Jak najczęściej ustawiasz ostrość?
1. MF (ręcznie)
17% Complete
46 (17%)
2. AF - punkt centralny
47% Complete
123 (47%)
3. AF - ręczny wybór punktu
24% Complete
63 (24%)
4. AF - automatyczny wybór punktu
3% Complete
9 (3%)
5. AF.C - ciągły
4% Complete
11 (4%)
6. AF.A - tryb automatyczny (AF.S/AF.C)
3% Complete
9 (3%)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
A no to wszystko jasne. Ten skrót nie był dla mnie oczywisty. Teraz sobie przypomniałem że pisałeś o tej metodzie, muszę jej kiedyś spróbować.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
jaad75 napisał/a:
Centralny i przekadrowywanie to pomyłka


Jak wszystko w pentax'ie :mrgreen:
Jaka ta demokracja głupia - wygrywa partia centrum, mimo, że się myli.
Dobrze, że teraz znamy jedynie słuszną metodę :evilsmile:
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Ostatnio przerzuciłem się z 2. na AF.C - ręczny wybór punktu z BBF, bo ostrość zdarzała się nie tam gdzie trzeba. Więcej klikania, ale liczę na mniej pomyłek moich i AFu.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Jak wszystko w pentax'ie :mrgreen:
A ktoś w Pentaksie specjalnie zaleca używanie centralnego i przekadrowywanie? :roll:
To, że większość nie ma pojęcia, jak efektywnie korzystać z systemu AF, którym dysponuje, to nie znaczy, że mają rację. Gdyby zrobić ankietę wśród wszystkich robiących zdjęcia, jakiego trybu używają, to pewnie zdecydowanie wygrałoby "zielone" Auto...
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
I teraz już wiem ile jeszcze nie wiem i że jeszcze wiele się muszę nauczyć. :-D
K-5 IIs to moje pierwsze cyfrowe lusterko, choć Pentax nie pierwszy. Dlatego bardzo uważnie czytam Wasze wypowiedzi.
jaad75 i innym kolegom bardzo dziękuję :-B

Ps
Ja oczywiście na centralnym.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Czasy jednopunktowego AF dawno minęły, stąd mnie też dziwi przywiązanie do centralnego punktu i przekadrowywania...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Właśnie. Bo ja też używam centralnego (K-5II) i przekadrowywuję. Ale wynika to z tego, że odnoszę wrażenie, iż centralny jest o wiele pewniejszy w trudnych warunkach. Sesje w Smallhausen to mało światła zastanego (błysk z YN bez pilotów), więc czasami nawet ten korpus ma chwile zawahania. I o ile stosuję centralny, to jest wszystko OKO, o tyle stosując jakikolwiek inny, odnoszę wrażenie, że nie ma już 100% pewności. Nie weryfikowałem tego, bo szkoda mi czasu na testy i dlatego pytanie do Was: czy też macie tego typu odczucia?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Nie mam i nie miałem k-5II, ale też takie zawsze odnosiłem wrażenie

Aktualnie używam wyboru z 11-polowego AF i BBF
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Michu napisał/a:
Ale wynika to z tego, że odnoszę wrażenie, iż centralny jest o wiele pewniejszy w trudnych warunkach.
Nie tyle pewniejszy w trudnych warunkach (bo wszystkie punkty SAFOX-a X działają od EV -3), co dokładniejszy z jasnymi szkłami (poziomy czujnik od f/2.8), oczywiście, w kombinacji ze słabszym oświetleniem daje mu to niejaką przewagę. Tyle, że układ z K-5II/IIs jest na tyle precyzyjny, że na każdym punkcie jest wystarczająco celny, a jeśli GO jest płytka, to przekadrowanie (zwłaszcza nieumiejętne, ale praktycznie każde) wprowadza potencjalnie większy błąd, niż niedokładność czujnika f/5.6. Wszystkie SAFOX-y poniżej X mają wyłącznie punkty f/5.6, więc używanie tylko centralnego nie daje żadnych korzyści, no chyba, że ktoś ma poszczególne punkty z różną odchyłką, ale wtedy, to raczej serwis lub wymiana...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Właśnie to miałem na myśli. Nawet przekadrowywując mam w punkt na centralny. Z pozostałymi nie zawsze.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
cube007 napisał/a:
Czasy jednopunktowego AF dawno minęły, stąd mnie też dziwi przywiązanie do centralnego punktu i przekadrowywania...

Mnie by jeszcze bardziej dziwiło przekadrowywanie z punktu innego niż centralny...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Mnie by jeszcze bardziej dziwiło przekadrowywanie z punktu innego niż centralny...
A co w tym dziwnego? Często lekkie przekadrowanie będzie, chodzi o to, by było jak najmniejsze. Przesunięcie z centralnego jest duże, chyba, że specjalizujesz się w centralnych kadrach... :-P
 
ambro  Dołączył: 20 Sie 2013
Odkopuję temat. Staram się przekonać do BBF korzystając z korpusu K-70. Mam kilka pytań do osób co już korzystają.
Mam wyłączone ustawianie ostrości spustem migawki.
1. Używając BBF tracę blokadę ekspozycji. Jak to najlepiej obejść ?.
a. Opcja "Blokada ekspozycji przy zablokowanej ostrości". Dział jak trzymam BBF w trybie AF-S. W AF-C focus stale jest ustawiany, więc ekspozycja się zmienia. Jak puszczę BBF to mimo zablokowania ostrości ekspozycja się przelicza.
b. Przełączenie na manula i zielony przycisk.
2. Tryb AF-C ten tryb jest najbardziej wydajny z BBF ale tracę podświetlenie celu zieloną lampką AF. Czy da się włączyć wspomaganie AF diodą LED w AF-C?.
3. Czy w AF-C funkcjonuje powiązanie ekspozycji z punktem ostrości ?
4. Hold AF Status - jakie stosujecie ustawienie ? Domyślnie jest Low, przestawiłem na High. Ogólnie AF-C trafia różnie.
5. Jaki tryb wyboru punktu AF używacie? Na razie używam wybór ręczny rozszerzony o sąsiednie punkty (dostępny tylko w trybie AF-C)

[ Dodano: 2018-02-14, 22:45 ]
Ad. 4
Znalazłem taki opis odnośnie K3. Wygląda na to że średnia skuteczność wynikała ze złego ustawienia na HIGH gdzie AF najwolniej reaguje na zmiany. Przełączyłem na OFF bo przy moicj tematach raczej obiekt nie ucieka z kadru, ani nic go nie zasłania więc wolę aby AF reagował możliwie szybko:

AF hold off

This default setting enables the K-3 to respond more swiftly to a fast-moving subject since the AF system stays more sensitive to the subject’s movement. It also allows a speedier shift of the AF point when the subject moves away from the in-focus point or reappears from behind an obstacle.

AF hold high

Since the K-3 retains the in-focus status for a long duration, a fast-moving subject can be captured in sharp focus even when it moves behind some obstacles. This prevents the K-3 from shifting the AF point prematurely to an unintended point.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
ambro napisał/a:
Tryb AF-C ten tryb jest najbardziej wydajny z BBF

W Pentaksie? Używam AF-S i działa to dość dobrze.
 
ambro  Dołączył: 20 Sie 2013
Pisząc najbardziej wydajny miałem na myśli zysk na ergonomii odnośnie techniki BBF ogólnie a nie tylko w systemie Pentaxa. Większość poradników odnośnie BBF na YT jest dla innych systemów. AF-S działa w K70 dobrze nawet przy słabym świetle.

Widzę, że na AF-C w Pentaxie dużo osób narzeka. Patrząc na zdjęcia z artykułów:
https://www.pentaxforums....ings-guide.html
https://www.pentaxforums....rse-racing.html
jest szansa że da się ustawić optymalnie i nauczyć korzystać z AF-C.
Próby wykonywałem na dzieciach w dość ciemnym pomieszczeniu. Spróbuje przymknąć obiektyw a podbić ISO, aby zwiększyć GO oraz użyć tryb seryjny. W powyższych artykułach jest dużo cennych porad odnośnie fotografowania ruchomych obiektów.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Na Pentaxforums masz spory wątek o BBF także z przykładowymi ustawieniami różnych puszek:

https://www.pentaxforums....-everytime.html

...ja używam i lubię, ale nie pomogę - mam Kr więc różnice do najnowszych body są spore.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
ambro napisał/a:
Próby wykonywałem na dzieciach w dość ciemnym pomieszczeniu.

To jakaś nowa moda na fotografowanie bez światła?

ambro napisał/a:
Patrząc na zdjęcia z artykułów:
https://www.pentaxforums....ings-guide.html
https://www.pentaxforums....rse-racing.html
jest szansa że da się ustawić optymalnie i nauczyć korzystać z AF-C.

Przy K-1 i nowych obiektywach faktycznie jest to łatwiejsze. Wystarczy odłożyć 15 tysięcy złotych polskich.
 
ambro  Dołączył: 20 Sie 2013
Piotrek K napisał/a:
Na Pentaxforums masz spory wątek o BBF także z przykładowymi ustawieniami różnych puszek:

https://www.pentaxforums....-everytime.html

...ja używam i lubię, ale nie pomogę - mam Kr więc różnice do najnowszych body są spore.


Dziękuje za link. Wczoraj była lepsza pogoda. Zrobiłem sporo roboczych fotek i AF-C nieźle daje radę -prawie 100% fotek z trafioną ostrością.
Pytania z pierwszego mojego postu są nieaktualne. Doczytałem się na zagranicznych stronach, a część sprawdziłem w praktyce. Pozostanę przy BBF, mimo ograniczeń w K70.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach