SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No i że co? Że se pogadaliśmy z Rafim tak? ok....

P.S.
M.K napisał/a:
idei (głupiej lub nie

Nie żebym Cię oceniał ale skłaniam się ku tej lewej opcji.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
SlicaR napisał/a:
Do tego należałoby wprowadzić ograniczenie, do 1 wersji (żebyśmy musieli jednak dokonać jakiegoś wyboru).

Jedna wersja będzie w rc. Dodatkowe wersje to nie tylko te "niezgodne" z zasadami rc, ale też np. wątpliwości co do wyboru sposobu obróbki... Ja bym raczej nie ograniczał - z ostatniego rc pewnie bez problemu dałoby się kilka wersji zaproponować... Ale jeśli już to może np. do 3 wersji, a nie do jednej tylko?

SlicaR napisał/a:
Co do braku ograniczenia czasowego to nie jestem przekonany.

Wydaje mi się, że i tak np. po miesiącu nikt wracać nie będzie do tematu.
Ale fakt ograniczenie może być - proponowałbym do wyznaczonego czasu nadsyłania wyników kolejnego odcinka rc. Czyli w "standardowych" terminach oznaczałoby to dodatkowy jeden tydzień (po wynikach w rc).

SlicaR napisał/a:

No i trzeba by się zastanowić nad jakimiś zasadami mimo wszystko. Co z ingerencją w treść zdjęcia (usuwaniem, stemplowaniem, wklejaniem, dodawaniem, kadrowaniem itd.)

Tu byłbym jedynie za usuwaniem "brudu" na matrycy i bez kadrowania. Bo jeśli na RAW byłyby np. różne temperatury barwowe czy miejsca lokalnie mocno zaszumione (lub w inny sposób "problematyczne"), to kadrowanie mogłoby niejako ułatwić sposób obróbki i być może także ją zmienić. Dlatego radzenie sobie z takimi "problemami" proponowałbym jako ewentualne zadanie dla np. obróbki lokalnej.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Ad. 1 Do przedyskutowania krakowsko-poznańskim targiem 2? :-D
Ad. 2 Też myślałem o tygodniu. Nowa edycja rc=stara freerc
Ad. 3 Tu wciąż nie wiem... Myślałem, żeby zrobić to tak, żeby pomogło co niektórym na forum (zwłaszcza początkującym, czy to w fotografii - żeby pokazać im swoją wizję, czy to postprocesie - żeby zobaczyli co się da zrobić z ich własnym zdjęciem). Zobacz co jest ostatnio publikowane na forum i jakie są komentarze (np "pomnik murarki" z lampą na głowie - można ją prosto wystemplować, wiele komentarzy typu mniej dołu, mniej góry itd można by się czegoś nauczyć o kompozycji). Tak w stroną edukacyjnej samopomocy bym się starał iść. Co myślisz?

A czy ktoś jeszcze w ogóle coś myśli???
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
1. Może być 2 - w sumie to i tak razem będą trzy wersje.
2. Ustalone.
3. Tu nie wiem. Z drugiej strony jakoś dużego zainteresowania "free" nie widać. Zakładam Twój udział, to i na Twoje "reguły" pewnie przystanę ;-)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Udział jak udział - jak pisałem w dobrych fotach (czyli takich, z których da się o wiele więcej wyciągnąć) chętnie, w kiepskich raczej wątpię, żeby mi się chciało. A z czasem to też wiesz jak jestRzeczywiście jestem zawiedziony tak małym zainteresowaniem. Ale może się to zmieni z biegiem czasu jak wrzucimy kilka przerobionych wersji.

A a'propos ilości wersji to może 1 normalną (bez ingerencji w treść żdjęcia a drugą można (nie trzeba) zmienioną (wykadrowaną, wystemplowaną)?
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
1. Się okaże, bo np. w rc389 raczej nic ciekawego mi do głowy nie przychodzi... Albo nie jestem przekonany, że lepiej czy ciekawiej... Lub inaczej: nawet "łamiąc" zasady rc nie udaje mi się "lepiej" pokazać tego zdjęcia...

2. Chyba dobre rozgraniczenie...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
SlicaR napisał/a:
A czy ktoś jeszcze w ogóle coś myśli???

Nie ma sensu zakładać przy okazji KAŻDEJ edycji RC wątku w FreeRC. Może zróbmy tak:

Osoby, które uważają, że wyciągnęłyby coś więcej ze zdjęcia stosując metody nieregulaminowe dla tej zabawy, obrabiają drugą (lub kolejne) wersję JEDNOCZEŚNIE z tą na RC (bo chyba już przy obróbce powinny sobie uświadomić, że ograniczenia nie pozwalają im poszaleć). Następnie wysyłając pliki (tylko na RC!) zaznaczają w treści maila ten fakt. Ja, jeśli dostanę choć jeden sygnał, publikując wyniki RC jednocześnie założę analogiczny wątek w FreeRC. Tam wszyscy chętni będą własnymi metodami zamieszczać zdjęcia obrobione w większym zakresie (w dowolnej ilości) i dyskutować sobie nad nimi. Do tego wątku będzie można dołączyć w dowolnej chwili, bez ograniczeń czasowych.

Jako regułu FreeRC proponuję: Dozwolone jest wszystko oprócz dodawania do zdjęcia obiektów, których oryginalnie na nim nie ma (czyli nie robimy fotomontaży, kolaży, wklejanek, rysunków itp.). To nie ma być kącik humorystyczny, tylko zabawa w obróbkę. Można natomiast klonować i stemplować w ramach zdjęcia.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Chciałbym krótko i konkretnie, ale nie wiem czy nie wyjdzie długo i... chaotycznie ;-)

Złą obróbką można popsuć nawet dobre zdjęcie. RC pomaga tym, którzy tego nie chcą. Dziś foto to głównie "cyfra" i nie ma co przed tym uciekać, ale z tego... korzystać.
Ja ciągle nie potrafię (np. pisałem, że o warstwach nie mam pojęcia :-( - może w końcu znajdę motywację, aby wykorzystać "cyfrowy" potencjał trochę więcej?) Sądzę, że są i inne osoby, które również nie najlepiej sobie radzą i chciałyby swój warsztat poprawić... W moim zamyśle Free rc miałby właśnie temu służyć - próbie szukania "najlepszej" obróbki...
Wiem, że gusta różne są, ale pewne - może nawet obiektywne - "reguły" też są i bywa, że pomagają.

bakulik - w sumie dokładnie taki miałem zamysł co do zasad, ale Ty lepiej to w słowa ubrałeś :-)
Bez limitu ilości i terminu - to w końcu "ryzyko" tego, który pokazuje kolejną wersję...

Dzięki za wyrażenie chęci prowadzenia Free, ale... ja np. nie mam też nic przeciw, aby we Free pojawił się ktoś, kto dopiero po obejrzeniu wyników rc stwierdzi, że chciałby tego RAW-a pokazać inaczej obrobionego. Dla Ciebie mogłoby to być w pewien sposób kłopotliwe (?) - założenie nowego wątku przez autora obróbki nie powinno w końcu być problemem.

Edit: - no i jeszcze kwestia linkowania zdjęć. Dla Ciebie to też byłoby czasochłonne - więc skłaniam się ku temu, że kto chce pokazać swoją wersję, robi to we własnym zakresie...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Rafi napisał/a:
Dla Ciebie mogłoby to być w pewien sposób kłopotliwe

Dlaczego? Daje taka osoba znać przez PW i zakładam wątek. Mógłby być to nawet ktoś, kto w RC nie wziął udziału.

Rafi napisał/a:
kto chce pokazać swoją wersję, robi to we własnym zakresie

Tak też napisałem - że każdy zamieszcza zdjęcie samodzielnie (to właśnie miało znaczyć „własnymi metodami” - może nie było zbyt jasne).

Ja w zasadzie byłbym tylko od zaczynania wątków i pilnowania porządku. ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
bakulik napisał/a:
Ja w zasadzie byłbym tylko od zaczynania wątków i pilnowania porządku.

Jeśli "zagra" i się podejmiesz, oczywiście nie mam nic przeciw, ale...
Ktoś nie brał udziału w rc (albo po wynikach dopiero wpadł na nowy "pomysł"), swoją wersję wrzuca na serwer, chce pokazać we Free i... najpierw czeka, aż Ty założysz temat. Tu widzę potencjalny "problem"...
Natomiast co do porządku (np. regulaminowego) jak najbardziej się cieszę ;-)
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Rafi napisał/a:
najpierw czeka, aż Ty założysz temat

Spokojnie, to nie sprawa życia i śmierci, te ewentualne kilka godzin czekania nikomu nie zaszkodzi. ;-)
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
No i da się. Pięknie! FreeRC znowu działa :-D
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
bakulik - jasne, że nie :-D Ale może nieco inaczej w tej kwestii, czyli dowolność: albo ktoś pisze do Ciebie i Ty zakładasz nowy temat, albo osoba zainteresowana robi to sama. To chyba najbardziej uniwersalne rozwiązanie...

Natomiast wykorzystując Twoje "chęci" :-B
Pozostają sprawy organizacyjne. Czyli albo modyfikacja pierwotnych założeń starego Freerc (dla mniej zorientowanych i nie będących na bieżąco), albo założenie nowego "podrozdziału" forum i może umieszczenie info/odnośnika do Free w tematach z "tradycyjnym" rc.

Edit: a co sądzisz bakulik o kadrowaniu? Bo ja mam jednak wątpliwości - patrz mój wcześniejszy post...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach