hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
gontek napisał/a:
Wstaw raw rc382 do Faststone image viewer i użyj skrótu Ctrl+Shift+B.

Najpierw to Ty nasz, w której osoby stronę stawiasz zarzut, że robił coś automatem... Faststone nie mam i nie zamierzam mieć bo LR+PS mi w zupełności wystarczy, więc przykro mi, ale nie użyję mitycznego skrótu Ctrl+Shift+B...
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Hmm... też nie mam, ale biorąc pod uwagę, że wszystkie obrazki są całkiem dobre to chyba muszę się zaopatrzyć :-P
A tak z drugiej strony to chyba nie ma nigdzie napisane, że nie wolno przyciskać "auto" (bo rozumiem, że ten skrót to jakieś auto). Tym bardziej, że ta zabawa nauczyła nas, że czasem lepiej nie robić nic.

[ Dodano: 2015-02-24, 21:00 ]
O kurczę!
hitman1986 - nie bo nie ma FS; ja - nie, bo wiem, że nie i nie mam FS; latarnik - nie, bo LR a poza tym nie podejrzewam żadnego programu o taką wizję; mr.ra66it - nie bo dał instrukcję w ACR; powalos - też nie, bo LR; rafi - hmm... pozostawię bez komentarza ;-)

Jak mówi przysłowie "Kto rzadko tu bywa i się nie odzywa ten sam sobie szkodzi"
:shock: bakulik padło na Ciebie. Teraz się tłumacz! :-D :-P
 

gontek  Dołączył: 19 Lut 2015
Podejrzewam na 99% obrazek nr. 6
 

beetlejuice  Dołączył: 25 Maj 2013
Dla mnie mr.ra66it. Ale wersja, którą zaprezentował Rafi też całkiem ciekawa.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
gontek napisał/a:
Podejrzewam na 99% obrazek nr. 6

O kudre. to jeszcze napisz mi co oznacza ten skrót bo auto to to chyba nie jest w takim razie. Jak takie fajne rzeczy (lub podobne) można osiągnąć to rzeczywiście chyba muszę się pobawić.
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
gontek napisał/a:
Podejrzewam na 99% obrazek nr. 6

No to jako detektyw pewnie umarłbyś z głodu...
SlicaR napisał/a:
Jak takie fajne rzeczy (lub podobne) można osiągnąć to rzeczywiście chyba muszę się pobawić.

Tylko tyle umie ten program? Od skrótu Ctrl+Shift+B oczekiwałem więcej, np. że będzie automatycznie dodawał różowe słoniki albo tęczową kupę :evilsmile:
 

gontek  Dołączył: 19 Lut 2015
Nie rób jaj ;-) ten skrót to autodopasowanie kolorów :-)
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
gontek napisał/a:
Nie rób jaj

Nie robię sobie jaj - skąd mam wiedzieć, jakie skróty ma program, którego w życiu nie używałem?
A to, że napisałem to trochę szyderczo... 8-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
SlicaR napisał/a:
bakulik padło na Ciebie. Teraz się tłumacz!

Nie używam FS, zdjęcie obrabiałem w Lightroomie, samodzielnie, bez automatu. To tyle w kwestii samoobrony. ;-)

SlicaR napisał/a:
latarnik - nie, bo LR a poza tym nie podejrzewam żadnego programu o taką wizję;

Przecież właśnie latarnik używał „LR + Fastone Image Viewer”.

Swoją drogą używanie automatu to nic zdrożnego. Sam czasem używam Auto Exposure żeby zobaczyć, co zaproponuje. Niestety, Lightroom ma tendencję do zbytniego rozjaśniania.

Kiedyś czytałem wypowiedź pewnego fotografa, który stwierdził, że zawsze na początku obróbki zdjęcia naciska przycisk Auto, bo jeśli efekt będzie dla niego zadowalający, to odpada mu kawał roboty z gmeraniem suwaczkami. :-)
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
bakulik napisał/a:
jeśli efekt będzie dla niego zadowalający, to odpada mu kawał roboty z gmeraniem suwaczkami. :-)
Moim zdaniem to słuszna linia. :-B
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
No to moja wersja wzbudziła - co prawda nie powszechne, ale jednak - "zainteresowanie" jak widzę. Choć może niekoniecznie zgodne z moimi, powiedzmy, oczekiwaniami hihi.

Może na początek więc owo "Ctrl+Shift+B" z FastStone Image Viewer (mam i używam - dla mnie to bardzo wygodna przeglądarka zdjęć i jeszcze lepsza porównywarka /polecam/ szczegółów).
Uzyskujemy efekt (dla pełnej rozdzielczości RAW, a nie zaszytego jpga) jak poniżej... [dodam, że FS nie zapisuje się jako edytor w exifie].



Moja wersja chyba jednak dość znacząco odbiega od tej powyżej... Aż mi ulżyło, bo jeszcze by się wydało, że czasem korzystam z funkcji "auto" (bo naprawdę korzystam i bywa, że nawet ją sobie chwalę) w jakimś "dziwnym", szerzej nieużywanym i nieznanym programie ;-)

Tak więc...
gontek napisał/a:
Podejrzewam na 99% obrazek nr. 6
...trafiłeś. W brakujący... 1% ;-)

Porównując wersje, wychodzi, że chyba 7. SlicaR stał się głównym "podejrzanym" ;-) Sorry, ale sam widzisz, że muszę Cię... wkopać :evilsmile: , skoro sam nie chcesz się przyznać :-P :mrgreen:

***

No a teraz całkiem poważnie (wcześniej tylko częściowo hihi). RAW jaki jest każdy widzi. Wersje oprócz mojej, są - zgrubnie rzecz biorąc - dość podobne. Żadna z nich nie zatrzymuje mojego wzroku i nie sprawia, że chcę na to zdjęcie popatrzeć nieco dłużej niż ułamek sekundy (siłą rzeczy oceniam to, co widzę na monitorze, a nie np. wydruk 1x1,5 m - może odbiór byłby inny?). Nie że krytykuję czyjąś obróbkę - chodzi mi o to, że pójście w stronę "naturalnej" obróbki zupełnie nie wzbudzało mojego zainteresowania uzyskanym efektem końcowym - czytaj zdjęciem. Było dla mnie takie "nijakie"... Dlatego szukałem innego, niekoniecznie sztampowego, sposobu na to zdjęcie i ostatecznie stanąłem na tym, co widać... Oczywiście wcale nie twierdzę, że mi się udało. Ale chciałem i próbowałem "inaczej"... ;-)
 
latarnik  Dołączył: 06 Sie 2012
Dla zmęczonych dyskusją o autodopasowaniu itp - używam Fastone , tu tez użyłem do korekty jpg po wywołaniu w LR - jest tam taki suwaczek "uwydatnienie" - zjechałem nim wartość dół o jakieś "15".
Proponuję poczytać "Przygody dzielnego wojaka Szwejka " , obejrzeć "CH dezerterzy" , ze szczególna uwagą śledząc wypowiedzi kapitana Wagnera - pozwoli to nabrać ciut dystansu do ustawień automatu - wszak są po to by czasami ułatwić życie. Pozdrawiam.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
bakulik napisał/a:
Kiedyś czytałem wypowiedź pewnego fotografa, który stwierdził, że zawsze na początku obróbki zdjęcia naciska przycisk Auto, bo jeśli efekt będzie dla niego zadowalający, to odpada mu kawał roboty z gmeraniem suwaczkami. :-)
Fotografem nie jestem, ale korzystam dokładnie z tej metody. Tak luźno mocno na oko, to po [auto] coś koło 5% zdjęć może jest takie, że nic więcej nie ruszam. ACR lubi czasem dać o +2EV za dużo O_o
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Również zaczynam kontrolnie od Auto po czym poprawiam. Nie poprawiane raczej się nie zdarzają.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
 
Po zapoznaniu się z powyższym przedstawiam swoje żądania:
1. Żądam zmiany nazwy programu z Faststone Image Viewer na SlicaR Image Viewer
2. Żądam by statuetka Oscara powędrowała do mnie. Przyznając ją, kolega Marooned chyba zapomniał sprawdzić w FS jak ten obraz powinien wyglądać.
:-D :-D :-D
A poważnie:
Plik rzeczywiście do złudzenia przypomina moją wersję (co prawda na laptopie - stary Acer - bo na "dużym" podobieństwo nie jest już tak widoczne). Powiem więcej: gdybym znalazł sposób na przyciemnienie szarości dymu przy ogonach samolotów to z pewnością bym to zrobił i podobieństwo byłoby jeszcze większe. Nie znalazłem, stąd moja prośba do mr.ra66it'a o wytyczne.
Plik oczywiście obrabiany w ACR + PS - jak zwykle. Gdyby ktoś chciał wiedzieć jak być tak dobrym ( :!: ) jak Ctrl+Shift+B w FS to oczywiście służę obstrukcją insługi.

gotnek, gratuluję czujności - fajnie, że Ci się chciało.

latarnik, ja rozumiem, że traktujemy tę dyskusję z dużą dozą dystansu, uśmiechem, i jako ciekawostkę. Przynajmniej taki był charakter moich wypowiedzi.

Tak czy owak z 382 odcinka RC zrobiła nam się historia z morałem. A morał ów brzmi:
"Sprawdzaj "auto" w wszystkich plikach, nie trać czasu tak jak SlicaR"
;-)
 

gontek  Dołączył: 19 Lut 2015
I tym miłym akcentem, myślę że można zakończyć drążenie tematu autodopasowania kolorów. Nie chciałbym być źle zrozumianym, też używam automaty i po to zostały stworzone by nam pomagać, jednak w pracy twórczej lepiej polegać na własnym poczuciu estetyki. Nie chciałem nikogo urazić ani zdołować, o ile ktoś się czuje niekomfortowo na skutek moich wypocin, to bardzo przepraszam :oops: Ulżyło mi, niedługo wiosna :-) :-) :-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
SlicaR napisał/a:
2. Żądam by statuetka Oscara powędrowała do mnie. Przyznając ją, kolega Marooned chyba zapomniał sprawdzić w FS jak ten obraz powinien wyglądać.
Odwołanie wraz z przepisem wywołania rozpatrzy komisja. Potem wódka z działaczem kultury wiadomej proweniencji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach