dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
auto ISO w K100D
Pofociłem już trochę swoją kasetką i chyba ją rozumiem, poza jedną rzeczą. Ustawiłem sobie w Custom settings dozwolony zakres 200-800 myśląc, że aparat będzie dopasowywał ISO do sytuacji a tu kontra - czasem mam czas np. 1/10 i nadal ISO 200. W tej sytuacji właściwie przestałem tej funkcji używać i przeszedłem na ręczne ustawienia. Może jestem tępy, ale naprawdę nie kumam jak to działa i od czego zależy, kiedy raczy się łaskawie zmienić. Czy ktoś by mnie oświecił?

PS. Jeśli ten temat był wałkowany a moja ślepota sprawiła, że go nie znalazłem, proszę o linka i obiecuję, że w ramach pokuty przez tydzień będę robił wyłącznie jpegi :oops:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Moja rada: zapomnij o ten funkcji (jest zupełnie zbyteczna), nie rozmyślaj o niej i przyzwyczaj się do samodzielnej kontroli ISO. Tak jest fajniej.
 

dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
cypis napisał/a:
Moja rada: zapomnij o ten funkcji (jest zupełnie zbyteczna), nie rozmyślaj o niej i przyzwyczaj się do samodzielnej kontroli ISO. Tak jest fajniej.


Mam przez to rozumieć, że jej działanie jest równie przewidywalne jak kobieta gdy ma "trudne dni"? To nie jest problem, który by mi nie pozwolił zasnąć, ot taka dygresja przy weekendowym :-B - nie używam jej już od dawna, ale pomyślałem, że skoro istnieje, może się do czegoś przydać.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dismas, - jak cos sie automagicznie zmienia to ja sie tego boje.... :-P a juz szczeg. takie funkcje jak autoiso itp....
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Dismas tak dla jasności: jeżeli wprowadzisz korekcję ekspozycji to auto iso przestaje działać. Sprawdź czy na pewno nie miałeś jakiegoś +-1/3 EV wprowadzonego.
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Czym predzej tym lepiej znaczy sie nauczysz sam ustawiac ISO
W moim przypadku ta funkcja poszla na pierwszy ogien pod moja pelna kontrole tak jak
Av i WB.
 

dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
Krzychoo, dzięki za wyjaśnienie istoty rzeczy. Ja dość często mam korekcję EV (szczególnie z włożonym M42 - jakoś brak mi śmiałości, żeby szacownego Zeissa skrobać od tyłu z farby), wobec czego auto ISO mogę bez skrupułów o kant nadobnej roztrzaskać.

Polar, nie muszę się uczyć samodzielnej zmiany ISO, bo robię to od dawna. Jakoś nigdy nie dowierzałem automatom. Funkcję P ostatni raz użyłem w lustrzance jak kupiłem Dynaxa 5 i dopiero uczyłem się obsługi :mrgreen:
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
dismas, im mniej iso tym lepsza jakość obrazu (czy to cyfra czy to analog) dlatego automatyka robi wszystko aby ISO było jak najmniej. Jak chcesz sobie pogorszyć jakość (ISO 400-800-1600-3200-6400-12500) rób to na własne życzenie. To byłam ja, automatyka twojego aparatu ;-)

PS. ISO 6400 do 12500 dostępne na materiale DELTA 3200 w DDX ;-)
 
byjek  Dołączył: 27 Maj 2007
a ja powiem tak wole miec kontrole, bo elektronika czasem sie dupnie , juz ja na tym zlapalem i mysle ze mam fajna fotke , a tu patrze szum jak w ruskim telewizorze rubin.
 
vector  Dołączył: 02 Maj 2006
dlatego warto zainwestować w dobre szkła (jasne szkła) kosztem body. 5-6MPIXów w zupełności wystarczy. Jak nie będzie optyki to i 10MPIXów się na nic zda. Przykład: telefon komórkowy i aparat mają po 2MPIXele. Jedym fotograf zarabia na życie, a drugi nadaje się tylko do MMS. 2Mega - 2Mega...
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Aja używam Auto ISO bo jest wygodne.
Oczywiście też trzba nieco myśleć.
Ponieważ focę często w ruchu to potrzebuję krótkich czasów no i teraz okazuje się, że czasem ISO 200 to za mało.
Na jasne szkło też kasy brak więc ustawiłem zakres 200-800.
Priorytet czasu no i kiedy automatyka podnosi ISO to ostrzega w wizjerze a kiedy i 800 za mało to wartość przysłony miga wówczas w jednym i drugim przypadku wydłużam czas za pomocą pokrętła o ile jest jeszcze jakiś margines.
Oczywiście Auto ISO działa tylko na zerowej korekcji EV - głupie ograniczenie.
Kiedy więc chcę zachować zarówno Auto ISo i korekcję EV używam korekcji 0 i auto bracketingu - zwiększam szanse na udane ujęcie hi hi.
Czekam czasów kiedy używalne ISO będzie 10 000 wówczas nawet ciemny obiektyw będzie bardziej użyteczny a stabilizacja zbędna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach