M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Jak wyleczyć się z GAS
Cytat


Żyjemy w świecie napędzanym marketingiem i potrzebą nabywania nowszego, lepszego sprzętu. Najpopularniejszymi i najbardziej dyskutowanymi tematami fotograficznymi w czasopismach czy internecie są testy i przeglądy sprzętu… cały ten wyścig może obudzić GAS, czyli syndrom gromadzenia sprzętu prowadzący do ciągłych deliberacji na temat wyższości jednych aparatów nad innymi, czy kupowania coraz to lepszego sprzętu. Zapraszam do zapoznania się z 10 wskazówkami na temat tego jak przemóc chęć nabywania coraz to nowszego sprzętu autorstwa Eric’a Kim’a, międzynarodowego fotografa ulicznego z Los Angeles.

W sercu wszyscy mamy kuku na punkcie sprzętu. Kochamy słuchać o najnowszych, najlepszych aparatach, kochamy przeglądać porównania między różnymi obiektywami na różnych przysłonach, ostrość i “charakterystykę” każdego szkła. Myślę, że nie ma nic złego w zastanawianiu się nad sprzętem i dyskutowaniu o sprzęcie w fotografii, ale kiedy temat jest omawiany z nadmiarem – staje się niezdrowy niczym choroba.

Jestem słaby i sprzęt kusi mnie cały czas, ale ciągle staram się sobie przypominać, żeby nie popaść ofiarą Gear Acquisition Syndrome – Syndromu Gromadzenia Sprzętu (znanego także jako GAS). Bazując na socjologii, psychologii, kognitywistyce, filozofii oraz swoim własnym doświadczeniu zasugeruję kilka wskazówek na temat tego jak możesz wyleczyć się z GAS.

W tym artykule załączę również inspirujące zdjęcia z World Press Photo 2012, żeby przypomnieć nam, że to emocje i treść zdjęcia tworzą fascynujące fotografie, nie sprzęt.


1. Uświadom sobie, że jesteś słaby
2. Stwórz fizyczne ograniczenia
3. Nie chadzaj ze sprzętowcami
4. Trzymaj się jednego aparatu i jednego obiektywu
5. Oblicz koszt straconej szansy
6. Kup aparat na film
7. Nie spędzaj czasu na forach o sprzęcie
8. Zdaj sobie sprawę z tego, że ostrość i bokeh są przeceniane
9. Zdaj sobie sprawę z tego, że nigdy nie będziesz usatysfakcjonowany.
10. Zdaj sobie sprawę, że większość GAS to przechwalanie się
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Tutaj mam jeszcze w szerszej formie:
http://alphacorner.eu/ind...ak-wyleczyc-gas

Fajne i ... użyteczne :-D
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Z tego syndromu skutecznie wyleczyła mnie żona i dzieci ;-) Wiecie jak to jest po wypłacie? Jak w gniazdku wróbelków: wszyscy otwierają dzióbki: daj na buciki, daj na sukieneczkę, daj na rowerek, daj, daj, daj! I tata daje aż zostanie mu ledwie na parę filmów. Dobrze, że podstawowy sprzęt zgromadził tata za kawalerskich czasów :mrgreen:
 

deepee  Dołączył: 28 Cze 2011
Dobre. Chociaż nie jest konieczne zrealizowanie wszystkich tych zaleceń, żeby osiągnąć minimalizm sprzętowy. Dopisałbym za to inne. Ewidentnie nie spełniam warunku 6 i 7, ale po 4 latach fotografowania pozostałem z jednym aparatem i obiektywem. W szczytowym momencie GAS trochę tego sprzętu było.
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Re: Jak wyleczyć się z GAS
Cytat
6. Kup aparat na film
Właśnie kupiłem. Siódmy.
Cytat
5. Oblicz koszt straconej szansy
Wyszło mi, że nie mogę przegapić tej aukcji...
Cytat
4. Trzymaj się jednego aparatu i jednego obiektywu
Ale modelu czy egzemplarza? Bo jak się już ma ten swój typ to warto się zabezpieczyć.


This Is Just a Part of William Eggleston’s Extensive Camera Collection

:evilsmile:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie ma jak pisać o GAS podając za przykład Leicę.
 
Erczu  Dołączył: 12 Sty 2015
Oczywiście problem, ile sprzętu należy posiadać jest bardzo poważny. Na pewno nie należy przesadzać. Ale jest na to prosty wzór matematyczny, który precyzyjnie definiuje ilość potrzebnych aparatów dla fotografa ;-) :

x+1= optymalna ilość aparatów
gdzie x to ilość posiadanych aparatów
http://fixedfocallife.com/camera/
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Pozwolę sobie na drobna korektę, by nasza mowa ojczysta nie cierpiała ;-)
Erczu napisał/a:
Oczywiście problem, ile sprzętu należy posiadać jest bardzo poważny. Na pewno nie należy przesadzać. Ale jest na to prosty wzór matematyczny, który precyzyjnie definiuje liczbę potrzebnych aparatów dla fotografa ;-) :

x+1= optymalna liczba aparatów
gdzie x to liczba posiadanych aparatów
http://fixedfocallife.com/camera/


Aby spełnić warunki podane na początku wątku wystarczy podstawić x=0 ;-)
Czy ten wzór dotyczy także liczby obiektywów (tutaj zjawisko GAS określa się skrótem "LBA")?
M.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
MixerB napisał/a:
Czy ten wzór dotyczy także liczby obiektywów (tutaj zjawisko GAS określa się skrótem "LBA")?
W przypadku obiektywów zastosowanie ma lemat Dady-Opiszona.
 
Erczu  Dołączył: 12 Sty 2015
MixerB dziękuję za korektę :-)
MixerB napisał/a:

Aby spełnić warunki podane na początku wątku wystarczy podstawić x=0 ;-)

Taka sytuacja na forum raczej nie występuje :mrgreen:
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
MixerB, tam jest napisane:

Erczu napisał/a:
który precyzyjnie definiuje ilość potrzebnych aparatów dla fotografa


Widziałeś kiedyś fotografa bez jakiegokolwiek aparatu :-D ?

AJ napisał/a:
Cytat
Cytat:
6. Kup aparat na film

Właśnie kupiłem. Siódmy.


To słabo, słabo, musisz jeszcze nad tym popracować :evilsmile:
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Fenol napisał/a:
Widziałeś kiedyś fotografa bez jakiegokolwiek aparatu :-D ?

A i owszem. Tak jak i szewca bez butów ;-)
M.
 
KONTESTATOR  Dołączył: 04 Wrz 2012
NIestety na taką Leikę to chyba wielu choruję, ja też . I nie jest to sprawa zespołu "miecia" (mieć jak najwięcej) tylko ten aparat to wspaniałe cudo obróbki precyzyjnej. Podobnie sprawa ma się z obiektywami Leiki. No i oczywiście aparat legenda.
Pozdrawiam (marzycieli)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
KONTESTATOR napisał/a:
No i oczywiście aparat legenda
Myślę, że wszystko zawiera się w powyższym stwierdzeniu. Po prostu: Leica miała lepszych PR-owców nić, np. taki Contax.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Contaksy G1 i G2 to znakomicie wykonane puszki, które przez samą właśnie precyzję i dźwięk mechaniki mogą przyprawić o wzbudzenie porządania nawet wygasłego wulkanu rozkoszy. To się po prostu cudnie trzyma w ręku. Za to nie każdy lejek nadaje się do wygodnego robienia zdjęć, niektóre mogą służyć jako młotek (R3,R4), a inne jako drogi przycisk do papieru (M3).

Przedmiot porządania powinien być użyteczny, dobrze zaprojektowany, mieć to coś. Nie tylko wygadanych reklamiarzy.

Zawsze, gdy przyjdzie mi ochota na sprzedaż G1 lub G2 biorę któryś do ręki i od razu mi ten absurdalny pomysł z głowy wyparowuje. Za to w przypadku lejka okazyjnie kupionego na handel nic mnie nie powstrzymało, żeby po tygodniu spieniężyć tego kloca. I to nie mając wówczas porządnego młotka!

Lejka wydaje mi się być takim właśnie lejkiem, zawężeniem wszystkiego do do jednej marki. Jak masz taki lejek, to w zasadzie w towarzystwie nic więcej nie potrzebujesz - każdy połechce cię tu i tam, pomaca, pogłaszcze i czułe słówka do ucha szepnie. Zatem światopogląd obiektywnie zawęża się jak nogawki dzwonów w kierunku krocza. Zaczynasz myśleć inną niż właściwa głową.
 

Maniak87  Dołączył: 03 Lut 2015
M.W napisał/a:
9. Zdaj sobie sprawę z tego, że nigdy nie będziesz usatysfakcjonowany.


Te 10 punktów można skrócić tylko do tego.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
tref napisał/a:
Przedmiot porządania powinien być użyteczny,
porządania od porządnie wykonany, bo jeśli od żądzy to raczej pożądania. :-P
 
Erczu  Dołączył: 12 Sty 2015
Kytutr napisał/a:
W przypadku obiektywów zastosowanie ma lemat Dady-Opiszona.

W związku z powyższym postanowiłem uzupełnić luki w wykształceniu. Przeszukałem forum i znalazłem, na czym ten lemat polega. Ale wnioski nie są optymistyczne. Limitedów najlepiej nie dotykać, nie oglądać, bo kontakt kończy się ciężką chorobą zakupową, gdzie pożądanie ;-) staje się ważniejsze od rozsądku.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Jest to oczywista nieprawda, bo posiadanie limitedów jest jak najbardziej rozsądne. Oprócz dobrej jakości optycznej, bardzo dobrej mechanicznej stanowią dodatkową lokatę kapitału, na pewno rozsądniejszą niż SKOKi, czy inny AmberGold.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Oczywiście zgadzam się z Dadą, chociaż co to za kolekcja: 3 szkła?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach