Cookasss  Dołączył: 12 Maj 2007
LDevil napisał/a:
Cookasss napisał/a:
To musi być jeden z tych trudnych życiowych momentów, kiedy się okazuje że zrobiłeś nie-otagowane zdjęcie...
Mam taką zasadę, że jak z czegoś korzystam, to oczekuję od urządzania sensownego działania.


Bez sensu to by było, gdyby zamiast współrzędnych zapisało Ci temperaturę.
Urządzenia GPS niestety tak działają, potrzebują chwili żeby złapać fix-a. Chyba że mimo wyłączenia modułu w K-3II będzie to inaczej rozwiązane.

LDevil napisał/a:
Cookasss napisał/a:
a tak serio... do tej pory jakoś sobie radziłem bez tej funkcji
Ja sobie przez ponad rok radziłem z ręcznym obracaniem zdjęć w K100D, ale generalnie nie chciałbym do tego wrócić.

Przepraszam, źle napisałem wcześniejszego posta. Powinno być:

"a tak na serio... do tej pory jakoś żyłem i żyję bez tej funkcji, nie jest mi ona w ogóle potrzebna".

Po co ręcznie obracać zdjęcia w aparacie? nie prościej (i szybciej) obrócić aparat?
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Ja jestem ciekawy na jakich szłach to mikroprzesunięcie da w k-3II efekt. U Olka, na badziewnych kitach przewaga w rozdzielczości był nieduża. Trzeba było zakładać stałki, a z zoomów przynajmniej 12-40/2.8, żeby te zdjęcia w HD miały sens.
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
Cookasss napisał/a:
Jako miniaturka z G-Maps w rogu zdjęcia i współrzędne xy w drugim hehe :-)

W moim przypadku zdjęcia, które trafiają na papier wiem gdzie powstały i po 10 latach. Te które zostają w cyfrowym świecie w >99% też wiem...



Fotografia param od 39 lat, jeszcze się nie zdarzyło bym potrzebował GPS...
Zrobiłem zdjęcia do kilku przewodników, wtedy rzeczywiście w użyciu był GPS ale na potrzeby tekstu bądź mapy...
Nie bardzo wiem do czego potrzebna jest wiedza o współrzędnych statywu z dokładnością do 6 miejsca po przecinku... rozumiem, geodeta ale on używa niwelatora i teodolitu, rozumiem kontroler ruchu lotniczego ale on tez nie używa aparatu fotograficznego ;-)
Chyba, że odnajdujemy w ciemni na zdjęciu takiego fiołka że czacha pęka i koniecznie musimy wrócić na tę nieznaną polankę w obcym nam lesie...
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
A ja to bym nawet sobie kupił tego K-3II i nowe obiektywy ... i E-M1, X-T1, D750, Df, 5Dm3, 6D, 7D ...
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Cookasss napisał/a:
Po co ręcznie obracać zdjęcia w aparacie? nie prościej (i szybciej) obrócić aparat?
Aparat już był obrócony, ale nie chciał się tą informacją podzielić z metadanymi w zdjęciu.

Andrzej 58 napisał/a:
Nie bardzo wiem do czego potrzebna jest wiedza o współrzędnych statywu z dokładnością do 6 miejsca po przecinku
Na podstawie pozycji GPSa można automatycznie otagować zdjęcia nazwami geograficznymi. Dzięki temu za pomocą kilku kliknięć możemy w LR przeglądać wszystkie zdjęcia np. z kilku wycieczek do Szczawnicy.
 
sergeant  Dołączył: 04 Mar 2009
Czyli jednak pozostała stara matryca z K-3? A ja liczyłem na tą z D7200 .
Matryca była powodem dla którego zrezygnowałem z K-3 .
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
sergeant napisał/a:
A ja liczyłem na tą z D7200 .
D7200 ma tę samą matrycę ponoć. IMX271 jeszcze nie była dostępna. Podobno.
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
Andrzej 58 napisał/a:
Nie bardzo wiem do czego potrzebna jest wiedza o współrzędnych statywu z dokładnością do 6 miejsca po przecinku
Na podstawie pozycji GPSa można automatycznie otagować zdjęcia nazwami geograficznymi. Dzięki temu za pomocą kilku kliknięć możemy w LR przeglądać wszystkie zdjęcia np. z kilku wycieczek do Szczawnicy.[/quote]
Dziękuję za wyjaśnienie, ja low costowo po prostu zaglądam do folderu Szczawnica...
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
MT 01 napisał/a:
Pentax K-3 II pojawil sie pewnym niemieckim sklepie za 999€. Najnizsza obecnie cena K-3 wynosi 882€. Po wprowadzeniu w maju do sprzedazy powinien jeszcze lekko staniec. PS jeszcze niedawno K-3 kosztowal 999€

No teraz K-3 kosztuje jakieś 3800 zł minimum, cena 999 ojro oznaczałaby, że K-3II powinien być tylko minimalnie droższy niż K-3 teraz, za to cena K-3 w początku czerwca spadnie.

Cena K-3II może wynosić 4200 zł (kurs euro + lekka nadwyżka), a K-3 pewnie zejdzie do 3200 zł. I tutaj zrodzi się dylemat - dołożyć, czy kupić K-3I ;-) Osobiście w planach miałem kupić w czerwcu K-3I, prawdopodobnie nawet w wersji Prestige (srebrny z gripem), natomiast teraz będę miał naprawdę zagwozdkę :roll:

Zakładając, że dobrze bym trafił z cenami, to jaki byłby Wasz wybór?
Andrzej 58 napisał/a:
Fotografia param od 39 lat

Uwielbiam takie zwierzenia... :-?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
LDevil napisał/a:
Andrzej 58 napisał/a:
Nie bardzo wiem do czego potrzebna jest wiedza o współrzędnych statywu z dokładnością do 6 miejsca po przecinku
Na podstawie pozycji GPSa można automatycznie otagować zdjęcia nazwami geograficznymi. Dzięki temu za pomocą kilku kliknięć możemy w LR przeglądać wszystkie zdjęcia np. z kilku wycieczek do Szczawnicy.
A wystarczy przy imporcie do LR opisać wszystkie zdjęcia z wyjazdu do Szczawnicy słowem kluczowym "Szczawnica". :lol:
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
Poczekalbym z wyborem na pierwsze testy K-3 II.
Zawsze istnieje szansza, ze cena jeszcze spadnie zaraz po wejsciu do sprzedazy.

K-3 Prestige Edition jest przepiekna :-)
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
hitman1986 napisał/a:

No teraz K-3 kosztuje jakieś 3800 zł minimum, cena 999 ojro oznaczałaby, że K-3II powinien być tylko minimalnie droższy niż K-3 teraz, za to cena K-3 w początku czerwca spadnie.

Cena K-3II może wynosić 4200 zł (kurs euro + lekka nadwyżka), a K-3 pewnie zejdzie do 3200 zł. I tutaj zrodzi się dylemat - dołożyć, czy kupić K-3I ;-) Osobiście w planach miałem kupić w czerwcu K-3I, prawdopodobnie nawet w wersji Prestige (srebrny z gripem), natomiast teraz będę miał naprawdę zagwozdkę :roll:



Uwielbiam takie dylematy:-?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Andrzej 58 napisał/a:

Fotografia param od 39 lat, jeszcze się nie zdarzyło bym potrzebował GPS...


Ja też gdzieś tyle, ale zdarzyło mi się wcale nierzadko :-)
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
hitman1986 napisał/a:
Zakładając, że dobrze bym trafił z cenami, to jaki byłby Wasz wybór?

Brałbym K-3II Prestige Gold ostatecznie Titanium Grey - srebro mi nie pasi do sygnetu i łańcucha.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Czy geotagować fotki :?:
Obowiązku nie ma, zwłaszcza jeśli to fotki kumpla ciotki, na grillu w ogródku na dachu familoka. Nawet żeby zrobić kolekcję słitfoci z cyklu "Tu bylim z mojom dupo" wystarczy zewnętrzny logger i trochę ogarnięcia w temacie. Ale fotografia bywa nie tylko zabawą, hobby albo kotletem. W poważniejszych zastosowaniach, a przecież K-3 to nie jest EL ze sklepu dla idiotów, GPS może być bardzo użytecznym narzędziem. W robionych dokumentacjach przyrodniczych i technicznych nie wyobrażam sobie braku O-GPS1, który dodatkowo wdrukowuje do EXIFu kierunek wykonania i kąt widzenia obiektywu. Daje to wielkie możliwości operacji w GeoSetterze i importu do opracowań GISowych. Co do rozwiązania w K-3, to z jednej strony jest to ewidentny krok wstecz [zasilanie wspólne z body, zamiast niezależnej AAA], z drugiej może zastosowali lepszy chip [bardziej czuły, wielosystemowy, oszczędniejszy] albo podrasowali antenę. Ja bym z ocenami trochę zaczekał :-?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
hitman1986 napisał/a:
Zakładając, że dobrze bym trafił z cenami, to jaki byłby Wasz wybór?


Jedynka ALE... jeślibym zajmował się architekturą to tylko II. Sensor shift to must-have.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Piłem w Spale - Spałem w Pile

Piłem w Szczawnicy - ...

;-)
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
greentrek napisał/a:
Czy geotagować fotki :?:

Tak! :-)
Oprócz picia w Szczawnicy w folderze Szczawnica (tylko którym? z kiedy? byłem tam ze 20 razy!*) są zdjęcia z wypadów po okolicy, również z Krościenka, Czorsztyna i Niedzicy. Szybki zoom na mapie (nawet w digiKamie) i mam wszystkie zdjęcia czy to ze Szczawnicy czy z zamku w Niedzicy.

Geotagować na potrzeby GISowe to trzeba służbowo, ale niech będzie.

Zdjęcia geotagowane z wycieczek w nowe miejsca pozwalają po czasie znaleźć te miejsca, żeby tam wrócić (nie pamiętam każdego miasteczka na trasie objazdowej wycieczki, każdego szczytu czy mostku na rzeczce, ani każdej knajpy w Szczawnicy :-) ) O ile zdjęcie ze sfinksem to w zasadzie wiadomo gdzie było zrobione, o tyle zdjęcie z górami już niekoniecznie.

Po co zapisywać GPSa w Exifie?
A po co zapisywać inne rzeczy jak przysłonę czy migawkę? Na kliszy najwyżej ISO jest podane. Widziałem tabelki dla analoga do ręcznego wpisywania tych parametrów, oraz miejsca i warunków oświetleniowych. Taki analogowy EXIF z geotagowaniem.
Niektóre telefony geotagują zdjęcia w EXIFie ale też w nazwie, i mam zdjęcia typu: Szczawnica-data.JPG

A czy widać na papierze?
Laby drukują z tyłu zdjęcia najczęściej nazwę pliku, nazwisko albo www.drukarnia.pl. Do jednego labu pisałem czy by nie mogli w tym miejscu drukować danych z EXIfa - np współrzędnych, parametrów zdjęcia itp. Niestety nie odpisali. Ale taki jest mój pomysł żeby na papierze było widać gdzie było zrobione zdjęcie. Na razie przy wysyłaniu zdjęć do labu zmieniam nazwy na data-godzina.jpg, żebym chociaż wiedział z kiedy jest to zdjęcie.

(*na prawdę to nie mam, bo często jeżdżę w okolice Kazimierza Dolnego a nie Szczawnicy)

Pzdr i światła życzę :-)
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
greentrek napisał/a:
Czy geotagować fotki :?:
... GPS może być bardzo użytecznym narzędziem. W robionych dokumentacjach przyrodniczych i technicznych nie wyobrażam sobie braku O-GPS1, który dodatkowo wdrukowuje do EXIFu kierunek wykonania i kąt widzenia obiektywu. Daje to wielkie możliwości operacji w GeoSetterze i importu do opracowań GISowych.


Przyrodnicze, ok, da się wytłumaczyć znaczenie precyzyjnego określenia rejestracji obrazu, z technicznymi to raczej jedynie w kategorii budowli...
Co do pozostałych zastosowań to raczej dla smakoszy GeoSetter lub totalnych zawodowców na etapie tworzenia (GIS), jedni i drudzy to zdecydowanie niszowy odbiorca...
 

Andrzej 58  Dołączył: 01 Maj 2014
W większości działań "rozwojowych" palce wtykają księgowi i motywują inżynierów do poszukiwania dróg zwiększania zapotrzebowania rynku.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach