Jak najczęściej ustawiasz ostrość?
1. MF (ręcznie)
17% Complete
46 (17%)
2. AF - punkt centralny
47% Complete
123 (47%)
3. AF - ręczny wybór punktu
24% Complete
63 (24%)
4. AF - automatyczny wybór punktu
3% Complete
9 (3%)
5. AF.C - ciągły
4% Complete
11 (4%)
6. AF.A - tryb automatyczny (AF.S/AF.C)
3% Complete
9 (3%)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Tryb ustawiania ostrości - Ankieta
Tak się zastanawiam, jak "statystyczny fotograf" najczęściej ustawia ostrość?
Osobiście używam punkt centralny i przekadrowuję lub ustawiam ostrość ręcznie, na oko, gdy używam UWA. Ale może nie wykorzystuję potencjałów drzemiących w body i jestem dziwny?
Jak Wy to robicie?
 

komtur  Dołączył: 04 Cze 2008
Kuba Nowak napisał/a:
Ale może nie wykorzystuję potencjałów drzemiących w body i jestem dziwny?

Ja pół na pół - centralny i ręcznie wybierany punkt. Mam wrażenie, że te potencjały (np. w sensie w miarę "inteligentnego" zachowania w trybie AF.C) zaczęły jakoś zauważalnie drzemać dopiero w K-3. Ale w przyszłości na pewno będziemy mieli w systemie tak zaawansowany AF, że potrzebna będzie dodatkowa instrukcja obsługi i będę mógł focić w AF.C szlejącego po domu Pimpeusza :mrgreen: Jakiś czas temu natknąłem się na informację, że ktoś z Pentaksa / Ricoha (?) komunikował, że zamierzają uzyskać jakiś niezwykły postęp w tej dziedzine i mieć AF "best in class" :shock:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
which class?

[ Dodano: 2014-12-31, 00:11 ]
Swoją drogą też się nad tym kiedyś zastanawiałem. Tylko pytanie zadałem troszkę inaczej. Ciekawe co wyjdzie.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
AF - ręczny wybór punktu jako, że najwięcej robię portretów jest to dla mnie najwygodniejszy sposób ustawiania ostrości w Pentaksie.

Co ciekawe AF - punkt centralny ---> przekadrowanie najczęściej stosuję właśnie kiedy używam Fuji X100, dziwne w sumie...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zależy od odległości od obiektu i używanej przysłony.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
plwk, rozwiń proszę. Zwłaszcza tą odległość bo rozumiem, że z przysłoną chodzi o to, że jak masz 1.4 to korzystasz z MF?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy małej odległości i dużych otworach przysłony używam AF z ręcznym wyborem punktu. W tych warunkach użycie centralnego punktu AF i przekadrowanie może spowodować wyjście obiektu z obszaru głębi ostrości.

Mam nieodparte wrażenie, że mnie podpuszczasz.
 

DeTe  Dołączył: 14 Maj 2008
SlicaR napisał/a:
jak masz 1.4 to korzystasz z MF?

Niby dlaczego zaraz MF? Tzn. można jeśli ktoś lubi ale tu bardziej chodzi o to żeby ostrzyć jakkolwiek byle nie "kręcić" body po wyostrzeniu bo przy malej odległości i dużej dziurze łatwo stracić ostrość podczas przekadrowania, o czym Piotr już wspomniał.
A może faktycznie podpuszczasz? :roll:
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Nie, nie. Nie podpuszczam. Nie załapałem, że chodzi o odległość i przysłone naraz. A co do pytania to tak. Często przy dużej dziurze używam MF bo te punkty krzyżowe to łapią mi tak raz na oko, raz pod oko, raz na brew.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kuba Nowak, ja najczęściej podobnie jak Ty. Czasami - przy starszych obiektywach z naniesioną skalą zakresu głębi - uzywam hiperfokalnej. Pzdr.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
plwk napisał/a:
Przy małej odległości i dużych otworach przysłony używam AF z ręcznym wyborem punktu. W tych warunkach użycie centralnego punktu AF i przekadrowanie może spowodować wyjście obiektu z obszaru głębi ostrości.


Oczywiście racja, ale dla mnie większym problemem jest złośliwie szybko zbliżający się obiekt portretowania i wybieranie punktu ostrości trwa zbyt długo. Przekadrowanie jednak niesie mniejsze ryzyko utraty kadru. A może to kwestia treningu? Może kiedyś spróbuję.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba się wspomagać gumowym młotkiem.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
A jednak wyniki wskazują, że aż taki dziwny nie jestem ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Ja tylko centralny i ręcznie - jeszcze się taki automat nie pojawił co by wiedział gdzie chcę trafić.
Zresztą nie lubię jak coś myśli za mnie.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Ręcznie lub centralnie.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
MF + AF centralny
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Ręczny wybór punktu, obecnie najczęściej AF-C i zawsze BBF, dzięki czemu w dowolnym momencie blokuję ostrzenie, niezależnie od momentu w którym naciskam spust. AF-S używam tylko wtedy gdy potrzebuję lampki doświetlającej, oczywiście też tylko BBF. Centralny i przekadrowywanie to pomyłka - zawsze powinno się ostrzyć punktem możliwie najbliższym obiektu na który ustawiamy ostrość, żeby niwelować błędy przekadrowania i wpływ krzywizny pola.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
jaad75 napisał/a:
zawsze BBF
A co to jest BBF?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
AF przyciskiem z tyłu korpusu.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
ZbyszekB, tak jak pisze plwk, od Back Button Focus.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach