SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Więc:
1. Tak mam w puszce coś poustawiane, ale nie dużo.
2. Chcę cokolwiek, co mnie trochę zbliży do jpg, który wygląda o niebo lepiej. Może być jpg podglądu.
3. RAW oczywiście w DNG
Chodzi o to, że wkurza mnie jak jest całkiem nieźle, a ja muszę zaczynać od zera i tak 700 razy. Poza tym nie po to mamy aparaty generujące taki fajny obrazek, żeby oglądać podgląd w aparacie i męczyć się nad rawami od zera. Chyba.
Opcja auto oczywiście nie wchodzi w grę.

[ Dodano: 2018-11-26, 21:13 ]
Idę spróbować poklikać to co mi tu napisaliście.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
SlicaR napisał/a:
Opcja auto oczywiście nie wchodzi w grę.

Możesz sobie suwaczkami poustawiać coś w miarę uniwersalnego i zapamiętać jako ustawienia predefiniowane, z którymi będą się rawy otwierać. Możesz zapamiętać więcej takich ustawień, dla różnych warunków.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A dlaczego nie masz w takim układzie w aparacie ustawione RAW + JPG? Skoro odpowiada Ci JPG, to po co męczyć się z RAWem? Jeśli jednak będzie potrzeba większa korekta, odpalasz RAWa.
Nigdy nie rozumiałem osób tęskniących z JPGiem i męczących się z RAWami.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
w fajnej kameralnej knajpce turystów którzy zamówili piwo i kiełbasę z grila.

Aleś mnie rozbawił. Aż mi się przypomniał znajomy, który pojechawszy na świąteczny jarmark do Wrocławia, stał godzinę w kolejce do makdonalda. Na rynku.
Co do jpg, to muszę potwierdzić, co napisano powyżej. Jak myślę ile niekiedy potrzeba czasu by z pentaxowego rawa uzyskać obrazek jaki mam z Fuji, to sobie myślę było wziąć kompakt :mrgreen: Oczywiście to wszystko zależy do czego ta fotografia. Drukowalem ostatnio jpg 30x30 z kompakta. Kolega coś kumający w foto nie mógł uwierzyć.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Chyba się do końca nie rozumiemy. Jpg nie jest wystarczający i pozostawia bardzo małą możliwość korekcji (zwłaszcza w zakresie WB i świateł). Ale raw jest ciemny i szaro-bury. Gdyby raw odrazu miał ustawione suwaki w sposób zbliżony do jpga to korekcja byłaby dużo szybsza. Do tej pory nie było to dla mnie problemem, ałe do tej pory sporadycznie obrabiałem tak duże serie.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
SlicaR, ustaw sobie wstępnie kontrast +10, Clarity +10, Saturation +5. Potem to zapisz jako domyślne ustawienia i będziesz w połowie drogi. Jeśli serie, o których mówisz, mają po kilka zdjęć robionych w podobnych warunkach, to obrób pierwsze i skopiuj ustawienia na resztę.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
SlicaR napisał/a:
pozostawia bardzo małą możliwość korekcji (zwłaszcza w zakresie WB i świateł)
Dla mnie stracony WB był głównym powodem ponownego przytulenia RAWów... I chociaż faktycznie jest tak jak piszesz, że na profilu neutralnym (mam tak domyślnie w RT) jest szaro-bura, nieatrakcyjna kupa, to przecież:
bbartlomiej napisał/a:
Jeśli serie, o których mówisz, mają po kilka zdjęć robionych w podobnych warunkach, to obrób pierwsze i skopiuj ustawienia na resztę.
Tak! To jest największy "power" wywoływarki! Bez tego już by mi się na powrót odechciało :-P

[ Dodano: 2018-11-27, 11:40 ]
espresso, rychu, a możecie jakoś bardziej opisać, na czym polega ta wyjątkowość JPG w Fuji i Olku? Wielu wychwala, Internet odbija to echem, ale właśnie... To jest subiektywne upodobanie, nostalgia za Velvią, i tym podobne - których bynajmniej nie umniejszam, bo w końcu chodzi o przyjemność oglądania finalnych obrazków - czy przemawiają za tym jakieś twardsze konkrety?

[ Dodano: 2018-11-27, 11:57 ]
W obu Pentaksach używam RAW - żeby mieć większą kontrolę, bardziej spójne efekty finalne (chociaż nie identyczne, matryce mam z dwóch różnych epok). No i czasem trzeba ratować K20D ;-) W Canonie jednak pozwalam sobie na JPG. To jest aparat do spacerowego focenia i mogę sobie dać czas na ustawienie tego i owego pod konkretną sytuację. Preselekcja WB + profile kolorystyczne (te od kontrastu, nasycenia, wyostrzania itp.) są wyciągnięte do podręcznego menu i tę konfigurację bardzo sobie chwalę. Korekcja ekspozycji - zawsze, jasna sprawa. Poza tym matryca ma solidne rezerwy w zakresie dynamicznym, więc korekcje cieni i świateł dużo potrafią i są włączone. Jest naprawdę fajnie. Tak, robię w JPG, ale nie wszystko zostawiam automatom. Stąd pewien mój sceptycyzm, że Fuji i Olek ogarniają to jakąś wewnętrzną magią ;-)

 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
espresso, ale czytałeś co autor chciał osiągnąć? Poza tym zmiany o 5 czy 10 punktów nie zabija obrazka. Sam zwykle daje większe wartości dla różnych zdjęć i jeszcze nie zauważyłem, żebym cokolwiek zabił.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
espresso napisał/a:
prosto z Pentaxa i Fuji
Czyli Twoim zdaniem, nawet udostępnione w Pentaksach liczne ustawienia dla JPG to raczej psu na budę? Fuji też ma tyle opcji, czy fabrycznie jest lepiej dopracowane?
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie wiem dlaczego tak siedliście na tych jotpegach. W moim przypadku, dla 90% przypadków jakość uzyskiwaną z X30 wystarcza. Jak mam pomysł na Fotografię, biorę Pentaxa i DNG.
To o czym piszemy, to wszystko oprogramowanie, przy czym ktoś bardzo się postarał i soft robi czarną robotę za nas. Nie twierdzę, że wszystko jest akceptowalne, bo tak będzie różne jak różne są sceny i warunki.
Mam porównanie, dlatego twierdzę, że Fuji jest mistrzem algorytmów wywołujących.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jotpegi z Pentaksa zapewne mają być neutralne, bez upiększania rzeczywistości.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
Nie wiem dlaczego tak siedliście na tych jotpegach.
Nikt tu na niczym nie siada, drogi rychu. Ja chciałem tylko dopytać, cóż to za "jakość" i dlaczego ten czy ów jest "mistrzem algorytmów" - w czym to się przejawia?

[ Dodano: 2018-11-27, 13:52 ]
I bynajmniej nie proszę o tablice testowe czy jakieś (za przeproszeniem) Imatesty. Napisz mi, że odszumianie zachowuje więcej detali, albo że zielenie lepsze, albo głębsze nasycenie, albo bardziej naturalne twarze, albo lepsza ostrość...
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
espresso, z porównania wynikają jakieś spostrzeżenia. O nie właśnie zapytałem.
I mam nadzieję, że rychu odpowie.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jak to napisać, żeby się nie zapętlić :-)
Nigdy nie udało mi się uzyskać wyglądu obrazka z RAW Pentaxa w takich kolorach jak robi to Fuji. JPG z pentaxa daje oraz powiedzmy zadowalający dla przeciętnego oglądacza, obróbka jest bardzo ograniczona. W przypadku Fuji nie muszę robić nic w większości przypadków. Do tego mogę sobie to ustawić albo w puszce, albo zrobić RAF i taką samą operację przeprowadzić za pomocą gotowych profili w dedykowanej do Xtrans wywoływarce. A, że mi się nie chce, od kiedy ponownie wszedłem w posiadanie lustrzanki P, mam na stałe ustawiony JPG.
Subiektywnie: pięknie wysycone, żywe kolory, tonacje i barwy przypominają erę slajdu (do wyboru), BW też niezłe z filtrami, ostrość jak na taki obiektyw dla mnie bardzo dobra, wydruk 30x30 super.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Dzięki, rychu!
A jakiego masz Fujika? X30?
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Od początku grudnia Lightroom 6 nie wyświetla poprawnie modułu mapy. Nie widać mapy.
Znacie jakiś program który w podobny sposób wyświetli mi punkty, pinezki itp na mapie? Nie chodzi mi o pokazywanie położenia pojedynczych zdjęć ale całych folderów.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
bakulik napisał/a:
wiadomo dlaczego?

Podejrzewam, że Google coś zmieniło w API swoich map.
espresso napisał/a:
z windowsową IE

Ciekawe jak Lightroom wyświetla mapę… ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W tej chwili wiem, że niczego nie wyświetla, bo sam z LR korzystam. Jak już napisałem, podejrzewam, że to przez jakieś zmiany w API map Google. Moje pytanie dotyczyło samego mechanizmu mapy, jestem niemal pewien, że na Windowsie odpowiada za to IE, podobnie jak w Geosetter.
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
bakulik napisał/a:
https://www.geosetter.de/en/main-en/


Niestety program ten wyświetla tylko 1 poziom folderów. Tzn jak mam folder i w nim 3 osobne folder ze zdjęciami to już nie wyświetla znaczników. Muszę po kolei na każdy z tych 3 folderów klikać.

Specjalnie na K-3ii się przesiadłem, z racji GPS-a. Bardzo ale to bardzo mi się przydawał:/

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach