Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sensia 100 do mikrofilmu lub centuria ???
no wlasnie....zwykle slajdy ktore do 6x7 uzywalem to byly ASTIA, Kodak EPP, provia , velvia

Sensia - wlasciwie nigdy chyba......
Kupujac ten slajd do malego obrazka (kwestia kasy) czego moge sie spodziewac? To nie beda komercyjne foty.....ale jezeli cos ladnego sie trafi to chcialbym zeskanowac/zrobic odbitke

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zrobiłem tylko 2 slajdy na Sensji i z obu nie byłem zadowolony - prawdopodobnie jedna k lab zawalił z obróbką - jeden był z lekka zaniebieszczony, a drugi zielonkowaty. Ale PS rozprawł się z zafarbem koncertowo ;-)

Natomiast ogólna tonacja zdjęc na Kodak Elite Chrom 100 była taka, jakiej się można było spodziewac po obejrzeniu reklamówek, czyli ciepło-ładna z nasyconymi kolorami.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
spoko, sensia 200 jest do dupy, ale 100 jest po prostu ok. Wolalem w profilabie i jestem zadowolony - z tym ze mam raczej bardzo male wymagania. Jakby co to zawsze mozesz crossowac ;]
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a jak ziarenk tego kodaka vs provia lub sensia ?

[ Dodano: 2006-06-02, 21:45 ]
czy ktos tego uzywal ?
http://www.allegro.pl/ite...ria_tanio_.html
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ziarno Kodaka wyraźnie gorsze (większe, ale to nie tylko o to chodzi - po orostu na sensji jakby bardziej precyzyjny rysunek). Skanowałem 2700 dpi (umax) i 15x10 było OK, czemu się jednak nie należy dziwić :-)

Sensia 100 Super Fine Grain - tak to się chyba nazywało.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Sensia jest ok - na pewno wybrałbym ją a nie Konikę Centurię. Gorzej jak się człowiek Velvii naogląda najpierw to potem Sensia jakaś taka blada się wydaje. Ale ogólnie to jest dość uniwersalny slajd z potencjałem na dobre wyniki. Z tanich Kodaków używałem Elite Chrome Extra Colour 100 i faktycznie ziarno ma większe niż Sensia ale za to fajnie podbija kolory (zwłaszcza czerwienie) - parę zdjęć na tym filmie tutaj: http://www.kajko.wdb.pl/p...ina/debina.html - nieostre aż zęby bolę jak teraz widzę (to też zasługa dyskutowanego w innym wątku skanera Agfa Duoscan) - ale można co nieco zobaczyć jeśli idzie o kolory. Do portretów niestety się nie nadaje jak pokazują dwa ostatnie zdjęcia... (albo fotograf się nie nadawał).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
istnieją podejrzenia, że Sensia teraz to wcześniejsza wersja Provi - ponoć efekty pomiędzy nimi są zbliżone, ale nie wiem na ile te podejrzenia są wiarygodne - wg innych podejrzeń tak zawsze bywało, ze jak powstawała nowa Provia to stara Provia stawała się nową sensią ;-) W każdym razie zrobiłem kilka sensii i jedną provie (fotografując zbliżone motywy) - dałem do wywołania jednocześnie ii provia już na pierwszy rzut oka się troche wyróżniała. Opisując to może mało fachowo, ale kolory z provii były żywsze, bardziej przykuwały uwagę, a z sensii były nieco przygaszone w porównaniu. Mimo wszystko z sensii byłem również zadowolony
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Hmmmmm. pewnie mylidsz tutaj Astię z Provią. Sensia to taka amatorska Astia :-) Ponoć emulsja starej Astii (nie tej nowej o RMS 7) to było prawie to samo co Sensia 100. Natomiast Provia 100F jest według mnie (i chyba nie tylko według mnie) diametralnie innym materiałem. Kolory bardziej nasycone, mniejsze ziarno, nieco większy kontrast, przez co nie wydaje się taka mdła, zwłaszcza przy fotografowaniu przy małokontrastowym oświetleniu. Według mnie lepsza od sensii, ale i prawie dwa razy droższa....
Pozdrawiam
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tzn. wiesz ja tylko przytaczam to, co gdzieś coś kiedyś przeczytałem - to ewentualnie ten ktoś mógł się pomylić, bo pisał jednak o provii i sensii .. chociaż teraz przypomniałem sobie, że rzeczywiście w innym śjakimś artykule ktoś porównywał astie z sensią .. w każdym razie sensia wydaje się być dobrym rozwiązaniem jeśli robi się dla siebie i cena ma znaczenie
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Marek napisał/a:
Hmmmmm. pewnie mylidsz tutaj Astię z Provią. Sensia to taka amatorska Astia :-) Ponoć emulsja starej Astii (nie tej nowej o RMS 7) to było prawie to samo co Sensia 100. Natomiast Provia 100F jest według mnie (i chyba nie tylko według mnie) diametralnie innym materiałem. Kolory bardziej nasycone, mniejsze ziarno, nieco większy kontrast, przez co nie wydaje się taka mdła, zwłaszcza przy fotografowaniu przy małokontrastowym oświetleniu. Według mnie lepsza od sensii, ale i prawie dwa razy droższa....
Pozdrawiam

Emulsja nowej Sensii ma ziarno RMS=8 (takie jak provia 100F), wiec raczej nie jest to stara Astia, ktora o ile pamietam miala RMS=10.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
No ale kolorystyka na tej nowej Sensii jest troszkę odmienna niz na Provii 100f. Kontrast taż ma mniejszy. Wydaje mi się jednak, że jeśli chodzi o czułość, to po ostatniej rolce chętnie przestawił bym pokretło ze 125 ISO na 160. Jakaś taka za jasna mi wyszła.... a to z kolei bardziej wskazuje na blizsze "pokrewieństwo" z Provią 100f :-) której realna czułość według większości uzytkowników wynosi właśnie 160ISO. A co do ziarna, to rzeczywiście dawniej na Sensi większe było.... Sam juz nie wiem :-?

[ Dodano: 2006-06-05, 14:57 ]
A swoją drogą, to szukam czegoś w cenie Sensi 100 ale o lepszych (intensywniejszych)kolorach. Nawet rozważam kupno przeterminowanej Velvii 100F na Allegro za mniej więcej pół ceny świeżej. Tylko nie wiem czy ta z kolei nadaje sie do ludzi (velvia 50 nie bardzo). Czasem zdarza mi się ludzi fotografować i dlatego szukam w miarę uniwersalnego slajdu. A tak wogole to co jest warta ta velvia 100F (nie velvia 100)? Na pl.rec.foto nie jest za bardzo chwalona.... Uzywał może ktoś?
Pozdrawiam
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
no rzeczywiście, z tą jasnością to i ja zauważyłem choć nie przerobiłem tego wiele. Robiłem troche ludzi (o ile studentów można nazwać ludźmi) ii wydawało się jak na moje niewprawione oko w miare dobrze choć rzeczywiście kolory mogłyby być troche intensywniejsze .. chociaż te zdjęcia, które teraz przywołuje z pamięci mogły być niedokładnie dobrze naświetlone, tzn. prześwietlone stąd ta bladość skóry i kolorów, bo mam też kilka klatek niedoświetlonych około 1/3 i tam kolory wyglądają znacznie żywiej

[ Dodano: 2006-06-05, 19:42 ]
w cenie sensii bywały AGFY RTSIII (czy jakoś tak...poprawka hehehe - RTSIII to Contax a nie slajd agfy :lol: ), ale zapewne coraz ciężej je dostać - jak zawsze byli ludzie, którzy ten slajd uwielbiali ii byli tacy, którzy omijali z daleka. Ci którzy uwielbiali chwalili m.in. jej uniwersalność .. tyle, że kolory miała chyba bardziej stonowane niż SENSIA, z tego co pamiętam z wypowiedzi ludu Bożego

 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
No ale albo uniwersalny slajd (czyli kolory neutralne) albo podbite kolory - trudno to pogodzić. Z tanich a fajnych materiałów robiłem na Agfie RSX II 50 i była fajna - nasycone (ale nie przesycone) i lekko ocieplone kolory. Portretów niestety na niej nie robiłem. Tylko nie wiem czy jest jeszcze dostępna... Aha - i to musiała być z tego co pamiętam ISO50 bo ISO100 już była sporo gorsza.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maciek napisał/a:
Agfie RSX

aaa właśnie, to o ten slajd mi chodziło .. RTSIII to mi się z Contaxem pomyliło :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach