rafb  Dołączył: 01.06.2015
pazuzu88 napisał/a:
Napiszcie czy ktoś ma podobny konfig
Nawet identyczny :mrgreen:
LR chodzi bez problemów. Przy operowaniu suwakami tylko czasami widać lekkie opóźnienie. Przy malowaniu pędzlem często też obserwuje opóźnienie, co jest irytujące bo chciałbym widzieć zmiany na bieżąco. Rozwiązaniem jest "malowanie" małymi porcjami.

Wersja 6 jest można powiedzieć pierwszą moją "na pełen etat". Wcześniej tylko przez chwilę używałem którejś 5, więc nie jestem w stanie powiedzieć nic na temat zmian w szybkości działania.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
pazuzu88 napisał/a:
i5-4690
16GB RAM
SSD (program + cache + podglądy)
HDD (pliki RAW)

To samo tylko z 8 GB RAM - w wersji CC nie dostrzegam żadnych opóźnień zarówno w pracy z RAW-ami z K-5 jak i 80 GB TIFF-ami z Foveona. Zapis oczywiście trwa chwilę dłużej ale machanie suwakami daje efekt natychmiastowy.

pazuzu88  Dołączył: 14.04.2011
Zapis, czy generowanie podglądów nie stanowi dla mnie problemu bo zawsze mogę iść zrobić herbatę w tym czasie:)
A mógłby ktoś wytłumaczyć o co chodzi z inteligentnymi podglądami?

LR 6 wspiera obsługę GPU, w takim razie jaka jest najtańsza karta która znacząco poprawi pracę względem wbudowanej Intel HD 4600?

plwk  Dołączył: 21.04.2006
LR może pracować nie na pliku RAW, lecz na dużo mniejszym pliku podglądu. W opcjach importu można zaznaczyć tworzenie pliku podglądu. Oczywiście przy słabszych konfiguracjach trochę czasu zabiera stworzenie plików podglądu, ale sama praca jest dużo płynniejsza. Dopiero eksport jest robiony z pliku RAW.

shaper  Dołączył: 01.05.2010
Czy te previews zajmują dodatkowo miejsce na dysku?

Na pewno.

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
shaper zdecydowanie.

bbartlomiej  Dołączył: 10.09.2007
Z innej beczki, znacie jakieś alternatywy dla Lightrooma z podobnie rozwiązaną biblioteką/katalogiem zdjęć? Chodzi mi o to, żeby podobnie przyjemnie można było importować zdjęcia i rozdzielać w katalogach po datach, dzielić na kolekcje, tagować. Szukam jakiejś alternatywy, gdyby nie wychodziły już pudełkowe wersje LR. DXO do obróbki jest spoko, ale przeglądanie zdjęc to jakaś tragedia...

neemeroosi  Dołączył: 28.01.2017
Dużo na szybkości można zyskać mając kartę Nvidi opartą o technologię CUDA - nowsze karty mają średnio ok. 1000 procesorów CUDA, więc widać jaka to jest przewaga nad zwykłym 4 lub 8 wątkowym procesorem komputera.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
pazuzu88 napisał/a:
LR 6 wspiera obsługę GPU, w takim razie jaka jest najtańsza karta która znacząco poprawi pracę względem wbudowanej Intel HD 4600?

Taka ciekawostka - po wyłączeniu wspierania pracy LR przez wbudowaną grafikę Intela, program działa szybciej.

darkduch  Dołączył: 29.06.2008
Przy mojej zewnętrznej grafice, też jest szybciej po jej wyłączeniu :-P dużo szybciej :evilsmile:

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
darkduch napisał/a:
Przy mojej zewnętrznej grafice, też jest szybciej po jej wyłączeniu :-P dużo szybciej :evilsmile:
Może to być kwestia sterowników. Mi do niedawna po włączeniu wsparcia GPU Lightroom się zawieszał. Ale niedawno pojawiła się nowa wersja i wszystko działa poprawnie i szybciej.

pazuzu88  Dołączył: 14.04.2011
A możecie dopisać jakie macie dokładnie karty graficzne? Obecnie mam wbudowaną i gdy by było zbyt wolno planowałem coś dokupić, ale wolałbym się nie naciąć.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Ja mam tylko wbudowaną i nie zauważam aby LR działał jakoś wolno. Fakt, że nie obrabiam jednocześnie dziesiątków fotek. Zmiany wprowadzane suwakami w "develop" są natychmiast widoczne na ekranie. Procesor i5 3470@3,2 GHz, pamięć 8GB DDR3 10700. Używam LR 5.7.1 Pzdr.

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Mam FirePRO V4900 i ze wsparciem Lr działa szybciej, tylko że po kilku dniach się totalnie zawiesza. Odkliknięcie ptaszka tyczącego wsparcia rozwiązuje problem wysypywania się programu.

Może grafika ma za słabe chłodzenie.

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
Michu, miałem właśnie podobnie z ASUS R7 250X. Najnowsza wersja sterowników o numerku 16.12 (grudzień 2016) rozwiązała problem. Oczywiście poprawa wydajności jest wyraźnie zauważalna, zwłaszcza w module Develop.

Inna sprawa że też kiedyś miałem FirePRO V4800 ale karta padła zanim miałem okazję sprawdzić jej wydajność przy wspieraniu LR. plwk, może mieć rację z tym chłodzeniem. :-/

darkduch  Dołączył: 29.06.2008
Ja mam geforca 9600 GT, i przy użyciu wsparcia chodził wolniej niż i7 920, teraz zmieniłem na i7 6800, ale jeszcze nie miałem czasu testować ;-)

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Nie sądzę, by to byłą kwestia chłodzenia. Lr wieszał się w momencie przejścia do zakładki Develop. Obojętnie, czy komp długo pracował, czy bezpośrednio po włączeniu. Chłodzenie firmowe, a to przecież karta graficzna stworzona do ciężkiej pracy.
Uaktualnię sterowniki i dam zynk.

darkduch napisał/a:
Ja mam geforca 9600 GT

Też mam tą kartę i po kilku godzinach pracy LR potrafi się wysypać. Tyle, że mam dosyć leciwy E5200 podkręcony z 2500 na 3000, czyli dla tego procesora delikatnie.

Skocz do: