jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Samodoskonalenie postprocessingu.
Witajcie.
Czy ktoś chciałby się wypowiedzieć nt. odbioru poczynionej przeze mnie obróbki. Jak Wy to widzicie? Sam jakoś nie mam pewności czy idę właściwą drogą... Podoba się Wam taka obróbka.
Wołane w ACR

1.

Na defaultowych ustawieniach.

2.

Zabawa z suwaczkami ACR + maski, krzywe i saturacja w PSie.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Łokropicznie wybieliłeś buzię dziewczynki, takowoż kapturek pierwszy - przez co nie odznacza się ten element (twarz) od reszty, zważywszy na jasne niebo po prawej i podobne w odbiorze po lewej.
Jasne halo wokół lewej ręki też wzbudza niesmak.
Ukryłbym postacie po prawej i auta po lewej w lekkiej winiecie i nie wybielał aż tak kurtki.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Dzięki za opinię. Właściwie to nie sprecyzowałem, że chodzi mi głównie o samą postać i odcień skóry. To co dzieje sie na dalszym planie, kadrowanie, itd. ma w tym przypadku marginalne znaczenie.
Tak właśnie zastanawiałem się czy cera nie jest za jasna (monitor ips i matryca laptopa pokazują 2 różne wersje kolorystyczne a profi sprzętem nie dysponuję).
Czy w tym wypadku lepiej byłoby rozdzielić skórę i ubrania na 2 różne warstwy?
Halo przegapiłem - mea culpa.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
W zasadzie to chciałem rozpocząć od tego, co sam już poruszyłeś. Czyli czy widzimy (oglądamy) to zdjęcie tak samo jak Ty, ponieważ
jarkar napisał/a:
monitor ips i matryca laptopa pokazują 2 różne wersje kolorystyczne a profi sprzętem nie dysponuję
?

Pomijając ten aspekt, Blesso już Ci odpisał. Ja może jeszcze trochę dodam...

Odcień skóry - tu już trzeba by naprawdę dobrego sprzętu - to raz. Dwa - tylko Ty WIESZ jaki powinien być (jeśli zgodny z naturalnym), a my możemy co najwyżej wybierać taki, który w nasze gusta trafia...

Plik (ten pierwszy) ściągnąłem, w dwóch przeglądarkach grafiki (Irfan i Faststone) zrobiłem autodopasowanie kolorów i jak dla mnie po tym z każdego programu jest lepiej niż te dwie wersje tu pokazane.

PS. Jeśli nie masz możliwości utworzenia kalibrowanego profilu icc dla monitora, proponuję nawet ręcznie próbować "coś" ustawić. Pomocą w ocenie mogą służyć np. obrazy testowe z http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6

 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Dzięki za materiał do poczytania i komentarz.
Spróbowałem trochę pogrzebać w RGB monitora i wykonałem od początku obróbkę.

3.
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
izbkp napisał/a:
jarkar, Zerknij tu: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=84 ;)

Ale, że mam zaproponować portret na RC czy czekać na interesującą mnie tematykę?
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
jarkar napisał/a:
izbkp napisał/a:
jarkar, Zerknij tu: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=84 ;)

Ale, że mam zaproponować portret na RC czy czekać na interesującą mnie tematykę?

Wszystko możesz i... nic nie musisz... Twoja wolna wola... Ja generalnie nie focę (czasami okazje rodzinne i osobiste - max parę razy w roku).
Nie mam swoich - obrabiam "cudze"...
Po to, że gdy się moje trafią, chcę jak najmniej wpadek przy obróbce zaliczyć... A wpadki i pułapki ciągle czekają... I w RC to dobrze widać... Nie da się faktom zaprzeczyć i mamy dziś fotki cyfrowe, z którymi można różne cuda wyczyniać, bo programy do obróbki na to pozwalają... Fakt, że najlepiej byłoby robić takie zdjęcia, które by ingerencji i poprawek cyfrowych nie wymagały, ale to tylko czasem się udaje...
Wiem, teoretycznie przynajmniej, do RC trafiają zdjęcia "trudne"... I jaki jest wynik? Bywa, że z niczego "coś", ale też niestety odwrotnie. Owszem, liczy się autor i jego koncepcja obróbki (widzenia fotografii), ale jeśli tylko autorowi się jego wersja podoba, chyba nie do końca wszystko jest OK...
Więc moim zdaniem warto "ćwiczyć" bez względu na tematykę...

Trudno czasem się z krytyką w RC zmierzyć... Ja już stary (zwłaszcza w RC) jestem i daję (zazwyczaj) radę albo się wytłumaczę z "dziwnej" wersji... Bywają pojedyncze nicki w RC i po krytyce uciekają... A właśnie chyba wtedy tym bardziej trzeba się nie poddać i dalej walczyć... Bo widywałem w RC całkiem niezłe zdjęcia wręcz zmasakrowane obróbką (znaczy tylko autorowi z jakichś powodów się podobała taka wersja) i jakby nijakie, które po obróbce wiele zyskiwały - a w RC obowiązują ograniczenia m.in. zakaz lokalnej obróbki (bez tego zakazu czasem można by jeszcze "lepiej"...).
Podsumowanie? Nie czekaj. Ćwicz (znaczy bierz udział w RC) i dyskutuj o obróbce (choć to ostatnie niestety raczej "umarło" w rc).

I druga (IMHO na dziś "lepsza") opcja. Free RC. Masz "zagwozdkę" co do obróbki, wrzuć RAWa i poznaj podejście innych osób. Ponieważ lepszego i aktualnego linka do "free" nie widzę, pozwolę sobie ten podać: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=48668 [ale ogólnie chodzi o to, że wrzucasz swój RAW dla innych i czekasz na wyniki - wszystkie chwyty dozwolone].

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach