Vigerus  Dołączył: 29 Kwi 2011
  Obiektywy Porst
Japońskie obiektywy na rynek niemiecki (dobra jakość w dobrej cenie :mrgreen: ), zaopatrzyłem się ostatnio w trzy zgodnie ze stopką. Czy warto coś dokupić do tego zestawu (działam na M42 + adpater)? Zastanawiałem się nad: 28 1:2.8, 55 1.2 (jak fundusze pozwolą), jakiś zoom tej samej firmy jak się trafi. Do makro mam w zasadzie już industara :shock:
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Nie wszystkie obiektywy japońskie są najwyższej jakości ;-) Nie wiem jak dla Porsta, ale sądząc po tym co sprzedawali Soligor i Vivitar, to pochodziły z najróżniejszych montowni. Były Kirony, Ozecki, Ozunony, Tamrony, Sigmy... wszystkie chyba firmy optyczne mniej znane i zupełnie nieznane.
Pełny wykaz masz tu:
https://www.cameraquest.com/VivLensManuf.htm
oraz tu:
http://camera-wiki.org/wiki/Vivitar_serial_numbers

[ Dodano: 2014-10-16, 16:15 ]
Zobacz też tu:
http://allphotolenses.com/lenses.html
 

Zbynio  Dołączył: 07 Maj 2007
Porst CR 1.2/ 55mm MC projektu Tomioka PK 8 listków przesłony. Dość rzadki i ciekawy. Świetny jako krótki portretowy.
Można wyłowić na ebaju albo Allegro i warty jest wydanych pieniędzy.
http://davidschoppmann.de...s/porst_55_1-2/
 
Vigerus  Dołączył: 29 Kwi 2011
A co z 28 2.8, używał ktoś? warto? Jeszcze chcialem zapytac co zrobic z luźnym gumowym piercieniem
pokrętła ostrości w 50?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Vigerus napisał/a:
co zrobic z luźnym gumowym piercieniem
Podłożyć kawałek taśmy dwustronnej i przykleić.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Zbynio napisał/a:
Porst CR 1.2/ 55mm MC projektu Tomioka PK 8 listków przesłony. Dość rzadki i ciekawy.

Tomioka zaprojektowała Revuenona 55mm F1,2, model produkowała poźniej Cosina pod marką własną jak i dla Vivitara jako 55mm F1,2 Vivitar Series 1.
Co do Porsta 55mm F1,2 to na 100% produkowała go Fujica, ale czy jest to autorska konstrukcja Fujici czy wcześniejszy projekt Tomioki pewności nie ma.

Wizualnie różnią się niewiele, Revuenony mają przysłonę 9 listkową, Porst 8 listkową - optycznie wyglądają podobnie, mechanicznie się różnią choć niewiele
Zagadka się rozwiąże na dniach bo w końcu będę miał oba równocześnie i podmienie im przedni lub tylny zespół optyczny - jeśli będa działać prawidłowo potwierdzi to ich wspólny rodowód.

Jakby nie patrzył oba to znamienite szkła, warte zakupu.

technik219 napisał/a:
Pełny wykaz masz tu

Spis nie jest kompletny, nie obejmuje szkieł kilku producentów min Kobori i trzeba pamiętać, iż z czasem Vivitar odszedł od kodowania producenta w numerze seryjnym.

Z Porstem problem w tym, iż nie kodował producenta ale większość szkieł jest bardzo dobra.
 
Vigerus  Dołączył: 29 Kwi 2011
Czyli do zestawu warto tego 28mm 2.8? Czy warto kupic telekonwerter porsta x2?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Vigerus napisał/a:
Czyli do zestawu warto tego 28mm 2.8? Czy warto kupic telekonwerter porsta x2


Kupić można, tylko nie rozumiem po co brniesz w Porsty z mocowaniem M42 jak masz pełny ich wybór z mocowaniem Pentaxa - z bagnetem masz daleko lepszą współpracę.
28mm F2,8 występował w kilku wariantach, dwa są bardzo warte uwagi,
55mm F1,2 - to wiadomo, szkło wybitne ale dla świadomego fotografa,
zoomów bylo kilka - ale wybitnej jakości jest Porst Uni-Zoom 35-105mm F3,5, jest to prawdopodobnie Tokina, choć głowy nie dam bo nie rozbierałem ich rownocześnie i nie porównywałem. Występował on jako Tokina, Porst i pod kilkoma innymi nazwami, róznią się nieznacznie mechanicznie ale Porst był najlepiej zbudowanym szkłem. Charakterystyczną cechą tego zomma jest wewnętrzna zmiana ogniskowej i w przypadku Porsta funkcja Close Focus.

wygląda tak;

 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
Vigerus napisał/a:
Czyli do zestawu warto tego 28mm 2.8? Czy warto kupic telekonwerter porsta x2?


Skoro już masz 35mm to 28kę bym sobie darował bo to nie jest duża różnica. Lepiej poszukać czegoś szerszego typu Pentax M 20mm czy FA* 24mm.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Według mnie między 28mm a 35mm jest duża różnica. Świetną optycznie i jednocześnie osiągalną finansowo 28-emką jest Pentax-K 28/3.5. Chociaż osobiście wolę K 30/2.8, ma więcej charakteru (taki Limited z czasów przedlimitedowych). Ostatnio dokupiłem jeszcze Chinona 28/2.8 (produkcja Tomioka), więc w sumie nie jestem chyba obiektywny, bo po prostu lubię ten zakres ogniskowych na cropie. ;-) Z 35mm mam FA 35/2, jest duża różnica w kącie widzenia tych szkieł.

Co do starych szkieł szerszych niż 28 mm, można się spodziewać, że optycznie nie będą już tak dobre jak najlepsze 28-ki. Szersze szkła pełnoklatkowe było wtedy trudniej zrobić i często jakimś kosztem (mówię chociażby o K 24/2.8, które jest dobrym szkłem, ale nie tak dobrym jak najlepsze 28-ki z epoki).
 
Frost  Dołączył: 13 Lut 2010
Cytat
Według mnie między 28mm a 35mm jest duża różnica. (...) Z 35mm mam FA 35/2, jest duża różnica w kącie widzenia tych szkieł.


FA 35mm - kąt widzenia na APS-C 45 stopni
F 28mm - kąt widzenia na APS-C 55 stopni

faktycznie porażająca różnica...

Podejrzewam że jeśli wrzucę foty z 28ki i 35ki to nie rozpoznasz która została czym wykonana bez exifa.

Cytat
Co do starych szkieł szerszych niż 28 mm, można się spodziewać, że optycznie nie będą już tak dobre jak najlepsze 28-ki.


Bazarowe mądrości ? Spójrz na oceny i ceny FA 20 i 24mm czy A 20mm na pentaxforums. Zresztą znów pytanie jakich powiększeń trzeba by te wady optyczne zauważyć...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Mogę się wypowiadać tylko odnośnie obiektywów, których osobiście "próbowałem". Nie uważam tego za "bazarowe mądrości", jak to określiłeś. Oceny na pentaxforums są jakimś wskaźnikiem, ale nie zawsze pozwalają porównać "lepszość" obiektywów. W przypadku 20-tek rolę gra rzadkość ich występowania (zwłaszcza wpływa na cenę).

Jednak na koniec i tak najważniejsze jest jak dane szkło sprawdza się konkretnie Tobie, a nie w testach czy opiniach na PF.

Jeśli dla Ciebie między 28mm a 35mm różnica jest niewielka, to widocznie nie potrzebujesz obu szkieł. :-) Gdy podpinam te szkła do analoga, różnica jests duża. Na cyfrze można się obejść z jednym z nich. Mówi to człowiek, który zauważa różnicę w kątach widzenia 50/1.4 w wersjach K oraz nowszych. :mrgreen:
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Różnica między 55, a 45 stopni w kącie widzenia, daje około 20% różnicy w polu widzenia, co raczej nie jest wartością niewielką ...
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Dla zobrazowania:
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Vigerus napisał/a:
Japońskie obiektywy na rynek niemiecki


Nie wszystkie Porsty były japońskie. Można spotkać też obiektywy koreańskie - od Samyanga ;-)

Co do zoomów, to do proponowanego tu 35-105 dorzucę jeszcze jedną propozycję:
MC Porst Tele-Zoom 75-260 F/4.5 Macro
Podobnie jak 35-105 i on jest najprawdopodobniej Tokiną. Naprawdę świetnie wykonany obiektyw. Jakość zdjęć przyjemnie zaskakuje.

Grzechotnik, jak już zrobisz test tym dwóm 55. to chętnie dowiem się, jaki jest werdykt. Od dawna mnie interesuje czy to w gruncie te same obiektywy, czy może optycznie różne, a niestety Revenona nigdy nie miałem.
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Grzechotnik napisał/a:
wybitnej jakości jest Porst Uni-Zoom 35-105mm F3,5, jest to prawdopodobnie Tokina, choć głowy nie dam bo nie rozbierałem ich rownocześnie i nie porównywałem. Występował on jako Tokina, Porst i pod kilkoma innymi nazwami, róznią się nieznacznie mechanicznie ale Porst był najlepiej zbudowanym szkłem. Charakterystyczną cechą tego zomma jest wewnętrzna zmiana ogniskowej i w przypadku Porsta funkcja Close Focus.


:shock: To żeś mi teraz niespodziankę sprzedał... :shock:

A ja to szkiełko kupiłem za grosze kiedyś (30 - 40 zeta?) - ot, żeby mieć co do analogów zapinać. Fakt - rysuje całkiem fajnie, zakres lekko spacerowy, światło też w miarę, ale częściej zapinałem stałki... I przyznam, że się takiej opinii o nim nie spodziewałem. :-D
 
Vigerus  Dołączył: 29 Kwi 2011
Mam jeszcze pytanie.. pierścień w 35 chodzi ma luz. Jest on niewielki ale na tyle duży że przeskakuje mi odrobinę obraz w kadrze. miał ktoś już taką przypadłość, rozbierać to?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach