matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
Jaki tele
Witam

od nieco ponad roku pstrykam tu i tam, głównie przyrodę, więc chcę kupić jakiś teleobiektyw.

Z tego, co googlam, to widzę Sigmę 50-500, który albo jest za 5,5k niedostępny, albo za 9k dostępny, a używek brak do pentaxa.
Jak mam dać 9 tyś za niego, to za tą cenę kupię drugi aparat, jakiś obiektyw z serii 150-600 i zostanie jeszcze na wycieczkę (pomijając, że będę musiał jeszcze sporo dozbierać)
Z drugiej strony, lubię Pentaxa i nie chciał bym go zmieniać.

Czy na rynku istnieje jakiś inny długi tele, taki w rejonie 400+ na długim końcu? Oczywiście z jakąś sensowną jakością optyki, żeby nadawał się np. do ptaków i innych zwierząt, choć zdaję sobie sprawę, że to dość drogie zabawki.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Jest nowy HD Pentax-D FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW, ale wątpię by jego cena Cię zainteresowała ;-)
 

rafb  Dołączył: 01 Cze 2015
Nie tak dawno ktoś (chyba na FB, nie tutaj) chwalił się, że kupił Sigme w UK (http://www.srsmicrosystems.co.uk/lenses/sigma-lenses/sigma-pentax-mount-lenses/sigma-50-500mm-f4-5-6-3-dg-os-hsm-lens-pentax-fit.html). Cena po przeliczeniu wychodzi jakieś 4300 zł.
 
MaAstro  Dołączył: 07 Kwi 2016
Sam od pewnego czasu się przymierzam do takiego zakupu. Z tego co wiem to z nowych (o jakości wartej rozważenia to)
HD Pentax-D FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW za około 9-10 tys.
SMC Pentax-DA* 300mm F4 ED [IF] SDM + HD Pentax-DA 1.4x AW AF Rear Converter 6-7 tys.
Sigma 300mm F2.8 APO EX DG (w cenie około 10+ tys.)

Z używanych jest klika Sigm 400 mm (osobiście polecam wersję Sigma 400/5.6 APO Tele Macro - bardzo zacne szkło, miałem ja jeszcze pod Sony), nie dawno widziano na pewnym znanym amerykańskim portalu Tamron SP AF 300mm F2.8 LD IF (60EP) (można go później spiąć z TC). Istniały (bądź istnieją) także Sigmy:
150-500mm F5-6.3 APO DG OS HSM
120-400mm F4.5-5.6 DG APO OS HSM
120-400mm F4.5-5.6 DG APO OS HSM
Sigma 170-500mm F5-6.3 APO
Sigma 170-500mm F5-6.3 APO DG
APO 135-400mm F4.5-5.6 DG.
Każda z nich na rynku używanych jest warta nie więcej niż 5 tys. (czasem znacznie mniej). Natomiast, jak poczytałem fora to każdy użytkownik ma na ich temat różną opinię. Oraz używane szkła z serii F i FA:
o cenach, które być może mógłbyś zaakceptować:
SMC Pentax-FA* 300mm F4.5 ED [IF]; SMC Pentax-F* 300mm F4.5 ED [IF]
SMC Pentax-FA* 400mm F5.6 ED [IF]
I trochę szkieł w cenie zaporowej:
SMC Pentax-FA* 600mm F4 ED [IF]; SMC Pentax-F* 600mm F4 ED [IF]
SMC Pentax-FA* 250-600mm F5.6 ED [IF]; SMC Pentax-F* 250-600mm F5.6 ED [IF]
Na koniec możesz pomyśleć o jakimś szkle manualnym. A jeśli potrzebujesz AF, tak jak ja ze względu na parszywą wadę wzroku to zawsze możesz je podłączyć do SMC Pentax-F 1.7x AF Adapter, który zapewnia pewien AF. Ponoć działa to całkiem nieźle.

Ja po przetestowaniu kilku szkieł odkładam na SMC Pentax-DA* 300mm F4 ED [IF] SDM (na matrycy APS-C nie jest to wcale krótkie szkło).

Co do zakupu sprzętu z innej stajni. Polecam to dobrze przeliczyć. Nie wiem jakie masz teraz body i obiektywy, ale mogę cię zapewnić że zakup czegoś klasy Pentax K-5 czy nawet k-50 (wizjer, pola AF, uszczelnienia, matryca itp.) spod stajni Canon lub Nikon plus nowe 150-600 mm wcale nie musi być tak tanie, jak może się wydawać. Wynika to głownie z faktu, Pentax w swoich najtańszych DSLR daje więcej niż Canon lub Nikon. Swoją droga to 600 mm na APS-C to już wymaga bardzo porządnego statywu (który sam z siebie może kosztować 1000+ zł).
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
rafb napisał/a:
Nie tak dawno ktoś (chyba na FB, nie tutaj) chwalił się, że kupił Sigme w UK (http://www.srsmicrosystems.co.uk/lenses/sigma-lenses/sigma-pentax-mount-lenses/sigma-50-500mm-f4-5-6-3-dg-os-hsm-lens-pentax-fit.html). Cena po przeliczeniu wychodzi jakieś 4300 zł.

O, i to może być jakieś rozwiązanie
[edit] o ile się dowiem, czy będą go mieli na stanie w najbliższym czasie.
[edit2]małe szanse.
Sadly this lens has been discontinued by Sigma.
If we ever get any used ones they will be listed on our site.

Jak na razie tylko w chińskich sklepach to widzę nowe, ale jakoś boję się kupować od wynalazków typu eglbalcenter czy mydigitaland

Cytat
Co do zakupu sprzętu z innej stajni. Polecam to dobrze przeliczyć. Nie wiem jakie masz teraz body i obiektywy, ale mogę cię zapewnić że zakup czegoś klasy Pentax K-5 czy nawet k-50 (wizjer, pola AF, uszczelnienia, matryca itp.) spod stajni Canon lub Nikon plus nowe 150-600 mm wcale nie musi być tak tanie, jak może się wydawać. Wynika to głownie z faktu, Pentax w swoich najtańszych DSLR daje więcej niż Canon lub Nikon..


Po tym, co przeżył mój K50 (m.in. kilka miesięcy temu wypadł mi z 8 piętra! na ziemię pod blokiem (udeptaną, twardą), efekt: kurz za ekranem i leciutko uszczerbiona obudowa obok mocowania paska i obiektyw KIT 18-55 stał się tylko manualny) i nadal działa w pełni sprawnie, jestem przekonany, że to dobry sprzęt i nie chciał by go zmieniać na nic innego producenta, jeśli nie zostanę zmuszony.

 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Zawsze można jeszcze zapolować na używane DA*300/4 - mnie się w końcu udało :-D
Niedawno ktoś z forum sprzedał go bodajże za 3,5 tys. w algierze.
Po dokupieniu TC 1.4 pentax'a można już zapolować na zwierzynę.
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Zawsze można jeszcze zapolować na używane DA*300/4 - mnie się w końcu udało :-D
Niedawno ktoś z forum sprzedał go bodajże za 3,5 tys. w algierze.
Po dokupieniu TC 1.4 pentax'a można już zapolować na zwierzynę.

Czasem i bez TC udaje się zapolować na zwierzynę. Zwłaszcza na tak okazałą:

Poniżej zaś inny byk sfotografowany kilkadziesiąt minut wcześniej z założonym TC 1,4x. Z oczywistych względów bardzo szybko ściągnąłem telekonwerter. :mrgreen:


Polecam właśnie taki zestaw. Sporo lepsza optyka niż te długie sigmy i tamrony. Nawet z TC 1,4x. I na dodatek 1 kg mniej do dźwigania, solidna metalowa obudowa i uszczelnienia. W sam raz do przesyconego wilgocią lasu. :-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Oprócz tego co Ci podano

Najtaniej w stosunku do długości
Tokina A-TX 80-400mm F4.5-5.6 - zdarza się za 1000 złotych.
Zdecydowanie polecam Sigmę 100-300mm F4 z konwerterem da nierzadko lepszy obrazek niż przeciętny zoom o ogniskowej 500mm - wydatek tak od 2500 zł w górę,
Stary Tamron Adaptall 60B 300mm F2,8 lub późniejsza wersja 360B spięty z konwerterem Pentaxa AF1,7 - tworzy nam się szkło z AF o ogniskowej 510mm i świetle około F4,2 - całość do zdobycia za jakieś 3500 - 4500 zł.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Marek, piękne kadry :-B
 
MaAstro  Dołączył: 07 Kwi 2016
Grzechotnik napisał/a:
Oprócz tego co Ci podano
Zdecydowanie polecam Sigmę 100-300mm F4 z konwerterem da nierzadko lepszy obrazek niż przeciętny zoom o ogniskowej 500mm - wydatek tak od 2500 zł w górę,

Widziałem zdjęcia z użyciem tego szkła. Miodzio. Testy na optyczne też pokazuję, że sprzęt jest miodzio. Jest tylko jeden problem z tym szkłem...poluje na nie od bezskutecznie od ponad roku i nie widziałem nic tańszego (uwzględniając cło, przesyłkę itp) niż nowe DA 300 kupione w stacjonarnym sklepie w PL. Swoją drogą, jeśli kogoś stać (i chciałby kupić), to obecnie jest taka Sigma z TC 1.4 wystawiona na sprzedaż: http://www.pentaxforums.c...7-70-more.html. Oczywiście wymaga to ściągnięcia szkła z US co wymaga opłacenia cła (obstawiam w tym przypadku kilka%, zdziwiłbym się gdyby więcej niż 7%, przy pewnym szczęściu może być 0%), VAT (23%) i przesyłka (DHL to pewnie 200-300$, pewnie taniej niż 50$ jest niewykonalne) i być może opłata dla firmy kurierskiej za pomoc w odprawie (być może opcjonalna) - pewnie kilka$. No i oczywiście wymaga to trochę cierpliwości i zabawy z wypełnianiem papierów dla urzędów celnego i skarbowego.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Niedawno S 100-300 tak jak i DA 300 były na alledrogich.
Przy dobrej zasiadce to i 70-200 wystarczy.... a na część płochliwych stworzeń to i 400mm to sporo za mało.

Do zestawu jeszcze dodaj FA 300/2.8 i DA 560/5.6....
Zawsze można jasne manuale z serii A* z TCx1.7 z AF

Do kilku luf Sigmy kiedyś producent wymieniał uchwyt bagnetowy pod Pentaxa o ile dobrze pamiętam 1k dopłaty.
Dla nowych szkieł to nie pieniądz ....

Przyglądnij się też parametrom szkiełek.... minimalnej odległości ostrzenia i obrazkowi jako dają ( A 400/5.6 na cropie dawał słabiej niż DA300 + TCx1.4)
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
pipeman napisał/a:
Przy dobrej zasiadce to i 70-200 wystarczy.... a na część płochliwych stworzeń to i 400mm to sporo za mało.
Na zasiadkę małe szanse, bo 80% wypadów robię z lepszą połową. Zwykle nie ma problemu siedzieć na polanie/łące/szczycie przez 2h, ale o jakimś większym chowaniu się nie ma mowy.
Cytat
Zawsze można jasne manuale z serii A* z TCx1.7 z AF
A tego, to nie widziałem ani na allegro, ani na ebay od kilku miesięcy.

Cytat
Do kilku luf Sigmy kiedyś producent wymieniał uchwyt bagnetowy pod Pentaxa o ile dobrze pamiętam 1k dopłaty.
Dla nowych szkieł to nie pieniądz ....
Tak, ale problem w tym, że to szkło musi być w ogóle dostępne w wersji na pentaxa i tylko z 3 konkretnych serii a tam nic ciekawego dla pentaxów nie ma, w ogóle chyba tylko 2 czy 3 szkła się łapią z kilkunastu dostępnych w programie. W sumie chyba tylko S 120-300 by się łapała z w miarę sensownych.


W ogóle zastanawiam się nad tym, czy iść w stałkę + ewentualnie TC. Tak, wiem, jakość zdjęć będzie lepsza a waga zestawu mniejsza, ale z drugiej strony, jak coś podejdzie bliżej, to zanim odepnę TC lub przepnę obiektyw, to już nie będzie pewnie nawet uciekającego zadka do sfotografowania, a jeśli mam chodzić z 2 body, to argument wagi odpada, a i cenowo na razie wolę powiększyć szklarnie, niż kupować drugie body... ale z drugiej strony, stałki jednak mają lepszą jakość zdjęć, niż zoomy. eehhhh. ciężkie życie ;)
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Pozostaje jeszcze 150-450 taszczyć i masz zooma całkiem dobrego optycznie...
Gdzieś na pentax.com padło zdanie o całkiem dobrym obrazku z 560/5.6 w porównaniu z 600/4 ...... a to na używke 10.000 PLN różnicy w zakupie.

[ Dodano: 2016-12-15, 18:57 ]
matkus, właśnie masz na alledrogich jedną sztukę
 

leesq  Dołączył: 29 Lis 2014
S50-500 jest chyba ciągle dostępne w srsmicrosystem

http://www.srsmicrosystem...pentax-fit.html
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Mimo braku giełdy udało mi się nabyć S50-500 ~1,5k, s150-500 miałem okazję kupić < 1k.
Zastanawiam się teraz nad zakupem T90 macro.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
dybon, Tamron 90/2.8 czy Pentax 100/2.8 :-P
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
dybon napisał/a:
Mimo braku giełdy udało mi się nabyć S50-500 ~1,5k, s150-500 miałem okazję kupić < 1k.

A te ceny to w jakiej walucie :?: :evil:
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
greentrek napisał/a:
A te ceny to w jakiej walucie :?: :evil:
Jeśli Sigma 50-500 jest w starej wersji to w zależnie od stanu może kosztować około 1500zł, natomiast za używaną Sigmę 150-500 to ja bym nie dał żadnej kasy. Nowej bym nie kupił. :-P
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Za 1500 Bigma w starej wersji to tylko do remontu - ze startą farbą z korpusu albo z grzybem w środku. Od roku śledzę e-baya w tym względzie. Albo komuś zalega i potrzebuje szybko gotówki - sadzę ze to się zdarza baaaardzo rzadko. Z Japonii regularnie po 3700, z UK jak funt był tani jak barszcz przez tydzień za nówkę ze stabilizacją było 3800.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
50-500 osłonę słoneczną na taśmę izolacyjną łapię , no i trochę okładziny brakuje na części ruchomej korpusu, ale optycznie jestem zadowolony, gorzej z masą szkiełka :evilsmile:

#01


#02


#03


[ Dodano: 2016-12-19, 00:14 ]
pipeman napisał/a:
dybon, Tamron 90/2.8 czy Pentax 100/2.8 :-P


Z racji budżetu Tamron

PS. chociaż zobaczę jak skończy się czyszczenie magazynu....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach