x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Nie wiem czy zauważyliście chyba po raz pierwszy widzę, że sprzęt do testów wypożyczył X-kom. Od pewnego czasu mają w swojej ofercie P więc to chyba krok ku lepszemu jeśli chodzi o dostępność korpusów. :-B
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ciekawie test AF wypadł. Chyba Pentax zlał konkurencję :evilsmile:
 

kerrad  Dołączył: 15 Lip 2008
Stabilizacja też całkiem przyjemnie działa. Mając porównanie do K-30 widzę, że jest lepiej, szczególnie w zakresie tele. Szkoda, że w trybie wideo z SR jest byle jak i moim zdaniem należy go wyłączyć. Sporadycznie używam filmowania, ale w testach w ocenach końcowych Pentax na tym traci.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Dada napisał/a:
Ciekawie test AF wypadł. Chyba Pentax zlał konkurencję :evilsmile:
Od jakiegoś czasu leje regularnie. A wypadł ciekawie, o tyle, że spodziewałem się znacznie lepszego wyniku w żarowym, zwłaszcza w porównaniu do K-S1, który też testowano z FA50/1.4.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dada napisał/a:
Chyba Pentax zlał konkurencję :evilsmile:
Ba. Masakruje, miażdży, gniecie, rozkwasza, szatkuje i jeszcze raz masakruje.
 
drfidel  Dołączył: 11 Mar 2015
Są też plusy ujemne. Brak zasilania AA i obrazki z tego nowego kita mizerne. Rozdzielczość matryc rośnie, a kitowe szkiełko wyraźnie podąża w przeciwnym kierunku.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
drfidel napisał/a:
Rozdzielczość matryc rośnie, a kitowe szkiełko wyraźnie podąża w przeciwnym kierunku.


Jak za sprzęt za 100 dolarów (porównując zestaw samo body - body plus nowy RE) nie spodziewałbym się rewelacji.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
drfidel napisał/a:
obrazki z tego nowego kita mizerne


...a który Twoim zdaniem jest najmizerniejszy i co konkretnie takie mizerne w nim jest?
 

Galus81  Dołączył: 16 Lip 2008
Hmmm
RAW K-S2 < 700D < K-50
JPG 700D < K-S2 < K-50
 

kerrad  Dołączył: 15 Lip 2008
Galus81 napisał/a:
Hmmm
RAW K-S2 < 700D < K-50
JPG 700D < K-S2 < K-50


Czy aby na pewno K-50 daje lepsze RAW-y? Jeśli K-50 to to samo co K-30, to niekoniecznie... Poniżej zestawiam porównanie K-30 i K-S2 na ISO12800 dla tej samej scenki z identyczną ekspozycją (trochę inaczej ustawiona ogniskowa obiektywu) wołane w Raw Therapee z wyłączoną redukcją szumu. Po kliknięciu oryginalna rozdzielczość. Nie widzę przewagi K-30 piksel w piksel - co więcej redukcja szumu w RAW nie jest tu zbyt szczęśliwie zrobiona (powstają artefakty, które na K-S2 są mniej widoczne).

K-30


K-S2
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
Bez dwóch zdań K-50 daje ładniejszy obrazek i chyba nawet bardziej podatny na obróbkę.
Ale w praktyce te różnice są nieistotne z punktu widzenia osoby zainteresowanej robieniem zdjęć, a nie masturbowaniem się na pixelami.
 

kerrad  Dołączył: 15 Lip 2008
akira napisał/a:
Bez dwóch zdań K-50 daje ładniejszy obrazek i chyba nawet bardziej podatny na obróbkę.
Ale w praktyce te różnice są nieistotne z punktu widzenia osoby zainteresowanej robieniem zdjęć, a nie masturbowaniem się na pixelami.


Zgoda. Miałem jednak na myśli, że szum na K-S2 nie jest jakoś uciążliwy. Dużo zależy od profilowania kolorów. Widać, ze ten sam konwerter RAWów (niezależnie od tego czy to LR czy RAWTherapee) bardzo różnie interpretuje dane z matryc K-30/K-50 a K-S2 (mimo analogicznego ustawienia balansu bieli). Póki co kolorki z K-30 bardziej mi się podobają. To może być jednak kwestia odpowiedniego profilu.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
kerrad napisał/a:
Póki co kolorki z K-30 bardziej mi się podobają. To może być jednak kwestia odpowiedniego profilu.


Faktycznie, wydają się być bardziej nasycone. Wydaje mi się, że jednak S2 ma "ładniejszy" szum.
 
akira  Dołączył: 23 Gru 2014
oba korpusy bardzo udane.
nie wiem na ile ten moduł AF i ruchomy ekranik wart jest takiej dopłaty jaką obecnie dyktuje rynek. na tą chwilę brałbym K-50 chyba, że ktoś ma parcie na te dwie zalety. detal i rozdzielczość też jest po stronie nowszego korpusu, jeśli komuś nie wystarcza te 16MP ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Sweet - trzeba powoli obmyślać strategie negocjacyjną z małżonką i na jesieni może uda się przygarnąć nową puszkę.

AF z K-5 II w mniejszym korpusie cieszy. Szkoda tylko, że matryca nie 16 Mpix, ale za to trochę więcej pikseli przyda się przy 60-250 :-)
 

Andy_X  Dołączył: 09 Sie 2012
WuWu84 napisał/a:
Sweet - trzeba powoli obmyślać strategie negocjacyjną z małżonką i na jesieni może uda się przygarnąć nową puszkę.


Spoko, nowa puszka ma ponoć wysoki WAF (the usaul Wife Acceptance Factor). :mrgreen:
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Nie wiem ilu obecnie jest posiadaczy K-S2 na forum, ale jednak zapytam, bo może ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć:


1. Tryb seryjny dla RAW'ów to ok. 5 kl/s na początku. Czy ktoś sprawdzał, ile czasu aparat zapisuje te zdjęcia na karcie? Pytam, bo często fotografuję krótkimi seriami - 3kl - odstęp - 4 kl odstęp - 3 kl... itd.

2. Jak jest z wielkością plików RAW? Na optycznych podali ok. 30mb (dużo ):, z mojej 16mp matrycy w GR pliki mają 14-18mb, więc zastanawiam się, skąd ta wielkość? Czy jest opcja kompresji RAW'ów, ew. czy można zapisywać je w formacie DNG (i jaki mają wtedy rozmiar).

3. Czy te wszystkie "śliczne" diody, szczególnie wokół przycisków, można powyłączać?

4. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z pracą śrubokręta, czy może wszyscy już jadą na USM'ach.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Mertz napisał/a:
Na optycznych podali ok. 30mb (dużo ):, z mojej 16mp matrycy w GR pliki mają 14-18mb, więc zastanawiam się, skąd ta wielkość?
14-bitowe RAW-y z K-5 bez problemu osiągają 30MB, tu są wprawdzie 12-bitowe, ale matryca ma 4 megapiksele więcej.
Mertz napisał/a:
3. Czy te wszystkie "śliczne" diody, szczególnie wokół przycisków, można powyłączać?
K-S2 ma tylko diody wokół przycisków.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
14-bitowe RAW-y z K-5 bez problemu osiągają 30MB, tu są wprawdzie 12-bitowe, ale matryca ma 4 megapiksele więcej.


Nu tak, 14-bitów by to tłumaczyło. No bo te 4mp generowałyby taki przyrost pliku?

jaad75 napisał/a:
K-S2 ma tylko diody wokół przycisków.


Pytanie więc ponawiam - da się toto powyłączać, bo jarmarcznie wygląda, że hej :(

[ Dodano: 2015-06-19, 22:57 ]
Drgnęło. Ceny zaczęły spadać - odnotowaliście?
 
WaldekW  Dołączył: 28 Paź 2007
Witam
Na Optycznych piszą, że firma Apollo Electronics informuje o promocji związanej z lustrzanką Pentax K-S2:
http://www.optyczne.pl/85...entax_K-S2.html
Ale na stronie Apollo nic nie znajduję.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach