Wybieramy 4 najlepsze fotografie
PZ1
0% Complete
0 (0%)
PZ2
1% Complete
3 (1%)
PZ3
3% Complete
9 (3%)
PZ4
1% Complete
4 (1%)
PZ5
4% Complete
11 (4%)
PZ6
2% Complete
7 (2%)
PZ7
7% Complete
17 (7%)
PZ8
2% Complete
6 (2%)
PZ9
0% Complete
1 (0%)
PZ10
1% Complete
3 (1%)
PZ11
0% Complete
2 (0%)
PZ12
2% Complete
5 (2%)
PZ13
1% Complete
3 (1%)
PO1
0% Complete
1 (0%)
PO2
0% Complete
0 (0%)
PO3
5% Complete
12 (5%)
PO4
5% Complete
13 (5%)
PO5
2% Complete
7 (2%)
PO6
3% Complete
9 (3%)
PO7
0% Complete
2 (0%)
PO8
0% Complete
1 (0%)
PO9
0% Complete
1 (0%)
PO10
1% Complete
4 (1%)
PR1
1% Complete
4 (1%)
PR2
2% Complete
7 (2%)
PR3
0% Complete
2 (0%)
PR4
3% Complete
9 (3%)
PR5
3% Complete
9 (3%)
PR6
2% Complete
6 (2%)
PR7
0% Complete
0 (0%)
PR8
0% Complete
2 (0%)
PR9
1% Complete
3 (1%)
PR10
0% Complete
0 (0%)
RP1
0% Complete
2 (0%)
RP2
8% Complete
19 (8%)
RP3
4% Complete
10 (4%)
RP4
7% Complete
17 (7%)
RP5
0% Complete
2 (0%)
RP6
0% Complete
2 (0%)
RP7
4% Complete
11 (4%)
RP8
0% Complete
2 (0%)
RP9
2% Complete
5 (2%)
RP10
0% Complete
2 (0%)
RP11
0% Complete
2 (0%)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
venge ale w mocnym punkcie jest tez kepa traw po lewej na dole. Fotografia ma wiecej niz jeden punkt, przeciez o tym wiesz doskonale. Ona jest nieestetyczna wg mnie. Razi mnie tez AC ale to juz technikalia, choc maja one wplyw na odbior fotografii. Podejscie masz fajne do plastyki, podoba mi sie odrealnianie swiata. Moim zdaniem stac Cie na wiecej, a fotografia powstala chyba za szybko. Takie mam wrazenie.
 

venge  Dołączyła: 23 Sie 2012
M.K proponuję dyskusję przenieść na priv :)

swoją drogą masz niezwykły talent, by po dwóch pracach do autorstwa których się przyznałam stwierdzić, że stać mnie na więcej:) Pozdrawiam:)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Masz pięknego dmuchawca w avatarze ... to już trzy
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Podsumowanie wyników

Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Pejzaż: PZ07 | venge
Portret: PO4 | rimario
Przyroda: PR4 | pinkman oraz PR5 | m.k
Reportaż: RP2 | jorguś71 - to zarazem najwyżej ocenione zdjęcie konkursu
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Dziękuję wszystkim którzy zagłosowali na moje zdjęcie. Mam nadzieję, że odrobina plastyki była w nim zawarta. Gratuluję pozostałym uczestnikom konkursu fajnych zdjęć.
 

venge  Dołączyła: 23 Sie 2012
Witam:)
Po ogłoszeniu oficjalnych wyników i poznaniu zwycięzców serdecznie gratuluje liderowi, jednocześnie dziękuje Wszystkim, którzy choć cienia plastyki doszukali się w moich dwóch pracach, aczkolwiek jedna z nich okazała się kontrowersyjna:)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Również ja dziękuję za uznanie fotografii PR5 za plastyczną. Poprosimy o więcej takich konkursów!!!
 

rimario  Dołączył: 03 Sty 2011
Dziękuje i gratulacje dla zwycięscy/ów.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Widać organizator konkursu zachowuje powściągliwość w stosunku do prowadzonej dyskusji. I się nie dziwię. Jest wyjście, z tym, że na przyszłość. Jeśli masz (interpersonalnie) wątpliwości, wyjaśnij je przed głosowaniem, po ogłoszeniu wyników odnieś się do własnego wyboru. W moim odczuciu prowadzona tu wywisekcja prowadzi do dwóch wniosków: biorący udział w zabawie g...no się znają na FOTOGRAFII (organizator również), prezentujący foty są niemający FF. Obie frakcje nie są mile widziane. Rozwiązanie? Przenosiny na Pudelka?

espresso nie wyczułem na ile Twoja wypowiedź była prowokacją, ale tak zrobię jak dojdzie do realizacji propozycji.

Usprzętowienie OK, ale nie róbmy z tego kryterium. Ilu z forumowiczów posiada profesjonalny sprzęt? Bardzo chętnie biorę udział w takiej zabawie (podziekowania dla poświęcających czas na ich organizację), ale w obecnym wątku przebrała się pewna miarka i czuję się zniesmaczony.
Pozdrowienia dla autorów ładnych fotek!
I to by było na tyle w tym wątku.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
rychu, użył tutaj słowa "powściągliwość" i wstrzelił się z niebywałą celnością (choć i tak nad wyraz delikatnie) w to, co pomimo wielkiego "halo" i wielu różnorakich komentarzy ( w tym żartobliwych, a nawet wręcz prześmiewczych) "przed", pozostało "po".
I rzecz nie tyczy jedynie samego konkursu i zbioru przedstawionych prac, ale też komentarzy po ich publikacji. A nawet przede wszystkim komentarzy.
Uderza w tym wszystkim ta właśnie "powściągliwość". Bo pozostawiam już na boku zaangażowanie organizatora (choć właściwiej byłoby określić jako jego brak) w podsumowanie zakończonej już zabawy. Brakuje tu przede wszystkim żarliwej dyskusji, choć ślepy by dostrzegł, że już wcześnie pojawiły się kontrowersje i próby znalezienia klucza, który pomógłby dookreślić (bo już nie zdefiniować), czy mamy do czynienia z plastyką, a tak w ogóle to czym ona jest. I skoro było już wiadomo, że przedmiot poszukiwań jest właściwie dla każdego czymś nieco innym, to jakaż może być lepsza kanwa dla dyskusji, a nawet ostrych i żarliwych sporów!
Tymczasem wygląda na to, że tak radośnie powtarzane przed konkursem hasło "plastyka" stało się czymś w rodzaju tabu.
A dlaczegóż to komentatorzy tak bardzo oszczędzają tych "odważnych" (tak ktoś wcześniej nazwał biorących udział), czemu wcześniejszym kontrowersjom nie towarzyszą słowa prawdziwie "odważnej" krytyki, czemu pozostaje wrażenie, że brak właśnie odwagi, a być może blade pojęcie o tym, czym owa "plastyka" jest (albo w głębokim przeświadczeniu oceniającego/komentującego powinna być) spowodowały ową "powściągliwość"?
Bo jesteśmy delikatni? Bo nie chcemy, by ktoś poczuł się urażony? Bo tak naprawdę mamy to gdzieś?
Czy rzeczywiście jedyną ucieczką od własnego lenistwa, czy indolencji będzie taki rodzaj aktywności, że niezależnie od tematu jedynym kryterium wyboru będzie "ładny obrazek" i obrazkowe piwko dla zwycięzcy?
Taka sytuacja raczej nie stanowi zachęty do przysyłania swych prac do kolejnych konkursów, bo i zainteresowanie raczej średnie i przyjmowane przez niektórych kryteria ocen niekiedy dziwaczne.
Popatrzcie też, co dzieje się z otwartymi zabawo-konkursami, gdzie nie jesteśmy anonimowi. kiedyś świetna rozrywka, dziś klimat prosektorium.
I równocześnie dziesiątki pytań na forum jaki aparat lepszy, który obiektyw kupić.
Po co?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Tak sobie myślę i myślę dalej nad tym tematem i powoli dochodzę (dojrzewam) do wniosku, że dla mnie, abym uznał zdjęcie za plastyczne, to musi sprawiać ono wrażenie przestrzenności - taki niby 3D w 2D. Nie wiem czy umiem to dobrze określić, dlatego posłużę się zdjęciem kolegi wuzeta z wątku Galerie zdjęć: Pentax 645 (mam nadzieję, że się nie obrazi :-P ), a mianowicie tym:



Dlaczego więc często ludzie podnoszą w dyskusji, że plastykę ma (do wyboru) obiektyw, lub mityczne FuFu?
Pewnie dlatego, że obiektywem o odpowiedniej jasności łatwiej uzyskać taki efekt?
Że większa matryca daje teoretycznie łatwiejszą możliwość odcięcia tła od reszty obiektu?

A może tak naprawdę zamiast szukać obiektywów idealnie zaprojektowanych, to warto spojrzeć na te, które w gruncie rzeczy są skopane? Np. mają mocno widoczną krzywiznę ostrości, przez co efekt 3D może być łatwiejszy do uzyskania? Może na FuFu łatwiej o takie wrażenie na fotografiach, bo np. szkła mocniej winietują, co też wpływa na odbiór zdjęcia?

A może Wy widzicie to inaczej i jeszcze co innego określicie plastyką? :-)

Jeszcze dodam na koniec jedno moje zdjęcie, może i na nim coś plastyki dostrzeżecie ;-)

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
espresso napisał/a:
czy plastyka obrazu to jest to samo co obraz z małą GO


Nie. Choć nie da się ukryć, że jest jednym z możliwych elementów do osiągnięcia celu (a na pewno najłatwiejszym).

Przestrzenność zdjęcia można osiągnąć też na inne sposoby. Wcześniej już pisałem, że mogą w tym pomóc wady obiektywu, ale równie dobrze można to zrobić za pomocą światła, kompozycji, prowadzenia linii czy uchwyceniu przejść tonalnych. Nie każde zdjęcie z płytką GO jest z definicji plastyczne - niektóre, mimo rozmycia tła cały czas pozostają płaskie. Pozostałe wymienione przeze mnie elementy też nie gwarantują plastyczności fotografii - wszystko zależy od tego w jaki sposób zostaną wykorzystane.

Sprzęt może pomóc w osiągnięciu efektu, ale nie jest sprawcą sam w sobie - poza nim liczy się jeszcze oko fotografa, czy chwila :-)

Jako przykład zdjęć plastycznych, a na których nie ma małej GO mógłbym spokojnie podać Twoje zdjęcia z wątku z samplami z HD 20-40 ltd. ;-)

To oczywiście wszystko moje zdanie i zgadzać się z nim nie trzeba :-)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Za espresso, dodam tyle,że jeśli GO stanowić by miała o plastyczności czy nie to lepiej rzucić okiem do "Pokaz swój bokeh", kupić sobie coś tam egzotycznie rozmazującego tło i z automatu mieć "piękną" plastykę. Tyle, że pokazać ambitniejsze zdjęcia?
A może sam konkurs powinien inaczej się nazywać... "W poszukiwaniu plastyki pięknie rozmazanego tła" ???
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No ok ale wtedy to będzie plastyka obiektywu.
A ja jestem ciekawy, czy kolega Bozia trafnie odgadł, które 2 zdjęcia były robione FuFu i czy tylko te 2. Bo od tego wzięła się cała dyskusja, że niektórzy to po prostu widzą.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Na pewno co najmniej 3 zdjęcia były robione FuFu, bo tyle to ja sam zrobiłem. Analogiem.
No właśnie - w trakcie dyskusji inny z kolegów usiłował zidentyfikować kliszę i w żadnym przypadku nie trafił.
To ja jestem ciekaw, jak kolega Bozia wytypował te dwie sztuki z FuFu pochodzące ;-)

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Tylko jedno zdjęcie z 5 wyróżnionych zostało zrobione aparatem z matrycą FF. Reszta to pentaksowy APS-C.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Ale wówczas jeszcze nie było wiadomo, które zostaną wyróżnione.
Dotyczyło to wszystkich prac.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
espresso napisał/a:
Fenol, czy plastyka obrazu to jest to samo co obraz z małą GO, gdzie pierwszy plan jest wyraźnie wycięty z tła?
O niektórych obiektywach mówi się że dają ładną plastykę np. (43/1,9). Nie słyszałem jednak aby plastyka tego obiektywu była ograniczona do jakiejś wartości przysłony. Czy może jednak przymknięcie przysłony zabija "plastykę"? Zapewne z utożsamiania plastyki z małą GO powstały mity o rzekomej plastyczności FF, bo te umożliwiają mniejszy obszar ostrości.


Plastykę może mieć obraz zrobiony na przysłonie f/16,
a na f/1,2 nie mieć ani ziarenka/piksela!



f/16 90sek szary-filtr-16nd
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Fenol napisał/a:
Przestrzenność zdjęcia można osiągnąć też na inne sposoby. Wcześniej już pisałem, że mogą w tym pomóc wady obiektywu, ale równie dobrze można to zrobić za pomocą światła, kompozycji, prowadzenia linii czy uchwyceniu przejść tonalnych.
Fenol napisał/a:
wszystko zależy od tego w jaki sposób zostaną wykorzystane.


A to nie jest przepis na "po prostu zdjęcie" :?:
:-)
Plastyczne i nieplastyczne zdjęcia są zrobione za pomocą tych samych rzeczy.
Chyba liczyłem (ale nie jakoś bardzo) że ktoś powie: "zdjęcie ma plastykę wtedy, gdy jest takie to a takie światło, taka kompozycja, i takie przejścia tonalne, a główny motyw to: A,B,C, sfotografowany przy pomocy sprzętu X,Y,Z."

A że (wg mnie) nie da się odpowiedzieć w ten sposób, to mamy całkiem rozbudowany wątek na ten temat ;-)
Pzdr
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
Fenol napisał/a:
A może Wy widzicie to inaczej i jeszcze co innego określicie plastyką?

Nie wiem czy to pomoże w poszukiwaniach plastyki, ale ...
Słownik języka polskiego napisał/a:
Plastyczny to mający wyraźnie zarysowane kontury i kształty, sprawiający wrażenie trójwymiarowości, wypukły, bryłowaty. Często chodzi o wyraźne podkreślenie różnicy poziomu. Przeciwieństwem motywu plastycznego jest płaski motyw. Plastyczny to również przedstawiający coś w sposób obrazowy, żywy, barwny, wyrazisty. "Gestykuluje w sposób tak plastyczny, że osoby i sytuacje, które odtwarza, stają przed oczami jak żywe. [...] Autor pisze poprawnie ale nie ma daru barwnej i plastycznej narracji."

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach