Czy jesteś zadowolony z pracy AF w pomieszczeniach zamkniętych ?
Oczywiście że TAK
22% Complete
7 (22%)
Raczej TAK
35% Complete
11 (35%)
Chyba TAK
16% Complete
5 (16%)
Nie bardzo
16% Complete
5 (16%)
Nie jestem
9% Complete
3 (9%)
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
K10D i nieszczesny AF.
Witam serdecznie wszystkich.

Jestem od kilku miesięcy szczęśliwym posiadaczem K10D.
I coraz częściej odnosze wrażenie że AF w tym aparacie faktyczie jest coś nie za bardzo dopracowany. Zdjecia robie z obiektywem kitowym oraz FA 28-105 f3.2-4.5.

Przy scenach statycznych w warunkach oświetleniowych ocenianych przezemnie jako średnie (np. nowe kościoły, jasne pomieszczenia mieszkalne) AF potrafi nie trafić z ostrością. Bardzo często mi się to zdarza przy kadrowaniu w pionie. Nie bardzo wiem od czego to zależy. Bo w jednej sesji cześć zdjęć potrafi trafić a cześć totalnie pomylić.

Zdjęcia robię z włączonym SR i czasach rzedu 1/50 do 1/90 sec.

Jak ktoś jest zainteresowany to chętnie podeśle sample 1:1.

Jestem ciekawy jakie Wy macie odczucia podczas robienia statycznych scen np. w kościołach.

Pozdrawiam
Krzysiek.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
KR, na pierwszy rzut oka (na awatar) pomyliłeś mi się z innymi forumowiczami ;-)
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
cotti, Sorki. Ja dużo nie pisuje na tym forum, za to czesto czytam.
Też zauważyłem że już ktoś ma podobny "avatar", ale przypuszczam nieśmiało że ja byłem chyba wcześniej 8-) .

A w sprawie AF nic nie powiesz ?

Pozdrawiam
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
KR, co tu dużo gadać jak mawia Michu AF kadyszki ma chwile nostalgii i tyle :mrgreen:
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
tomecki, nostalgia nie jest taka zła :-) , ale żeby ustawic nie ostro to juz nie jest nostalgia tylko złośliwość.
Chociaż czasem wydaje mi się jak by zdjęcie było lekko poruszone a nie nie ostre. Tylko nie bardzo mi to pasuje do czasu migawki, która czasem jest i od 1/50 dla 28mm i 1/160 dla innych ogniskowych i to wszystko przy właczonym SR. Dziwne troche. Bo niektóew zdjęcia sa jak ostre że az tną po oczach podczas oglądania.
Pozdrawiam
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
KR, a jak masz ustawiony punkt łapania ostrości?
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
piotr_luk, hmm wyczuwam brak zaufania ;-) . Punkt AF zawsze sam wybieram, a jak nie mam czasu to ustawiam środkowy.

Nigdy nie ustawiam trybu zielonego dla AF bo wtedy nie wiadomo który czujnik złapie ostrość.

Pozdrawiam
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
zastanawiam się czemu ma służyć ten wątek. O FF/BF były już chyba ze trzy.
KR napisał/a:
Jestem ciekawy jakie Wy macie odczucia podczas robienia statycznych scen np. w kościołach.
no własnie, klasyczny problem

[ Dodano: 2007-05-28, 15:07 ]
a i jeszcze jedno, animowany avatar :roll:
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
tref, ja nie chce rozmawiać o FF i BF, bo to wiadomo w czym problem i łatwo mozna to sobie sprawdzić. Mi chodzi o to czy AF w Waszych K10D jest dla przez Was uważany za godny zaufania ? I po to jest ta ankieta.

> "[ Dodano: 2007-05-28, 15:07 ]
> a i jeszcze jedno, animowany avatar "

:-? Nie wiem o co chodzi.


Ja do AF w swoim K10D cos nie mam zaufania. Przypuszczam że procent nie trafien u niego jest za wysoki szczególnie w średnich warunkach oświetleniowych i do tego przy kadrze pionowym.

Pozdrawiam

 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
W odroznieniu od hybryd i kompaktow - focenie lustrzanka jest inne.

Tez tak mialem po przesiadce ze zwyklego Pentax'a EI-200.
Z niego mialem prawie 100 % kadrow ostrych i bez problemow.

Po przesiadce na lustro, gdzie korpus uruchamia swoja wiertarke, a ta mozolnie wkrecajac sie w obiektyw, warczac i zgrzytajac musi ustawiac soczewy we wlasciwym polozeniu - wiec trudno sie dziwic, ze raz trafi, a raz nie - juz nie bylo tak lekko.

Lustrzanki tak maja - dlatego focenie nimi zalicza sie do kanonow sztuki - bo jak juz uda sie fote zrobic, to jest piekna :mrgreen:
Akceptuj! :mrgreen:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
KR napisał/a:
:-? Nie wiem o co chodzi.


Regulamin:
tref napisał/a:
- nie można wstawiać animowanych avatarów

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4345
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
KR - najprościej byłoby spotkać się z kims, kto posiada K10 i porównać. Sprwdź listę userów z Czechowic.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
KR, jeśli Ty miałeś wcześniej, to sorki. O K10 nie wypowiem się, bom analogowa :)
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
tomecki napisał/a:
KR napisał/a:
:-? Nie wiem o co chodzi.


Regulamin:
tref napisał/a:
- nie można wstawiać animowanych avatarów

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=4345


Ok. tylko nadal nie rozumie. Co to są anonimowe ? Mam coś dopisać ?

Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-05-28, 15:31 ]
Michu, myśle że faktycznie może i trzeba sprawdzic dwa różne egzemplarze w teście porównawczym działania AF i chyba tak zrobie. Ale to i tak nie rozwiązuje mojego dylematu dotyczacego zaufania do AF z K10D.

Michu, a Ty masz zaufanie do AF w swoim body ?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ja mam DLa. A tam mówienie o AFie jest jak nalokacie.
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
Tok'Ra, ja niestety nie mam doświadczenia a kompaktach cyfrowych więc tego wątku nie pociągnę.
Natomiast mogę powiedzieć coś o analogowych pentax'ach i o DS'ie. W analogowym AF Z1p to pamiętam że był jeden czujnik AF i on może nie był cichy ani super szybki ale za to cieszył się moim zaufaniem.
W DS już było inaczej AF wolniejszy i troche już moje zaufanie do niego było tak samo mniejsze.
A teraz K10D i tu to już sam nie wiem co mam napisać. I dlatego jestem ciekawy jak Wy oceniacie swoje zaufanie do AF'

Pozdrawiam
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
KR napisał/a:
Co to są anonimowe ? Mam coś dopisać ?
a n i m o w a n e, nie anonimowe :lol:

pytanie w ankiecie jest imho bez sensu i nie ma co go zadawać. Jak ktoś się przesiadł z DSa, to będzie w siódmym niebie. Po co nam takie subiektywne dane?
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
tref, Ana animowane ;) sorki, za szybko czasem czytam i jak widać jest u mnie różnie ze zrozumieniem :oops: .

A z DS'a to ja się przesiadłem i z tym 7 niebem to sie nie zgodzę. Na pewno AF jest szybszy ale czy lepszy ?
I tu wchodzą subiektywne oceny. Bo sztywne parametry i dane tychniczne maja sie nijak do zadowolenia z totografowania czy to amatorsko czy też zawodowo. Dlatego subiektywna ocena jest dla mnie taka ważna. Bo to ona mówi mi czy jesteście zadowoleni że swojego zakupu, czy się dobrze i pewnie czujesie robiąc zdjęcia itd.
Dlatego był bym wdzięczy i Tobie za wyrażenie swojej subiektywnej oceny.

Pozdrawiam
 

kamciak  Dołączył: 16 Maj 2007
a af k100 tez lapie chwile nostalgii? czy to ten sam mechanizm?:P I ktory szybszy ?
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
K100 na kicie chodzi bardzo fajnie, podobnie na Sigmie 17-70, natomiast Cosina 100 3.5 to cienizna, być może podobnie jest ze szkłem KR

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach