bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 396
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
==========================
Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc396.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge2 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 07.06.2015 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc396_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc396_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc396_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc396_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc396.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc396.zip

1. bakulik


2. beetlejuice


3. Chosen


4. izbkp


5. latarnik
Znalazłem chwilę - wracam do zabawy.
Wyciągnięte czernie i cienie , ekspozycja na +~1,5 , dodane światła w zieleni ,
podjechany mikrokontrast do oporu , trochę w górę kontrast i nasycenie.
Nie miałem lepszego pomysłu na tego Raw-a.


6. lukarch


7. m.k


8. mh2012
Najpierw RT a potem Zoner - chciałem, żeby liście były zielone a niebo niebieskie...


9. mr.ra66it


10. PannaDekadencja
Obróbka w Lightroomie.

Suwaki po zmianach:

Exposure +3,10
Contrast +60
Highlights -95
Shadows +71
Whites +62
Blacks +100
Clarity +43
Vibrance +17

ORANGE: Luminance +100
YELLOW: Luminance +100
GREEN: Luminance +84
BLUE: Saturation -4, Luminance -24


11. powalos
Wołanie w LR 5.7.1 Próbowałem też w DxO 8 oraz w Capture One 7, lecz wersja z LR najbardziej mi odpowiadała. Zapis do TIFF. Konwersja do JPG i zmniejszanie, w IrfanView.


12. rafi
 

PannaDekadencja  Dołączyła: 23 Sie 2011
Jak dla mnie najlepiej sobie poradził: Chosen, rafi i bakulik. Te zdjęcia wyszły Wam w taki sposób, w jaki faktycznie mogło to miejsce być widziane ludzkim okiem w tamtej chwili.

Gad demyt! Sama się zhejtuję i przyznam, że mnie lekko poniosło z obróbką, ponieważ z ponurego zdjęcia wyszło mi przekłamanie rzeczywistości jawiące się udawanym blaskiem Słońca - to chyba podświadoma realizacja tęsknoty za latem... :lol:
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Długa nauka przede mną dlatego raczej czytam/słucham zamiast zabierać głos.
Będąc "ałtorem" pliku RAW mam takie subiektywne wrażenia:
1) podobają mi się szczegóły, wygląd kamieni na ścieżce; widać wilgoć, bo faktycznie było mokro, tuż po deszczu, zza chmur pomału przebijało się słońce; w tej pracy mankamentem dla mnie jest zbyt duże nasycenie i zbyt chłodny odcień zieleni.
2) do zachodu słońca jeszcze sporo brakowało; płasko i za mocna zieleń.
3) trochę za jasno i płasko jak w moje wersji.
4) zbyt jasne niebo i za bardzo soczysta wiosenna zieleń liści jak na sierpień.
5) gdyby całość była cieplejsza a niebo bez błękitu...
6) odcień zieleni bliski temu co pamiętam, niestety cienie i ścieżka pyłem węglowym pokryte, niebo jakieś nie za bardzo.
7) dziwny zafarb, zbyt ciemne chmury.
8) podobają mi się krople na trawie, których w pozostałych pracach właściwie nie widać; zbyt jaskrawa zieleń, błękitne chmury?
9) moja wersja wyszła nijako, zbyt płasko, zgubiłem m.in. krople na trawie; nie udało mi się pokazać lekkiej mgiełki nad drzewami; dlatego m.in. zgłosiłem ten obrazek do RC.
10) właściwie zgadzam się z autorką; hdr, który w pogoni za światłem i latem zgubił naturalność i szczegóły
11) zbyt ciemno i ponuro; jasne halo widoczne m.in. przy krawędziach gałązek i wokół wierzchołków drzew, niektóre liście mają podwójną krawędź (efekt wyostrzania lub wyciągania detali?).
12) kolorystycznie najbliżej zapamiętanej przeze mnie rzeczywistości; niestety odbiór obrazka w pełnej wielkości psuje zbyt silne wyostrzanie (widać na wierzchołkach drzew) i zbyt mocna redukcja szumu (widać na trawie).

Ideałem byłoby dla mnie połączenie 1 z 12.

Podziękowania dla uczestników za tak liczny udział. :-B
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mr.ra66it napisał/a:
Ideałem byłoby dla mnie połączenie 1 z 12.

Tak sądzisz? ;-)

mr.ra66it napisał/a:
12. rafi - niestety odbiór obrazka w pełnej wielkości psuje zbyt silne wyostrzanie (widać na wierzchołkach drzew) i zbyt mocna redukcja szumu (widać na trawie).

Oba narzędzia w użyciu, tym razem również odszumianie - w tej edycji na monitorze nie chciałem widzieć szumu na liściach - bo na tym zdjęciu liście nie były tłem, lecz praktycznie tematem i głównym elementem, wobec czego miałem "kaprys", aby je w tej sytuacji odszumići. Czy za mocno? Owszem, można by mniej czy nawet wcale, ale przyznam, że zarówno przy odszumianiu jak i wyostrzaniu, jakoś tej przesady u siebie nie dostrzegam... Celowo też chciałem aby igły (na drzewach) były jak... igły ;-)

Oprócz ww. uwag, dzięki za pozytywne przyjęcie mojej wersji. Na kolorach zależało mi najbardziej (starałem się domyślnie trafić), a oprócz tego chciałem stworzyć jakby wrażenie "tunelu świetlnego", więc stąd też dodatkowa obecność lekkiej winiety.
Czy bym coś zmienił po obejrzeniu innych wersji? Chyba niewiele... Ale może napiszę tak: przez pomyłkę wysłałem nie tę wersję i już tak zostało :D W tej, którą zamierzałem wysłać, niebo i drzewa w oddali były odrobinę zimniejsze (praktycznie bez zauważalnego wpływu na kolorystykę pozostałej części zdjęcia).

 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
A ja próbowałem wymyślić kolor światła...ale wymyśliłem...
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
kurde, zapomniałem wysłać :-/

[ Dodano: 2015-06-10, 09:56 ]
A to miała być moja wersja wysłana na ten RC:
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Rafi napisał/a:

Tak sądzisz? ;-)

Niezupełnie tak. Raczej tak. ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
hitman1986 napisał/a:
kurde, zapomniałem wysłać


Ja oczywiście standardowo też. Tak ja to widziałem:



;-)
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Fenol, mało ostrości u Ciebie ;-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mr.ra66it napisał/a:
Niezupełnie tak

:oops: W nocy "ślepy" byłem - dziś zauważyłem. Plik połączony i podmieniony - już bez tych niebieskich "efektów specjalnych".

Również co do nadmiernej ostrości u mnie coś dziś do mnie dotarło - faktycznie wierzchołki drzew wyglądają jakby niemal ostrze piły stanowiły :-( W tym miejscu faktycznie za ostro...
Ale co do nadmiernej redukcji szumu na trawie, to jeszcze nie odkryłem tego miejsca - może gdy nabiorę więcej wprawy? ;-)

 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Nie pisałem o zmasakrowaniu obrazka tylko o zauważalnym efekcie (wrażeniu). Po kliknięciu wycinki w skali 1:1 (wycięło mi się po 709px na dłuższym boku).



 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mr.ra66it - dzięki, ale niestety nie pomogło :-/ Chyba pewnych rzeczy nie jestem w stanie dostrzec (poważnie to piszę). Podobnie jak w temacie o Interpolacji i poście http://pentax.org.pl/view...1189719#1189719 - czytałem o różnicach, ale i tak ich nie dostrzegałem :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach