bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 366
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Bardzo proszę o rawy do obróbki.

Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc366.zip

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 02.11.2014, do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc366_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc366_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc366_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc366_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc366.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc366.zip

1. Antoni
DxO Optics Pro 8


2. bakulik


3. beetlejuice
Camera Raw -> Photoshop


4. Blesso


5. errorbypixel


6. galex


7. latarnik
Cześć
- ekspozycja +1,5
- wibrance mocno w dół
- kontrast lekko w górę
- balans bieli
- modyfikacja krzywe R,G,B
- mocno odszumione
to zadanie sprawiło mi pewną trudność , ale zabawa fajna


8. mr.ra66it
Obróbka: RT 4.2.1 (stable)->TIFF 16-bit->PSE10


9. Penteusz
Adobe Camera RAW + Photoshop (krzywe, jasność/kontrast, kolor selektywny, delikatne wyostrzenie, delikatny balans koloru).


10. powalos


11. pyciar
Plik naprawdę wymagający. Obrabiałem w RawTherapee zmniejszałem w IrfanView. Łącznie zrobiłem chyba 7 różnych wersji z czego wybrałem jedną. Punktem wyjścia był profil ISO High
-ekspozycja +3EV (wow! aż chce się biec po k-5tke)
-winieta +1EV (zamiast tego ciął bym w kwadrat ale nie wolno)
-balans bieli 2550, odcień 1,120
-jaskrawość ok -25
-wyostrzanie 0,6 250 (chyba przesadziłem) opcja "tylko krawędzie"
-szum impulsowy 80
-szum szczeg. luminancji 50, chrominancja 40, błękit-żółć 60
Do tego bardzo dużo suwaczków z menu HSV, krzywe kolorów skóry i odszumiania,


12. rafi


13. shaper
Lightroom 5.6


14. SlicaR
 
latarnik  Dołączył: 06 Sie 2012
Zadanie było trudne
- na dużym obrazku typuję Powalosa i Errorbypixela
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Plik był bardzo wymagający, próbowałem, próbowałem, ale stwierdziłem, że nie będę swojej wersji wysyłał. Wyszło mi trochę podobnie jak pyciarowi i też obrabiałem w RawTherapee.

Z zaprezentowanych prac najbardziej podoba mi się wersja rafiego :-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Ale obrodziło pracami! Urodzaj jak za czasów "starego " forum ;)

Co mi się podoba?
Skóra Rafiego. Oprócz nosa oczywiście, bo jak dla mnie za czerwony, a kołnierz tej pani przecież mokry nie jest a i temperatura raczej pokojowa.
I to tyle w temacie ...plusów.

Przejdźmy zatem do moich ulubionych minusów .

1. Antoni. To Twoje DxO Optics Pro 8 coś strasznie ogoliło na policzkach modelkę. I to żyletką Polsilver Max ostrzoną na skórzanym pasku.
2. Bakulik- czy aby nie za dużo kontrastu na twarzy? Strasznie ona jasna i z zieleniną po stronie prawej.
3. beetlejuice - zielenina nie tylko na stronie prawej ale i lewej oraz od przodu również.I nos w różu? Oraz ciapy we włosach? Za to ukryta dłoń , w przeciwieństwie do dwóch poprzedników u których ten element ciała został wyciągnięty z imadła, u Ciebie ma w miarę naturalny kolor.
4. Blesso... lol ... ty to "miszczem" RAW CH. nie zostaniesz. Jako portret na opakowaniu cukierków "Horroro" może się ta fotka nada. I to na spodniej stronie.
5. errorbypixel - trochę ciemno i jałowo kolorystycznie. Praca wg mnie dobrze odszumiona ( bo ciemna) .
6.galex za to dobrze nie odszumił. Czy funkcja redukcji szumu działa w PaintShop Pro 16? Gdyby nie te ciapki - to kto wie ?
7. latarnik...ale świecisz! I to po oczach! Walisz tą pomarańczową skóra jak w kaczy kuper! Ale za to żadnego ziarenka nie uświadczysz tu. Aż nienaturalna akwarela.
8. _mr.ra66it - prawie, prawie, ale...z przekory napiszę, iż mi się nie podoba ;) Brakuje dodatków. Gdyby trochę dopieścić tę pracę - podium murowane.
9. Panteusz- dwa stopnie niżej, za plastikową twarz i artefakty we włosach.
10. pawolas ? O qrcze! Człowiek stara się tu zdołować uczestników RAW CH. a tu niespodzianka. Suwaczek trinty bardziej w prawo i ...byłby Mistrz! Odejmuję punkt za brak exifa! Na koniec !
11. Pyciar - koszmarnie " mozaikowy" ten jpg. I twarz jak po żółtaczce typu B.
12. Rafi - plus za kolory , minus za jpga i sine dłonie.
13. shaper - za mocny kontrast, pomiędzy twarzą a tłem.
14. Silicar- gdyby twarz miała kolory Rafiego to też szczyt byłby zdobyty.

Wszystkim się dostało ? ;)

A tak poważnie.
Faktycznie- trudny RAW do obrobienia.
Problemów było co niemiara.
1. Szum . Portret (tej)kobiety nie powinien być wyostrzony. Nie ma w twarzy tylu szczegółów by "wyciągać" je z budyniu, a ścieg sweterka nie jest ważny. Pawolas na tym polu pokonał wszystkich. Ale to chyba SilicaR znalazł złoty środek pomiędzy mgłą a szczegółami.
2. Kolor twarzy- Rafi na czele z czerwonymi ustami, brązowymi znamionami i ...zielonymi oczami(?). Antoni blisko również, choć za mocno opalony. Mr.ra66it tonuje całość i to również może się podobać.
3. Kolor tła. Ten element powinien lekko odcinać postać. Jasny sweter i twarz niezbyt dobrze prezentują się na jasnych pasach. Wg mnie powinny one zostać przyciemnione na tyle, by stworzyć wrażenie "ściany za" i nie komponować się z modelką. Pyciar poszedł za bardzo po bandzie ale to Silicar znowu trafia w 9. Rafi uciekła w drugą stronę, co także przykuwa uwagę.
Czyli albo ściana albo sweter. Wybór należy do Ciebie ;)
4. Dodatki. Winieta - ona często załatwia sprawę "niwelowania" tła. Blesso przesadził. Rafi ciekawie ją zastosował, ale dolny lewy róg zapadł w ciemność, choć dobrze ukrył dól sweterka, który poszerza tylko modelkę, co na plus mu zaliczam.Ale to "dziwne" rozmycie wokół postaci? Rozmycie fragmentu poza ostrością? Dozwolone?
5. Wiele osób przy wyciąganiu z cieni i późniejszej obróbce nie zwraca uwagi na różnego rodzaju zakłócenia pojawiające się na fotce. Suwak redukcji szumu kolorowego i jego szczegółów powinien być "mocniej" użyty.
5 Kontrast- często zbyt przesadnie użyty. Mrra66it optymalnym w tej kwestii pozostał.Czym modelkę w młodości pozostawił, zmarszczek jej nie przydając.

Reasumując.
Nie widzę pracy idealnej.
Każda ma wady.
Blisko ocen pozytywnych są : Rafi i mr.ra66it. Na mroczną mą wyobraźnie działa niewyraźny errorbypixel.
Pozostali... do ..szkół ! ;)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Dziękuję bakulikowi za szybką reakcję :-B
Dla mnie najlepiej sobie poradził mr.ra66it. Penteusz zbliżył się do ideału jeśli chodzi o kolory ale jednak trochę za dużo szczegółów temu zdjęciu umknęło.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Enzo napisał/a:
Penteusz zbliżył się do ideału jeśli chodzi o kolory ale jednak trochę za dużo szczegółów temu zdjęciu umknęło.


Zdjąłem kontrast, dlatego jest tak "miękko". Przy wyraźniej mocniejszym kontraście wyłaziły wg mnie rzeczy niechciane, szczególnie w miejscach, gdzie na twarzy widoczny jest cień.
Dłużej zastanawiałem się, czy z białych pasków na tle nie zdjąć czerwonawego zafarbu, ale ostatecznie zwyciężył sposób pokazania koloru skóry twarzy.
Praktycznie nie było możliwe zrobienie z tego RAW-a ideału bez pomocy innych narzędzi, które to narzędzia w tej zabawie są zabronione.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Blesso napisał/a:
Rozmycie fragmentu poza ostrością? Dozwolone?

Nie do końca tak, czyli nie w obszarze poza ostrością, ale akurat przy tym zdjęciu w dość dużej części się pokrywa... To "rozmyta winieta" - sama winieta jest dozwolona (choć były różne zdania co do tego), więc rozmycie na takiej samej zasadzie chyba również?

Co do mojej obróbki... "Poświęciłem" nos i głównie jedną dłoń, choć nie powiem, żebym był z tego zadowolony... W innych wersjach nie miałem aż takiej różnicy, ale też kolor twarzy mniej mi odpowiadał...
No i zdecydowanie za mocno "odszumiłem" (ale dobrze o tym wiem - powód miałem, że tak napiszę, "eksperymentalny").
Suma sumarum zadowolony raczej nie jestem, ale więcej mi się nie udało...

Inne propozycje... Duże zróżnicowanie i... nie potrafię wybrać...
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Przed chwilą walczyłem długo ale nie udało mi się uzyskać takiego gładkiego obrazka jak pokazał Rafi - brawo. U mnie niestety za każdym razem robi się mozaika/kłaczki i nie wiem którego suwaka to wina (może nawet nie tego od odszumiania tylko zupełnie innego - nie wiem)
Skóra miała być brązowo-cielista - nie podobała mi się różowa (walczyłem długo z zółtymi plamkami i to chyba one spowodowały WZW-B).
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
A tak w ogóle to podziękowania (myślę, że w imieniu wszystkich uczestników - nawet tych, którym się dostało bardziej ode mnie) dla Blesso za to, że chciało mu się analizować i opisać nasze wersje... :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach