kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Markus napisał/a:
Odnośnie zdjęć wydaje mi się te z dołu to K-30 ;-)

Hmmm...
Markus napisał/a:
Jakoś większa głębia?

Z większej matrycy powinna być mniejsza ;-)
Markus napisał/a:
W zasadzie to trochę strzelam... :-)

No właśnie.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
A jaką przesłonę użyto i jakie szkła bo to też może mieć wpływ na głębie ostrości...
Te z góry nieco bardziej szumi na boku blatu i pewnie jest z mniejszej matrycy....
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Markus, fa35-80 i m.zuiko 14-42. Obydwa na 35mm f/5.6. Zdjęcia to wycinki tego samego kadru po to, by zachować tę samą głębię ostrości i perspektywę. Wywołane z raw i cropowane do ok. 10mpix (crop z k-30 jest oczywiście procentowo mniejszy). Matryca 12mpix z olka jest zdecydowanie gorsza od tej z pentaxa i współczesnych 16mpix, które są w olympusach i panasonikach. Mimo to, jestem bardzo z tego aparatu zadowolony i mz obrazek jaki można z epm1 uzyskać jest bardzo dobry.
PS
E-pm1 szumi jak cholera i iso800 jest tam podobne do iso3200 w k-30. Mimo to nie powiem Ci, że się mylisz ;-)


Albo nie....
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
To jak jest w końcu ? :-)

Gdzie jest "badziewiasty" 4/3 a gdzie high-end Pentaxowy ? :evilsmile:

Przy tej samej przesłonie i ogniskowej głębia będzie większa w Olympusie co by oznaczało że jednak się mylę ;-)

[ Dodano: 2014-11-05, 13:06 ]
Po dłuższym zastanowieniu stwierdzam że te z płytszą głębią jest z mniejszej matrycy bo odpowiada ogniskowej 2 x 35 mm a w Pentaxie 1,5 x 35 mm.
Dłuższa ogniskowa "spłaszcza" obraz..
Czyli na górze "zły" aparat na dole "dobry" :evil:
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Markus, ale na obu zdjęciach jest ta sama ogniskowa- 35mm. Bez żadnego przeliczania i innych czary mary. Patrząc na ekwiwalent małoobrazkowy, to w m4/3 była ogniskowa dająca kąty jak 70mm na fufu a w k-30 byłaby ekwiwalentem 52,5mm.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
No właśnie na obiektywie ustawiam w olku 14 mm to mam odpowiednik 28 mm w FF.
Do Pentaxa podpinam 14 mm Samyanga to mam odpowiednik 21 mm w FF czyli znacznie szerzej.
Jeśli wykropuję ten sam obszar z obu zdjęć to obiekty będą inaczej odwzorowane jeśli chodzi o głębię i odcięcie od dalszych planów na zdjęciu...

Napisz w końcu czy mam rację czy nie ? ;-)
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
na gorze Olek, na dole Pentax.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Markus napisał/a:
No właśnie na obiektywie ustawiam w olku 14 mm to mam odpowiednik 28 mm w FF.
Do Pentaxa podpinam 14 mm Samyanga to mam odpowiednik 21 mm w FF czyli znacznie szerzej.

Zgoda jeśli chodzi o kąty widzenia. Jednak, jeśli zdjęcia były robione z tego samego punktu, perspektywa i głębia ostrości na obu matrycach (aps-c i m4/3) będzie taka sama.
Markus napisał/a:
Jeśli wykropuję ten sam obszar z obu zdjęć to obiekty będą inaczej odwzorowane jeśli chodzi o głębię i odcięcie od dalszych planów na zdjęciu...

I tu jesteś w błędzie. Perspektywa jak i głębia będą takie same. Weż sobie jakieś zdjęcie i przytnij je w programie graficznym. Jak myślisz- zmienią się perspektywa i głębia po takiej operacji?
Przecież mniejsza matryca to właśnie taki crop- tyle, że fizyczny ;-)
tatsuo_ki napisał/a:
na gorze Olek, na dole Pentax.

Jesteś pewien? ;-)
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
kojut napisał/a:
ednak, jeśli zdjęcia były robione z tego samego punktu, perspektywa i głębia ostrości na obu matrycach (aps-c i m4/3) będzie taka sama.
Tak, przy różnych ogniskowych obiektywu i/lub przysłony i ewentualnie innym kadrze.
Przykład dla FF, przykład dla cropa (ta sama przysłona, inny kadr) i drugi przykład dla cropa (przy tym samym kadrze, innej przysłonie)

Wszystkie przykłady mają głębię ostrości +- tę samą, perspektywa jest ta sama (bo stała odległość od blondynki - 3 metry :-) ).

Celowo wybrałem F2 dla FF.
Przy zachowaniu tego samego kadru, na APSC jest potrzebny obiektyw o F1.4
Ale co gdy do FF jest przypięty obiektyw 1.4?
Ciężko o obiektyw do APSC o F1. (mówię o dostępności, nie o "istnieniu")

I chyba w tych krańcowych warunkach FF jest lepszy.
Ale na drugim końcu (gdzie potrzeba większej głębi ostrości) lepszy jest crop, bo da się uzyskać wymaganą GO przy F32 a nie F60.

Ale "teoretycznie" da się uzyskać te same kadry z "prawie każdego" sensora.
Wg mnie i suwaków w linkach oczywiście.

Pzdr
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
kojut napisał/a:
Jesteś pewien?

pewien jak tego, ktory kon wygra gonitwe ;-)

moge sobie gdybac i robic rozne zalozenia, ale koniec koncow to jest zgadywanka, a nie merytoryczne dociekanie.
a juz na pewno nikt nie bedzie w stanie okreslic, ktore jest z czego zaczynajac od szukania roznic w obrazie spowodowanych odlegloscia bagnetu od matrycy.
Moze po winiecie, ale nie w przypadku cropa ze srodka kadru.

Z drugiej strony, wracajac do wypowiedzi, ktora spowodowala cala dyskusje, moze z tego wlasnie bierze sie 'magia' Leiki? Tam jest krotki rejestr, wiec zdjecia wygladaja cyfrowo? I to jest tylko symulacja fotografii?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Błagam... Nie róbcie w kolejny wątku dyskusji o wielkości głębi ostrości, tego z czego ona wynika i że jest podstawą fotografii...
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Nie no, jak sie chlopaki tak naładują teorią, to może nawet jakieś zdjęcie ktoś zrobi.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dla poparcia, że ich teoria jest prawdziwa ;-)
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Michu napisał/a:
jest podstawą fotografii.


_______ jest podstawą fotografii.



No, aż się prosi o założenie takiego wątku! :)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
barmiska, nieeeee! Tylko nie gooooo
wuzet, ostatnio mam czas tylko na jedno adjęcie w tygodniu
 
nuiert  Dołączył: 16 Paź 2014
kojut napisał/a:
Ze specyfikacji wygląda, że jak dla mnie, ten aparat posiada dużo zalet, jest pozbawiony większych wad (takie jak evf czy brak wymienności obiektywów da się obejść).


więc niech Ci się żyje z tym dobrze. :-B
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
nuiert napisał/a:
więc niech Ci się żyje z tym dobrze. :-B

Mi się żyje wręcz świetnie :-P
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
kojut napisał/a:
barmiska, nieeeee! Tylko nie gooooo

Najmocniej przepraszam...
Jeszcze nie widziałem tutaj świętej GO-wojny :-)

wuzet napisał/a:
Nie no, jak sie chlopaki tak naładują teorią, to może nawet jakieś zdjęcie ktoś zrobi

Zaiste słuszna uwaga. Wziąłem więc i zrobiłem.


(a przy okazji przejechałem się rowerem. Dzięki! :-) )
(i przepraszam za off-topic. Ale żeby nie całkiem - bez sprawdzania - jaką wielkość matrycy ma aparat którym zrobiłem to zdjęcie?)
(odpowiedź "niewielką" zaliczam jako poprawną)

Pzdr
 
sycamor  Dołączył: 10 Lut 2011
10 Mpx

1/1.7 cala

:-D

Wygrałem talon na balon :?: ;-)

S.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
kojut napisał/a:
barmiska, nieeeee! Tylko nie gooooo
wuzet, ostatnio mam czas tylko na jedno adjęcie w tygodniu
[url=http://photos4.pix.i...A4C.jpg]Obrazek[/URL]


Fajne kolorki z tego Fuji wychodzą

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach