nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
Pentax k-3, k-5 i ich tryby video
Witam starych użytkowników jako nowy użytkownik

Pentax k-3 i k-5 oferują niezłe możliwości jeśli chodzi o obrazowanie, a na aparat patrzę bardziej jako sprzęt do fotografowania niż do filmowania, ale jeśli już ma tryb video to prawdopodobnie płacę za niego kupując aparat, dlatego lepiej wybrać jak najlepiej.

Czytałem instrukcję obu aparatów w języku angielskim.. i polskim bo myślałem że mój nieidealny angielski sprawił że mi coś umknęło, oczywiście nie od dechy do dechy, tylko rozdziały które pozwolą mi coś ustalić względem kwestii poruszonej w tytule.

O ile pentax k-5 (I, II i IIs) zamykają kwestię ustawień migawki w trybie filmowania, wygląda na to że po ustawieniu przysłony można mieć tylko nadzieję że sama się ustawi tak jak trzeba (jak to w preselekcji przysłony) :) czy się mylę ? Natomiast w Pentax k-3 wygląda na to że dostępny jest pełny tryb manual, czyli że można ustawić przysłonę i migawkę w trybie video,
to ma ogromne znaczenie przy filmowaniu dynamicznych scen, tryb w tym przypadku trochę ogranicza aparat. Drugą kwestia to czy jest możliwe jakiekolwiek korygowanie ustawień obrazu przed filmowaniem ? jak kontrast, odcięcie czerni itd. ?

Każdy zwraca uwagę na to czy ma 30 klatek w trybie fullhd itd. ale nie spotykam się z takimi dylematami jak poruszyłem, a są według mnie bardzo istotne.
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
W k50 czy k30 jest pełen tryb manualny video, dziwne że w k5II nie ma...
Sporą wada przy filmowaniu jest to że aparat cropuje obraz chyba w przeliczeniu 1,3x...
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
ale czy to nie wynika z tego że chyba masz ustawione w standardzie 16:9 ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
K-30 i K-50 mają procesor Prime M, natomiast K-5 II procesor Prime II.
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
no tak, ale co z tymi k-5, rzeczywiście jest taki problem z manualem w video jak wyczytałem z instrukcji ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Procesor Prime II nie obsługuje zaawansowanych funkcji wideo, które obsługuje Prime M.
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
crop w trybie filmowania raczej nie wynika z proporcji 16:9, bo obcina też z szerokości obrazu
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
czyli musimy przeliczać obraz do około 1,8x żeby wybrać odpowiedni obiektyw ?
standardowo Pentax ma 1,5x względem FF
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
e-e, liczysz ogniskową x2 względem tego co masz na obudowie.
Ta wada przeszkadza w zasadzie tylko przy szerokich ujęciach gdzie brakuje już obiektywu.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
K-3 obcina Ci obraz ze względu na zastosowanie elektronicznej (a nie mechanicznej jak to było w K-5 np.) stabilizacji.
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
ok, to już kwestia migawki w k-5 jest jasna, a co z ustawieniami obrazu, wiadomo że format wyjściowy jest nieco ograniczony jeśli chodzi o edycję, jest z tym trochę podobnie jak z edytowaniem jpg-ów, zbyt wiele zrobić nie można, dlatego jakieś ustawienia bardzo mogą pomóc, kontrast, odcięcie czerni itd. jak pisałem, to niektóre aparaty konkurencji mają, ale nie udało mi się jak dotąd ustalić co z Pentaxem
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
W k50 masz full manual video, dowolną regulację balansu bieli, kompensację prześwietleń i cienia, ustawienia kolorów jak w trybie zdjęć.

Jak chcesz filmować na poważnie kup canona nawet 600d, wgrasz soft alternatywny i zyskasz funkcje o których w standardowych sprzętach można tylko marzyć.
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
wiedziałem że ktoś mnie poczęstuje Canonem, ale to ma taki dr że fotografować można tym tylko we mgle albo o zachodzie słońca, albo piszesz się na wyciąganie z cieni/cienia
Poza tym wizjer optyczny jest mi bardzo potrzebny do fotografowania

nie dotarliśmy do k-3, jak to jest z tym manualem w trybie video, jest on dostępny czy nie ? :-B
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
nuiert napisał/a:
nie dotarliśmy do k-3, jak to jest z tym manualem w trybie video, jest on dostępny czy nie ?


Jak najbardziej jest :)
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
czyli migawka i przysłona jest dostępna w dowolnym momencie filmowania do ustawiania ? :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach