bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 374
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc374.zip

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 28.12.2014, do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc374_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc374_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc374_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc374_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc374.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc374.zip

1. beetlejuice
Raw Therapee -> Tiff -> Photoshop -> Jpeg


2. Blesso


3. Crimson


4. kerrad
Obróbka na darmowym oprogramowaniu.

- Wywoływanie RAW: RawTherapee 4.2.16.

Korekcja ekspozycji: +1,2 EV, dalej ustawienie balansu bieli: ok. 2200K i globalne ustawienie odcieni, saturacja +30, wyginanie krzywej tonalnej (osłabienie cieni i wyciągnięcie półtonów), odszumianie (przede wszystkim szum impulsowy i kolorowy – tutaj ustawienie na 100%).

- Gimp: dodatkowa korekcja krzywej tonalnej.
- Noiseware Community Edition: końcowe odszumianie (poziom odszumiania luminancji +40%).


5. latarnik
Ciężki Raw - przy ISO 6400 mocno zaszumiony obrazek .
Dla mnie trudne zadanie - i różnee temperatury barwowe świateł..


6. mr.ra66it
Obróbka: ACR 8.7.1 -> PSE 13.


7. rafi


8. SlicaR
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
1. beetlejuice wygrywa IMO. odszumić i będzie git ;-)

[ Dodano: 2014-12-29, 15:41 ]
btw: bettlejuice - to wszystko jest na jednej warstwie robione? :roll:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Oj tak. Zdecydowanie beetlejuice.
Ja miałem z 5 różnych wersji i ta podobała mi się najbardziej (z pełną świadomością powstałych braków i błędów). Miałem jedną zbliżoną do beetlejuice'owej ale ściana nie była tak fajnie zielona więc ją wybieliłem.
 

beetlejuice  Dołączył: 25 Maj 2013
Dzięki Panowie. Hitman1986, obróbka na jednej warstwie. Już z Raw Therapee efekt był bliski temu, jaki chciałem osiągnąć:

Dla szopa niewiele zostało ;-) . Z odszumianiem na razie niestety sobie nie radzę za bardzo :-/ . Podoba mi się to, jak z szumem sobie poradził mr.ra66it.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Hmmm...
Może zacznę w ten sposób. Niemal przy każdym pliku z RC pojawiają mi się różnorakie (mniej lub więcej) koncepcje obróbki... Niemal, bo w przypadku rc374 kierunek wydawał się oczywisty i w zasadzie bez wątpliwości tylko jeden - taki jak go widać w mojej wersji...

Tak więc zupełnie nie w moim guście jest zimna kolorystyka na 1. beetlejuice. To raz.

Dalej już nie o gustach.
hitman1986 napisał/a:
odszumić i będzie git

Odszumić, jeśli zachodzi potrzeba i się da, należy wysłaną wersję. Ale... co tu odszumiać? Mozaikę i przebarwienia (głównie zielonkawe) powstałe w czasie obróbki? Obawiam się, że nawet znakomicie sobie z szumem radzący i jednocześnie nazbyt szczegółów nie tracący mr.ra66it mógłby mieć tu poważany problem... Bo to w sumie chyba nawet nie szum... Więc beetlejuice to raczej nie kwestia, jak piszesz, umiejętności odszumiania...

SlicaR napisał/a:
Oj tak. Zdecydowanie beetlejuice.
[...] Miałem jedną zbliżoną do beetlejuice'owej ale ściana nie była tak fajnie zielona więc ją wybieliłem.

Oj nie ! :-D Zdecydowanie nie ;-) W swoim ograniczeniu widzenia tego RAW-a (jedna koncepcja) nie przyszło mi do głowy, żeby w obróbce skupić się na... kolorze ściany... Założyłem, że chyba nie o nią jednak chodzi najbardziej ;-) Zresztą ten "fajnie zielony" u beetlejuice rozlał się najzwyczajniej po całym zdjęciu :-/

Światełka mają być kolorowe i świecić mają też na kolorowo! Reszta obróbki jest już tego pochodną... W przypadku tego RAW-a innej koncepcji nie widziałem... W "moim" pokoju mógłbym świąteczny wieczór spędzić...
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Rafi,
Ciepłą i kolorową wersję też miałem (co prawda przypominała ona troszkę bardziej wersję Blesso niż Twoją) i stwierdziłem, że jest.... nudna/pospolita. Ani ona "prawdziwa"/realna ani ciekawa. Oczywiście to kwestia podejścia.
A co do tego, że zielony się rozlał po pokoju to cóż... takie mi się to naturalne wydało, że światło wpadające przez okno się od zielonej ściany odbiło i rozlało na pokój. Może źle myślę.
I jeszcze prośba - zechciej rozwinąć tę myśl:
Rafi napisał/a:
Bo to w sumie chyba nawet nie szum...
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
SlicaR napisał/a:
takie mi się to naturalne wydało, że światło wpadające przez okno się od zielonej ściany odbiło

Problem w tym, że to są "plamy" (najbardziej chyba na grzejnikach widać lub na ścianie po prawej stronie okna), a nie równomierna zielona poświata... Diametralna różnica...

Co do tego "nie-szumu". No nie wiem co jeszcze napisać oprócz tego co poprzednio. Szum to mam np. ja (a mój plik jest niemal 3x "lżejszy!) - u beetlejuice to już raczej artefakty (nie "piksele", ale wyraźne całe linie "pikseli" - takie prostopadłe do siebie "igiełki") powstałe wskutek obróbki (może po wyostrzaniu?)... Widoczne oczywiście na "pełnej" wersji...
Jeśli używasz Win, to bardzo wygodnie porównuje mi się bezpośrednio dwa (lub więcej) zdjęć w FastStone Image Viewer (funkcja w górnym menu po najechaniu myszką w trybie przeglądania).

 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Rafi napisał/a:
u beetlejuice to już raczej artefakty
ok - skumałem o co Ci chodzi.
 

beetlejuice  Dołączył: 25 Maj 2013
Rafi napisał/a:
Hmmm...
Może zacznę w ten sposób. Niemal przy każdym pliku z RC pojawiają mi się różnorakie (mniej lub więcej) koncepcje obróbki... Niemal, bo w przypadku rc374 kierunek wydawał się oczywisty i w zasadzie bez wątpliwości tylko jeden - taki jak go widać w mojej wersji...

Wydawał się... No właśnie. To, że jest to jedyny słuszny kierunek dla Ciebie, nie zawsze jest tym kierunkiem dla innych. Co widać na przykładzie wersji, którą przedstawiłem ja oraz kolega SlicaR. Każdy ma swoją koncepcję, więc nie rozumiem skąd to narzucanie "Twojej wersji" :roll:
Rafi napisał/a:
Światełka mają być kolorowe i świecić mają też na kolorowo! Reszta obróbki jest już tego pochodną...

Mają? Dla Ciebie może tak. Dla mnie może nie :-P

Co do "nie-szumu", "igiełek", "artefaktów", "plam" itp. to już kwestia obróbki. Krytykę biorę na klatę ;-) :-B Będę miał chwilę, to wrócę do tego pliku, zobaczę z czego to może wynikać i wyciągnę wnioski. Teraz czas się zmierzyć z kolejnym plikiem :-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
beetlejuice napisał/a:
więc nie rozumiem skąd to narzucanie "Twojej wersji"

Nie, absolutnie nie narzucam. Najpierw było o moim guście, co wynika m.in. z późniejszego "Dalej już nie o gustach." - końcówki posta po tym też wyraźnie nie rozdzieliłem, więc może stąd taka "pomyłka"? Jeśli tak to odebrałeś (lub ktoś jeszcze), to przepraszam. Zupełnie nie to miałem na myśli...

beetlejuice napisał/a:
Będę miał chwilę, to wrócę do tego pliku, zobaczę z czego to może wynikać i wyciągnę wnioski

ISO6400 - to pewnie główne ograniczenie przy "radykalnych" zmianach, czyli takich jak u Ciebie ;-)

beetlejuice napisał/a:
Teraz czas się zmierzyć z kolejnym plikiem

Też już otworzyłem. Dopiszę "niestety", bo z paru wstępnych wersji żadna mi nie pasuje :-( Chyba brak pomysłu póki co, więc ze swoich złych spróbuję wybrać najlepszą :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach