Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Pentax-M 100mm f4 Macro
Jak w tytule. Chciałem przeczyscic tylna soczewkę od wewnątrz oraz wymienić smar, bo coś ciężko chodzi pierścień ostrości. Mógłby ktoś podpowiedzieć jak dobrać się do niego, tak krok, po kroku ? Nigdy smaru nie wymieniałem.

 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Nawet o tym nie myśl :!:
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Czemu :?:

Częściowo juz go rozkreciłem, tzn. cały tył, ale nie mogę zdjąć pierścienia ostrości, nie wiem czy nie trzeba dobrać się do tego od przodu ?

Później ciachnę foty.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Prorok, do pierścienia ostrości od przodu . Trzeba odkręcić maskownicę i pierwszy zespół soczewk . Nie rozbierałem nigdy M100 ale przeważnie wszystkie stałki rozkręca się podobnie . Jeśli zamierzasz rozebrać ten obiektyw na czynniki pierwsze to jakimś małym rysikiem lub markerem zaznaczaj położenie części .
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Dzięki Kot !

Czy powinienem odkręcać te śrubki z przodu ?




A tu tył, czy coś trza odkręcać jeszcze ?

 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Prorok, z przodu musisz odkręcić żeby zdjąć blokadę pierścienia ostrości . Jak już zdejmiesz ten pierścień to pod spodem powinien być gwintowany wewnętrznie srebrny walec ( mogę się mylić - nie rozbierałem M100 ) To raczej wystarczy aby delikatnie zebrać stary smar i cienko posmarować nowym .

[ Dodano: 2015-03-05, 16:51 ]
Tylko zaznaczaj i fotografuj wszystkie etapy żeby złożyć to potem do kupy .
Pamiętaj też że wszelkie prace robisz na własną odpowiedzialność . Żeby potem nie było że Ci źle doradziłem ....

Ech , tu konstrukcja będzie inna bo przecież przednia soczewka nie rotuje ... Nie wykręcaj tego walca do końca !! Jak wykręcisz to będziesz musiał rozebrać całość bo już go od góry nie wkręcisz . Wtedy musisz rozkręcić cały tył . Zapewne śruby są na bokach korpusu na wysokości bagnetu . Posiłkuj się artykułem Grzechotnika na tej stronie ,, Sam wymieniam smar w stałce ,, .
Powodzenia ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Prorok napisał/a:
Czy powinienem odkręcać te śrubki z przodu ?

Oczywiście.
- Odkręcasz te trzy nie będące w wycięciach, zabezpieczone lakierem, one trzymają tubus z gwintem mocowania filtrów.
- Te trzy w wycięciach trzymają przedni blok z soczewkami - można też odkręcić będzie wygodniej.
- Pod spodem będą kolejne trzy śrubki trzymające pierścień ostrości - też odkręcasz i masz gwint przed sobą.
- Jeśli jednak chodzi to bardzo ciężko - trzeba rozebrać całkowicie, wyczyścić i nasmarować oba gwinty, drobny gwint też niestety wysycha, tym bardziej w szkle które ma już 40 lat.

Patrząc jednak na ta niewyraźną fotkę to mam wrażenie, że to nie brud a ulega już rozkładowi klejenie tylnej grupy.

Kot72 napisał/a:
Nie wykręcaj tego walca do końca !! Jak wykręcisz to będziesz musiał rozebrać całość bo już go od góry nie wkręcisz .

Śmiało można rozkręcać, da się złożyć i bez rozbierania tyłu :)

A jak Ci się nie uda poskładać - zawsze można spakować i wysłać do złożenia :evilsmile:
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Dzięki Kocie ! Dzięki Wężu !

To szkło wygląda tak na zdjęciu, w rzeczywistości tak źle nie jest, mam nadzieję że sekcja się nie rozkleja :-/

Tak czy siak czekam na dostawę smaru i biorę się za destrukcję ;-) a w razie coś...do Wrocka mam niedaleko ;-)

Jak zakończę operacje zdam relację.

Jeszcze raz dzięki Panowie.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2015-03-06, 11:43 ]
Kurczę, odkręciłem te sześć śrub z przodu i nic. Nie wiem czy mam wyciągnąć tubus czy coś innego zrobić, bo nic mi do głowy nie przychodzi, a wszystko jest tak sztywno spasowane, że boje się użyć siły, a rączki mam drewniane :-P
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
To wprawdzie 50tka, ale może pomoże: https://www.youtube.com/watch?v=pjYoDIpw_Jw
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Dzięki Makler. Widziałem już ten filmik. Chłop wyciąga ten pierścień bez trudu, a u mnie ani drgnie. Boje się ze coś urwę. Może jest jakiś system na jego wyjęcie, albo w setce nie ma analogii.

Grzechotnik Ratunku !!!!!!
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Prorok, Grzechotnik, pisał że musisz odkręcić w sumie 9 śrub a Ty piszesz że odkęciłeć 6 sztuk . Przedni zespół soczewek widocznie trzeba delikatnie obruszać bo może z wiekiem się przykleił .... Chyba że jest wkręcany . Pooglądaj dokładnie .
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Kot masz rację, ale żeby dostać się do trzech ostatnich śrub muszę zdjąć pierścień, ktory trzyma szesc juz wykreconych srub, a tego zrobić nie potrafię. Soczewki przedniej sekcji są wykrecane, zresztą już je wykręciłem jak i tylne :-D
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
nie :-B pękaj
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Nie bardzo zrozumiałem ale to chyba te wykręcone śruby miały trzymać pierścień . Skoro już ich nie ma to znaczy że pierścień musiał się przykleić . Spróbuj obruszać .
A co się dzieje gdy ostrzysz na minimum ( wykręcasz ) . Widać coś ?
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Właśnie nie mogę go rozruszać, zachowuje się jakbym w ogóle nie wykręcił tych sześciu śrub. Uparty skubaniec. Ostrzenie nic nie daje.

Drawa, nie pękam, tylko trochę ręce mi się trzęsą ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Macie problem z czytaniem ze zrozumieniem :mrgreen:
Nic nie pisałem o 9 śrubkach.
Jeszcze raz.
Trzy śrubki zabezpieczone lakierem trzymają tubus z gwintem mocowania filtrów, po ich odkręceniu można go już zdjąć,
Trzy kolejne będące w wycięciach tubusu, trzymają przedni blok optyczny, (nie trzeba ich wykręcać by zdjąć tubus)
Po wyjęciu tubusa, będą pod nim widoczne trzy śrubki trzymające pierścień ostrości.

Tubus może być zapieczony, może też zostać sklejony przez lakier który przeniknął od łebki śrubek, ale spokojnie daje się go zdjąć. Jak nie schodzi to puknąć go lekko od góry ale nie młotkiem :) wystarczy lekkim drewienkiem.

Nie pamiętam dokładnie czy przypadkiem 100 makro nie ma dwuczęściowego pierścienia ostrości, wtedy pod tubusem może nie być śrubek :mrgreen:
Obie części będą zespolone pod gumą pierścienia ostrości, albo taśmą albo śrubki.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Aaa, takie buty. Wiesz, nie chciałem być brutalem, w stosunku do niego, ale skoro trzeba puknąć, to ja go jutro puknę :evilsmile:

Dobra dzięki Panowie i dobrej nocy.

[ Dodano: 2015-03-07, 10:59 ]
Grzechotnik, tubus zdjęty, śrubek brak :lol:

[ Dodano: 2015-03-10, 15:00 ]
Na tę chwilę Macro wygląda tak :mrgreen:



[ Dodano: 2015-03-23, 14:03 ]
No i operacja powiodła się. Pierścień chodzi jak złoto, a zdjęcia wychodzą elegancko ;-)

Nie taki diabeł straszny...
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Cytat
No i operacja powiodła się. Pierścień chodzi jak złoto, a zdjęcia wychodzą elegancko
Cytat
drawa
stary zgrywus




Nawet o tym nie myśl



nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. :-P
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
drawa napisał/a:



nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. :-P


A widzisz, nie doceniłeś mnie :-P
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
Cytat
drawa
stary zgrywus




Nawet o tym nie myśl



Cytat
Prorok




drawa napisał/a:



nikt nie jest prorokiem we własnym kraju.



A widzisz, nie doceniłeś mnie
_________________



podpuściłem Cię :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach