoogniskowy, 1 film czarno-biały małoobrazkowy 36-klatowy

Do MFów nie ma filmów 36-klatkowych :roll:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
MF odpada. Tylko aparaty małoobrazkowe.

I będę się upierał przy: jednym aparacie, jednym obiektywie i jednym materiale.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Pomysł moim zdaniem świetny. Z chęcią wezmę udział.

Jeśli chodzi o regułę jednego filmu - push i pull są dozwolone?

Co do uwag espresso, to pierwsze 4 propozycje warto rozważyć (forma "wpisowego" byłaby też dobrym motywatorem do roboty). Punkt drugi będzie raczej trudny w realizacji. Wiem, że to może być ekwilibrystyczna myśl, ale ew. nagrody z wpisowego/od sponsorów mogły by być opublikowane dopiero po zakończeniu zgłaszania prac, a przed obradami. Pomogło by to skupić się na celu tegoż konkursu i pomóc w uniknięciu nieczystych zagrań. Tudzież w formie "niespodzianki" dla otrzymującego ;)

Co do pozostałych propozycji: 1. Jak czas przyciśnie to tą jedną rolkę można wytrzaskać na raz, może coś ciekawego się urodzi.
A jak wydarzy się coś, co uniemożliwi całkowicie jakiekolwiek robienie zdjęć przez miesiąc, to raczej po tym miesiącu szybko lepiej nie będzie (jedyna opcja jaką jestem sobie w stanie wyobrazić to pobyt w szpitalu w stanie ciężkim, odpukać…). Dawałoby to zbyt łatwą wymówkę m.z.

2. Toż to ma być raczej gentlemańska zabawa, w weryfikację raczej się nie powinniśmy bawić. Powinna być możliwość zmiany aparatu/obiektywu, ale tylko w wypadku awarii technicznej tegoż sprzętu lub jego kradzieży.

Wtedy należałoby podać organizatorowi powód zmiany i sprzęt zastąpić czymś o możliwie bliskich parametrach technicznych (np. zdechł limited 43 i leci do serwisu, zastępujemy go szkłem 40-50mm f1.7+; zdechł MX -> zastępujemy go jakimś innym pleśniakiem, który można obsługiwać tak jak MX'a - manualny focus i czasy - wierzymy, że uczestnik będzie tak go użytkował ;-) )
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Mam pytania, gdyż nie wszystko jest precyzyjnie dookreślone.
Po pierwsze - czy jest tak, że uczestnicy umieszczają na forum swoje "zdjęcie miesiąca" i po (mam nadzieję z licznym udziałem forumowiczów) dyskusji jest ankieta/obrady jury i zostaje wybrane spośród wszystkich uczestniczących prac "zdjęcie miesiąca", czy też zdjęcia sobie wiszą przez okrągłe 12 miesięcy i dopiero wtedy jury/ankieta wybierają "zdjęcie roku"?

Czy wymóg czarno białego filmu jest bezwzględny?
Pytam mając na uwadze własny interes, gdyż nie posiadam własnej ciemni, ani swego skanera, a ci tam w tych fotolabach mają z reguły skanery raczej nędzne (w większości przypadków przystawki do Noritsu i max 3000x2000 pikseli), a za czerń z bielą żądają wyższych cen. Ale to tak na marginesie.

Trzecie pytanie niejako wiąże się z poprzednim: czy wobec owych skanów można stosować wszelkie sposoby obróbki, czy jest jakieś ograniczenie?
I nie chodzi rzecz jasna o pracowite usuwanie babrochów i "dziur", gdyż to raczej nieuniknione.

Następne: czy mają być wysyłane dwie wersje objętościowe - zrozumiałe, że na forum 700px na dłuższy bok, ale czy bezpośrednio do Ciebie też?
Jeśli tak to o jakich wymiarach?

Cytuję:
Do każdego zdjęcia załączamy podsumowanie miesiąca oraz procesu wyboru tego akurat zdjęcia, oraz kilka słów o samym zdjęciu.


Czy ów opis zostaje do Twojej wiadomości i jakoś tam później wypływa (jak?), czy uczestnicy umieszczają go na forum wraz ze zdjęciem?

Może jeszcze sobie o czymś przypomnę, na razie tyle pytań.

Coś jeszcze o nagrodzie głównej: co będzie, jeśli zwycięzca nie będzie chciał tych tam odbitek od innych uczestników, bo mu się nie będą podobały?
Należałoby (tu postulat) pomyśleć na jakąś alternatywą dla tej nagrody.
Przecież nie da się ukryć, że zwycięzca zdobędzie główny laur w pocie czoła ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Penteusz napisał/a:
Po pierwsze
Zdjęcie miesiąca to ciekawa propozycja, ale sądzę że nieco za mocno godzi w warsztatowo-projektowy charakter zabawy. Bo to głownie ma być zabawa, która będzie motywowała do robienia i edytowania zdjęć, i dyskutowania o nich, a nie kolejny konkurs o złote gacie.

No i też nie zdjęcie roku, tylko inny klucz, że oceniany jest cały wkład uczestnika, a nie pojedyncze zdjęcie.

Obawiam się, że zbyt rywalizacyjne podejście może temu zamysłowi zaszkodzić.
Penteusz napisał/a:
Czy wymóg czarno białego filmu jest bezwzględny?
Sądzę że nie powinno być od tego odstępstw. Co do wcześniejszego pytania Trigera: co z push/ pull. Tu bym był skłonny na to pozwolić. Tak samo jak nie trzymałbym się wymogu jednego wywoływacza ;-)
Penteusz napisał/a:
Trzecie pytanie niejako wiąże się z poprzednim: czy wobec owych skanów można stosować wszelkie sposoby obróbki, czy jest jakieś ograniczenie?
Dzięki za to pytanie. Zastanawiam się nad wymogiem 100% kadru. Ale nad tym możemy jeszcze podyskutować.

Co do formy zdjęcia: wystarczy 700px.

Co do formy wrzucania zdjeć, mam 2 tropy: chyba lepszy będzie taki, że każdy uczestnik będzie miał swoj wątek i w nim będzie umieszczał zdjęcia, albo ja będę je umiesczał. Podobnie jak teksty do nich. Może jeszcze pomyślimy o zbiorczym wątku. Ale nie chciałbym by prace byly do siebie porównywane.

Uczestnik, który wygra i nie będzie chciał odbitek, lecz inną nagrodę, niech nawet nie próbuje brać udziału w zabawie.

Co do nagród. To nie ma być konkurs o złote gacie. Nagrodą ma być to, że się fotografuje, dzieli tym z innymi, którzy to robią, dobrze się bawią a potem, jeśli forum ich wybierze, to będą mogli cieszyć się najlepszymi zdjeciami w roku innych uczestników.

Mój pierwotny zamysł był taki: każdy każdemu wysyła odbitkę. Może jednak do tego wrocę i zrezygnujemy z głosowania na koniec? Wadą obu opcji jest to, że użytkownicy mogą olać sprawę i nie zrobić odbitki i jej nie wysłać.

Dzięki za uwagi, proszę o więcej.

Pewnie będę jednak szedł ku uprosczeniu zasad. Ale na razie komentujmy to co mamy teraz.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Dzięki.
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
Bardzo chętnie bym się w to pobawił, tylko założenie, że

jorge.martinez napisał/a:
skanujemy i publikujemy na forum w ciągu 12 dni od zakończenia miesiąca


może być dla mnie niespełnialne. Gdy ostatnio pytałem w lokalnym labie o wywołanie kliszy, to przebąkiwali o dwutygodniowym terminie, bo filmy wysyłają do.... Geramni!

Jeden aparat i jedno szkło mi się podoba :-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Wchodzę w to.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
qarabasz napisał/a:
Bardzo chętnie bym się w to pobawił, tylko założenie, że

jorge.martinez napisał/a:
skanujemy i publikujemy na forum w ciągu 12 dni od zakończenia miesiąca


może być dla mnie niespełnialne. Gdy ostatnio pytałem w lokalnym labie o wywołanie kliszy, to przebąkiwali o dwutygodniowym terminie

Myślę, że z tego powodu został wybrany film czarno biały bo ten, bez problemów, wywołuje się samemu.
 

qarabasz  Dołączył: 08 Gru 2011
plwk napisał/a:
Myślę, że z tego powodu został wybrany film czarno biały bo ten, bez problemów, wywołuje się samemu.


No to pozostaje mi poszukiwanie koreksu i odczynników...
No i sensownego skanera.
Ktoś może jakiś niedrogi polecić?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Skaner? Epson v330 Photo wystarczy.

[ Dodano: 2014-10-19, 11:37 ]
espresso napisał/a:
2. Niezależne jury spoza forum
Nie mamy takich kontaktów ani praktyki. Więc bym tak daleko nie sięgał. Na samym forum nie brakuje ludzi fotograficznie kompetentnych, którzy biorąc pod uwagę ich aktywność, można nazwać ludźmi spoza forum ;-)
espresso napisał/a:
3. Katalog
4. Wystawa
Wysokie progi. Ja się tego nie podejmę. A osobom, które potrafilyby to zrobić, nie chciałbym zawracać głowy.

Nie chcę by była spinka za duża.

Cytat
1. Możliwość opuszczenia od 2-6 mcy (idziemy w jakość a nie w ilość) do tego rożne przypadki losowo/czasowe.

Może jakieś jedno odstępstwo. Ale nie 6 :-) Pomyślimy.

Cytat
Toż to ma być raczej gentlemańska zabawa, w weryfikację raczej się nie powinniśmy bawić.
O, tak, tak. Cele są samorozwojowe i w charakterze pozytywnego kopa w tyłek.

triger napisał/a:
Powinna być możliwość zmiany aparatu/obiektywu, ale tylko w wypadku awarii technicznej tegoż sprzętu lub jego kradzieży.
Tak.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Kilka myśli ode mnie w kwestii proponowanej zabawy. Tak jak już napisałem, wchodzę w to, bez względu na formę jaką przybierze ostatecznie planowana akcja.
Ci którzy do tej pory opierali się na kolorze wołanym i skanowanym w labie, mają być może szanse na usamodzielnienie się i rozpoczęcie wołania w domu. Do tego nie potrzeba ciemni. Koreks, kilka drobnych akcesoriów, ciemne pomieszczenie na moment załadowania filmu do koreksu i jedziemy ;-)
Także nie traktowałbym tej zabawy jako konkurs z mocną konkurencją. Raczej coś na kształt amatorskiego maratonu, gdzie liczy się samo uczestnictwo i jego ukończenie.
Ciekaw jestem ilu "analogowców" znajdzie się chętnych do uczestnictwa, ale można by wziąć pod rozwagę nie wymianę odbitek, ale wydrukowanie na zakończenie akcji albumu z wszystkimi zdjęciami.
Zakładając powiedzmy 15 uczestników, po 2 kartki (4 strony) na uczestnika (60 razem) można wydać taki album w całkiem dobrej jakości, za około 40 zł. za sztukę.
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Szkoda że format ograniczony do 36 mm ;-)
Moja ostatnia miłość to Rolleicord, uwielbiam nim robić zdjęcia, ale założenie do niego małego obrazka nawet gdybym miał adapter to by było świętokradztwo ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Może kiedyś pomyślimy o jakiejś średnioformatowej zabawie ;-)
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Też w to wchodzę.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
O masz... już koniec roku za moment. A dopiero co był poprzedni koniec roku i zastanawiałem się nad podobnym "projektem" dla siebie.. albo coś na zasadzie jednego zdjęcia dziennie.

Ale formuła jednej rolki miesięcznie jest moim zdaniem lepsza od jednego zdjęcia dziennie. Nie ma ciśnienia zrobienia czegokolwiek byle było zaliczone.

Tylko to ograniczenie do jednego typu filmu... i to czarno białego. Hmm
Najpierw pomyślałem, że kolor można ogarnąć "taniej".

Ale zakładając najtańsze negatywy z allegro i wołanie + skanowanie w Rossmanie/lokalnym labie to za cały rok mamy koszt minimalny 235zł

Czarno białe natomiast licząc klisze i chemię wychodzi mi minimalnie 237zł (265 z trixem).
Czyli jednak jedna cholera. No tylko jeszcze to skanowanie zostaje.

Chyba, że jeszcze papier kupię i będę robił odbitkę i na jakimś płaszczaku skanował. W sumie to miałem takie postanowienie, żeby czarno białych nie skanować a tylko odbitki robić.

Może w to wejdę o-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Przypominam tylko, że istnieją filmy czarno-białe pod C41. Mam tu na myśli głównie XP2 Ilforda...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
jorge.martinez napisał/a:
Może kiedyś pomyślimy o jakiejś średnioformatowej zabawie ;-)
Ta... I tacy co mają jakieś maluchy typu 6x6 albo - o zgrozo - 6x4,5, będą mieli handicap na starcie :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach