komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Cytat
Myślicie, że pentax nie wziął pod uwagę specyfikacji podzespołu, który zamierzał wykorzystać?

Sadzę, że nie mieli wyboru. Jeśli dostępne są (lub wtedy były) solenoidy tylko o takich, a nie innych (lepszych) parametrach, to tak się to skończyło. A w "planowane zużycie" w tym przypadku nie wierzę. Zbyt to by było jaskrawe i Pentax zamiast w ten sposób zwiększyć sprzedaż nowych aparatów, spowodowałby raczej tylko wkurzenie klientów. Co im się trochę udało. No, chyba że w ten sposób zaplanowali wyższą sprzedaż modeli pozbawionych problemu ;-)
 
stx  Dołączył: 25 Lip 2016
Jako że problem wystąpił u mnie dwa razy pozwolę sobie na kilka słów.Kupno grudzień 2013, dwa lata użytkowania i kilkanaście tyś klatek. Aparat używany średnio raz w tygodniu. Obiektyw wyłącznie kitowy. Trudne warunki użytkowana, mróz, szlaki górskie itd. Seria, przestrzelenie, tryb live view nie pomagał po zaistnieniu awarii, po prostu wszystkie zdjęcia czarne. Naprawa w serwisie październik 2015. Użytkowanie od Listopad 2015 do styczeń 2017 ilość klatek około 7- 8 tyś. Różne obiektywy większa intensywność użytkowania lepsze warunki. Styczeń- pojawienie się pierwszych niedoświetlonych klatek, koniec lutego 2017 wymiana samej podkówki i zfazowanie jej zgodnie z "metodą ruską". Kto jak kto ale ruskie wiedzą jak naprawić. Obecnie 700 klatek od naprawy. Widzę następujące wniosków i fakty z swojego doświadczenia:
- użyty do naprawy element przez serwis również wadliwy
- resurs od kilku do kilkunastu tyś klatek
- brak środków zaradczych przez serwis jak i producenta
- nie kupię body w którym zastosowano mechanizm taki jak w K-30 choćby producent zarzekał się że znalazł roziązanie

Moim zdaniem na etapie od projektowania do wypuszczenia na rynek, który jest dosyć długi wada powinna zostać zauważona.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jeśli usterka występuje tylko kiedy aparat leży dłużdzy czas nieużywany między robieniem zdjęć to tego nie byli w stanie zasymulować.

Koszt takiego selenoidu przy masowych zakupach to raczej $0.5, co w przypadku konieczności wymiany w BOMie oznacza 50 centów straty, ale za to wymiana w serwisie to ze $100. ;-)

Albo połasili się na tańszy komponent, albo (co bardziej prawdopodobne) producent owego selenoidu coś zmienił, Ricoh i zapewne reszta odbiorców zatwierdziła nie mając pełnej świadomości skutków.

Muszę swoją k10d wyciągnąć na światło dzienne, tam chyba jeszcze używali porządnych elementów... :->
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Używam sprzętu Pentaxa od jakiegoś czasu i jak dotąd nic mi się nie zepsuło. Ale sprawa z serią K-30/50 jest oczywista: producent wypuścił ewidentnego bubla, którego nie jest nawet w stanie naprawić w ramach serwisu fabrycznego. Wszystko się psuje i ten, czy ów może mieć pecha. Ale jak usterka jest masowo powtarzalna i występuje u użytkowników na całym świecie, to producent ma obowiązek coś z tym zrobić. Ricoh ewidentnie ma swoich klientów tam gdzie się kończą plecy. Zresztą marka Pentax ma już spore doświadczenie w takim działaniu, wystarczy wspomnieć napęd SDM w "topowych" szkłach. Miło by było gdyby przynajmniej serwis fabryczny mógł nawet za opłatą wyeliminować trwale usterkę. Zamiast tego mamy sposoby dobrych ludzi, czyli rosyjskich użytkowników. Gdyby nie oni, to właściciele K30/50 mogliby sobie swoje świetne aparaty......
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
tomek_j napisał/a:
Miło by było gdyby przynajmniej serwis fabryczny mógł nawet za opłatą wyeliminować trwale usterkę.

I jak dla mnie do pewnego stopnia załatwiłoby to sprawę. "Spieprzyliśmy, sorry, próbujemy naprawiać."

Z artykułu linkowanego przeze mnie:
Cytat
A substantial number of users reported receiving free repairs from Pentax despite being outside of warranty.

Ciekawe... O polskich przypadkach darmowej wymiany "bloku przysłony" po okresie gwarancji nie słyszałem...
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Color napisał/a:
K-50 ok. 18000... żyje


K-30 24300 ma się dobrze.
 
precelik  Dołączył: 13 Maj 2014
Kupił se człowiek aparat użytkował dla zabawy... zabawka się pociemniła... i skończyła :)

Ktoś coś w Warszawie ma ochotę to naprawić i za ile?
 
kingakrk  Dołączyła: 04 Lis 2014
Witajcie.
Mam k20, który niedawno spadł i pękła mu dolna część obudowy. Okleiłam taśmą izolacyjną i na razie ok. Myślałam, że w niedługim czasie zmienię sobie na jakiś nowszy model, np. używaną k30-kę lub 50-kę, ale to chyba, wobec powyższego, nie ma sensu... Lepiej drugie K20 z jakimś niezbyt dużym przebiegiem.
Choć ze swoim k20 miałam też problem, bo przy ok. 4000 zdjęć padł układ stabilizacji i cztery stówy poszły na naprawę... Ale to chyba akurat nie jest awaria częsta?
Wiem, że pytanie w tym wątku trochę nie na miejscu, więc proszę o wybaczenie: czy obudowa k10 i k20 jest taka sama? Szczególnie jeśli chodzi o ten dolny panel i czy dałoby się je podmienić?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie.
 
precelik  Dołączył: 13 Maj 2014
Ktoś myślał by zgłosić to do UOKiK?

Bo ja nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale została zamontowana część o wytrzymałości 20tyś cykli, a na sprzęcie ani w ofercie - nie było informacji że wytrzymuje do 20tyś cykli? Są jakieś dokumenty które mówią że zastosowali rzeczywiście tą część która tyle ma 'wytrzymywać'?

Ja rozumiem 'zużycie materiału' ale masowe zużycie materiału to juz trochę przesada...

u mnie jak nic przebieg praktycznie równo 20699...

PS: Znalazłem instrukcje wideo i chyba sie sam za to zabiorę, chwilowo spróbuje z papierem ściernym:
https://www.youtube.com/watch?v=1ZZoTUQvwBI
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
precelik napisał/a:
PS: Znalazłem instrukcje wideo i chyba sie sam za to zabiorę, chwilowo spróbuje z papierem ściernym:

Może pokusisz się o dokumentację z operacji?
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
Dobra, pochylmy się nad problemem.
Po przemyśleniu myślę, że ten elektromagnesik nie jest przyczyną problemów, ale jako cześć wykonawcza jakiejś całości przykuwa najbardziej uwagę.
Jak widać na diagramie umieszczonym w podlinkowanym przez Colora artykule, awarie nie występują po określonej liczbie kłapnięć, ale są dość mocno rozproszone na osi czasu niezależnie od ilości zrobionych fotografii.
Widać, że jest całkiem sporo awarii po roku użytkowania ze średnią od 40 do 200 zdjęć na dobę, czyli intensywność użytkowania nie gwarantuje uniknięcia kłopotów.
Widać również, że jest, całkiem sporo, w całym przedziale czasu, awarii z ilością do 5 tys. zdjęć w tym kilka egzemplarzy używanych okazjonalnie.
Dlaczego taki podzespół miałby ulec uszkodzeniu lub zestarzeniu w stanie "beznapięciowym", odpoczywając w suchym środowisku? W ten sposób zapasy magazynowe, które leżakują przez rok lub dłużej trzeba by wyrzucić na złom.
Podobne podzespoły stosowane w przemyśle wykonują po kilka lub kilkaset tysięcy cykli na dobę i nie zawodzą przez kilkanaście lat i mnie tłumaczenie zużywania się, adhezji i rozklepywania nie przekonują (może dlatego, że nie jestem kowalem).
Właśnie przypadki awarii mało używanych egzemplarzy lub awarii wykrytych po dłuższym okresie nieużywania mogą świadczyć o innej przyczynie jaką moim zdaniem jest jakość układu elektronicznego. Przytaczane w tym wątku opisy napraw serwisowych wskazują, że wymianie podlega nie tylko elektromagnes, ale cały jakiś tam blok. Nie bądźmy naiwni i nie wierzmy w bajki, że serwis firmowy nie wie o co chodzi. Być może, wszystko wskazuje, że tak jest, nie wystarczy wymienić jakiś jeden moduł, bo ten po wymianie również dość szybko "wysiada". Problem pewnie jest gdzieś głębiej, być może na "głównej płytce". W takiej sytuacji jak tu coś naprawiać skoro naprodukowane jest gotowych do montażu tyle tysięcy kompletów elektroniki opartych na wadliwym projekcie, a ewentualna wymiana może kosztować wielokrotność 100$.
Dlaczego wymiana elektromagnesu na model używany w starszych modelach poprawia sytuację? Podobnie inne zabiegi np. podpiłowanie czół biegunów? Zapewne ze względu na to, że są mniej wymagające i mniej wrażliwe na pogarszające się parametry pracy.
Na koniec słaba informacja: uszkodzeniu uległa już 1/3 badanej próby, a dobra, że w pozostałej części K30 awarii jest coraz mniej po 3 latach użytkowania. W historii K50, z racji późniejszej produkcji, akcja zaczyna się chyba dopiero rozwijać.


Obrazek podlinkowany z pentaxforums.com


 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kingakrk, zajrzyj do PW. Pzdr.
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
juzer napisał/a:
Przytaczane w tym wątku opisy napraw serwisowych wskazują, że wymianie podlega nie tylko elektromagnes, ale cały jakiś tam blok.

I to też nie powoduje, że w ten sposób naprawiony sprzęt będzie już działał bez zarzutu.
Potrzebna jest konkretna zmiana konstrukcji całości. Ricoh / Pentax dysponuje taką konstrukcją. Trwałą i dobrą i sprawdzoną. Ale prawdopodobnie sporo droższą. Księgowi...
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
komtur napisał/a:

I to też nie powoduje, że w ten sposób naprawiony sprzęt będzie już działał bez zarzutu.

Patrz: mój egzemplarz.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Dokładam do wątku znaleziony przed chwilą film z naprawy K-30:
https://www.youtube.com/watch?v=nVHXKZDbhsk
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Color napisał/a:
Dokładam do wątku znaleziony przed chwilą film z naprawy K-30:
https://www.youtube.com/watch?v=nVHXKZDbhsk


Raczej z rozkręcania i skręcania, bo samej wymiany a raczej walki z włożeniem w odpowiednie miejsce jest tam raptem dwie minuty a i tak podejrzewam że wiele osób nie wie co i jak. Pominięte zostały "błachostki" takie jak zebezpieczenie śrubek farbą by się nie luzowały, przecież to jest element bardzo ruchomy i przez taki drobiazg cała robota może pójść na darmo.
Już samo rozkręcanie aparatu w sposób pokazany na filmie przysporzy mnóstwo kłopotów przy skręcaniu, no chyba że ktoś jest w stanie spamiętać gdzie jaka śrubka była.

Autor filmu chciał dobrze ale moim zdaniem średnio mu to wyszło.
 
Vorn  Dołączył: 01 Lis 2015
Hallo
Mam K-30. Mnie niedoświetla permanentnie z obiektywami FA. Z manualnymi jest OK.
Kiedyś po spryskaniu styków preparatem Kontakt S problem ustąpił. Obecnie dobrze naładowane
Eneloopy oraz spryskanie styków nieskuteczne.
***
Potrzebny jest kompetentny warsztat.
Mam zatem pytanie.
Czy możecie polecić jakiś dobry serwis?
Pozdrawiam/Vorn Toruń

 
precelik  Dołączył: 13 Maj 2014
Jest jakas lista starszych modeli któr emaja ten elektromagnes?
 
mszkudlarek36  Dołączył: 07 Sie 2014
Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, gdyż mam ten sam problem tyle, że z modelem K50.
Zarówno w trybie Auto jak i manualnym zdjęcia wychodzą całkiem czarne.
Problem pojawił się już jakiś czas temu, ale wtedy po zrobieniu 2-3 czarnych zdjęć wszystko wracało do normy.
Później miałem chwilową rozłąkę z aparatem i gdy dzisiaj chciałem popstrykać, każde zdjęcie w każdym trybie wychodzi po prostu czarne.
Aparat jest już niestety po gwarancji i tutaj moje pytanie jaki mniej więcej będzie koszt naprawy i czy w ogóle opłaca się to robić?
Z góry dziękuję za pomoc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach