dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Grendel, pas! :-P

[ Dodano: 2007-05-31, 20:37 ]
guerilla napisał/a:
czyli film jest o tyle charakterystyczny o ile charakterystyczny jest fotograf robiący na nim zdjęcia..

Moim zdaniem to tez nie tak. Roznice sa subtelne, ale sa. Chodzi o to, ze wiele czynnikow ma wplyw na koncowy efekt. Jednak kombinacje tych czynnikow sie powtarzaja i to powoduje, ze przegladajac sample mozna wylapac te wspolne cechy dla danego materialu.

Moze najlepiej bedzie, jak dokladnie opisze dopatrywanie sie tych cech danego materialu.

Jak kompletnie nie mam nic do roboty, to wklepuje w wyszukiwarke Flickra np. acros, daje sortowanie wg daty dodania i ogladam zachowanie filmu w roznych sytuacjach. W zgadywanke bawie sie, kiedy ogladam zdjecia selekcjonowane np. pod wzgledem wywolywacza. Czyli ten sam schemat - wklepuje np. xtol, sortowanie wg daty dodania, klikam co ciekawsze, i przy okazji, dla zabawy, staram sie trafic, co to za film :-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja przez prawie pol roku robilem tylko na Triksie. Jedyne co zauwazylem po paru rolkach Polipa, ze trzeba zupelnie inaczej krecic krzywymi. Jedynie slynna poswiata jest od razu widoczna - ale tez tylko w specyficznych warunkach. Za to jak zrobilem odbitki z Acrosa, Triksa, Tmaksa i Delty na tym samym papierze, to naprawde trzeba sie wpatrywac, zeby zobczyc roznice - ja sam do konca nie jestem pewien, dopoki nie sprawdze negatywu.

Ciekawe, czy cyfrowcy maja taki sam watek o wywolywaczkach do rawow - pokazuja sample i zgaduja, ktory z lajtruma, bajbel albo therpay ;-)

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Ciekawe, czy cyfrowcy maja taki sam watek o wywolywaczkach do rawow - pokazuja sample i zgaduja, ktory z lajtruma, bajbel albo therpay ;-)

Eee tam! Oni zastanawiaja sie, czy kadyszka jest produkowana w tej samej fabryce co szajsung, albo wybieraja najlepsze szklo 70-300 :mrgreen:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
To powiedzcie jaki to material.

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
cyfra.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
cyfra
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
ksero ;-)

dz.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dzerry napisał/a:
ksero


dobrze.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
poza tym cos tony paskudne... plasko jakos tak....
Sam jesteś paskudny.
alkos napisał/a:
W czym wolany? Jak skanowales?
xtol 1:3, 15 min, 21-23 st., przewracany cztery razy co minutę, półtorej. Miałem problemy z temperaturą (wywoływacz miał 27 st., tyle co teraz mam w łazience) - schłodziłem go przed wołaniem, a w trakcie wołania trochę trzymałem w wodzie z lodem, żeby się nie nagrzewał - stąd wahania temperatury.
Skanowane w Vue do DNG, bez żadnych korekcji (save mode: scan).

Dawać następne trzy? :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
a, to pewnie po prostu lightvroooom ....
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
ACR + PS (krzywe).
Możesz napisać tak po chłopsku, co Ci się nie podoba?
Negatywy na pierwszy rzut oka są kontrastowe (dużo ciemności i przeźroczystości). W większości przypadków po skanie nie miałem szarej papki.

Wystawić jakiegoś rawa?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Możesz napisać tak po chłopsku, co Ci się nie podoba?


No kurde, pisalem, tony. Moze przewolales, i to dlatego...

Jarek Dabrowski napisał/a:
Negatywy na pierwszy rzut oka są kontrastowe


O, to moze wlasnie przewolanie.

Cytat
Wystawić jakiegoś rawa?


Plis.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
xtol 1:3, 15 min, 21-23 st., przewracany cztery razy co minutę, półtorej. Miałem problemy z temperaturą (wywoływacz miał 27 st., tyle co teraz mam w łazience) - schłodziłem go przed wołaniem, a w trakcie wołania trochę trzymałem w wodzie z lodem, żeby się nie nagrzewał - stąd wahania temperatury.

Kurcze, moze za bardzo na oko to robiles? Podobno trzymanie odp. relackji temp/czas jest bardzo wazne.

Alkos kiedys podsylal taki arkusz, w ktorym bylo przeliczanie, jak otrzymac roztwor o temp x przy temp wywolywacza y. Korzystam z niego i dziala swietnie. Obliczam sobie, woda o jakiej temp. mam rozcienczac i dzieki temu mam 20 stopni. Przed wlaniem wywolywacza, wlewam do koreksu wode o temp 1* nizszej niz roztwor (czyli 19*). Do miski w ktorej trzymam koreks tez wlewam wode o temp 20*, jesli w trakcie wolania rosnie, to robie podmiany (na oko, odlewam czesc i dolewam zimnej z kranu do miski). Ostatnio mialem idealne 20* przez caly proces, a na dworze bylo 28 :-) Specjalnie po wolaniu wylalem roztwor do menzurki, zeby sprawdzic temp. - bylo 20* (po 16,5 min!).

Jarek Dabrowski napisał/a:
Dawać następne trzy? :)

Koniecznie! :-)

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
Dawać następne trzy? :)
dawać

[ Dodano: 2007-06-01, 00:36 ]
dan napisał/a:
Do miski w ktorej trzymam koreks tez wlewam wode o temp 20*, jesli w trakcie wolania rosnie, to robie podmiany (na oko, odlewam czesc i dolewam zimnej z kranu do miski).
ja też trzymam w misce i mierzę co 1,5 minuty temp. wewnątrz koreksu**Jeśli rośnie i nie da się tego powstrzymać [ostatnio tak miałem, że z 20 zrobiło się 21 i chciało lecieć dalej] to skracam czas zgodnie z tableką podaną przez alkosa.
No, ale ja to się uczę dopiero :-D



** magiczny otworek w koreksie o średnicy dokładnie dopasowanej do średnicy termometru załatwionego przez Zdano! Dziękuję ślicznie mi się z tym pracuje :mrgreen:

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
trzecie zdjęcie z pierwszego posta:
www.dojarek.com/pub/raw0012_small.dng

I pogrążam się mocniej (następne trzy). A co mi tam.







[ Dodano: 2007-05-31, 18:40 ]
dan napisał/a:
Kurcze, moze za bardzo na oko to robiles? Podobno trzymanie odp. relackji temp/czas jest bardzo wazne.
z termometrem, jeno nie trzymałem go cały czas w koreksie, bo przewracać też trzeba...
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, poprawiłem Ci linki, bo nie teges.
ad.1 - poza tym, że się budynki walą to I hate You [piękne miejsce]
ad.2 - imho świetna perspektyw i ten stateczek na dole - gracje Panie!
ad.3 - fajny pomysł, ładne kontury miasta, ale ja takich fot nie lubię
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan napisał/a:
Obliczam sobie, woda o jakiej temp. mam rozcienczac i dzieki temu mam 20 stopni.
Czyli co, schłodzić sobie destylowaną najpierw, tak? Niegłupie.

[ Dodano: 2007-05-31, 18:43 ]
tref napisał/a:
poza tym, że się budynki walą
Celowo.

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Czyli co, schłodzić sobie destylowaną najpierw tak?
tak, ja mam teraz w lodówce 5L destylowanej.
Proszę mnie uświadomić, czy mogę w lodówce trzymać też stocka xtola, czy lepiej gdzieś w szafie [żeby bezpośrednio światło i ciepło nie działało]? Teraz jest gorąco za oknem i w pokoju, to wsadziłem to do lodówki, no ale nie wiem czy to najlepszy pomysł.
[nikt tego nie wypije, spoko]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tref, gaś światło w lodówce, będzie git.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski, poszlo.

Te zdjecia podobaja mi sie duzo bardziej a na 1-ce masz wcale niezle tony!

Ja tez nie mierze temp w koreksie. Za to caly czas mierze temp wody w miscie dwoma termometrami i nie pozwalam jej wyjsc poza 20*. Koreks wyciagam z miski tylko na beltanie. Temp wew. nie ma kiedy wzrosnac. Nie wiem czy mozna trzymac xtol w lodowce. Ja trzymam w szafie :-)

A wlewanie wody przed roztworem powoduje wyrownanie temp w koreksie i jak jest cieplo, to uwazam to za calkiem sensowne.

[ Dodano: 2007-06-01, 01:01 ]
Aha jeszcze jedno - lajtrum robi swietna robote z surowymi skanami z Vue. Dla mnie plik ze skanera to material wyjsciowy do robienia cyfrowej odbitki. Dlatego beltam delikatnie, zeby nie miec kontrastow duzych :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach